alpgd
alpgd (üye)
Muş / Amatör

Görücü Usulü

Merhaba, foruma daha önceden üye olmuştum. O aralar dijital makine almayı düşünüyordum ve sonunda Canon S3 aldım. Belki çoğunuza göre çocuk oyuncağı gibi gelecektir ama bana göre güzel bir makineydi ve işimi de gördü. Şimdi olsa yine işimi görürdü lakin kardeşimde ve bana yeni bir makine lazım.

Şimdi ise bir DSLR lazım , 2 gündür forumu geziyorum, okuyorum , bakıyorum ama kararsızlığıma çözüm ararken daha da kararsız kalıyorum.Bir yazılımcı olarak en karışık iş bilgisayar işi sanırdım. Konfigrasyonları anlatmak, her işlemci modelinin aynı olmadığını, MHZ lerin farkını , Ram lerin faktörünü, anakart seçiminin ne kadar önemli olduğunu, aldığı korsan oyunun crack olayını yapamadığı için makinasının adi olduğunu sanan müşterilerin olaya yanlış baktığını vs. vs. vs. anlatmayı sorun sanırdım ama sizin işiniz daha zormuş yaw

Tabi ben doğrudan pc satan birisi olmadığım için önerilerim insanlarca satıcılardan daha çok kaale alınıyordu şimdi aynı şeyi ben istiyorum. Bana birşey satma peşinde olmayan insanların önerilerini yani...

Önceki makineyi internetten almıştım, aldığım kişiye telefon açtım , Nikon D40X ve Canon Eos 400D dedi. Peki ikisinden hangisi deyince Nikon dedi. Makinayı göreyim sorunlarına bakayım vs. derken baktım ki forumda D40x hakkında 40 yorumdan neredeyse X kadarı olumlu. (X=1)

Bu arada internetten aldığım firma sanırım şu meşhur Hayyam pasajında olan Klas Foto Market ve önceki alışverişimden de ilgilerinden de çok memnunum.

Neyse çok da fazla uzatmadan sadede geleyim;

Hep söylendiği gibi bir mağazaya gidip cihazlara lensler takılı iken elime alıp birine aşık olmayı ben de isterdim ama ne yazık ki bulunduğum yerde bırakın DSLR çeşitlerini compact makinelerin 3 tanesini bile bir arada bulma şansım yok. Yani ben görücü usulü ile almak zorundayım.

Gelelim nerede kullanacağıma;
Aslında dergi için ürün resimleyeceğim. Yani çoğu macro çekim. Aslında çok da kaliteli olmalarına da gerek yok zira S3 le de çok güzel resimler alıp PS da editleyince işimi gördü. Amacım DSLR alarak arada bir güzel manzara resimleri veya çocuklarımı da resimlemek ve ayrıca fotoğrafçılıkta daha da ilerlemeyi ve hobi edinmeyi düşünmem.

Ayırdığım bütçe 1000-1200 YTL civarı. biliyorum bir çoğunuz yeterli değil diyeceksiniz. aslına bakarsanız bu kadar karışıklıktan sonra S5 al kurtul da diyorum kendime :D

Şimdi tüm bu anlattıklarımdan sonra, sizlerden ricam

1. Bu bütçeyle ortalama sıfır bir makine yerine iyi ama 2. el bir kit almak daha iyi olmaz mı ?

2. Hangi marka ve modeli + lensi önerirsiniz ?

3. Önerdiğiniz cihazları alabileceğim bir link veya telefon biliyor musunuz ?

4. Zoom un her türlüsüne zaafı olan birine başlangıç için hangi lensi önerirsiniz ?

Düşüp kalkarak öğrenmek bu işlerde biraz pahalıya mal oluyor, o nedenle siz değerli ve tecrübeli arkadaşların önerileri için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 04:43 - İp: 81.***.**0.252
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Dostum SLR diye özellikle belirtmişsin ama ben sana öncelikle SLR-Like model önereyim. Fujifilm S9600. 28-300mm yani 10.7x Optik Zoom. Gövde olarak da aynı SLR makina. Bunun yanında 1cm'den bile güzel makro çekiyor. Fiyatı da hediye hafıza kartıyla senin bütçene denk geliyor.

Yok illaki DSLR alacağım diyorsan bence seçeneklerin CANON 400D,CANON 350D veya SONY A-100. Ama bunları senin dediğin fiyatlara bulman imkansız. İstanbul Sirkecide 1100YTL'ye 18-55kit lensiyle birlikte SPOT 400D bulabilirsin ama o zaman da senin zoom zaafını kesinlikle doyurmaz. Belki aynı fiyatlara spot olmayan CANON 350D bulabilirsin.
Ama o fiyatlara A100 bulamazsın.

Ben derim ki sen www.hepsiburada.com gibi bir siteden faturalı garantili güzel bir FUJIFILM S9600 al sonra da bana dua et.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 08:44 - İp: 88.***.**6.101
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

9600 s3 ten aman aman üstünlüğü olan bir makine değil.

s3 ten sonra dslr doğru tercihtir.s5 ile s3 ne kadar farklı ki?
1000-1200 liraya alınabilecek iki dslr var, pentax k100d ve nikon d40. d40x yerine d40 da alabilirsiniz. pek de farklı değiller. a100 biraz daha pahalı.
ikinci el temiz ürün bulsanız da olur.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 08:49 - İp: 81.***.**7.49
by_kosta
by_kosta (üye)
Edirne / Stüdyo Fotoğrafçısı

Merhaba dostum uzun zamandan beri fuji imaj plazada fotografçı olarak çalıştım fujifilm makinaların hafıza kartları yani xd picture kartlar kart okuyucularında geç açıyor o yüzden önermiyorum 1 ay önce kendime dükkan açtım ve bir dslr makina ihtiyacım oldu istanbul şişhanede kemal cevizli fotografçılıktan 1050 dolara bir nikon D40X aldım memnunmusun dersen çok memnunum stüdyomda 1 tane 600 lük flaşım var bir gelin damat çekiyorum sorma süper makro ya gelince 4 cm mesafeden vesikalık kopyası alıyorum mükemmel makinada 18-55 opjektif var seni belli bi süre idare eder ben 350 d alıcaktım kalmamıştı iyiki bunu almışım bu daha iyi bence hem senin aradığın fiyatta burada var sanırım inşallah sana yardımcı olabilmişimdir birde bukadar çok fazla düşünme düşündükçe işin içinden çıkılmıyor saygılar.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 09:47 - İp: 78.***.**2.220
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

by_kosta sanırım söylediklerini ben yanlış anladım. S9600'ün önizleme modunda karttan okuma hızı SLR makinalara göre düşük hatta cansıkıcı olabilir.ama XD kartı doğru bir card okuyucuya koyduğunda kesinlikle çok hızlı bir şekilde okunacaktır. XD kart oldukça hızlı bir karttır.

Fotoğrafçılık ve fotoğraf makinaları konusunda her nekadar fazla teorik bilgiye sahipsem de henüz ahkam kesmemem gerekecek derecede amatör görüyorum kendimi.Çünkü yıllarca makinaları kullanan ve teorik bilgilerin pratikte nasıl sonuçlar verdiğini bilen ustalara saygısızlık edemem.

Ancak teknolojik konularda söylediklerime güvenebilirsiniz.

alpgd'nin DSLR yada DSLR-Like tercihini tam yapmasından sonra model konusunda daha çok yardımcı oluruz sanırım.
Buarada bildiğim kadarıyla D40 ve D40x'in body üzerinde AF motoru yok. Bu da D40 ve D40x'in sadece üzerlerinde kendi motorlarını bulunduran lenslerle otomatik focus yapabildiği. Bu amatörden DSLR'ye girecek bir kullanıcı için bence önemli bir kriter.

#redfive' tarafından 17.08.2007 11:39:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 11:33 - İp: 88.***.**6.101
eranmania
eranmania (üye)
İstanbul / Amatör

by_kosta 4 cm den makro yu 18-55 le mi çekiyorsunuz. Bu çok iddalı bir rakam.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 13:46 - İp: 85.***.**1.135
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle 18-55 ile macro çekilmez...yakından çekilen fotogrflara macro denmesi yanlıştır...macro olabilmesi için lensin 1:1 olması gerekir ki neyse...konu bu değil...

Fuji tavsiyesini direk geçelim..S3 zaten sınıfının en iyi SLR like makinalarından biridir...bu makinayı uzun uzadıya kullandıktan sonra fuji yeni bir şey katmaz kullanıcıya

Alacağın makina giriş seviyesi diye tabir edilen bir slr fotograf makinası olmalı...

öncelikli sıralamam şöle olurdu...
Pentax K100D
Canon 400D
Canon350D
Sony A100
Nikon D40 veya D40X

Pentax uzun zamandır hayyam çevresinde bu modeli ile...K100D

peynir ekmek gibi gidiyor...body si Nikon D40 kadar hemen hemen...çokda şirin bir makina...Her türlü lensle uyumluluğu Gövde içi titreşim engelleme sistemi ile çok alınası...

Klas fotodan metin ile konuşursan...çok iyi bir fiyata verir sana bu makineyi...gittiğinde de Erdem in selamı var dersin...tamroncu erdem de o tanır...20 YTL borcumda vardı ona..çok ayıp oldu bi gideyim göreyim şu adamı :D:D:D:D

mesela metro fotografçılıkta 106,76YTL 1.281,12 YTL 12 taksit şeklinde satıyorlar...

ki oralara gidildiğinde daha da ucuza bulunur...

şimdiden kolay gelsin

Tarih: 17 Ağustos 2007, 15:15 - İp: 212.***.**5.114
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

erdem pazarbey o borcunu ödemiş olabilir ona bir sor istersen.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 15:51 - İp: 88.***.**4.161
alpgd
alpgd (üye)
Muş / Amatör

Hepinize ilginizden dolayı çok çok teşekkür ederim.

redfive, dslr makine seçmeden önce mevcut slr-like makinelerin pek çoğunu inceledim hatta S5 almaya karar verdim lakin dediğim gibi biraz daha geliştirmek istediğim için sonradan dslr almaya yöneldim.

9600 kullanmasam da buffalo nun düşüncelerine bildiğim kadarıyla katılıyorum.

dunesea , önerdiğin makineler arasındayım 2 gündür lakin pentex a nedense hiç sıcak bakamadım, biraz daha inceleyeyim şu cihazı. aslında niyetim Nikon ve Canon modellerinden birisiydi...

Klas foto dan Metin beyle telefondan da olsa tanışıyorum. Fiyatları iyi gerçekten.

Sizce dergi için ürün resimleme amacına adı geçen makinelerden hangisinin lensi ve kendisi daha elverişlidir ?

Hepinize tekrar çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız...

Tarih: 17 Ağustos 2007, 16:32 - İp: 85.***.**8.206
alpgd
alpgd (üye)
Muş / Amatör

Bu arada kimse 2. el için yorum yapmamış

Tarih: 17 Ağustos 2007, 16:42 - İp: 85.***.**8.206
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

2.el ben arıyorum bütçe düşük olunca Sen beğendiğin makinanın ikinci elini bul sonra git daha önce o makinayı kullanmış biriyle yanına ve kontrol et biri ki çekim yap gözle görülşür bir sorun olmadığını görünce de al ! Bu sütede bu konuda yardım edebilecek yürekte insanlar var ne iyi ki

Tarih: 17 Ağustos 2007, 16:57 - İp: 88.***.**1.164