fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sony A-100 Detaylı Incelemsonuçları

Nihayet Dpreview çok detaylı A100 değerlendirmesini tamamlayıp yayınladı.

SONY A-100’ün kendisinden bir üst sınıfta olan Nikon D200 ve Canon 30D gibi kaliteleri ispatlanmış iki baba makinayla gerçekten de başabaş performans göstermesi ve bunun sonucunda da “HIGHLY RECOMMENDED” alması ilk göze çarpanlar.

Görüntülerdeki çözünürlük detayı, Titreşim Önleme sistemi, Dynamic Range Oranındaki başarısı (gölge ve ışıklı alanlardaki detayların görünürlüğü), CF karta yazım hızı (bu güne kadarki en yüksek yazma hızı), renk tonlarındaki doğallık öne çıkan bazı özellikler olarak görülüyor.

Artık söylentilerin yerini test sonuçlarının alması makina seçimi yapacak arkadaşların daha doğru karar vermesini sağlayacaktır.

İşte link

http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra100/

#fotoman' tarafından 01.08.2006 11:32:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ağustos 2006, 11:24 - İp: 195.***.**7.2
cemone
cemone (üye)
İçel / Amatör

http://www.dpreview.com/reviews/stats.asp

Bu linkede bakmanizi tavsiye ederim.. Dpreviewde son bes gunun top 20 kameralari canon 1. siralarda sony 6. siralarda.. Sony kullanicisi olarak ve su siralar DSLR gececegimi dusunursem Canon diyorum halen..

Tarih: 4 Ağustos 2006, 15:29 - İp: 198.***.**2.234
pervince
pervince (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Kendi sınıfındaki tüm makinaları geride bırakıp, Kendinden 600-700$ daha pahalı fiyata satılan makinalarla yarıştığı Dpreview da dahil olmak üzere pek çok fotoğraf sitesi ve dergisinde ispatlanmış bir makina varken hala canon da ısrar edemem. Hem mantığıma hem de bütçeme dokunur.

A100'den daha iyisini aynı fiyata çıkarsın, yada 30D'nin fiyatını A-100'e yaklaştırsın hemen alırım, ama şu anda tereddütsüz A-100

#pervince' tarafyndan 04.08.2006 16:07:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 15:56 - İp: 195.***.**7.2
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ben hala 30D ile A100'ün üstünlük bakımından birbirine ne derece yakın olduğunu merak ediyorum.Aynı fiyta verseler hangisini alırdım bilemiyorum

Ancak şöyle bir şey varki;dpreview sitesindeki Sony lensler,carl zeiss lensler ve K-M lenslerin,Canondan daha uygun fiyata satılacağını tahmin ediyorum.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 16:49 - İp: 85.***.**2.169
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Fotoğraf makinası seçimi ve sınıflandırmasında piksel sayısını tek ölçü olarak almak muhtemelen kişinin olaya yanlış yerden bakmasına sebep olacaktır, şöyle ki bandı 4-5 yıl kadar geri sararak Canon'dan bir örnek verelim. 2001 eylülünde piyasaya sürdüğü 4mp'lik profesyonel 1D modelinden 5 ay sonra 2002 şubatında 6mp'lik o günün yarı profesyonel günümüzde ise ancak ileri seviye amatör sınıfta yer alabilen(günümüz muadil modeli 30D) D60'ı sürdü.Testlerde onlarda birbirleriyle kıyaslandılar ve çözünürlük avantajı açıkça alt modeldeydi hatta avantaj bugünkünden daha fazlaydı çünkü 6, 4'ün %50 fazlasıydı, ayrıca fiyat arasındaki makas yine günümüzdekinden daha da fazlaydı ama buna rağmen D60 hiçbir zaman 1D'den daha iyi bir makina olmadı, evet daha büyük fotoğraf çekti ama 1D alacak birisi D60 almayı düşünmedi.Günümüzde de bu tip çözünürlükleri birbirine yakın ya da denk makinaların farklı sınıflarda da olsa birbirlerinle fotografik açıdan kıyaslanması gayet normal her zaman da olacaktır ama bu bir makinanın değerini yükseltmediği gibi diğerininkinide düşürmez.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 17:18 - İp: 85.***.**8.224
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Ben kobra arkadaşıma katılıyorum.Daha önce yaptığım açıklamada buna paralel bir açıklamaydı.sony a100 nekadar yüksek mp li makine olursa olsun bir 30d olamaz veya d200...Ancak sony'nin çıkaracağı yeni bir makine belki.Bir canon 30d de 8mp'li sensörü ile hiç bir zaman 4mp canon 1d olamaz.Niçin bir çok pro.hala gidip 4000-4500$ verip 4mp bu camarayi alıyo.sizce neden?Kendi şahsi görüşüm 6mp li fuji s2 pro bulsam a100'e dönüp bakmam.Bu gün hala bir çok arkadaş herşeyi mp olarak değerlendiriyo.Umarım bu düşünce ilerde pişmanlıklarına yol açmaz.

Ayrıca sony a100 alacaklar bence en az 1 ay beklemeli.çünkü bir çok yeni dslr çıkabilir.Bu sadece nikon ve canon için geçerli değil.Örneğin sigma da belki iyi bir dslr çıkarabilir.Veya fuji de.Ki bu gün fuji kompak mak.lerinde çok iyi iso performansında makineler çıkarıyo.Yeni çıkaracağı ve nikon uyumlu dslr'sinin nasıl olacağını tahmin etmek zordeğil.(Gerçi büyük ihtimalle pro dslr çıkaracak ama belli mi olur)

Tarih: 4 Ağustos 2006, 17:59 - İp: 85.***.**2.106
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

sony henüz almanya'da da yok, en azından benim baktığım yerde yok,piyasaya çıkar çıkmaz fiyatını buraya yazarım.

bu arada anti-shake sistminin pek işe yaramadığı söylenmiş bazı forumlarda, ben buna katılmıyorum, bende konica minolta a200 var, anti-shake sarsıntı önleme sistemi var.

daha bugün ev içi kapalı mekanda, 1.3 saniye shutter speed ile bir fotoğraf çektim en ufak bir titreme olmadı fotoğrafta.
benim gözlemlediğim anti-shake sistemi oldukça işe yarıyor.sony birde bu sistemi geliştirdiğini söylüyor

#magnat' tarafyndan 04.08.2006 18:35:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 18:11 - İp: 81.***.**0.206
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Profesyonel açıdan haklısın Kobra ama bir amatör için 5fps, çelik gövde, gibi ihtiyaç duymadığım özelliklere fazladan para vermek yerine (zaten o kadar param da yok ya) neredeyse yarı fiyatına sahip ama performans olarak yakın bir makina almak daha uygun olmazmı?

Profesyonel birisi gidip 4000 dolara 1D alır tabi ama bu sitedeki arkadaşların büyük çoğunluğu (ben dahil) en fazla 1500-2000 dolar ayırabilecek insanlar.

Dolayısıyla bu bütçeye sahip insanlar için 1 veya 2 lensiyle birlikte başlangıç seviyesi bir makina almaktan başka bir yol görünmüyor. Dediklerine katılıyorum kobra arkadaşım , 1D 4Mp olmasına rağmen 30D ve D200'den de daha iyi bir makina ama ben bir amatörüm, benim kriterim bütçem dahilinde en iyi performans oluyor ister istemez. saygılar

#canmahmut' tarafyndan 04.08.2006 18:18:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 18:17 - İp: 195.***.**7.2
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Sevgili dostum zaten bu makinalar amatörler için var ve fotoğrafla çok ileri seviyede ilgilenmeyecek kişilerde zaten bu giriş seviyesi diye sınıflandırılan modelleri seçmeliler bende sonuna kadar bunu savunuyorum, ancak burada söylemek istediğim bir makina sadece piksel sayısıyla değerlendirilmez bunu böyle değerlendirmeyip makinanın üzerinde barındırdığı özellikler sonucunda piksel sayısı aynı ancak özellikleri farklı olan bir makinayı tercih etmiş kişi kazık yememiştir yada akılsızlık etmemiştir bunu belirtmek istedim.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 18:41 - İp: 85.***.**8.224
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

Arkadaşlar dünyada en güvendiğim markalrdan iki tanesini söyleyeyim.biri VW(VOLKSWAGEN)Diğeri SONY niye bu iki marka diyecek olursanız?Dünyada kaliteyi uygun fiyata satan markalardır.ve kalitesiz mal üreteceklerinide zannetmem....
Ben kararımı verdim r1 iverdikten sonra alphayı bekledim ve nihayet geldi..
Sizden ricam bana lensleri hakkında bilgi vermeniz...özellikle osmanlı kardeş,yalçınlarda ayrıyeten iki lens var acaba her iki lensi birliktemi alsam ikisinin özelliklerini yazarsanız sevinirim...
DT 18-70mm F/3.5-5.6 Lens + 75-300mm F4.5-5.6 Lens

Tarih: 4 Ağustos 2006, 18:44 - İp: 85.***.**7.67
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Aman Merhaz kardeş.Sen ne yaptın?
Ben hiç DSLR kullanmadım ömrümde.Zaten bende A100'ü sabırsızlıkla bekliyorum.
Şimdi sana amatör bir kullanıcı olarak lensler hakkında bilgi vermeye kalkarsam benden bilgili insanlara haksızlık etmiş olurum.Bir bilgimde kullanmadığım için yok.Ancak olsaydı inan bana tavsiyelerde bulunurdum ki kimsenin bu lensler hakkında yorum yapacağını sanmıyorum çünkü Türkiyeye makina gelmedi.

Biraz daha sabret,bizimkiler bir incelesin aleti,sonra sıra lenslerinede gelecek.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 19:53 - İp: 85.***.**8.169