muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bence tam temizleyememişlerdir ufak tefek kalmıştır sensörde.... dead pixel böyle olmaz...

Tarih: 4 Temmuz 2012, 00:49 - İp: 78.***.**5.105
pentur
pentur (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

anladım bence de öyle bunlardan nasıl kurtulacağım kabus gibi, kendim temizlemek te istemiyorum malem sensör olunca insan çekiniyor yalnış birşey yapmaktan. Sen kendin temizlediğini söylemiştin çok teferruatlı bir işmi buzlucam?

Tarih: 4 Temmuz 2012, 18:55 - İp: 95.***.**3.82
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

temizleme cubukları var ıslak kuru onalarla teizleyebilirsin makinayı temizleme moduna alıp temizlik işi hem çok kolay hem çok zor, dikkatli yapılması gerekiyor ... Birde tam iyi temizledim derken buyutecle bakıyorsun ve f22 ye alıyorsun 3-4 leke farkediyorsun toz taneciği fark ediyorsun çok uğraştırabiliyor ... birde çok bastırmamak zarar vermemek gerekiyor low pass filter e ben 4-5 sefer green clean setiyle temizledim.. başka apereylerde kullandım ... ama sunu söyleyim dikkatli nazik buyutec altında oldukça tozsuz bir ortamda yapman gereken bir iş ve ben kendim temizlerken her temizliğe abartısız 1.5 -2 saat harcıyorum olmayınca tekrar yapıyorum...

#buzlucam' tarafından 04.07.2012 20:50:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Temmuz 2012, 20:41 - İp: 78.***.**8.23
aksea
aksea (üye)
İstanbul / Firma

merhabalar herkese

yaklaşık 2011 den beri D7000 üzerine baya bi eleştiriler öneriler yorumlar okudum. çok hoş ki bende tam D7000 almayı planlıyorum. tam olarak 39 AF özelliğine hayran kaldım sadece cazip eden şey bu oldu. bi çok sitede fiyat ile ilgili araştırma yaptım. bazı yerlerde 4 bin lira iken bazı yerlerde 3 bin lira ve sitelerin bazıları garanti yerine göre çok büyük artış yapmış. sorum şu olacak ki bu makineyi almayı planlıyorum sorunlar artık ne çıkarsa bahtıma :D nereden almayıyım sizce istanbul'da yaşıyorum. okuduğunuz için teşekkürler..

Saygılar

Tarih: 6 Temmuz 2012, 11:41 - İp: 88.***.**5.88
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

mazoşistmisin yoksa...

Tarih: 7 Temmuz 2012, 00:10 - İp: 78.***.**4.68
aksea
aksea (üye)
İstanbul / Firma

haha :D yok benim inancım üretim yeri ne göre değişiyodur. koskoca nikon böyle hata yapabileceğini zannetmiyorum

Tarih: 7 Temmuz 2012, 02:18 - İp: 88.***.**5.88
pentur
pentur (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Aksea malesef üretim yeri fdiye bir kavram yok üretim yılına göre değişim sözkonusu. eğer 2012 sonrası üretilen bir d7000 çıkarsa şansına ozaman sorun yok demektir. Benim şansım makineyi garantili olarak media marktan çok ucuz aldım. son kalmıştı ellerinde ama şansıma ilk üretim d7000 lerden çıktı.
Şimdi derler ya "yiğidi öldür ama hakkını yeme" bizimde burada yaptığımız o. yani bu makine bütün güzel özelliklerine rağmen ilk üretimlerinde sorunlu bir makine kabul etmek lazım. ama bizim hatamız bu sorunların düzeltilmesini beklemeden satın almak oldu. keza üretilipde sıfır sorun yaratan makine çok nadirdir. mutlaka bir dezavantajı oluyor gördüğüm kadarıyla... Mesala makinem servisten döndükten sonra bu hot piksel olayına takıldım. o ara bir arkadaşımın Canon 500d si var dedim onada bir hot pikse ve ölü piksel testi yapayım. Gördüğüm manzara beni şaşırttı açıkçası. uzun pozlamada benim makinemde bir tane bile ölü ve hot piksel yokken ( daha doğrusu önceden vardı birtane kendi kendine kayboldu) aynı pozlama değerlerinde canonda belki onlarca hot piksel ve birkaçtanede ölü piksel buldum. Arkadaşda şaşırdı şimdi garanti şartlarını araştırıyor canı fena sıkıldı onunda

Tarih: 8 Temmuz 2012, 04:14 - İp: 95.***.**3.82
aksea
aksea (üye)
İstanbul / Firma

o zman benim dikkat etmem gerek tek şey üretim yılı çok teşekkür ederim dinlediğiniz için beni

Tarih: 8 Temmuz 2012, 15:01 - İp: 88.***.**5.88
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

bu kadar sorunlu makine eger sorunlarının tamamı bile halledilmiş olsa yine mide bulandırır gider baska makine alırsın...3500-4000 TL ler az para değil yani...

#k.etkisi' tarafından 11.07.2012 14:53:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Temmuz 2012, 14:24 - İp: 95.***.**4.58
aksea
aksea (üye)
İstanbul / Firma

daha dün internetten almış oldugum D7000 geldi gayet güzel şu an pek bi sorun gözükmüyor

Tarih: 19 Temmuz 2012, 19:16 - İp: 88.***.**7.11