as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pentax K100d Ve Pentax K10d

Arkadaşlar Pentax ın Türkiye ithalatçısı Bükey fotoğrafçılık ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Pentax ın K100D modelinin ürün inceleme ve testi
DA 18-55mm. F3.5-5.6 AL ve DA 50-200mm. F4-5.6 ED kit lensleri ile sitemizde başlamıştır.Testimiz sonuçlandığında bu makina hakkında merak edilen herşey test içinde yer alacağından Pentax DSLR almayı düşünen arkadaşlara yol göstereci olacağını düşünmekteyiz.

Ayrıca Aralık ayı içerisinde tüm dünyada dağıtımı beklenilen ve ülkemize de sınırlı sayıda gelecek ilk parti Pentax K10D modelininde yine Türkiyede ilk defa sitemizce testine başlanacak ve en kısa zamanda bu test te tamamlanarak sizlere test sayfamızda sunulacaktır.

Yeni makina almayı düşünenlerle ve Pentax severlerle bu haberi paylaşmak istedim.

NOT:Fotoğraf test makinamız Pentax K100D ile çekilmiştir.

#as' tarafından 17.11.2006 15:14:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Kasım 2006, 18:37 - İp: 81.***.**4.230
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

adnan bey ,tamamda ben k10d nin olmpus e500 den çok üstün olmasını bekliyordum.yaptığım 1600 iso karşılaştırması
k10d nin panasonik fz50 tarzı bir resim işlemcisi kullandığını çağrıştırdı.bakın iso çok önemli çünkü yüksek isoda iyi çekim yapan bir makina demek, yüksek deklanşör demektir ,buda net resim çekmenizi sağlar ayrıca pahalı lenslere ve titreşim özelliğine gerek kalmaz.canon 30d
1600 iso'da nerdeyse 100 iso kadar iyi çekim yapıyor.buda toplantı yerlerinde bulunan ışıklandırma sistemlerinde en az
1/80 enstantane demek.işte en önemlisi bu.

Tarih: 23 Kasım 2006, 13:47 - İp: 81.***.**5.246
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Adnan abi testin hayırlı olsun.Yeni görüyorum.Fırsat buldukça takip edeceğim.İnşallah asıl merakla beklediğim K10D'ye sıra bir an önce gelirde bizde heyecanımızı bir nebze yatıştırırız bu inceleme ile.

Tarih: 23 Kasım 2006, 13:59 - İp: 81.***.**0.188
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Adnan Bey,
Sonuçları merakla bekliyoruz.
Bir konuda sorum olacak.
Pentax sayfasında lensler arasında "LİM" grubu altında metalrenkli ve sabit (prime) lensler var. Ancak ayrı kategoride pekçok sabit lens ayrıca verilmiş.

Lim nedir?
Tamer

http://www.orhanbukey.com.tr/index.asp?id=374

ek-limited?

#drtamer' tarafından 24.11.2006 11:43:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Kasım 2006, 11:41 - İp: 193.***.**2.10
as
as (Üye)

cazip 10mp. lik makinaların yüksek ısolarda kirlenme oranları birbirine çok yakın.Mp ler yükseldikçe mevcut sensörlerle artık daha az noise üreten makinalar biraz zor çıkacak gibi.
Bence bu seviyedeki makinalarda 800 ıso performansı ihtiyacları karşılıyorsa ötesine pek bakmamak lazım.

Kıvanç teşekkürler.K100D bittikten sonra inşallah K10D ye de başlıyacağız.Bir ara tekrar toplanabilirsek sizlerde makinayı inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Tarih: 24 Kasım 2006, 11:45 - İp: 85.***.**5.5
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Adnan abi ben hazırım,bugün sınavlarım bitiyor.Bayramdan önce bir haftasonu buluşalım.
Sen bir tarih verirsen bizde ona göre hazırlanırız yada çoğunluk nasıl isterse öyle olur.

Tarih: 24 Kasım 2006, 12:40 - İp: 85.***.**2.137
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Cazip yüksek isonun önemi kullanıcıdan kullanıcıya değişir.
Mesela ben dış ortamda doğa ,börtü böcek fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorum.Dolayısıyla taş çatlasa iso 400 görüyor benim makina. Ama sen kapalı mekanlarda uada gece çekimlerinde kullanıyorum makinayı diyorsan o zaman yüksek iso önem kazanır. Ayrıca pentax makinelerde titreşim önleme makina gövdesinde olduğu için düşük denklanşör hızı için pahalı titreşim önlemeli objektife de gerek kalmıyor.Sonuçta her makina kullanıcısına bir şekilde kendini beğendirir. İlla yüksek iso performansı diye bir kriter yoktur yani.

Tarih: 24 Kasım 2006, 16:27 - İp: 88.***.**7.6
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

haklısınız galiba 10mp makinalar büyütme oranıda fazla onun için fazla göze batıyor.
ben genede k10d nin iyi performans göstermesini dilerim çünkü bende kafayı ona taktım.
aslında beni afallatan şu japon sitesindedki 1600 iso da çekilmiş resimler oldu.sanki adamlar makinayı karalamak ister gibi kötü çekimleri koymuşlar yada ışıkmı azmış bilemem.bende k 10 1600 fotoları var internetten geçenki fuarda çekmişler onlar mükemmel çıkmış.sizlerin çekimlerini bekliyoruz artık.benim için birde tabi bende olympus e500 olduğu için ondan daha iyi performans bekliyorum.zaten hep gece kapalı yerlerde çekicek değilim ama ben işyerinde cnc makinada işlediğim parçaları çekmek için aslında yüksek ıso diye tutturdum.

Tarih: 24 Kasım 2006, 21:27 - İp: 81.***.**5.246
as
as (Üye)

Tamer selam.
Hocam sorduğun soruya en doğru cevabı verebilmek için mesajını aynen Pentax a ilettim.
Gelen cevabı aynen aktarıyorum.

"Adnan Bey
Lim Limeted (sınırlı) kelimesinin kısaltılmışı. Chromatic Aberration u 0 olan ve sınırlı sayıda üretilen, endüstriyel tanımla 0 hatalı mükemmel mercek demektir.
Marka olarak böyle merceklere sahip olabilmek için önce PENTAX gibi cam üreticisi, sonra mercek üreticisi, daha sonrada objektif üreticisi olmak gerekiyor."

Cevap sanırım seni tatmin etmiştir.Ayrıca Pentax a soruma kısa sürede (bir günde) cevap verdikleri için teşekkür ediyorum.

Tarih: 25 Kasım 2006, 11:51 - İp: 85.***.**5.49
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Adnan bey,
Yanıt için teşekkürler. Pentax her geçen gün daha yakın sıcak geliyor.
Tamer

Tarih: 25 Kasım 2006, 12:38 - İp: 193.***.**2.10
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Pentax'ı tercih edeceklerin bırakın üzülmeyi, diğer markaları seçmedikleri için mutlu olacakları kesin.

http://www.16-9.net/lens_tests/pentax85/pentax85mm_c.html

Tarih: 25 Kasım 2006, 23:33 - İp: 85.***.**4.247