dolagar
dolagar (üye)
İzmir / Amatör

Nikon D90 Vs Canon 40d

USA den makine alma ihtimalim var, en sonunda bağlantıyı kurdum
ancak her zamanki kararsızlık içindeyim...

bütçe 1700 ytl, 40d ile d90 arasında kaldım.

her ikisinide kullanan arkadaslar varsa veya bilen birileri biraz akıl verirse sevinirim

objektif olarak tamron 17-50 f2,8 ya da sigma 17-70 f2.x 4.5 ya da sigma 17 50 f 2,8 var üçünden birini istiyorum.
bi kaç yerde sigma 17 70 in 40d de err 99 verdiğini okudum objektiften kaynaklanıyormuş sanırım...

önerilerinizi sabırla bekliyorum...

Tarih: 17 Mart 2009, 20:53 - İp: 92.***.**1.86
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

t_yaman tartışmayı uzatmayacağım ama yanlış bilgilendirme derken orada yazanın tam tercümesini yapıyorum çünkü derdin doğrular değil tartışma kazanmak

Zadeh;
Yazdıklarının neredeyse hepsi yalan yanlış bilgiler bende bunları düzeltiyorum. D90 giriş seviye makine diyorsun ancak bahsettiğin kriterlerin hiçbiri D90 a uymuyor. 40D orta seviye diyorsun ancak yine bahsettiğin kriterlerin hiçbiri 40D ye uymuyor.

Orta seviye makinalar toz ve su geçirmez dedin, 40D toz ve su geçiriyor. Dpreview de splash ve dust proof dediği yazıyordu hani? Kimin ingilizce dersine ihtiyacı olduğu çok belli.

Orta seviye makinaların mod çarkında basit ayarlar olmaz dedin, 40D de var

Giriş seviye makinaların PERDE ömrü 10-40 bin arasıdır dedin (demek istedin), bir tane örnek bile veremedin, kaldı ki D90 ın perde ömrü çok daha fazla.

Tek dediğin 40D nin D90 dan daha büyük gövdeye sahip olduğu. Buna göre mi D90 giriş oluyor da 40D orta seviye oluyor. Saçmalık.

Evet haklısın tartışmaya gerek yok çünkü yazdıkların baştan sona yanlış. Sorduğum hiçbir soruya cevap veremedin. Lütfen bilmediğin konularda yalan yanlış fikirler ortaya sürme, başkalarını yanıltıyor kendin de batıyorsun.

O zaman 450D de orta seviye 40D gibi. Pardon 40D giriş seviyesiydi peki d90 orta seviye ise d300 profesyonel makinemi ?

Bu arada lafları da değiştirme, burada 40D ye giriş seviyesi diyen yok, D90 a giriş seviyesi diyen bir kişi var, o da hiçbirşey bilmediğinden laf olsun diye yazıyor.

Tarih: 23 Mart 2009, 14:36 - İp: 78.***.**5.148
zadeh
zadeh (üye)
İzmir / Amatör

t_yaman İngilizceyi bilmediğini gördük ama türkçe okuma konusunda da sıkıntın var anlaşılan.

Suya takıldın kaldım ama ben zaten
" buna karşı orta seviyerl su şıçramalarına ve toza karşı korunmuştur" demiştim dpreview da farklı bir şey demiyor. Ha hala çevirime rağmen anladığın buysa yapacak bir şey yok.

Tek dediğimim d40 ın d90 dan büyük gövdeye sahip olduğunu anladıysa , senin ciddi anlamda okuma konusunda yardıma ihtiyacın var.

O kadar saydığım şeyde d90 için tek istisna perde ömrü, 40d için tek istisna ise çarkında hazır mod bulunması

12 tane fark söylemişim 12 farktan d90(perde ömrü) birine sahip 40d ise birine sahip değil(hazır moddların olmaması) ve bu ikisini aynı sınıfa sokuyor öylemi.

Benim yeğende sunny fotoğraf makinesi var onda hem hazır modlar var hemde perde ömrü d3 ten bile daha uzun demekki 4mp li sunny profesyonel bir makine sayılmalı. nede olsa perde ömrü d3 ten daha fazla. Hazır modlarıda bir sakınca teşkil etmiyor.

Tarih: 23 Mart 2009, 14:59 - İp: 78.***.**3.238
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Biraz görece konular bunlar. Şimdi çıkıp bir fotoğraf sitesi 450d ile D90 ı karşılaştırsa ya da 40d ile D90 ı karşılaştırsa ne olur sanki?

Makinaların kendi özellikleri yine sabit,yine aynı. Kalıplara takılmaya gerek yok bence.Bence her markanın kendisi içinde değerlendirilmeli seviye durumu.

1000d çıkana kadar 400d ye 450d ye giriş seviyesi demiyor muyduk sonra 450d ye "advanced" demeye başladık.Saçma sapan işler bunlar bence.

Nikon D80 ile çok başarılı satış rakamları yakaladı bunun ekmeğini D90'dan da yiyecektir.Aynı şekilde xxd serisi de Canon'un efsaneleridir.

Arada ahım-şahım fark olduğunu düşünmüyorum iki model arasında ama aynı fiyatta olsalar ben 40d yi seçerdim IS li bir lens ile,fiyat performans olarak hayli önde. Bence Canon xxxd serisinin de canı cehenneme,komik gövdelere sahip makinalar(görece).

Tarih: 23 Mart 2009, 15:24 - İp: 88.***.**3.164
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Benim yeğende sunny fotoğraf makinesi var onda hem hazır modlar var hemde perde ömrü d3 ten bile daha uzun demekki 4mp li sunny profesyonel bir makine sayılmalı. nede olsa perde ömrü d3 ten daha fazla. Hazır modlarıda bir sakınca teşkil etmiyor.

zadeh;

"Giriş makinalarında hazır modlar olur" yumurtasını da, "giriş makinalarının 10bin-40bin perde ömrü olur" yumurtasını da sen yumurtladın. Şimdi kendi yazdıklarınnla dalga geçiyorsun farkındamısın?

Herhalde ne yazdığından haberin yok. 12 fark söyledim demişsin. Anlama kıtlığın var o bariz de sayı saymayı da bilmiyorsun anlaşılan. Yazdıklarını oku, söyleyebildiğin bir fark yok, ayakta rüya filanmı gördün?
Bir daha yazsana Nikon D90 ı giriş seviyesi yapıp Canon 40D yi orta seviye makina yapan şu 12 farkı. Yaz bakalım 40D de olup D90 de olmayan farkları.
Bekliyorum.

#t_yaman' tarafından 23.03.2009 18:35:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mart 2009, 18:30 - İp: 85.***.**1.86
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d90'ın 450d den üsün olduğu (Video hariç) şeyleride yazarmısın Gajin

hayır 40d den ustun oldugu noktaları yazdım,, sende türkcede zayıf demekki

Tarih: 23 Mart 2009, 19:00 - İp: 78.***.**4.67
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d90
2 fazladan megapiksel ki yuksek ısoda daha ıyı sonuc veriyor nasıl oluyorsa.
3 inc 920000 (yazıyla dokuzyuzyırmıbın) piksel ekran
video cekebilme ve tabiki cok daha iyi liveview
11 noktalı olcum canonun 9 noktasına karsın.
yuz tanıma ozelligi ve
6400 iso destegi.
+5/-5 ev 1/2 yada 1/3 adımlarla (canonda +2/-2ev)
12 ayrı kelvin ayarı (canonda 6)
--
40d (BÜYÜK HARFLERLE 40D)
canonun artısı magnezyum alasımlı govde ve
saniyede 6.5 kare cekim.
birde genişligi nikondan 1 cm daha fazla

---------------------------------------------
gitgide komik oluyor bu durum..

Tarih: 23 Mart 2009, 19:02 - İp: 78.***.**4.67
zadeh
zadeh (üye)
İzmir / Amatör

Bekleyeceğine ilk yazdığım yazıyı oku o yazıyı elli kere de yazsam nasıl olsa anlamayacaksın. Çünkü kafadan anlamak istemiyorsun.

Nayse özet geçeyim

1- Ayar imkanları
2- Hazır modlar (bu 40d de var)
3- Gövde yapıları
4- Çevre koşullarına dayanıklılık(su, toz, ısı)
5- Perde ömrü (bu da d90 da var)
6- Darbeye karşı dayanıklılık
7- Seri çekim hızı
8- Tepki süresi
9- Enstantene hızı
10- Renk Derinliği
11- Buffer büyüklüğü
12- Dengeli Yapı (büyük lenslerle kullanırken)

Ama bunlar önemli değil ama 2 mp, 2 af, lcd ekran önemli (hımmm bu arada 1dmk2 hem 8 mp hemde 2 inç lcd ye sahip demekki d90 ile aynı ayarda)

Tarih: 23 Mart 2009, 19:14 - İp: 78.***.**3.238
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

1- Ayar imkanları ?????????????? ne gibi
2.*********************madem var bu madde niye var?
3- Gövde yapıları ,Dengeli Yapı (büyük lenslerle kullanırken) , Çevre koşullarına dayanıklılık(su, toz, ısı) ,Darbeye karşı dayanıklılık

bu ucunu ayrı ayrı maddeler halinde yazmıssın komedi,hepsi govde malzemesıyle alakalı zaten...bari fazla gostermeye calısma..ayrıca duyanda d90ı kagıttan yaptılar sanacak..cidden yazık sukadar yazdıgımıza..

5- ********************madem var bu madde niye var?
7- Seri çekim hızı (6,5-4.5)
8- Tepki süresi ???? kac milisaniyeye???
9- Enstantene hızı (1/8000-1/4000) coook gereklidir i/8000 enstantane hızı bravo
10- Renk Derinliği ???????????????????????????????
11- Buffer büyüklüğü kac mb?

12 dedin, işe yarar yaramaz nekadar zorlasan 7 cıktı

--------------------------------

d90
2 fazladan megapiksel ki yuksek ısoda daha ıyı sonuc veriyor nasıl oluyorsa.
3 inc 920000 (yazıyla dokuzyuzyırmıbın) piksel ekran
video cekebilme ve tabiki cok daha iyi liveview
11 noktalı olcum canonun 9 noktasına karsın.
yuz tanıma ozelligi ve
6400 iso destegi.
--
40d (BÜYÜK HARFLERLE 40D)
canonun artısı 1 cm daha geniş magnezyum alasımlı govde ve
saniyede 6.5 kare cekim.

bakıyorum cok dahakaliteli lcd ekran...
video cekebilme..
goruntu kalitesi, video ve kaliteli liveview gibi yan ve guzel ozelliklerin yanında

daha cok noktadan ölçüm,
daha yuksek iso destegi
ve tabi son olarak bu ikisi

gibi makineyi profesyonel kullanıma açan özellikler.
--------
canonda elde ne var? magnezyum govde

ve biri orta seviye digeri giriş seviyesi,yazıktır gunahtır ya yok daha neler.

KOMEDİ

birde fotograf kalitesini SADECE sensor boyutu etkiler gibi bir vecize varki oda komik kacmış

Tarih: 23 Mart 2009, 19:35 - İp: 78.***.**4.67
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bekleyeceğine ilk yazdığım yazıyı oku o yazıyı elli kere de yazsam nasıl olsa anlamayacaksın. Çünkü kafadan anlamak istemiyorsun.

Nayse özet geçeyim

1- Ayar imkanları
2- Hazır modlar (bu 40d de var)
3- Gövde yapıları
4- Çevre koşullarına dayanıklılık(su, toz, ısı)
5- Perde ömrü (bu da d90 da var)
6- Darbeye karşı dayanıklılık
7- Seri çekim hızı
8- Tepki süresi
9- Enstantene hızı
10- Renk Derinliği
11- Buffer büyüklüğü
12- Dengeli Yapı (büyük lenslerle kullanırken)

Ama bunlar önemli değil ama 2 mp, 2 af, lcd ekran önemli (hımmm bu arada 1dmk2 hem 8 mp hemde 2 inç lcd ye sahip demekki d90 ile aynı ayarda)

1. Ayar imkanları ikisinde de aynı hani fark?
2. Hazır modlar ikisinde de aynı hani fark?
3. Gövde yapıları birinde Al alaşım birinde Mg alaşım. Fark ama sınıf atlatmaz.
4. D90 ın çevre koşullarına 40D den daha az dayanıklı olduğu ne malum? Kaynak?
5. Perde ömürleri aynı hani fark?
6. Darbeye karşı 40D nin daha dayanıklı olduğu ne malum? Kaynak?
7. Seri çekim hızı 40D nin daha fazla, + avantaj
8. Tepki süresi. Bunu açıkla bakalım. Ne demek tepki süresi?
9. Enstantane hızı: 40D çekim hızı D90 dan fazla.
10. Renk derinliği. Lafa bak. Yeni mi uydurdun?
11.Buffer büyüklüğü, 40D ile D90 arasındaki farkı söyle. Bir de seviye farkını bu mu belirliyormuş. Saçmalamışsın
12. Dengeli yapı: 40D biraz daha büyük. Kimine göre avantaj kimine göre değil.

Sayı saymayı ve Türkçeyi bilmediğin kesinleşti, 12 FARK yazacaktın, burada 3 fark var, kaldı ki Nikon lehine de başka farklar var. O zaman senin kriterine göre 40D daha büyük olduğu, daha seri çektiği ve perde hızı yüksek olduğu için orta seviye (bu arada 5DMKII ye orta seviye demişsin ya komiksin) ama D90 giriş seviye öyle mi? Tek kelimeyle komiksin.

Tarih: 23 Mart 2009, 19:35 - İp: 85.***.**1.86
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Valla güzel kardeşlerim,
Benim gibi forumu karıştırıp da birşeyler öğrenmeye çalışanlar için bu topik öğretici vasfını giderek kaybediyor.
Kim"efendilik bende kalsın"deyip,giderek anlamsızlaşan bu tartışmadan geri adım atarsa ben O'nun dediklerini doğru kabul edip,yazdıklarına itibar edeceğim.

Çıkıntılık yaptım belki ama............
Hoşgörünüze sığınarak,
Slm,

Tarih: 23 Mart 2009, 21:47 - İp: 92.***.**4.67