emregunes
emregunes (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax K10d Tavsiyesi

Arkadaslar yorumlardan tanıtımlardan cok cok beyenerek aldığım pentax k10d .... o kadar abartılıyor ve saptırılıyor ki anlatamam.. bugun tanıstığım güzel insan bana ne var ne yok anlatılar.. kendi makineleriyle aralardındaki farkları gösterdiler.. ve inanın makinamdan soğudum.. Ben yazılanların abartıldığını düşünüyorum.. eksiklerinin yetirince anlatılmadığını düşünüyorum.

Bu eksiklerden haberdar olan ve bunları paylaşmayan arkadasların bunları paylaşmasını istiyorm. hiç olmazsa makina konusunda kadarsız olan arkadsalar için
..
Bugun tanıştığım güzel insanlara tekrar tekrar teşekkür ederim...

#EmreGunes' tarafından 15.09.2007 04:31:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2007, 02:00 - İp: 85.***.**6.26
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Bir pentax itirafcısı olan Emre kardeşimizi bagrımıza basmak görevimiz. O da diğer prntaxcıların ve elebası AS ın biran önce teslim olamalrını istiyor. Çünkü savunulacak bişeyi yok diyor

Auto ayarlara kızan arkadaşlar olmuş.. Bu arkdaşlar diyafram oncelikli cekmeyi pro mu sayıyorlar?

Dslr alan RAW cekmelidir arkadaş. Yahu neden cekeyim. İster jpreg cekerim ister raw. Raw çek oyle gel filan.

Raw sadece bit derinliği olarak önemli. Gerci geri 8 bite düşüyor ya neyse. Gerisi programsal şeyler. 10 mb alan açıyor sana. Al hue değiştir birazda pozlama değişir diye. Ne çektigini bilemeyn adamların tercihidir RAW desem herkes kızacak bana.

işin kolayı RAW.. Al makinayı diyafram öncelik moduna aban RAWa. Wb için vakit kaybetmeye grek yok. Nede olsa raw çektim pc de duzeltirim. Oynar bulurum bi şekilde. pozlandırma sorunu mu olabilir. Salla evde düzeltirim. Renk sorunu mu var? Önemli değil Zaten RAW çektim 10mb alanım var..

Bu anlmada 3 mb lik jpeg, biraz daha nokta atışı çekimler anlamına gelebilir. Raw avantaıjını bana gore sadece bit derinliğinde farkettiryor.

Her yiğidin bir yogurt yiyişi var. BU yüzden raw var jpreg var, auto var av var M var S var. Spot var metering var.

Emre pentaxı sevmemiş. Çünkü auto ayarlarda rengi muhtemelen sarıya ve yeşile kaçtıgı için Vayyy.. Autoda cekiyorsan git kompact al..

Pentax benim icin kagıt üzerinde iyi bir makinadır.

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:22 - İp: 212.***.**9.194
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

ozzy soruma cevap vermemişsin.

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:22 - İp: 88.***.**7.109
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ozzbab a yok valla. tek tük var. Onlarda sigma falan. Tek tük derken aslında bir tane kullanılmış buldum 28-200 tamron.bide 1-2 manuel objektif.
Lazut hocamda baya bozuldu. Yazık lens almak için gelmişmiş.

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:23 - İp: 88.***.**2.19
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

adnan 2006 nın sonunda çıktı işte, şu anda piyasada olan a700 ve 40d gibi bir konumu var. 2006 değil 2007 ödüllerine layık görüldü ve kimseyle yarışmadı , neredeyse o kulvarda tek olarak yarıştı.
a100 haziran ayında piyasaya sürüldü,hatta 6.6.2006 tarihi espri konusuydu ve 2006 yılındaki ödüller için değerlendirildi. d80 de ondan kısa süre sonra piyasadaydı, bunlar hep 2006 da çıkmış kamerlar ama eylül ayında duyurusu yapılan ve aralıkta ayında satılmaya başlanan makineye 2006 değil 2007 kamerası diyor herkes. aynen otomobilde olduğu gibi
bahsettiğiniz ödüllerin işe yarar olanlarını 2006 da a100(EISA , TIPA), ondan önce de d200,d70,350d filan zaten aldı.ama forumda milletin gözüne sokar gibi konu açılmadı.
ama mesela 2008 ödülleri için a700,40d ve d300 yarışacak, üst sınıfta d3 ve 1dmark filan yarışacak, hepsi de 2007 yılında duyruldu ve hepsi de 2007 içersinde satılmaya başlanacak, ama ödüller 2008 de verilecek.

Biraz özeleştiri, forumu ralli pistine çevirdiniz siz, yok k10d d200 kıyası, yok d80 k10d kıyası, yok k10d hasselblad kıyası, yok 1dmark k10d kıyası. Bu nedenle zaten forum 6 parçaya bölündü ve şu anda forumun eski havasının kalmadığını herkes söylüyor.
İki tane dengesiz adamı ciddiye aldınız ve kavgalar gürültüler, üyelikten atılanlar, küfürleşmeler. Yani bilemiyorum , bunlara hiç gerek yoktu kanımca.

Dediğim gibi, sitede güzel bir pentax topiği var ,ve oradaki fotoğraflar zaten konuşuyor, gören görüyor. Burada açılan konuda bile konuyu açann arkadaşa ''satılmış, şerefsiz gibi'' laflar ediliyor. Elin japonunun kamerası için bilemiyorum gerek yok bunlara.Kimsenin pentaxa düşmanlığı yok ama insanlar pentax adını anarken korkar oldu forumda

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:25 - İp: 81.***.**7.49
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bu arada dün gece arabamın yanına bir ses bombası bırakmışlar, patladı . pentax direniş örgütü son uyarısını yapmış bana

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:32 - İp: 81.***.**7.49
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

İyi ya siz sirkecide objektif bulamamışınız. Ben kayseride pentax bulamadım. Kİmse almamış. İsmini vermek istemeyen birkaç moda fotografcısı var deniiyor.

Neden ismini vermiyorlarda utanıyorlar Onun dışında kalanların hepsi ya canon ya da nikon kullanlıyor ve hepsi de ismini verebiliyor

Utanıyor adamlar demekki.

Buffaloya katılmamk elde değil. Forum param pinçik oldu.

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:32 - İp: 212.***.**9.194
as
as (Üye)

Hüseyin sevip sevmeme olayına kimse bir şey diyemez.

Neden insanlara git kardeşim makinayı eline al incele seversen al diyoruz.
Adamın eline oturmaz,tipini beğenmez v.s .

Çekim modlarını yazmışsın.İnsanların dslr kullanmasının sebebide bu zaten.

Beyaz ayarı konusunda ise makinasını eline alan auto sonuçlarını sevmezse makinanın auto ayarlarındaki W/B yi istediği gibi atayabilir.
Yani demek istediğim makinanın autoW/B ayarlarının ölçümündeki fabrikasyon ayarını kullanıcı değiştirebiliyor.

Bu ayarları kullanmayı bilmeyen birininde çıkıp şikayet etmesi makinanın hatasımı,kullanıcının hatasımı.

Geçen gün İstanbulda sitenin sergisi vardı.
Ben katılamadım.Serkan oradaydı.Beyaz ayarından şikayet eden bir çok arkadaşın makina içi ayarlarına baktığında makinaların bir çoğunun 7000,9000 kelvin gibi ayarlara ayarlanmış olduğunu, 1.00 firmware den sonra zamanla yenilen 4 upgrade i yapmadığını görmüş ve bunları forumda anlattı.

Bunlar hep kullanıcı hatası.

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:38 - İp: 88.***.**7.109
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

AS
Nikon D80 var gövde..
Lensler ise;
Nikon 50 mm 1.4 var...
Nikon 18-200 VR var...
Sigma 10-20 mm var...

Şimdilik gücümüz bunlara yetti...

Bir de Nikon 105 mm VR ısmarladım makro yolda...

Hedeflerim arasında bir tane 2.8 sağlam tele var...Ama rakamları uçuk olduğu için uzun vadeli hedef diyebilirim..

Haa ... Bir de piyango biletim var...
Çıkarsa ;

Bir tane Nikon D3 gövde alacağım...
Ne kadar sağlam lens varsa toplayacağım...

Yok adam gibi zengin olursam zengin olursam...
Bir de adam tutacağım bütün bu ekipmanı taşıttırmak için...
Şu şekil;
"
-Ver oğlum Sebastian makinayı...
Aptal herif Nikonu değil...Hasselbladı getir...

-Değiştircem bu Sebastianı yaaGeçende gitti benim özel yaptırdığım 2500 mm 2.8 lik lensi çizdi...

-Ağabey kabahat sende niye tripod almıyon kendine o kadar
zenginsin hala Sebastianı kullanıyorsun

- Bırak aptal aptal konuşmayı daha o lensi tutacak tripod yapılmadı.. Ismarladık geliyo işte...
Sebastian bu aralar biraz titriyo ama özel yaptırdığım kıpraşım kesme modülü iyi çalışıyo idare etçez artık "

#ozzy baba' tarafından 25.09.2007 09:41:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:39 - İp: 212.***.**0.13
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Ağabey zaten git makinayı seversen al geyiği de beni öldüren konulardan bir tanesi..

(AS beni kesin gebertecek...Pentaks yazıcam yere kanımla... Polis beş dakkada bulur... )

Haa eline al için ısınsın meselesi...

Ya hocam bu SLR makinaların üzerlerine marka yazmasalar alayı biri birine benziyor zaten...
Çok ufak tefek ergonomik farklılıkları var gövde yapısı olarak...
Amatörlere yapılacak tavsiyelerin sonunda geliyor bence bu git eline al mevzuu..

Yani Kontrast gibi fotoğraf makinasıyla yatıp kalkan adamlar için ellerinin yapısına tam uyan böyle milimetrik hassaslıklar önem arz eder tabi...
Ama git eline yakışanı al deyince Ben olsam gider D40 alırım (ellerim biraz ufak)... Sonra ısmarladığım tele gelince burada topik açarım beni yanılttırıp D40 aldıran kimdi diye...

Düğme ergonomisi de kişisel bir sorun... Bir amatörün öyle epey bir zaman kullanmadan bunun düğmelerinin yerini beğenmedim demesi baya ender bir durum olsa gerek...
Genel tecrübelerim bir kaç kullanrımdan sonra bile...Abi bu düğme ne işe yarıyodu şeklinde muhabbetlerin yoğun bir biçimde yaşandığı yolunda...

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:49 - İp: 212.***.**0.13
as
as (Üye)

Hüseyin ikinci elde objektif bulmak hakikaten zor.

Bulunan objektiflerde flimli makinalardan kalma.

Ama Pentax son çıkardığı iki makinasıyla Türkiyede ciddi makina satmaya başladı.

Aynı şey Sony için de geçerli değilmi.İkinci elde hangi Sony objektifi bulabiliyoruz.Bulunan optikler hep KM den kalma.

Bu firmaların Türkiyedeki dslr geçmişi yaygın ve eski olmadığı için maalesef bu sıkıntı var.

Pentax ve Sony yeni optiklerini satışa sunduğunda bir çok insan şuan ki optiklerini değiştirmek isteyecek.O zaman bu değişen optikler sayesinde ikinci el piyasası oluşacak.

Hakan inceleme yılına açıklık getirmek için yazıyorum D200 de 2005 yılının Ekim ayında çıkmıştı.
Ve Aldığı Tipa ödülü 2006 yılına aitti.

Yani 2006 yılının Eylül ayında piyasaya çıkan K10D incelemeye alındı ama ondan önceki 3 ay içinde piyasaya çıkan 5 dslr önceki 3 ay içinde çıktığı için ne 2006 nın nede 2007 nin incelemelerine alınmadı diyorsun öylemi.

Bence bu konuda yanılıyorsun.

Bu arada arabana bomba olayında ciddimisin.

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:53 - İp: 88.***.**7.109