fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sony A-100 Detaylı Incelemsonuçları

Nihayet Dpreview çok detaylı A100 değerlendirmesini tamamlayıp yayınladı.

SONY A-100’ün kendisinden bir üst sınıfta olan Nikon D200 ve Canon 30D gibi kaliteleri ispatlanmış iki baba makinayla gerçekten de başabaş performans göstermesi ve bunun sonucunda da “HIGHLY RECOMMENDED” alması ilk göze çarpanlar.

Görüntülerdeki çözünürlük detayı, Titreşim Önleme sistemi, Dynamic Range Oranındaki başarısı (gölge ve ışıklı alanlardaki detayların görünürlüğü), CF karta yazım hızı (bu güne kadarki en yüksek yazma hızı), renk tonlarındaki doğallık öne çıkan bazı özellikler olarak görülüyor.

Artık söylentilerin yerini test sonuçlarının alması makina seçimi yapacak arkadaşların daha doğru karar vermesini sağlayacaktır.

İşte link

http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra100/

#fotoman' tarafından 01.08.2006 11:32:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 11:24 - İp: 195.***.**7.2
iborotti
iborotti (üye)
Yurtdışı / Amatör

peki osmanlı acıklamaların çok mantıklı ama bir şey sorcam conon nikon giriş seviyesinde nasıl mucadele edecek
yani a100 30d 200d karsilastırıyorlarsa ve fiyatı da giris seviyesi fiyatındaysa nasıl olacak bu mucadele bir de bu sony urettigi ilk makina sony yarı pro yada pro makinasi cok yakında cıkacaktır o zaman ne olucak
sanki canon sahibiymiş gibi konustum ama

Tarih: 2 Ağustos 2006, 18:05 - İp: 213.***.**4.194
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Shshshshshttt Pervince, sus, cok ayip !....

Bu foruma insanlarin dini duygularini rencide edici yazilar yollanmaz. Canon buyuklugunden de, hikmetinden de sual olunmaz.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 18:30 - İp: 85.***.**6.20
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bana kalırsa A100'ün üst modeli D2X ilşe rekabet edecektir.
Tolga arkadaşımız benden daha iyi bilir ve onun gözlemine göre D200 ile D2X arasında az fark varmış.Bende A100'ün üst modelinin Canonda 30D-5D arasına,Nikonda ise D200-D2X arasına oturacağına inanıyorum.Tabi bu benim şahsi fikrim,kesin olacak diye bir şey yok.

Canon ve Nikon yine kendi aralarında mücadele etmeye devam edeceklerdir.Bugünkü satış fiyatlarında D70s,350D'den yaklaşık 500 ytl daha pahalıya satılmakta ve bir miktar daha kaliteli kit lens verilmekte.Canon 1800ytl,nikon 2300 ytl civarında...
Fakat yeni modelleri kit olarak 2000 ytl ye sabitlerse her iki marka,Sony A100 yaklaşık 2500-2600 ytl fiyat aralığı ile bir miktar yukarıda kalacağından,parasını A100'e denkleştirememiş amatör kullanıcıların dikkatini bu 2 marka çekecektir.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 18:42 - İp: 85.***.**5.117
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Kıvanç güzel hesap yapmışsın.
Ya peki A100 2000-2250 ytl.civarına satışa çıkarsa ne olur. Sende biliyorsun ki R1 ilk çıktığında yurt dışında 1000usd. ye satılırken Türkiye de 1000 avro ya satışa sunulmuştu.Ben A100 de satışında benzer bir fiyat uygulanabileceğini düşünüyorum.

#as' tarafyndan 03.08.2006 11:43:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ağustos 2006, 11:40 - İp: 81.***.**8.50
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

cnet' te de incelemesi çıkmış alfa 100 ün.
http://reviews.cnet.com/Sony_Alpha_DSLR_A100/4505-6501_7-31885537-7.html?tag=rate
resim kalitesine 7 puan vermişler.
aynı site d70s e 8 vermişti.
http://reviews.cnet.com/Nikon_D70s/4505-6501_7-31341794-7.html?tag=rate
sony r1 de 8 puan almıştı.
http://reviews.cnet.com/Sony_Cyber_Shot_DSC_R1/4505-6501_7-31516360-7.html?tag=rate

tabi cnet e pek takılmamak lazım, ben h2 yi orayı dikkate almadan almıştım, s2 ve 3 e daha yüksek vermişlerdi onlar. iyi de etmişim diyorum.

sony tuhaf bir firmadır. alışılmadık biçimde rekabet eder. örneğin cep telefonu piyasasına ilk girdiğinde pek şans tanınmıyordu. nokia larda işletim sistemi filan vardı ve sony halen ısrar ediyor bu konuda. ama işte öyle teknolojiler kullanıyor ki, bir şeyler eksik de olsa gidip sony alıyorsunuz. çünkü şarj süresi, tasarım ve mp3 kalitesi nokia dan çok üstün.
genelde dikkatimi çeken rakiplerinin üstün olduğu noktalarla pek ilgilenmemesi. yani siz bekliyorsunuz yeni üründe rakibini o konuda yakalasın diye, ama sanki umurlarında bile olmuyor. rakiplerinde olmayan teknolojiler kullanıyor. bu teknolojilerle eksiklik dengeleniyor, hatta sony ağır basmaya başlıyor. af buyurun'' sidik yarışına girmiyor'' yani

(zaman zaman tutturamıyorlar ama. mesela kendi müzik formatlarında ısrar etmeleri zarar verdi firmaya).

şimdi alfa 100 de de iso performansı o kadar iyi değilmiş, kimin umrunda. eminim bu güne kadar hiç kullanılmamış bir sürü teknoloji üretmişlerdir.

nikon ve canon un satış rakamlarını nasıl etkileyeceğini kestirmek zor. ben bir düşüş yaşanmaz diye tahmin ediyorum. artış olabilir hatta.
bunu bir pasta olarak düşünmeyin. yani sony pastadan pay almayacak bence. gittikçe büyüyen bir pastadan pay alacak. kendisi de o piyasaya girdiğine göre pasta bence büyüyecek.

benim klasik örneğim coca-cola dır. sanılanın aksine colaturca cocacolanın satışlarını düşürmemiştir. aksine -özelikle muhafazakar şehirlerde- cocacola satışları 2-3 , bazı şehirlerde 8 kat artmıştır. colaturka yaptığı reklamlarla piyasaya girmiştir belki ama yaptığı reklam aslında içecek olarak cola reklamıdır ve cocacolalaya yaramıştır.

sony nin dslr piyasasına girmesi, piyasayı daha da canlandıracaktır ve nikon ve canon belki de hiç ulaşamadıkları satış rakamlarına ulaşacaktır. iki sene önce fotoğrafla ilgilenmeyen insanların bu gün dslr araştırması beni tahminimde haklı çıkaracaktır diye tahmin ediyorum...

#buffalo' tarafyndan 03.08.2006 11:54:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ağustos 2006, 11:52 - İp: 85.***.**5.188
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Tespitlerinin çoğuna katılıyorum buffalo,

Gerçekten de bu pasta giderek büyüyor. eskiden fot.mak. girmemiş evlerde bugün 2-3 makina birden bulmak mümkün.

Sony'nin DSLR piyasasına güçlü bir biçimde girmesinin biz fotoğrafçılar için çok yararlı olduğunu düşünüyorum.
Bu sadece Sony alacaklar için değil, rekabetin kızışacak olması, bu sayede nikon-canon-fuji vs diğer markaları alacak olanların da daha gelişmiş modelleri daha ucuza alabilmelerini sağlayacaktır.

Tarih: 3 Ağustos 2006, 12:29 - İp: 195.***.**7.2
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Buffalo,

Meseleyi eksik degerlendirdigini dusunuyorum.

Rakipleri acisindan Sony ile rekabetin temel zorlugu:
Sony'nin inanilmaz finansal buyuklugu, yillik yaklasik 70-80 milyar USD.

Boyle bir finansal gucle sensor uretiminde Sony ile rekabet etmek cok zor. Bu konuda ileride istermez bir tekellesme olacak ve en buyukler hayatta kalacak. Sony buyuk buyuk ihtimalle o tekellerden biri olacak.

Sony Betamax fiyaskosundan cok ders almis, yeni bir sektore girerken o sektor icin kilit tasi niteligindeki sirketleri yutuyor, kilit teknolojileri ve birikimini bunyesine katiyor. CBS, Ericsson, Minolta...

Sony'nin Playstation pazarlarken de Sony reklami yapiyor, TV satarken de. Fotograf makinasi satarken digerlerinden daha fazla reklam yapmasa bile, genel gorunum itibari ile onlardan daha fazla reklam yapmis olacak. Hem ayrica takdir edersin ki Sony pazarlamacilarinin en iyi yaptiklari istir "Sony" ismini sattiklari seyin onune koymak, Cola-Turka'da yapilan acemice hataya hayatta dusmezler. Hem ayrica tutucu musterinin 1 numarali markasidir Sony.

Hani su genisleyen pastanin yeni unsurlari icin "Canon" ve "Nikon" ilk kez duyduklari isimler olacak. Canon ve Nikon'un eski pastadaki paylarini korumalari yetmeyecek uzun vadede, yeni pastadan da nasiplenmeleri gerekir yoksa rakipleri daha da buyur, uzun vadede onlari yutar. Bkz. 1920-1960 arasi hukum suren efsanevi Alman markalari.

Rekabette buyukluk hersey degil belki ama bayagi onemli birsey.

Bu olayin pazarlama yonu, bir de teknik yonu var.

A100'un uzerinde 8MP'lik bir sensor olsaydi, o zaman Canon 20D, 30D veya 350D ile yuksek ISO performansini degerlendirmek anlamli olacakti. Ama degil iste, 10MP, fizik kanunlari geregi, 8MP'den %25 daha fazla gurultu uretecektir. Az gurultu istiyorsaniz ya daha buyuk sensor kullanacaksiniz yada az MP ile yetineceksiniz. Bu sensor boyutunda, bu cozunurlukteki rakipleri arasinda ISO performansi fena degil iste o kadar.

Toz onleme sistemi ve antishake olayi "quest quelle alaqa" ozellikler mi sence? Minolta'nin mirasi az sey mi peki?

Tarih: 3 Ağustos 2006, 14:13 - İp: 85.***.**6.20
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Adnan abi dediğine katılıyorum.Sony 2200 ytl civarına piyasaya adım atabilir.O takdirde diğer markaların dişe dokunur bir kalite seviyesine ulaşmış olarak pazar çıkmaları lazım.

Tarih: 3 Ağustos 2006, 16:01 - İp: 88.***.**7.29
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

04.Ağustos.2006 tarihi oldu ama Sony Türkiye den ses seda yok, nerede kaldı bu makina

Tarih: 4 Ağustos 2006, 00:39 - İp: 85.***.**1.108
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

A-100 japoyada en cok tutulan DSLR makina olmuş

http://www.dslrphoto.com/2006/06/24/japan-most-popular-digital-camera-ranking-jun-12-to-jun-18/

Tarih: 4 Ağustos 2006, 13:22 - İp: 88.***.**8.7