dolagar
dolagar (üye)
İzmir / Amatör

Nikon D90 Vs Canon 40d

USA den makine alma ihtimalim var, en sonunda bağlantıyı kurdum
ancak her zamanki kararsızlık içindeyim...

bütçe 1700 ytl, 40d ile d90 arasında kaldım.

her ikisinide kullanan arkadaslar varsa veya bilen birileri biraz akıl verirse sevinirim

objektif olarak tamron 17-50 f2,8 ya da sigma 17-70 f2.x 4.5 ya da sigma 17 50 f 2,8 var üçünden birini istiyorum.
bi kaç yerde sigma 17 70 in 40d de err 99 verdiğini okudum objektiften kaynaklanıyormuş sanırım...

önerilerinizi sabırla bekliyorum...

Tarih: 17 Mart 2009, 20:53 - İp: 92.***.**1.86
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Güzel bir tartışmaydı.Hepsini tek tek okudum.Çok da yararlandım.
Topiği okurken"Allah Allah,Gaijin neden böyle söylüyor ki,adam 350d'yi sattım diyor"dedim kendi kendime.İşin orasını kaçırdığını anlamıştım zaten

paperman de güldürdü beni,Allah da O'nu güldürsün

hepinize teşekkürler,slm.....

Tarih: 20 Mart 2009, 21:19 - İp: 92.***.**4.67
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Dolagar,

350D'yi %30 zararla satmışsın. Sen 350D'yi aldığında Canon'un üst modeli neydi, 20D mi ? O zamanlar 350D yerine 20D alsaydın, bir zaman sonra %30 ucuza satsan zararın daha büyük olmaz mıydı ?

Bugün 450D yerine 40D alsan, yarın yine aynı şey olmayacak mı? Meseleye neden böyle bakmıyorsun ?

İşte önerim :

550 YTL'ye 2.el 350D al, kalan parayla güzel lens çek üstüne

Tarih: 21 Mart 2009, 01:39 - İp: 85.***.**0.61
zadeh
zadeh (üye)
İzmir / Amatör

Öncelikle d90 giriş sınıfı bir makinedir d40, d40x,d60 tamamen girişinde altında kısmına girer. AF yapacağınız lensler kısıtlı Nikonun eski lenslerini kulalnamayacaksınız demektir bu, af si af noktası, ölçümleri her şeyiyle iyice kırpılmış makinelerdir. d70, d80,d90 diye giden kısım ise Nikon un giriş seviyesi makineleridir, d200 d300 orta düzey d2,d3,d3x ise porfesyonel makinelerdir.
Canon da bu 1000d giriş altı olurken 350d-400d-450d(Ki bence d90 dan çok daha iyi bir makinedir) girşi seviyesi, 30d,40d,5D ve 5dmk2 orta seviye, 1d serileri ise profesyonel makinelerdir.

Bunların neye göre ayrıldığınıda anlatıyorum şimdi. Giriş seviyesi makineler, kolay kullanım imkanı sunarlar, karmaşık ayarlar yapamazsınız, mesela giriş seviyelerinde portre, landscape makro gibi hazır modlar bulunur çünkü ayarları bilmeyen biri bile bu makineyi kullanabilmelidir, orta seviyedeki makinelerde bu yoktur, giriş amkinesi makinelerde genelde noise reductionı raw da bile kaldıramazsınız. Profesyonel makinelrdeki ayarlar ise almış başını gitmiştir, kullanım klavuzları bile ansiklopedi gibidir, aklınıza gelen gelmeyen binlerse ayar bulunur.

Gövde yapıları çok farklıdır, mesela d90 yarı plastik yarı alüminyum bir gövdeye sahipken (Yani 400d,d80 gibi) d40 mgnezyum alaşımlı çok daha sağlam bir gövdeye sahiptir. Giriş seviyelerinde su vetoza karşı bir önlem yoktur buna karşı orta seviyerl su şıçramalarına ve toza karşı korunmuştur. 40d elinizden betona düşerse hasar görmesi büyük şansızlıktır, d90 elinizden betona düşerse bir daha kullanmanız büyük şanstır. Oysa profesyonel makineler gerekşirse savaş alanında kullanılmak üzere yapılırlar, buarlarda 2nci kattan betona atılan bir d3 videosu vardı demek istediğimi o güzel anlatıyor. Sudan tozdan etkilenmezler. şakır şakır yağmur altında bile fotoğraf çekebilirsiniz.

Giriş seviyesi makineler de ayna ömrü 15-40 bin civarındayken orta seviyelerde 100-150 bin civarıdır. (mesela d90 burada istisnadır ama bu tek başına onu orat seviyeye taşımaz)Profesyonel makineler ise 250 binde başlayıp 500 binlere kadar çıkarlar.

Giriş seviyesi makinelerin tepki verme süresi ve seri çekim süresi orta seviyelerden daha düşüktür. Profesyonel makineler nerdeyse anında tepki verip saniuyede 10-11 kare çekebilirler.

Giriş seviyesi makineler, bariz şekilde daha küçük ve hafiftirler, kullanılan malzemeden tutun da içindeki diğer ek aksamlara kadar bu fark yaratır, mesela a100 e cz135 taktığınızda dengesiz ve komik bir kamera elde edersiniz. Keza d90 a da 105 vr, 14-24 taktığınızda makine dengesizleşecek ve zor tutlacaktır, 70*200 gibi lensleri saymıyorum bile. Profesyoneller ise tank gibidir, onların dengesin bozacak objektifin zaten tripoda ihtiyacı vardır.

Farklar bunlar zaten ikisini yan yana görünce farkı anlıyorsun, biri oyuncak gibi duruyor(d90).

d90 ın tek artısı (10-12 mp o kadar büyük bir fark değil) video çekebilmesi amaaaaaaaaaaa, sadec sabit video çekebiliyorsunuz çekim esnasında af yapmıyor, beyaz dengesi sapıtıyor, ayar değiştiremiyorsunuz ve oldukça kısa süreli çekim yapabiliyorsunuz. Ha video çeken dsrl isterim diye tutturuyorsa insan 5dmk2 var.

Antika'nın aksine orta eğer daha önce giriş seviyesi kullandıysan orta seviye bir makineye geçmek daha iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü hem daha güven veren bir makineye sahip olacaksın hemde pek çok artı özelliğe kavuşacaksın.

Kimse kusura bakmasın ama 40d ile d90 aynı fiyatta ise d90 almak komedidir.

#Zadeh' tarafından 21.03.2009 10:52:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2009, 10:51 - İp: 78.***.**3.32
zadeh
zadeh (üye)
İzmir / Amatör

Fotoğraf kalitesi olarak ise zaten neredyse düşük isoda kötü olan dsrl yok, şu şundan iyi çekiyor diyebileceğiniz tek farkı full frame makineler yaratıyor. O yüzden fotoğraf kaliteleri arasında bir fark yok, zaten görüntüdeki farkıda makine değil objektif yaratıyor. A100+cz 135 ile ,d300+ 18-200 den çok daha kaliteli fotoğraf çekerim bu kadar basit.

Tarih: 21 Mart 2009, 10:58 - İp: 78.***.**3.32
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bunların neye göre ayrıldığınıda anlatıyorum şimdi. Giriş seviyesi makineler, kolay kullanım imkanı sunarlar, karmaşık ayarlar yapamazsınız, mesela giriş seviyelerinde portre, landscape makro gibi hazır modlar bulunur çünkü ayarları bilmeyen biri bile bu makineyi kullanabilmelidir, orta seviyedeki makinelerde bu yoktur, giriş amkinesi makinelerde genelde noise reductionı raw da bile kaldıramazsınız. Profesyonel makinelrdeki ayarlar ise almış başını gitmiştir, kullanım klavuzları bile ansiklopedi gibidir, aklınıza gelen gelmeyen binlerse ayar bulunur.

Canon 40D orta seviye demiştin. 40D nin mod kadranına bir daha bak istersen portre, manzara ayarlarını bu sefer göreceksin orada. Bu bahsettiğin ayarların hepsi de Nikon D90 da var.

Gövde yapıları çok farklıdır, mesela d90 yarı plastik yarı alüminyum bir gövdeye sahipken (Yani 400d,d80 gibi) d40 mgnezyum alaşımlı çok daha sağlam bir gövdeye sahiptir. Giriş seviyelerinde su vetoza karşı bir önlem yoktur buna karşı orta seviyerl su şıçramalarına ve toza karşı korunmuştur. 40d elinizden betona düşerse hasar görmesi büyük şansızlıktır, d90 elinizden betona düşerse bir daha kullanmanız büyük şanstır. Oysa profesyonel makineler gerekşirse savaş alanında kullanılmak üzere yapılırlar, buarlarda 2nci kattan betona atılan bir d3 videosu vardı demek istediğimi o güzel anlatıyor. Sudan tozdan etkilenmezler. şakır şakır yağmur altında bile fotoğraf çekebilirsiniz.

Burada da yanılmışsınız. Canon 40D suya ve toza karşı dayanımlı değildir. D3, D300, 1D serisi, Pentax K10D/20D/200D bunlar dayanıklı.

Şimdi bu durumda Nikon D90 ı giriş yapıp ta 40D yi orta seviye yapan farklar nedir. Bu arada Alüminyum alaşımının dayanıklı olmadığını da nerden çıkardın? Ya da magnezyum alaşımının çok sağlam olduğunu. Bu ikisi de hafiflik sağlar, dayanım olarak birbirlerinden aman aman farkları yoktur. Alüminyum alaşımları uçak sanayyinde bile kullanılıyor ve tahminimce Magnezyumdan da pahalıdır.

Bence siz kusura bakmayın ama ben bu sınıflandırmanızı bir komedi olarak algıladım.

Tarih: 21 Mart 2009, 11:46 - İp: 78.***.**5.148
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Giriş seviyesi makineler de ayna ömrü 15-40 bin civarındayken orta seviyelerde 100-150 bin civarıdır. (mesela d90 burada istisnadır ama bu tek başına onu orat seviyeye taşımaz)Profesyonel makineler ise 250 binde başlayıp 500 binlere kadar çıkarlar

Bir de küçük bir düzeltme yapayım. "Ayna ömrü" değil, "perde ömrü". Perde ömrü 15-40 bin olan bir giriş seviye DSLR söylermisiniz bana.

Tarih: 21 Mart 2009, 11:57 - İp: 78.***.**5.148
zadeh
zadeh (üye)
İzmir / Amatör

Derdini anlamadım ama

ne ayna ömrünün (hemen düzelt) 100000 olması d90 ı orta seviye yapmadığı gibi 40d de hazır modların bulunması onu giriş seviyesi yapmıyor. Çünkü bu hazır modların yanıda pek çok detaylı ayarda var.

40d splash ve dust proof tur. Özelliklerinde yazmaması böyle olmadığını göstermez
bakınız Dpreview

Burada yazanıda kısaca açıklayayım(ingilizce bilmeyenler için) takılabilen parçaların olduğu kısım tamamen su ve toz geçirmez (pil, ve hafıza kartı), düğmeleri ise 1d serisi ayarında su geçirmez olmasalarda su geçirmeme özelliği geliştirilmiştir diyor.

Kaldıki o paragraftan tek anladığın su geçirmezlik ise okuma konusunda bir hayli sıkıntın var demektir çünkü o paragrafta daha dayanıklı ve sağlam olduğunuda yazmıştım. Bunlar önemli değil aslında olana ama tanıtımında yazmayan suya toza dayanıklılık önemli öyle mi ?

T_yaman git bir d90 ile 40d yi yanyana koy, ikisini yan yan gördüğünde bile anlıyorsun hangisinin ne olduğunu.

Birde bende düzeltme yapayım, makinenin tamamı alüminyum değil alüminyum ile güçlendirilmiş plastik, ve nedense pro gövdeler alüminyumdan değil magnezyuymdan yapılıyor çünkü pahalı olması değil sağlam olması önemli. Yoksa d3 leride alüminyumdan ve plastikten yaparlardı magnezyum alaşımdan yapacaklarına. Yoksa onlarda mı giriş seviyesi.

40d ye giriş seviyesi demek hakikaten cehalet gösterisi, bak bakalım d300 ile a700 ile hangi makine kıyaslanıyor. (bu arada ben Sony kullanıyorum ve Canon en sevmediğim fotoğraf makinesi markasıdır)

Ayrıca dpreview de (ki bir kanıt değildir bu ama bir not) forumlar nikon Canon için 3 e ayrılır niyeyse orada 40d yi orta seviyeye koymuşlar ama adamlar cahil zaten. d90 ıda giriş seviyesine.

Hatta d90 ın testleri 450 d ile, d80 ile karşılaştırmalı yapılmış. Yazık adamlara buradaki bilgilerden faydalanmıyorlar cahil kalıyorlar, yoksa buradaki cevherlerden faydlansalardı d90 testlerin 1dmk3 ile 1dsmk3 ile yaparlardı.

Tarih: 21 Mart 2009, 13:32 - İp: 78.***.**3.32
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d90a giriş seviyesi demek komiktir..

nıkonda gecmişte
d50
d70
d100
d1
diye dort seviyede makine vardı. giriş /orta/orta-ileri /ileri

d50 yerını d40a =>d60 a bıraktı
d70=>d80=> d90a
d100=>d200 =>d300e
d1=>d2=> d3e

giriş altı seviye diye enteresan bir seviye cıkarmakda ilginc bir yaklasım...
bu mantıga gore canım istediginde d200 giriş altı bir modeldir diyebilirim..

-------------------------------------------------------------------

http://www.letsgodigital.org/tr/19788/nikon-d90/

burdada orta seviye diyor makine için
--

"mid-class DX-format D-SLR" bu ifadede dpreview incelemesinin giriş cumlesinden,
mid-class=orta sınıf diyor..
--
kenrockwellin kendi sitesindede orta sınıf d80 yerıne gecen makine diyor..
--
cameralabsda mid range diye tabir edilmiş

http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D90/verdict.shtml
--
imaging resorce mid-level olarak gorunuyor..
--
www.bobatkins.com mid-level...
--
www.digicamreview.com

middle ground...
-----------------------------------------------------------------

daha pekcok sitede bu makinenin 50d ye karsılık cıktıgını ve orta sınıf bir makine oldugunu gorebilirsiniz.
(hatta madem ken rockwellden falan actık konuyu ken rockwellin goruntu kalitesi d300den iyi dediginide not duselim..)

hatırlıyorum d200 orta-ileri seviyede bir makineydi..

-------------------------------------------------------------------------------
d90 kesinlikle giriş seviyesinin uzerınde bir makine,aksini iddia etmek gercekten yanlıs..

birde ufak not, dpreview forumundaki fotografcıların cogunun sızın bizim gibi oldugunu,hatta yine cogunun bizdeki boynuna d300 takınca kendini fotografcı sanan adamlardan oldugunu hatırlatayım..
forumlarda giriş seviyesi olarak goruluyor lafı biraz yanlıs bir degerlendirme.

-----------------
-----------------
gerci sasırmıyorum,okadar kaliteli makinelere okadar uygun fiyatlarda sahıp olma sansı varki artık ınsanların, fiyat farklılastırmasıyla (aynı malın fiyatını yuksek tutup daha ust seviyeye hitap etme,cunku zenginler pahalı sever.) kalite anlayısı arasında hastalıklı bir ilişki kuran tuketiciye, fiyatı dusuk birşeyin orta sınıf olabilecegini inandırmak deveye hendek atlatmak gibi birsey..
ama işte orda bir koy var uzakta ve gorunen koy kılavuz istemiyor...

Tarih: 21 Mart 2009, 14:50 - İp: 78.***.**9.132
zadeh
zadeh (üye)
İzmir / Amatör

Forumlarda öyle geçmiyor cahil dppreview öyle sınıflandırmış.

Ken Rockwell'in dediklerine bakarsan da d40 1dsmk3 ten iyi sonuç veriyor,

d40 d300 ile a700 ile bir tutulan bir makine, o zamzn d90 da d300 ile aynı ayarda bir mekine hoş ken rockwell öyle buyurmuş .

Ha birde d50 d70-d80 -d90 diye giden bir grup

d40-d40x ve d60 ise tüm özellikleri (Af hızı, nokta sayısı, motoru ve bir sürü daha şeyi ) kısılmış piyasayı a100 k100 gibi ucuz markalara kaptırmayalım diye çıkan ürünler. d90 ın karşılığı 450d dir yok 450d ile d60 aynı ayarda diyorsanız herkesin bildiği kendine ama 40d ye giriş seviyesi makine derseniz komik olaur.

Bu arad Gaijin ve T_yamamn d90 ile 40d yi yanyana gördünüz mü ?

Tarih: 21 Mart 2009, 14:59 - İp: 78.***.**3.32
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gordum..elimede aldım, neoldu şimdi uzman benmi oldum?

goruntuye gore sınıf belirlemeyıde ilkkez cahil netfotograf forumunda gordum..
dpreviewden ornek veren sizdiniz,bende aslını soyledim,şimdi neden cahil oldu adamlar?
farkındamısınız bilmiyorum ama burda bıze cahil diyorsunuz?
--------------------------------------------------------------------------
bakıyorum d90a
2 fazladan megapiksel ki yuksek ısoda daha ıyı sonuc veriyor nasıl oluyorsa.
3 inc 920000 (yazıyla dokuzyuzyırmıbın) piksel ekran
video cekebilme ve tabiki cok daha iyi liveview
11 noktalı olcum canonun 9 noktasına karsın.
yuz tanıma ozelligi ve
6400 iso destegi.
+5/-5 ev 1/2 yada 1/3 adımlarla (canonda +2/-2ev)
12 ayrı kelvin ayarı (canonda 6)
--
canonun artısı magnezyum alasımlı govde ve
saniyede 6.5 kare cekim.
birde genişligi nikondan 1 cm daha fazla

------------------------------------------------------------------------

d90 giriş altı olsun madem, kimse kusura bakmasın kompakt bile deseler d90 almak daha mantıklıdır.
goz var nizam var.

------------------------------------------

buarada su cahil forumlaa bakıyorum herkes 40d ile d90 karsılastırması yapıyor.
adamlar cahil tabi ne dediklerini bilmiyolar.

Tarih: 21 Mart 2009, 15:27 - İp: 78.***.**9.132