muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
serkansan
serkansan (üye)
İstanbul / Amatör

Valla buzlucam'ın yorumları kararımı değiştirmemde etkili oldu. Canon 60D aldım. Body olarak aldım. Kit lensine birşey diyemeyeceğim ama 50mm ile muazzam bir alet. Ben direk portre çekimi için kullanmak istiyordum, ihtiyacıma %100 karşılık veriyor 60D.

iyikide buzlucam kararımı değiştirmiş D7000 den vazgeçmişim

Tarih: 18 Nisan 2012, 13:35 - İp: 217.***.**2.20
pentur
pentur (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Arkadailar uzun zaman oldu kimse birşey yazmamış Daha önce sensörde ki yağ lekesi olşumu ile ilgili çokça sey yazmıştık burada. Hatırlarsanız benim makinemde de aynı sorun vardı ve bu sorunu nikon servisinin nasıl çözümleyeceği ve ya ne cevap vereceği merak konusuydu gerçekten. Ben bir ay önce yurt dışına çıktım ve sonunda makinamı garanti kapsamında yağ lekeleri şikayetiyle servise verdim. üç hafta bekledim gelmesini ve bu gün makina elime ulaştı. Ben sorunsuz versiyonuyla değişmesini talep etmiştim ama 10 ay kullandıktan sonra verdiğim için bu isteğim pek etkili olmamış olacakki adamlar ayna mekaniğini komple değiştirmişler çözüm olarak. Makineyi bu gün her türlü denedim nee aynanın değiştirildiğine dair bir iz nede bir sorun var umarım bundan sonra bir sorun yaşamam.

Şunu görmüş oldukki bu sorun ayna mekaniğinden kaynaklanıyor ve çözümü mekanik sistemin komple değişiminden geçiyor sanırım. Şuan endişeli olduğum tek nokta bir makinenin fabrkada üretiminden sonra bu şekilde açılıp tamir edilmesi d7000 gibi hava sızdırmazlık ve su geçirmezlik özelliği olan bir makinenin bu sistemine olumsuz bri etkisi olup olmayacağı? bakalım deneyip göreceğiz...

Tarih: 29 Haziran 2012, 01:22 - İp: 95.***.**3.82
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Pentur geçmiş olsun. Umarım bundan sonra makinanı sorunsuz kullanırsın. Sen sorununu yurt dışındada olsa halletmişsin.
Allah yurt içindeki kullanıcıların (yurt dışında tamir imkanı olmayan) yardımcısı olsun.

Yazdığın mesajda

"Şuan endişeli olduğum tek nokta bir makinenin fabrkada üretiminden sonra bu şekilde açılıp tamir edilmesi d7000 gibi hava sızdırmazlık ve su geçirmezlik özelliği olan bir makinenin bu sistemine olumsuz bri etkisi olup olmayacağı?"
demişsin.

Benim bildiğim kadarı ile D7000 gövdesinin hava ve su geçirmezlik gibi bir özelliği yok.
Yanlış mı biliyorum ?

#turk' tarafından 29.06.2012 02:04:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Haziran 2012, 01:58 - İp: 88.***.**9.132
pentur
pentur (üye)

Sağol turk teşekkür ederim burada var olduğu yazıyor bir bak istersen
http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_7D-vs-Nikon_D7000

tam yağ lekesinden kurtuldum diye sevinirken şimdi bir sorun farkettim sorun ya da değil bilmiyorum ama makineyi f14 yapıpda live view de baktığımda küçük bir kırmızı nokta görüyorum düşük diyaframda kayboluyor bad pixsel sanırım bunu nasıl çözeceğiz bakalım? al bir dert daha önce servise vermeden önce olmadığına eminim bu sorunun

şimdi bad piksel testide yaptım iso 100 de lensi söküp kapak kapalı uzun süre pozladım ama hiçbir sorun leke nokta yok ben mi yanılıyopum hot piksel olsa görünür? bu nokta yalnızca f10 üzeri diyaframda belli oluyor. ne olaki anlamadım şimdi bunun içinde servise gönderirisek yandık fikri olan varmı arkadaşlar?

#pentur' tarafından 29.06.2012 02:28:37 tarihinde düzenlendi.

#pentur' tarafından 29.06.2012 02:31:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Haziran 2012, 02:10 - İp: 95.***.**3.82
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Pentur şimdi bir iki tane detaylı D7000 incelemesine baktım.
İki incelemedede D7000 nin su ve hava geçirmezlik özelliği var dememiş. Bence sen bunu iyice bir araştır. Linkini verdiğin sitedeki bilgiler bana biraz üstünkörü yazılmış gibi geldi.

http://www.dpreview.com/reviews/nikond7000/2
http://www.imaging-resource.com/PRODS/D7000/D7000A.HTM

Makinanın böyle bir koruması var sanıp, emin olmadan yağmurda falan kullanma bence. Çünkü bu detaylı inceleme siteleri, makinanın böyle bir özelliği olsaydı özellikle belirtirdi diye düşünüyorum.

LCD de çıkan sorun için sanırım yapılabilecek bir şey yok. Geçen gün forumda bir arkadaş benzer bir sorun ile Nikon servisine gittiğinde, Nikon nun LCD ekranları harici parça kabul edip, garanti verilmediğini söylenmişti.

Tarih: 29 Haziran 2012, 02:34 - İp: 88.***.**9.132
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Bahsettiğim forum konusu tıkla

Tarih: 29 Haziran 2012, 02:38 - İp: 88.***.**9.132
pentur
pentur (üye)

Sorun lcd ekranda değil malesef. live view de görünüyor fotoğraf çekiyorum orada çıkmıyor ama video çekiyorum orada görüyorum sorunu. nikon garanti kapsamında sensördeki hataları tamir ediyormu peki bilgin varmı turk?

Tarih: 29 Haziran 2012, 02:51 - İp: 95.***.**3.82
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

pentur aşağıda linkini verdiğim forum konusunda Ali Başarır bey D7000 ninde yaşadığı benzer (hot piksel) sorunlardan bahsetmiş.

Tıkla

Tahminimce sensörü değiştirmezler. Remapping denen bir işlem ile sorunlu pikselleri kullanım dışı (iptal) bırakırlar. Yani sorunlu pikseller iş görmez hale getirilir.

Bu sayede sorun dikkat çekmeyecek hale gelir.

Ortaya çıkan bu yeni sorun yüzünden senin adına üzüldüm.

Tarih: 29 Haziran 2012, 03:20 - İp: 88.***.**9.132
carpediem1302
carpediem1302 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

anlaşılan son sürat devam ediyor d7000 nin sorunları... tamda almayı düşünürken ah nikon ha.

Tarih: 29 Haziran 2012, 09:48 - İp: 188.***.**0.197
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bitmez bu sorunlar, bitmez Nikon'un gibi bir firmanın problemli bir üründe bu kadar ısrar etmesi hatasını kabullenmmesi ve yıllarca aynı hatalı üretimi sürdürmesi inanılacak gibi bir şey değil...
aynanın yağ sıçratmasını ve mekanizmada bir problem olduğunu daha önce zaten penturla birkaç arkadaşla konuşmuştuk.. YANİ BU NASIL ARGE DİYE NİKON'A SORMAK LAZIM GELİŞTİRDİĞİNİZ MAKİNAYI 15 GÜN BARİ BİRİNE VERİP DENESEYDİNİZ!!!! YUZBINLŞERCE SATMADAN ÖNCE HADİ SATTINIZ 3 AY SONRA BÜTÜN FORUMLARDA BU SORUNLARDAN BAHSEDİLDİ UZERİNE 3 YIL GEÇTİ HALA SORUNLU ÜRETİME DEVAM YOK ARTIK BU KADARDA OLMAZ DEDİRTİYOR!!!
hot PİXEL : bence sony nin bu sensörüde problemli bir sensör... derdi hiç bitmedi...

YAĞ SIÇRATMA MEKANİZMA PROBLEMİ TIKLA

#buzlucam' tarafından 29.06.2012 10:24:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Haziran 2012, 10:08 - İp: 88.***.**7.19