fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sony A-100 Detaylı Incelemsonuçları

Nihayet Dpreview çok detaylı A100 değerlendirmesini tamamlayıp yayınladı.

SONY A-100’ün kendisinden bir üst sınıfta olan Nikon D200 ve Canon 30D gibi kaliteleri ispatlanmış iki baba makinayla gerçekten de başabaş performans göstermesi ve bunun sonucunda da “HIGHLY RECOMMENDED” alması ilk göze çarpanlar.

Görüntülerdeki çözünürlük detayı, Titreşim Önleme sistemi, Dynamic Range Oranındaki başarısı (gölge ve ışıklı alanlardaki detayların görünürlüğü), CF karta yazım hızı (bu güne kadarki en yüksek yazma hızı), renk tonlarındaki doğallık öne çıkan bazı özellikler olarak görülüyor.

Artık söylentilerin yerini test sonuçlarının alması makina seçimi yapacak arkadaşların daha doğru karar vermesini sağlayacaktır.

İşte link

http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra100/

#fotoman' tarafından 01.08.2006 11:32:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 11:24 - İp: 195.***.**7.2
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Evet, dpreview gibi ciddi bir yerden olumlu izlenimler almış gerçektende.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 11:27 - İp: 88.***.**5.129
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

zeissler çok güzel görünüyor bu arada....

yeni carl zeissler ve bir iki tane sony marka yeni lens var. çok bilgim yok gerçi lens fiyatları hakkında ama bunların fiyatları çok uçuk gözükmedi bana.

makine aylardır bekleniyordu, çıktı tamam derken şimdi de objetiflerin incelemesi beklenecek galiba.

#buffalo' tarafyndan 01.08.2006 11:58:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 11:54 - İp: 85.***.**2.233
fotoman
fotoman (üye)

Carl Zeis'lar gerçekten de heyecan verici.

Burada görünmeyen ama A-100'de kullanılacak ucuzdan pahalıya (her keseye uygun)bir sürü de Minolta lens mevcut

özellikle G serisi olanlar da CZ lenslerle birlikte kaliteli seçenekler arasında
LENSLER

Tarih: 1 Ağustos 2006, 12:55 - İp: 195.***.**7.2
malcom
malcom (üye)
İstanbul / Amatör

benim ilk dikkatimi ceken makinanın cok kucuk olması. ya da bana oyle geldi bilmiyorum. ikinci olarak lenslerin ucuzlugu benimde dikkatimi cekti acıkcası. ama yinede 2500 ytl den piyasaya girme olasılıgı satısları bence kotu yonde etkiler. ben sahsen a100 alacagıma gider canon 30d alırım. hemen hemen aynı fiyatları. artı canon un tecrubeside yanıma kar kalır.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 13:02 - İp: 85.***.**5.159
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Evet malcom banada a100 küçük geldi.Yine d70 gibi mak.ların yanında gösterişsiz kalacak galiba.Bu arada ingilizce bilen arkadaşlar negatif yönleriyle ilgili yorumlarıda tercüme etse iyi olur.Tuhaf ama bir çokta negatif özelliği var galiba.Özelliklede iso konusunda...

Tarih: 1 Ağustos 2006, 13:09 - İp: 85.***.**6.197
fotoman
fotoman (üye)

Güneş balçıkla sıvanmaz, sonuçlar net ortada

A-100'ün D30'dan tek geri kaldığı nokta 800-1600 ISO daki noise,

Bunun dışında A-100, hemen hemen her alanda D30'u geride bırakmış durumda (üstelik ABD fiyatlarıyla gövde fiyatı A100 900$, D30 1400$)

Detay Cözünürlüğü

A-100
Yatay Çözünürlük:2200
Dikey Çözünürlük:1800

D30
Yatay Çözünürlük:1850
Dikey Çözünürlük:1650,

Diğer artıları saymasak bile Bu bile tek başına yeter.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 13:34 - İp: 195.***.**7.2
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba arkadaşlar
A100 ün artıları ve eksileri detaylı bir şekilde çıkmış.
Canon beklendiği gibi noise te A100 den daha iyi sonuç vermiş.Ancak A100 ün buna karşılık daha fazla detay verdiği ortaya çıkmış.D200 bu karşılaştırmada bence sınıfta kalmış.Phil Askey de zaten aynı sensöre sahip olmalarına rağmen A100 ün bu sensörü daha iyi kullandığını söylemiş.
A100 de DRO nun ne kadar işe yaradığı ortada.Bence bu makinayı alanların sürekli Advanced modunu kullanacaklarını tahmin ediyorum.AS yine A100 ün artıları arasında .Karta yazma hızının şimdiye kadar ki incelediği makinalar içinde en hızlısı olduğunu ve zamanlayıcının kurulması halinde ayna kilidinin otomatik devreye girmesi yine artılar arasında.Menü nün kullanımının kolay olduğu bilgisayarda kullanılmak üzere verilen yazılımında başarılı,pilömrününde çok iyi olduğu yazılmış.

Eksilere gelince.
800 ve 1600 ıso seçeneklerin de Canon a göre eksi almış.
Ayrıca multı segment te biraz fazla pozlama yaptığını belirtmiş.
Contrast vb. ayarların -2+2 arasında kısıtlı seçilebildiğini söylemiş.
İkinci bir lcd ekranın olmamasını yine eksiye yazmış.
Ayna sesinin fazla olduğunu söylemiş.Flaş menzilinin kısalığı ve histogram gösteriminde sınırlı kalınması.

Yani kısaca eksilerde noise performansında başka kayda değer bir şey gözükmüyor.

Phil bu makineye yüksek puan vererek giriş seviyesindeki en iyi seçenek olduğunu söylemiş.

Arkadaşlar yine bu test teki fotoğrafları incelediğimde 75-300mm.lik lensin çok kaliteli sonuçlar verdiğini gördüm.Bu lens kesinlikle alınmalı.

#as' tarafyndan 01.08.2006 14:57:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 13:38 - İp: 85.***.**3.118
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

as bilgiler için teşekkürler.
sony h1 de kendi markasını kullanarak ''sony lens'' kullanmıştı. bu lensin daha sonra carl zeiss kullanan h2 ve h5 ten çok farklı sonuçlar vermediği , hemen aynı sonuçlar ürettiğini gördük.
değişik görüşler vardı o zaman, kimisi bunları sony üretiyor diyordu, kimi de aslında h1 deki lens carllzeiss ,ama sony ismini taşıyor diyordu.
burada 3 yeni sony lens var a100 için. benim merak ettiğim şu, bu le sony lensler nasıl sonuş veriyor acaba?

Tarih: 1 Ağustos 2006, 13:50 - İp: 85.***.**5.107
iborotti
iborotti (üye)
Yurtdışı / Amatör

arkadaslar dun elime alıp inceledim hicte kucuk yada hafif degil tusları dokunusu cok hosuma gitti vizoru oldukca buyuk. ve rahat valla ben cok begendim aletti calistıramadım cunku pili bostu 995 euro da fiyat koymus

Tarih: 1 Ağustos 2006, 13:55 - İp: 83.***.**0.185
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

buffalo aşağıdaki linkte Sigma 17-70 vs Sony 18-70 lens karşılaştırması var sigma nın performansı daha iyi.

LİNK

Tarih: 1 Ağustos 2006, 14:03 - İp: 85.***.**3.118