fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sony A-100 Detaylı Incelemsonuçları

Nihayet Dpreview çok detaylı A100 değerlendirmesini tamamlayıp yayınladı.

SONY A-100’ün kendisinden bir üst sınıfta olan Nikon D200 ve Canon 30D gibi kaliteleri ispatlanmış iki baba makinayla gerçekten de başabaş performans göstermesi ve bunun sonucunda da “HIGHLY RECOMMENDED” alması ilk göze çarpanlar.

Görüntülerdeki çözünürlük detayı, Titreşim Önleme sistemi, Dynamic Range Oranındaki başarısı (gölge ve ışıklı alanlardaki detayların görünürlüğü), CF karta yazım hızı (bu güne kadarki en yüksek yazma hızı), renk tonlarındaki doğallık öne çıkan bazı özellikler olarak görülüyor.

Artık söylentilerin yerini test sonuçlarının alması makina seçimi yapacak arkadaşların daha doğru karar vermesini sağlayacaktır.

İşte link

http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra100/

#fotoman' tarafından 01.08.2006 11:32:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 11:24 - İp: 195.***.**7.2
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar Canon ,Sony Nikon ,Fuji gibi markaların bu seviye gelmelerinin sebebi çıkardıkları ürünlerin hep belli bir kalitenin üzerinde olmasıdır.

Kobra herşeyin MP. olmadığı konusuna katılıyorum.Evet giriş seviyesi olarak A100 ün teknik yönden artıları ortada ama benim baktığım esas kriter fotoğraf kalitesinde Dpreview deki test te 30D ve A100 arasında ki fotoğrafların galibi 30d gibi görünüyor.Şimdi buradaki esas konu aradaki fiyat farkı ve fotoğraf kalitesi farkının kıyaslanması.Bu kıyası yapmak ta biraz zor olacak gibi.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 19:57 - İp: 85.***.**6.149
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Yani dpreview'da 30D'nin kalite yönünden önde olduğunu mu söylüyorsun?

Tarih: 4 Ağustos 2006, 20:04 - İp: 85.***.**8.169
as
as (Üye)

Kıvanç philAskey de 30D sensörünün na kadar kaliteli olduğunu vurgulamış.
Test te 30D standart ayarlarla mücadele etmiş.A100 de keskinlik -2 ve +2 arasında ayarlanabilirken Bu 30D de +7 kadar çıkabiliyor.Eğer 30D de bu ayar biraz yukarı çekilmiş olsaydı sonucun nasıl olacağını inan bende merak ediyorum.
Benim R1 ile çektiğim bütün fotoğraflarda keskinlik + konumunda idi.Bu ayarın makinanın çektiği fotoğraf kalitesinde çok şey değişitirebileceğini düşünüyorum.

#as' tarafyndan 05.08.2006 02:33:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 20:23 - İp: 85.***.**6.149
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Adnan abi A100'de keskinlik +2 ile -2 arasında,30D'de ise +9 ile -9 arasında değişiyor ise bunun anlamı Canonda keskinlik ayarının daha hassas oluşundandır.Yani A100 de
-+2 değişimini 30D;-+9 ayar seviyesi ile daha hassas değiştirebiliyor.Faydalı ama ne kadar gerekli kullananlar bilir.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 21:13 - İp: 85.***.**8.169
as
as (Üye)

Kıvanç benim öğrenmeye çalıştığım +2 = +7 mi yoksa değilmi.
Ben bunun böyle olacağını sanmıyorum.Çünkü 20D de +2 olan keskinlik ayarı 30D de +7 ye çıkartıldığına göre bu ayar kullanıldığında fotoğraf kalitesine lens teki keskinlik kayıplarını kapatacak bir tölerans getirebilir.O zaman da çekilecek fotoğrafların kalitesi artabilir.Ben bu konuyu biraz araştırayım.Makina almak kolay bir iş değil Kıvanç.

#as' tarafyndan 05.08.2006 02:34:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 21:32 - İp: 85.***.**6.149
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Abi kolay değil ancak şunu bilmek insanı rahatlatıyor;30D yide alsan,A100'ü de pişman olmayacaksın.Sadece yapacağın en büyük hata ki ona hata denmez,biri diğerinden çok az daha iyi ise sen çok harika olanı değil harika olanı alacaksın.Ama ömer'in dediğine göre hayyamda 1450-1500 dolar'a 30D body varmış.30D'de karar kılarsan,hayyam'a uğraman gerekebilir.

Adnan abi,İlker nereye gitti?

Kötü birşey yok değil mi?
Merak ettik,böyle bir zamanda kaybolması kötü.Tamda muhabbetin en civcivli zamanı

Tarih: 4 Ağustos 2006, 21:43 - İp: 85.***.**8.169
as
as (Üye)

Kıvanç İlker Tamron 17-50 lensi ile çekilmiş güzel fotoğraflarla haftaya dönecek.Yani keyfi iyi merak etme.

Hayyamdaki fiyatları az çok biliyorum.Ama benim garantisi olmayan ürüne bakış açımı biliyorsun.Bir şey alıyorsam 3ü 5i aramam gider garantilisini alırım.Bu gibi elektronik cihazların nerde ne zaman nasıl bir sorun çıkartacağı belli olmaz.Benim kafamın rahat olması çok önemli.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 22:27 - İp: 85.***.**6.149
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar arkadaşlar bu sony A100 olayınına karşı bu kadar tutucu yaklaşımı anlamakta zorlanıyorum...

Yani bir test sitesi bu makinayı D30 ve D200 ile kıyasladı diye nerdeyse 30D ile A100 aynı fiyata olsa A100 alırım deniyor Kimse alınmasın ama bu makina 30D nin yanına test seviyesinde bile yakışmıyor...

O site yanlış yapmış bence A100 350D ve D70 ile kıyasalanmalıydı.

"Namlı gideceğine namı gitsin" diye bir söz vardır A100 de gelmeden görmeden test etmeden bizim buralarda namlandı

A100 hakkında konusulanları hatırlıyorumda fiyat tahmini yaparken 3000 YTL fiyata razı olanlar mı dersin, yok en iyi giriş DSLR budur diyen mi dersin, 30D ile aynı fiyat olsa A100 mü yoksa 30D alırım mı diyen dersin.....

Bence A100 hakkettiğinden daha fazla övgü aldı...
Aynı fiyat olsa ben düşünmem 30D alırım...Üzerinede çifte telli oynarım
Aslında 350D ile aynı fiyat olursa A100 mü 350D mi diye düsünürüm
Ve hatta daha ucuz olan D50 yimi alsam diye dahada düsünüyorum. Bir amatör için ne eksisi var D50 nin daha kötü fotograf mı çekiyor anlayabilmiş değilim...

10 MP olması A100 kazandırmamış kaybettirmiş.Sony bunu neden düşünmemiş? Bir bilen cevap versin lütfen.

Sony dev bir firma bu tartışılmaz fakat DSLR konusunda kendisini ispatlamak zorunda, yani sony bir araba çıkarsa sony çıkardı diye BMW den iyimi olacak?
Bu işin BMW si ve Mercedes i Canon ve Nikon dur bunu bilir bunu söylerim.
Şimdi ordan birileri çıkıpta ahkam kesmesin lütfen, çünki herkesin bir çift gözü var ve herkes bu markaların üretikleri makinaların çektiği fotoğrafları görüyor...

Tarih: 5 Ağustos 2006, 01:21 - İp: 85.***.**9.238
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
testi yapan kişi birkaç yerde belirtmiş. 30D ve 350D sensorü çok yakın görüntüler üretiyor, o yüzden 30D veya 350D farketmez bu test için. Diğer test etmek istediği ise bencede çok ilginç. aynı sensör Nikon ve Sony'de ne fark yapıyor ?. Nikon'un iddiası şu, "sensör aynı olabilir, ama sensör herşey değildir, gerisine koyduğumuz yazılım ve elektronik makinemizi farklı kılar".
Bir taraftan sezarın hakkını verelim. A100 hiçte kötü görünmüyor. Bence gayet iyi bir rekabet ortamı sağlayacak
fiyat ve özelliklerde.
A100'ü alın veya almayın, beğenin veya beğenmeyin, ama tüm pazarı etkileyecek, büyüklerin fiyat politikalarını ve gıdım gıdım piyasaya çıkardıkları özellikleri zorlayacak bir makine. İyiki çıktı, herkes daha ucuza makine alabilecek, ister canon ister nikon ister herhangi biri olsun.

Tarih: 5 Ağustos 2006, 01:45 - İp: 85.***.**4.110
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Mffoto ben neden çıktı veya çok kötü demiyorum, tam sizinle aynı fikirdeyim "Sezar ın hakkı Sezar a" ve rekabet biz alıcılar için avantaj yaratabilir.
Ama "çöple samanıda ayırt etmek gerekir" Sırf adı Sony diye ayıbınıda görmemezlikten gelmek biraz ayıp oluyor diye düşünüyorum

#mbsahan' tarafyndan 05.08.2006 01:58:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ağustos 2006, 01:53 - İp: 85.***.**9.238