as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pentax K100d Ve Pentax K10d

Arkadaşlar Pentax ın Türkiye ithalatçısı Bükey fotoğrafçılık ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Pentax ın K100D modelinin ürün inceleme ve testi
DA 18-55mm. F3.5-5.6 AL ve DA 50-200mm. F4-5.6 ED kit lensleri ile sitemizde başlamıştır.Testimiz sonuçlandığında bu makina hakkında merak edilen herşey test içinde yer alacağından Pentax DSLR almayı düşünen arkadaşlara yol göstereci olacağını düşünmekteyiz.

Ayrıca Aralık ayı içerisinde tüm dünyada dağıtımı beklenilen ve ülkemize de sınırlı sayıda gelecek ilk parti Pentax K10D modelininde yine Türkiyede ilk defa sitemizce testine başlanacak ve en kısa zamanda bu test te tamamlanarak sizlere test sayfamızda sunulacaktır.

Yeni makina almayı düşünenlerle ve Pentax severlerle bu haberi paylaşmak istedim.

NOT:Fotoğraf test makinamız Pentax K100D ile çekilmiştir.

#as' tarafından 17.11.2006 15:14:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Kasım 2006, 18:37 - İp: 81.***.**4.230
as
as (Üye)

Kobra link için teşekkürler.

Tarih: 26 Kasım 2006, 13:19 - İp: 88.***.**3.41
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Aynı sahnenin Pentax K10D ve yüksek noise değeri ile eleştiri alan A100 ile çekimi - dpreview forumlarından alıntı...

(gerçi fotolar direkt jpeg olarak çekilmiş, makina içinde yapılan noise reduction'un etkisi de olabilir, ancak K10D'de detaylar pek etkilenmemiş görünüyor)

İlki K10D
İkincisi A100

#cfiliz' tarafından 26.11.2006 13:44:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2006, 13:37 - İp: 213.***.**6.250
as
as (Üye)

cfiliz merhaba.

Bu iki fotoğrafı hatta daha büyüklerini bende gördüm.A100 ün noise performansı artık herkes tarafından bilinmekte.Ama ben A100 ile K10D arasında bu kadar (dağlar kadar) fark olacağını düşünmüyorum.Bu fotoğraflarda A100 ün otomatik beyaz ayarında da sapma gözüküyor.
Fotoğraflar da bence bir anormallik var.Bu iki makina arasında bu kadar fark olamaz diye düşünüyorum.Eğer A100 ve K10D arasındaki fark gerçekten böyle ise K10D karaborsaya düşer.

Tarih: 26 Kasım 2006, 13:56 - İp: 88.***.**3.41
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Evet, belki ışıklandırmada (floresan?) bazı farklılıklar olabilir diye tahmin ediyorum. Sonuçta evde yapılmış bi deneme anladığım kadarıyla.

Ama aynı ampul kullanıldığını ve sadece pencereden gelen günışığının biraz değiştiğini belirtmişler.

as,

dediğin gibi a100'de beyaz dengesinde biraz sorun var gibi. Fazlasıyla yeşile kaymış.

Bu iki makina arasında bu kadar fark olamaz diye düşünüyorum.Eğer A100 ve K10D arasındaki fark gerçekten böyle ise K10D karaborsaya düşer

Evet işte gerçekler böyle

İşin şakası bi' yana, popphoto.com sitesinin yaptığı gibi detaylı, profesyonel ve sayılarla ölçülebilir bir testten sonra netlik kazanacaktır durum..

Tarih: 26 Kasım 2006, 14:15 - İp: 213.***.**6.250
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Segili Adnan

Aslında iki makine arasında bu kadar fark olacağını bende düşünmeye başladım. Daha önce Pentax istdl ve Sony A100 incelemesini yapmıştım. İki makine arasında yukarıdakine benzer farklar çıktı. Makineler arasındaki Mp boyutları farklılığından dolayı bundan pek bahsetmek istemedim. Sony deki sorun sadece Noise değil, otomatik beyaz ayarındaki sapmalar.

A100 le yaptığım çekimleri saklı tutuyorum, aynılarını K10D ile de yapımca asıl çıkacak sonucu o zaman merak ediyorum.

Tarih: 26 Kasım 2006, 14:16 - İp: 212.***.**0.50
as
as (Üye)

cfiliz ve xtolga.

Dediğim gibi A100 ile K10D arasında bu kadar fark varsa K10D ye gelecek anormal talep yüzünden :

1) Türkiye ye yeterli miktarda (ihtiyacı karşılayacak)makina getirtilmesinde Avrupa ve Amerikadan gelecek talepler yüzünden zorluk doğacaktır.

2) Bu sıkıntı ,dolayısı ile fiyatlara yansıyacaktır.

Tolga
"Aslında iki makine arasında bu kadar fark olacağını bende düşünmeye başladım. Daha önce Pentax istdl ve Sony A100 incelemesini yapmıştım. İki makine arasında yukarıdakine benzer farklar çıktı. Makineler arasındaki Mp boyutları farklılığından dolayı bundan pek bahsetmek istemedim. Sony deki sorun sadece Noise değil, otomatik beyaz ayarındaki sapmalar. "

Aslında bundan yapmış olduğun test te de bahsetseydin çok faydalı olurdu.Benim böyle bir sorundan haberim yoktu.
Söylediğin gibi A100 de otomatik beyaz ayarı bazı şartlarda kötü sonuçlar verebiliyorsa ki bu yukarıdaki fotoğrafı da açıklıyor K10D tahmin edilen fiyatı ile piyasada çok iyi bir yere gelir.

Bu arada K10D ile ilgili yabancı forumlarda Banding (yüksek ıso larda) sorunu olabileceğine dair yazılarda var.Bunu da hatırlatmak istedim.O yüzden K10D hakkında konuşmak için biraz erken.

Tarih: 26 Kasım 2006, 14:57 - İp: 88.***.**3.41
as
as (Üye)

Dpreview de Sinan Tarlan adlı bir kullanıcının K10D ile yaptığı örnek çekimler var.Fotoğraflar biraz küçük ama bakmak istiyenler için LİNK BURADA

Tarih: 26 Kasım 2006, 15:01 - İp: 88.***.**3.41
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Bu arada K10D ile ilgili yabancı forumlarda Banding (yüksek ıso larda) sorunu olabileceğine dair yazılarda var.Bunu da hatırlatmak istedim.

Evet, bu başlıkları ben de okudum ve pek de iç açıcı görünmüyor... Dediğin gibi, net bir şekilde konuşmak için biraz erken..

ve Sinan Tarlan'ın çektiği görüntüler oldukça iyi görünüyor.. SR verimli.. ve ISO 1600 çekimleri de tahminimden iyi görünüyor.. Tabii banding konusundan o da bahsetmiş.. sadece mavi kanalda olduğundan.. ne kadar önemli olup olmadığı önümüzdeki testlerde ortaya çıkacaktır..

#cfiliz' tarafından 26.11.2006 15:45:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2006, 15:37 - İp: 213.***.**6.250
as
as (Üye)

Filiz yanlış hatırlamıyorsam D200 de ilk çıktığında benzer bir sorunla karşılaşılmıştı ve bazı seri nolu makinalar geri çağrılmıştı diye hatırlıyorum.Umarım K10D de benzer bir sorun yaşanmaz.

Tarih: 26 Kasım 2006, 15:44 - İp: 85.***.**2.126
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

selam.şu sinan tarlan ın fotolarını inceledimde 800 isoya kadar makina yeterli gibi.1600 isodaki fotoğraflarda farklılıklar var ve buda yeterli ışıkta 1600 isoda kullanılabilinecek gibi.
bandıng olayını gösteren bir link veya foto varmı bildiğiniz.daha çok lense bağlı diye biliyorum bandıng probleminin sebebini yanlışım varmı.

Tarih: 26 Kasım 2006, 17:34 - İp: 88.***.**7.140