dolagar
dolagar (üye)
İzmir / Amatör

Nikon D90 Vs Canon 40d

USA den makine alma ihtimalim var, en sonunda bağlantıyı kurdum
ancak her zamanki kararsızlık içindeyim...

bütçe 1700 ytl, 40d ile d90 arasında kaldım.

her ikisinide kullanan arkadaslar varsa veya bilen birileri biraz akıl verirse sevinirim

objektif olarak tamron 17-50 f2,8 ya da sigma 17-70 f2.x 4.5 ya da sigma 17 50 f 2,8 var üçünden birini istiyorum.
bi kaç yerde sigma 17 70 in 40d de err 99 verdiğini okudum objektiften kaynaklanıyormuş sanırım...

önerilerinizi sabırla bekliyorum...

Tarih: 17 Mart 2009, 20:53 - İp: 92.***.**1.86
dolagar
dolagar (üye)
İzmir / Amatör

bağlantıda bi sorun oldu aynı mesajı gitmediyse diye yenile yeniden gonder dedim iki kere gitmiş ikinciyi silip bu özur mesajını yazıyorum.

kusura bakmayın...

#Dolagar' tarafından 20.03.2009 18:04:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2009, 18:01 - İp: 92.***.**1.52
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

birincisi zadeh, d90 giriş seviyesi bir makine degil bunuda nerden cıakrdın?
d60la falan karıstırıyor olmayasın?
d90 nikonun cmos sensor kullanan ve video cekebilen, cok iyi bir makine..

--------------
dolagar,işte mantıgın yanlıslıgıda bu,
sen makinenin uzerıne lens yatırımı yapmıyorsun, lense yatırım yapıyorsun,
350d uzerıne l serisi lens takmak neden fantazi olsun?
ne eksigi varki 350dnın 40d den bu acıdna bakılınca?
ayrıca o lensi her makinede kullanabileceksin zaten, 350d ile birlikte satmayacaksınki..

tavsiyelerin genel mantıgını ıyı kavraman gerekiyor, elinde govde varsa bu govdeye iyi lensler al,fotograf kaliten artacaktır senınde bilgin dogrultusunda..
ileride govdeyı degiştirmen gerektiginde yeni bir govde alıp devam et,

govde fiyatının dusmesı senı neden zarara ugratsın.
şimdi gereksiz yere yapacagın govde alısveriside bir sure sonra zarar gibi gorunmeyecekmi yeni modeller cıkınca?iki kere zarar etmiş olacaksın buna gore..
bırak govde fıyatı istedigi kadar dussun,bu dslr piyasasının fiyat olarak bir standarta oturmaya basladıgı anlamına gelir..
o govdeyle cektigin yuzlerce guzel fotograf olmayacakmı sonucta??

herkes daha iyi daha pahalı vs vs vs bir makine sahıbı olmak ister evet,ama sorman gereken soru ne gerek var?
onda olup bunda olmayacak sey ne?
ve verdigim paraya degecekmi?

Tarih: 20 Mart 2009, 18:15 - İp: 78.***.**8.120
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Eğer ikisi arasında kalındıysa 40d derim, sonuçta d90 dan çok daha iyi bir makine. Aynı klasmanın makineleri değil biri giriş seviyesi ucuz (zaten milletin kafasını karıştıran şeyde bu ucuz değil bu d90) makine diğeri daha gelişmiş özellikleri, dayanıklılığı olan orta seviye bir makine

Zadeh;
"Canon 40D yi Nikon D90 dan çok daha iyi makine" yapan özellikleri, yani 40D yi "orta seviye" yapan ve D90 da olmayan "gelişmiş özellikleri" açıklarmısın lütfen? Cidden merak ediyorum.

Tarih: 20 Mart 2009, 18:34 - İp: 85.***.**1.86
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Biraz ortami yumusatayim - konuyla teknik olarak hic alakali olmasa da .....

Gecen gun , nadiren girdigim bir fotograf sitesinde , " D300'u geri verip D80 mi alayim " basligina girdim ......

Arkadas Nikon D80 kullanmis ...
Biraz ilerleyince D300 almis ( aradaki sureyi bilmiyorum )
D300 , D80'den daha kotu sonuclar vermis diye memnun kalmamis ,Gitmis uzerine bir de Pentax K20D almis ...O da kesmemis ....

Bu konuda 2 gun once yardim istemisti ...Biz de oturup salak gibi izah ettik ... "Madem testlere inanmiyorsun , bir de bak kendin soyle test et & 2 makinanin da Image Quality ayarlarini denkle ve bir de oyle dene " gibi tavsiyelerde bulunduk .

Dun sabah bir baktim , ayni kisi Nikon D700 - firmware nasil upgrade ederim diyor ...
Anlayacaginiz cevaplari beklemeden bir de D700 cekmis altina ......

Bakalim D3x'i ne zaman alacak ...

----------------------

Diyecegim , bir de boyleleri var . yatin kalkin dua edin .... Dolagar en azindan titiz davraniyor,parasinin kiymetini, ne yapmak istedigini biliyor - ince eleyip sık dokuyor ...

Tarih: 20 Mart 2009, 18:41 - İp: 96.***.**9.175
dolagar
dolagar (üye)
İzmir / Amatör

Gaijin çok tesekkür ederim işte su anda elimde 350d yok satalı cok oldu ki benim kafamda şu vardı 350d yi alırken biraz geliştireyim kendimi sonra bi üst sınıfa geçerim belki satmak konusunda biraz erkenci davrandım ama muhakkak satacaktım o makineyi zararı da bu durumda yapabilirim 700 e satabilecekken 550 ye satsaydım üzülürdüm.
şu anda elimde 350d yok makine alcam yeni bu 40d mi olsun d90 mı olsun diyorum sımdı gidip 350d ya da 400d alsam basladığım yere donmus olurum.
350d tatmin etmiyo muydu? ediyodu elbette ama zaten pişöek icin aldığım bi makineydi 40d daha cok tatmin edecek belki belki de nerden aldım keske d90 aldım diycem ya da tam teersi olacak bu olmasın diye ugrasıyorum.
ben makineden ziyade objektfin de onemli oldugunu biliyorum merak etmeyin siz ancak su anda elimde hic makine yokkan gitip 1500 liraya L serisi almak dogru mu? ha isterdim ki cok param olsun gidip 40d nin üstüne 17 40 l ve 70 200 f2,8 aliim ama yok işte 40d alcam idare edecek bi objektif alcam bu arada foto cekcem cekerken para birikcek kenarda gidip L serisi alırım belli olmaz.

herkese cok teskkür ediyorum.

sakin sakin konusuyoruz aslında sanal ortamda mimik jest el kol hareketi gormediğim icin biraz da boyle gerilim oluyo ya da yanlış anlamalar tekrar vakit ayıran herkese cok tesekkürler.
sabırla cevap beklemeye devam ediyorum.

Tarih: 20 Mart 2009, 19:07 - İp: 92.***.**1.52
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makineye fazla para verirsem daha iyi cekerim zihniyeti malesef boyle sonuclar doguruyor, bu sitedede vardı oyleleri, d200 farkı diye kırmızı kiremit fotograflarını ornek gosteriyordu..
---
gercekte burda herkesin amacı yardımcı olmak,enazından bir fikir ortaya koymak, para kazanması ve harcaması zor birsey heleki su zamanda, olabildigince, fayda/maliyet analizi yapmak gerekiyor...

Tarih: 20 Mart 2009, 19:08 - İp: 78.***.**9.174
dolagar
dolagar (üye)
İzmir / Amatör

Gaijin dostum işte benim üzüldüğüm yer beni de oyle makineye cok para verirsem iyi ceker diye dusunenlerden sanarak cevap yazmıs oldugunuz dusuncesi. Senin nezdinde söylüyorum kusura bakma.

elbette biliyorum bende govdenin hersey demek olmadıgını ama lens yatırımı yapmak icin de kaliteli bi govde olsun istiyorum. Nadirdir 350d ye L takan ha 350 d ye L takar ama yanında bide 5d si vardır yada 30d si ne bileyim.

kara cahil değilim bunun farkına varın.

tekrar tesekkurler.

Tarih: 20 Mart 2009, 19:23 - İp: 92.***.**1.52
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

estagfurullah hiç oyle bir dusuncem olmadı,aslında biraz oyle dusunup cevap yazdıgınıda anladım..oyle bir niyetımız yok aman yanlıs anlama.
---
demek istedigim, lens kalıcı govde gidicidir.
suan aldıgın en ıyı govdeyı uc-dort yıl kullanırsın zaten,oyuzden elindeki govdeden alabileceginin hepsini al..
350d govdeye l lens takılmaz falan gibi dusunmenın tek nedeni birinin giriş seviyesi bir model olması.. ama ne farkederki?
makinenin govdesı biraz daha kucuk diye?
---
yapman gereken bir fayda/maliyet analizi..

-------------------------------------------------------

bu benım fikrim,diger arkadaslarda sadece bosa para harcamaman için yorum yapıyorlar...
yinede illaki bir makine almak istersen, bu ikisi arasında fiyat farkı cok degilse eger d90ı gozumu bile kırpmadan alırım, fiyat farkı coksa yine govdeye verecegin fazladan paraya degmez.

Tarih: 20 Mart 2009, 19:30 - İp: 78.***.**7.10
dolagar
dolagar (üye)
İzmir / Amatör

Gaijin ilgine çok teşekkür ediyorum
Peki neden d90?

Tarih: 20 Mart 2009, 20:19 - İp: 92.***.**8.7
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ya bu arada ben 350d yi sattıgını soyledigini kacırmısım..
elinde govde var sanıyorum, 350d yı sattıysan 400d almak mantıksız olur ,govde yokken lens almak dahada sacma tabiki

---
neden d90,
oncelikle fiyatlarının yakın oldugunu varsayarsak

nıkonun canondan eksigi cmos-ccd sensor farkıydı..
d90da cmos sensor kullanılmıs ve cok iyi noise degerleri var gercekten.
yanı canonun artısı kalmamıs bu konuda..
govdesi cok kaliteli, ayrıca nekadar aranır bir ozellik bilinmez ama videoda cekiyor..
şimdi bunlar onemsiz seyler gibi gelebilir ama iki makine arasındaysan ve aynı fiyat aralıgındalarsa tabıkı aynı paraya cok sey vereni almak mantıklı olanı..

makineyı eline aldıgında verdigi his olarakda acıkcası nıkonun ustune su dokecek makine tanımıyorum,sahsı kanaatimdir.

----------
yine tekrarlıyım,makineler aynı fiyat aralıgındaysa durum bu,degillerse d90 daha pahalıdır sanırım, ve fark buyuk bir farksa verecegin farka "yıne bence" degmez.

Tarih: 20 Mart 2009, 20:30 - İp: 78.***.**7.10