emregunes
emregunes (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax K10d Tavsiyesi

Arkadaslar yorumlardan tanıtımlardan cok cok beyenerek aldığım pentax k10d .... o kadar abartılıyor ve saptırılıyor ki anlatamam.. bugun tanıstığım güzel insan bana ne var ne yok anlatılar.. kendi makineleriyle aralardındaki farkları gösterdiler.. ve inanın makinamdan soğudum.. Ben yazılanların abartıldığını düşünüyorum.. eksiklerinin yetirince anlatılmadığını düşünüyorum.

Bu eksiklerden haberdar olan ve bunları paylaşmayan arkadasların bunları paylaşmasını istiyorm. hiç olmazsa makina konusunda kadarsız olan arkadsalar için
..
Bugun tanıştığım güzel insanlara tekrar tekrar teşekkür ederim...

#EmreGunes' tarafından 15.09.2007 04:31:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2007, 02:00 - İp: 85.***.**6.26
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

sat makinayı al bi nikon canon vs.. sende rahatla forumda rahatlasın abilerinde rahatlasın bizde rahatlayalım bu nedir ya bu saçma bi konu 10 sayfa olmuş adam gibi konulara kimsenin yöneldiği yok

Tarih: 25 Eylül 2007, 00:26 - İp: 88.***.**8.87
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Erdem bu konuya yazmayacaktım ama senin içinde bir kaç satır yazayım.

Erdem ben D2X i elime alıp 40-50 civarı çekim yaptığım ,ilk kullandığım gün fotoğrafların tamamına yakınında pozlama sorunu yaşadım.
Neredeyse çektiğim hiç bir fotoğraf lcd de göründüğü gibi çıkmamıştı bilgisayarda.

Ben ölçümlerimi genelde hep spot konumunda yaparım.Ama makinayı tanımadığım için ölçüm aldığım noktalar hep hatalı pozlamama neden oldu.Hele gün batımında pozlama ile oynayarak gökyüzündeki kızıllığı bir türlü yakalıyamamıştım.

Ben 7-8 yaşlarından beri slr kullanıyorum.Ama gel gör ki D2X ile ilk çekimlerimde çuvalladım.

Bu makinanın hatasımıydı.Hayır.Ben burada gelipte bu makina doğru pozlama yapmıyor desem bana ne derdiniz.
Sen kullanamamışın ,kullanan nasıl kullanıyor derdiniz.

İsmini vermiyeceğim birisi buraya kırmızı kiremitli,kırmızı ten renkli portre fotoğrafları koyduğunda da makinayı doğru ayarlarda kullanamazsan kırmızıda çıkar mavide çıkar demiştim.
Çünkü o makinayı bende kullandım ve doğru ayarlarda nasıl fotoğraf verdiğini bende biliyorum.Hatta bir stüdyoda her iki makinanın default ayarlarda sabitlenmiş kelvinde aynı çekim değerlerinde çektiğim fotoğraflarını buraya koyup isteyenlerede raw larını zipleyip göndermiştim.

O zaman ne denmişti.Yok efendim bunların exifi değişmiştir denmişti.

O fotoğrafların Raw larını açıp inceleyenlerden biride sendin. Her iki makinanın fotoğraf kaliteleri arasında ne kadar fark vardı bunu sen çok iyi gördün.
Burada sözü edilen sorunu sen rawlarda farketmişmiydin.
Farkedemezdin çünkü her iki makinada doğru ayarda kullanılmıştı.

Kısaca bütün iş makinayı doğru kullanabilmekte.

Benim bu sitede makinalar hakkında genel olarak söylediğim bir şey var.Bunu daha öncede defalarca söyledim.
Eskiden flimli makinalarda farkettiğimiz bir olay vardı.
Her flimin kendine has bir karakteri vardı.Tonlamalar fujide başka,Kodakta başka,Agfa da başka,konicada başka çıkardı.
İşte dslr arasında da bu kadar tonlama farkı vardır.Bunuda fotoğrafları işlerken düzeltebiliriz.

Ben kullanıp bildiğim bir makinanın kullanıcı hatasından dolayı kötü fotoğraf çekiliyorsa onu rahatlıkla söyler ne yapılması gerektiğini anlatmaya çalışırım.

Ama o anda o makina elimde yoksa bana makinanın kullanımında sorulacak bir soruya cevap vermekten çekinirim.
Sebebide o makina kullanıcılarının cevap vermesini tercih ettiğimden.

Sen bugüne kadar o makina kötü, onu sat ,şundan al gibi benim bir yazımı gördünmü.

Bu topiğin açılmasına neden olan abiler fotoğrafçılık konusunda bilgi sahibi olmalarına ,neyin neden kaynaklandığını bilmelerine rağmen,makinasını yeni alan birine hem söylemişler ,hem anlatmışlar,hemde göstermişler.

Bende bu ay sonunda İstanbula geliyorum buyrun birde bana gösterin bu hataları diyorum bu kadar basit.

Serkanın topiği bilboarda çevirmesi keyfi değildi.

Serkanın anlatmaya çalıştığı şeyin dijital fotoğrafçılık tarihinde ilk defa bir dslr nin kendi sınıfında bu kadar ödül aldığıdır.

Bütün dünyadaki bu siteler üstelik reklam konusunda dünyanın en cimri firmasının makinasını inceliyecekler ,bu kadar ödüle layık görecekler ama bizim sitenin abilerinin gördüğü hatayı görmiyecekler.
Varmı böyle bir şey.

Bu işi ya o siteler bilmiyor makinaları inceliyemiyorlar ,yada başkaları.

Son bir not daha ekliyeyim.

Ben bu makinanın incelemesini yaptığımda bu makina çıkalı 2 ay olmuş,dünyada dpreview hariç bir yerde incelemesi yapılmamış,dpreview de yerin dibine sokulmuş ,makina bir tane bile ödül almamıştı.Aradan sadece 6-7 ay geçti.

Zaman, buraya yüklenen billboardlara baktığımızda kimin haklı olduğunu gösteriyor.

Not. Erdem sana telefonda bahsettiğim o optiğin bilgilerini mesajla göndermiştim haberin olsun.

#as' tarafından 25.09.2007 00:44:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2007, 00:36 - İp: 88.***.**0.72
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

As yani demek istiyon ki her makina iyidir.Sadece k10d değil. Hepisi aynı bunların.
Dunesa ben sana göstermedim mi titreşim engelmemeyi.

Tarih: 25 Eylül 2007, 05:17 - İp: 88.***.**7.192
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Serkanın anlatmaya çalıştığı şeyin dijital fotoğrafçılık tarihinde ilk defa bir dslr nin kendi sınıfında bu kadar ödül aldığıdır.

2007 senesinde piyasaya bir d40 bir de k10d çıktı, yani bırakalım da alsın artık

Tarih: 25 Eylül 2007, 08:44 - İp: 81.***.**7.49
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben bu konuyu kaçırışım. Dur okuyayım biraz.

Tarih: 25 Eylül 2007, 08:53 - İp: 212.***.**9.194
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Burada SLR alırken sormuştum herkes bana SLR demek lens demek diye akıl vermişti...
Abi makinanaya takacak doğru dürüst lens bulunamıyo...
Tamam beyaz ayarını elle düzalteceğiz...
JPEG i kötü çekiyomuş...Olsun RAW çekeriz...Biraz hızdan ve kapasiteden ödün veririz...
Ödül aldığı dergileri kıvırıp silindir yapıp lens niyetine takarak mı fotoğraf çekilecek...
Bu konuya da bir açıklık getirilirse...

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:00 - İp: 212.***.**0.13
as
as (Üye)

Hakan Pentax K10D 2006 yılında piyasaya çıktı.

TIKLA 2006 nın Eylül ayında.

İnceleme makinamız Aralık ayında Netfotoğrafa teslim edilmişti.

2006 yılında çıkan diğer makinalar (DSLR ler).

Nikon D40
Nikon D80
Canon400D
SonyA100
SamsungGX10.

Ozzy sitede bu kadar insan makinayı Lens siz kullanıyor değilmi.
Geçen topiğin birine yazmıştım.330 civarı lens yetmiyorsa almayın kardeşim bu kadar basit.
Yeterki sen paradan haber ver.

#as' tarafından 25.09.2007 09:14:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:06 - İp: 88.***.**7.109
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ozybaba çok komiksin valla. tuttum bunu Demek dergileri kıvrıp. Onun halk arasında başka bir biçimde söylenişi var ama şimdi onu söylesem as kesin hepimizi keser.

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:16 - İp: 88.***.**2.19
as
as (Üye)

Ozzy sende hangi marka dslr , hangi marka ve aralıkta objektifler var söylermisin.

#as' tarafından 25.09.2007 09:19:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:18 - İp: 88.***.**7.109
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Aşağıdaki metin Pazarbey'den alıntı...

Bir iki sayfa aşağıda...

"Hayyama gittik.Gittik ve pentaks uyumlu lens bulmak için gezmediğimiz yer kalmadı.Ama bulamadım.Her yer canon ve nikon. Bunu görünce pentaksın az satılmasının , canon ve nikonun peynir ekmekgibi satılmasının sebebini daha iyi anladım. "

Şu 300 lensten bir tane göndersek hani Hayyam pasajına, Pazarbey arayınca bulsa...

Sonra Tüketici Sorunsalı yapıyor..

Kaç günümüzü yiyor...

Tarih: 25 Eylül 2007, 09:21 - İp: 212.***.**0.13