muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
justinn
justinn (üye)
Edirne / Amatör

@tornado dediğin şekilde geçeceğini sanmıyorum. O kadar üstün özelliği karşın ne yazıkki D7000 yağlanma, hot pixel ve back focus gibi problemleriyle çoktaan sınıfta kalmış bir makinedir.

Tarih: 24 Ekim 2012, 15:36 - İp: 88.***.**9.174
tornadoo
tornadoo (üye)
İzmir / Amatör

http://www.dosya.tc/server23/HorTVI/OZK_1702.JPG.html arkadaşlar linki inceleyip yorum yapar mısınız.toz olma ihtimali var mı.

#TORNADOO' tarafından 24.10.2012 21:03:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ekim 2012, 21:02 - İp: 88.***.**7.16
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

justinn ; okuduğunu anlamakta zorlukmu çekiyorsun ?
Benim yazımda bir tane Canon kelimesi varmı. Canon önerdiğimi nerenden çıkardın ?

Yazımın son paragrafındaki ifadem aynen şu
" Nikonun sorunsuz modellerinden tavsiye et "

Yukarıdaki cümleyi hala anlamadıysan istersen heceleyim, belki anlarsın. " Ni ko nun so run suz mo del le rin den tav si ye et "

Not: İlgini çekecekse şuan Olympus OMD-E5 sahibiyim. Yakında Canon 5D MarkIII almayı planlıyorum. Olympus maalesef bu güne kadar bir komisyon vermedi. Belki Mark III ü aldığımda Canon verir !

#turk' tarafından 25.10.2012 00:54:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ekim 2012, 00:21 - İp: 78.***.**0.125
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

tornadoo ; Geçmiş olsun. Sensör lekeleri F/8 de zor görünür.
Lekeleri görmek için daha kısık diyaframlarda (yüksek rakamlar) çekim yapman lazım.
Eğer objektifi söküp, makinayı ayna, sensör açık gezdirip tozlandırmadıysan 3 günlük makinanın sensörü böyle, kendi kendine tozlanmaz. Bu lekelerde çok büyük ihtimalle tıpkı geçen hafta Fuadın makinasında olduğu gibi yağ lekesi.

Sende bir kaç Nikon fanatiğinin veya Nikon çalışanı olmasıda muhtemel bir kaç kişinin laflarına inanıp, D7000 gazisi olmuşsun.

Pentur a sorda kendi makinasında da aynı sorun olduğunda Shutter mekanizmasını Nikon a nasıl değiştirttiğini sana söylesin...
Daha dün, bir önceki sayfada defalarca anlattık, D7000 ler artık sorunsuz diyordu !!! Bakalım geçen haftaki Fuad örneğinden sonra, seninde başına gelen aynı sorunu görmemezlikten gelip, önceki sayfada söylediklerine devam edip, milletin canını yakmaya devam edecekmi. Belki makinaya verdiğin parayı " kusura bakma, ben D7000 ler artık sorunsuz dedim, sana bu makinayı hararetle önerip, almana vesile oldum, vicdan azabı çekiyorum, zararını ben karşılayım" der. Kim bilir.

Tekrar geçmiş olsun.

#turk' tarafından 25.10.2012 01:06:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ekim 2012, 00:49 - İp: 78.***.**0.125
tornadoo
tornadoo (üye)
İzmir / Amatör

sağol turk.makine geldiği ilk gün lensini taktım bir daha da çıkarmadım.bir bilene gösterdim lekelr çok küçük toz ihtimali fazla dedi.sensörü temizleteceğim.eğer sorun devam ederse iade edip(üzülerek çünkü d7000i seviyorum)canon 60d almayı düşünüyorum.

Tarih: 25 Ekim 2012, 01:13 - İp: 88.***.**7.16
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

tornadoo sana da muhtemelen makinayı iade almamak için, lekeler toz, sen tozlandırmışsın, temizleriz, bir daha kirletme derler. Lekeler yağ lekesi diyecek halleri yok.

Umarım makinayı iade etmekte sorun yaşamazsın.

Tarih: 25 Ekim 2012, 01:20 - İp: 78.***.**0.125
justinn
justinn (üye)
Edirne / Amatör

@turk Canon önerdiğimi nerenden çıkardın ? demişsin ama ne yazıkki onu sen çıkarmışsın benim yazımda öyle bişey yok.. açıklama yapmışsın eyvallahta sen açıklama yapcak düzeye henüz gelememiş, 2 kelimelik sorumu nerelere çekmişsin
Sorunun nereden çıktığını merak ettiysen; senin 'Nikondan komisyon alıyo musun' sorunu görünce ben de senin profiline ve verdiğin diğer cevaplara bakarak sordum o soruyu. yani burada Canon kelimesi geçmemiş olabilir. Hee yazdıklarımı unuttum, ne yazdığımı bilmiyodum, sarhoştum hatırlamıyorum dersen gir cevapladığım konular kısmından kendi kelimelerine göz at. öte yandan D7000 konusunda hemfikiriz. Selametle.

Tarih: 25 Ekim 2012, 01:34 - İp: 88.***.**9.174
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

justinn ;
Yazdıklarım orada duruyor.
D7000 ler sorunlu tavsiye etmeyin, illa Nikon tavsiye edecekseniz, Nikon nun sorunsuz modellerinden tavsiye edin diyene Canondan komisyonmu alıyorsun denirmi ?

Benimle gereksiz yere polemiğe giriyorsun. Şimdide "yazdıklarımı unuttum, ne yazdığımı bilmiyodum, sarhoştum hatırlamıyorum" gibi şeyler saçmalamışsın.

Tartıştığımız konu başlığının neredeyse her sayfasında, aldığı Nikon D7000 leri ellerinde patlamış, kullanıcı yorumlarını okurken, hala D7000 tavsiye edilmemesi yönünde uyarıda bulunan birine "Canon dan komisyon mu alıyorsun" lafını ya bir Nikon fanatiği, ya Nikon satıcısı yada Nikon çalışanı söyler.

Bu konuyu baştan sona okuyanlarda, kimlerin kimden komisyon alıyor olabileceği konusunda az çok tahminde bulunabilir...

Ayrıca benim alıntı yapıp, karşı çıktığım tavsiye Penturdan gelmişti ama sürekli olarak onun adına sen cevap yetiştiriyorsun. Pentur ve Justinn üye adları aynı kişiye mi ait merak etmeye başladım.

#turk' tarafından 25.10.2012 02:03:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ekim 2012, 01:49 - İp: 78.***.**0.125
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Daha once de yazdim ; tum bunlar aslinda Turkiye'de kayit disi/ Hayyam'da satilan makinalar konusunda bildigimiz gercekleri destekliyor.

Okudugum Nikon forumlarinda cok uzun suredir D7000 probleminden bahsedilmiyor ( yerini D800 & D600'unkiler aldi ). Meraktan biraz internette baktim, 2012 yilinda D7000 sensor yagi sorunu pek goremedim.

Bu arada, seri numarasinin uretim tarihi ile tahmin edilen sekilde baglantisi yok.

Maalesef ilk baslarda piyasaya surulup, kusurlari sebebiyle iade olunan binlerce/ onbinlerce DSLR makyajlanip veya sensor yagi bir kere temizlenip tekrar ambalajlanip, Turkiye gibi ulkelere sutlaniyor. Coktan cozulmus problemler, Turkiye'de sifir diye satilan D7000'lerde gozukuyor.

Ozetle demek ki, Hayyam'dan veya benzer yerlerden D7000 almamak gerekiyor. Onumuzdeki aylarda da ayni sey D800 ve D600 icin soz konusu olacak . Iade edilmis tum yeni modeller, bir sekilde aylar sonra buraya ulasip sifir diye satilacak . Zaten baska turlu, ABD ile ayni fiyata veya daha ucuza Turkiye'de sifir DSLR satilmasini aciklayacak bir sey yok.

Tarih: 25 Ekim 2012, 10:37 - İp: 95.***.**2.85
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

d7000'in sorunlu bir makine olduğunu artık sağır sultan bile duydu. Şuan kervana d600'da katıldı. Sensöründe yağlanma ve tozlanma sorunu olduğu söyleniyor.

TIKLAYIN

Herkese Mutlu Bayramlar !

Tarih: 25 Ekim 2012, 11:35 - İp: 78.***.**1.250