fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sony A-100 Detaylı Incelemsonuçları

Nihayet Dpreview çok detaylı A100 değerlendirmesini tamamlayıp yayınladı.

SONY A-100’ün kendisinden bir üst sınıfta olan Nikon D200 ve Canon 30D gibi kaliteleri ispatlanmış iki baba makinayla gerçekten de başabaş performans göstermesi ve bunun sonucunda da “HIGHLY RECOMMENDED” alması ilk göze çarpanlar.

Görüntülerdeki çözünürlük detayı, Titreşim Önleme sistemi, Dynamic Range Oranındaki başarısı (gölge ve ışıklı alanlardaki detayların görünürlüğü), CF karta yazım hızı (bu güne kadarki en yüksek yazma hızı), renk tonlarındaki doğallık öne çıkan bazı özellikler olarak görülüyor.

Artık söylentilerin yerini test sonuçlarının alması makina seçimi yapacak arkadaşların daha doğru karar vermesini sağlayacaktır.

İşte link

http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra100/

#fotoman' tarafından 01.08.2006 11:32:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 11:24 - İp: 195.***.**7.2
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Yazılanları okuduğumda sanki D200 kötü bir makineymiş gibi bir izlenim ortaya çıkıyor.

Ben Hürriyet gazetesinde çalışmaktayım ve işim gereği fotoğraflarla ilgileniyorum. Bana gelen fotoğrafların hemen hemen çoğunun exif bilgilerini kontrol ederim. Kim hangi makineyle çekmiş diye. Bizim gazetede DSLR olarak Canon ve Nikon kullanılır. Bunun dışında çok az Pentax kullanana rastladım. Üstünlük Nikon da. Bu aralar da Nikon D200 kullananların sayısı epey arttı. Nikon D200 profesyonellerin elinde inanki harikalar yaratan bir makine. Sizlere birkaçtane örnek foto göndermek isterdim ama bana ait olmadıkları için göndermem doğru olmaz. D200 ün fotoğraf kalitesinde gösterdiği performans D2x e çok yakın

Bir gazeteci için fotoğraf makinesinin gövdesinin ele iyi oturması ve sağlam olması çok önemlidir. Bazı fotoğraflar çok zor koşullar altında çekiliyor. Profesyenel fotoğrafçılık sadece stüdyo fotoğrafçılığından ibaret değildir. D200 ün daha fazla manuel ayar imkanı sunması da profesyeneller için önemlidir. Zaten D200 den en iyi sonuç manuel kullanımda elde ediliyor.

Fotoğraf kalitesinin iyi olması sadece noise ile ölçmek te yanlış. Beyaz dengesinin çok iyi olması, ön plan ile arka plan arasındaki renk geçişlerin iyi olması. Gölgeli alan ile ışıkta kalan alan arasındaki ışık dengesi gibi birçok faktör var. Bizim baskıya gönderdiğimizi fotoğrafların ortalama boyu 10-15cm ası oluyor. Bu durumda noise problemimiz olmuyor.

Bu veriler doğrultusunda kendime hobi amaçlı bir DSLR alıcak olsam (A100 mü d200 mü gibisinden) fiyat performans ilişkisini göz önünde bulundurarak A100 alırım. Benim için gövdesinin plastik olmasının bir önemi yok. Koşturarak fotoğraf çekmek gibi bir derdim yok. Ama iş için bir makine alıcak olsam D200 ü tercih ederim.

Anlatmaya çalıştığım kalite sadece noise den ibaret değil. Her iki cihazda farklı kulvarda makineler.

#xtolga' tarafyndan 02.08.2006 07:41:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 23:43 - İp: 85.***.**3.58
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Haklısın xtolga, D200 hiçte küçümsenecek bir makina değil, Profesyonel kullanım için bir çok artısı var. Ben de olsam ağır çalışma şartları için metal gövdeyi tercih ederdim ama normal gündelik hayatta cok da ihtiyacımız olmayacaktır.

Görünen o ki, A-100 de gerek sahip olduğu üstün özellikler, gerekse görüntü kalitesi ve yüksek performansıyla kullanıcısını fazlasıyla mutlu edecek bir makina.

Pervince, bence de metal gövde ve 1/8000 için 500-600 dolar fazladan vermek yerine o parayı KALİTELİ LENS almak için kullanmak daha akılcı geliyor.

#fotoman' tarafyndan 02.08.2006 00:03:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 00:01 - İp: 85.***.**0.105
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Benim söylemek istediğim sayfalar şunlardı.

http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra100/page20.asp

http://www.dpreview.com/reviews/nikond200/page21.asp

Aşağıya bir adet te NN ile işlem görmüş iso3200 örneği ekliyorum biraz bilgi bu tip ileri seviye makinaların gerçek performansının ortaya çıkmasını sağlıyor.

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1021&message=19406621

Tarih: 2 Ağustos 2006, 00:49 - İp: 85.***.**1.200
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar yazılanlardan tolga nın da söylediği gibi D200 30D gibi makinalar kötüymüş gibi bir izlenim çıkartmak çok yanlış olur.Evet test bu makinalarla yapılmaya değer bulunmuş ama başka bir topic te de söylemiştim bu tip makinaların sensör boyut ve kaliteleri birbirine çok yakın olduğu için alınacak fotoğrafların da kalitesi birbirine çok yakın olacaktır.Birde bu makinaları kullananların postproductıon işlemlerini iyi bileceğini düşünürsek test teki 4 makinayla çekilmiş fotoğrafları exif bilgileri olmasa birbirinden ayırt etmek neredeyse imkansız hale gelir.O zamanda makinaların bize sunduğu extra faydaları değerlendirip bütçemizi de göz önüne alıp tercihlerimizi ona göre yapmamız lazım.A100 giriş seviyesi bir makina olarak tanıtıldığı için bu seviyedeki bir makinayı kullanacak insanların pro sayılabilecek özelliklere çok az ihtiyacları olur.Giriş seviyesindeki makinalar içinde şu an A100 ün en büyük artısı AS sistemi ve DRO sistemi.Bir de A100 ün yurt dışındaki uygun fiyatı dikkate alındığında elinde daha önceden alınmış lens birikimi olmayanların tercih edeceği bir makina.Yani test teki makinalardan ziyede A100 ,D50,D70S,350D almayı düşünenlerin aklını çelecek .
Bence esas karşılaştırma Canon ve Nikon nun yeni çıkartacakları giriş seviyesi dslr ler çıktığında yapılacak.Çünkü şu an giriş seviyesinde A100 tek kalmış durumda.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 01:41 - İp: 85.***.**7.168
iborotti
iborotti (üye)
Yurtdışı / Amatör

bence kimse 30d ye yada 200d kötü demedi sadece 700luk bir fark kalmadi ortada yani kalitesine göre sonyden sonra pahallı kacti. ya ucuzlamak zorunda yada yerine yepyeni modeller uretmek zorunda. sony bence pazara biraz vahşice girdi. cıtaları yükseltip fiyatlari ucuzlatti. isleri cok zor görünüyor bakalim bu arada 995 euro ya 4 taksit yapıyorlar. nikonun yeni modelini ve fiyatini bekliyorum yoksa bugun gidip alacam a100

Tarih: 2 Ağustos 2006, 04:43 - İp: 81.***.**4.232
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Beyler akşam yazdığım uzun yazıda yanlış anlaşılmalara mahal verecek bir yorum yazdığımı okuyunca fark ettim.
Demek istediğim 350D,30D'nin alt modeli olduğu için yeni çıkaracağı modeli 30D kadar kaliteli olamaz olmamalı.Yoksa 30Dye kimse fazladan para vermez ve o paraya yepyeni 370D alır.

Nikon D80,eğer D200 kalitesini yarı fiyatına sunuyor olursa kimse D200'e o parayı vermez.

Ve A100,D200-30D ile belli konularda rekabet edip bazı konularda da onların önünde yer alarak potansiyel müşterilerini tehdit edecek kadar güçlü bir şekilde piyasaya giriyorsa,o zaman Canon 370D ve D80'in rekabet etmesi imkansız.

Özetlemem gerekirse A100,Canon ve Nikon'un İleri sınıf DSLR modelleri ile karşılaştırılıyorsa,Canon ve Nikon'un giriş seviyesi modelleri nasıl olup da A100'ü geçecekler?

Tarih: 2 Ağustos 2006, 16:13 - İp: 85.***.**5.117
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Bence bir çok arkadaş ciddi önyargılı yaklaşmakta bu foto.kalitesine.Ama şunu unutmayalım birçok kişi a100 ü nasıl d200 ve canon 30d ile karşılaştırıyolarsa yakın zamanda bırakın nikon d70 i canon 350d yi bunların altmodellerinde(belki bir kaç model sonrada olabilir)örn.nikon' un d50 gibi yeni alt modelleri a100 ü de geride bırakacaktır.Acaba o zamanda teknik olarak zayıf olan,ama image kalitesi daha iyi olan altmodelleri a100 den üstün tutup onlara mı geçiş yapacaklar merak ediyorum.Lakin kalıcı olanda obj.ler ve bence sağlam bir body ve teknik özellikler olacaktır.Bu gün 350d ile çok iyi bir obj.kullanan(L serisi) hiç bir kimse de dönüp a100 almaz zaten.(almayı düşünmez,düşünemez ,obj.ler elinde patlar )Aynı durum zaman içerisinde a100 alacaklar içinde geçerli olacaktır.En iyisi,şu makine iyi çekiyo bu makine daha iyi yorumlarını bitarafa bırakıp kişilerin kullanım alanına göre seçim yapmaları daha uygun olacaktır.O yüzden bazı arkadaşların a100 daha iyi olayından çok a100 bana daha uygun diyerek hareket etmesi gerekir.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 16:19 - İp: 81.***.**2.76
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Uturuclu sana tamamen katılıyorum.Lensi iyi olan bir kişi,DSLR'lerden verim alır.Ve body bu kaliteli lensler ile iyi bir uyum sergileyecektir.Şu andaüreticilerin yapmak istediği olabildiği kadar kaliteli lensler üretmek ve bu kaliteli lenslerin limitini zorlayacak body'ler.Body'ler derken body'nin içindeki işlemci,sensör kalitesi vb. şeyler.

Bana mesela D2Xs,5D yada 1Ds Mark 2 gibi makinalar lazım.Kendimi o birilerine(adı bende saklı )ispatlamak için.Tabi herkesin kullanım amacı farklıdır.Amatör olarak bu işle uğraşmak isteyenlere A100 harika bir tercih olacaktır.Yada 350D gibi makinalar.

D200 de iyidir ama bu işten ekmek yemek isteyenler,herzaman en iyisini isteyecektir.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 16:25 - İp: 85.***.**5.117
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Beyler D200'ün 3200 iso performansı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Benim düşüncelerim gayet olumlu.Sizin fikirlerinizi etkilemiş gibi olmayayım ama bana öyle geldi.Fotoğrafta kirlenme pek fazla göremedim.Acaba fotoğrafın küçük boyutlu olmasından dolayı mı?

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1021&message=19404766

Tarih: 2 Ağustos 2006, 16:33 - İp: 85.***.**5.117
pervince
pervince (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Bu forumda gördüğüm en büyük ön yargı (BAZI) canon hayranlarının canondan başka hiç kimsenin iyi makina yapamayacağı, başka marka alanların salak olduğu, kendilerinin en akıllı olduğu tarzındaki yaklaşımları.

Daha A100 tam değerlendirilmeden mutlaka kötü olacağını düşündüler, Test sonuçları yayınlanıp, sınıfındaki diğer makinaları geride bıraktığı, hatta yarı pro makinalarla yarışacak güçte olduğu görülünce bu sefer de yeni çıkacak 370D onu geçecektir diye geleceğe umut bağladılar.

Yıllardan beri canon kullanan baba fotografçıları ayrı tutuyorum. Ne yaptığını bilen insanlara saygım sonsuz.
Canonla da hiç bir sorunum yok, tabiyki iyi bir marka ama her modeli diğerlerinin her modelinden iyidir diye düşünmek tamamen kendini kandırmaktır.

350D daha iyi olsaydı gider onu alırdım, ama şu andaki en iyi başlangıç seviyesi makina A100 görünürken acaba canon seneye daha iyisini çıkarırmı diye (ki mutlaka çıkaracaktır.) tercih yapmak anlamsız. Sony, nikon, Fuji, pentaxın bir sonraki modelleri de büyük bir ihtimalle canon 40Dden daha iyi olacaktır. Bu bir yarış, sürekli en son çıkacak modeli bekleyerek bir yere varılmaz.

Şimdi benim bütçeme uygun, beklentilerimi en iyi karşılayan makina ne ise gider onu alırım. 6ay-bir sene sonra canon mu öne geçer, olympus mu atak yapar bilemem, 6 ay sonra alacak olsaydım o zamanki en iyi olanı düşünürdüm.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 17:55 - İp: 195.***.**7.2