alpgd
alpgd (üye)
Muş / Amatör

Görücü Usulü

Merhaba, foruma daha önceden üye olmuştum. O aralar dijital makine almayı düşünüyordum ve sonunda Canon S3 aldım. Belki çoğunuza göre çocuk oyuncağı gibi gelecektir ama bana göre güzel bir makineydi ve işimi de gördü. Şimdi olsa yine işimi görürdü lakin kardeşimde ve bana yeni bir makine lazım.

Şimdi ise bir DSLR lazım , 2 gündür forumu geziyorum, okuyorum , bakıyorum ama kararsızlığıma çözüm ararken daha da kararsız kalıyorum.Bir yazılımcı olarak en karışık iş bilgisayar işi sanırdım. Konfigrasyonları anlatmak, her işlemci modelinin aynı olmadığını, MHZ lerin farkını , Ram lerin faktörünü, anakart seçiminin ne kadar önemli olduğunu, aldığı korsan oyunun crack olayını yapamadığı için makinasının adi olduğunu sanan müşterilerin olaya yanlış baktığını vs. vs. vs. anlatmayı sorun sanırdım ama sizin işiniz daha zormuş yaw

Tabi ben doğrudan pc satan birisi olmadığım için önerilerim insanlarca satıcılardan daha çok kaale alınıyordu şimdi aynı şeyi ben istiyorum. Bana birşey satma peşinde olmayan insanların önerilerini yani...

Önceki makineyi internetten almıştım, aldığım kişiye telefon açtım , Nikon D40X ve Canon Eos 400D dedi. Peki ikisinden hangisi deyince Nikon dedi. Makinayı göreyim sorunlarına bakayım vs. derken baktım ki forumda D40x hakkında 40 yorumdan neredeyse X kadarı olumlu. (X=1)

Bu arada internetten aldığım firma sanırım şu meşhur Hayyam pasajında olan Klas Foto Market ve önceki alışverişimden de ilgilerinden de çok memnunum.

Neyse çok da fazla uzatmadan sadede geleyim;

Hep söylendiği gibi bir mağazaya gidip cihazlara lensler takılı iken elime alıp birine aşık olmayı ben de isterdim ama ne yazık ki bulunduğum yerde bırakın DSLR çeşitlerini compact makinelerin 3 tanesini bile bir arada bulma şansım yok. Yani ben görücü usulü ile almak zorundayım.

Gelelim nerede kullanacağıma;
Aslında dergi için ürün resimleyeceğim. Yani çoğu macro çekim. Aslında çok da kaliteli olmalarına da gerek yok zira S3 le de çok güzel resimler alıp PS da editleyince işimi gördü. Amacım DSLR alarak arada bir güzel manzara resimleri veya çocuklarımı da resimlemek ve ayrıca fotoğrafçılıkta daha da ilerlemeyi ve hobi edinmeyi düşünmem.

Ayırdığım bütçe 1000-1200 YTL civarı. biliyorum bir çoğunuz yeterli değil diyeceksiniz. aslına bakarsanız bu kadar karışıklıktan sonra S5 al kurtul da diyorum kendime :D

Şimdi tüm bu anlattıklarımdan sonra, sizlerden ricam

1. Bu bütçeyle ortalama sıfır bir makine yerine iyi ama 2. el bir kit almak daha iyi olmaz mı ?

2. Hangi marka ve modeli + lensi önerirsiniz ?

3. Önerdiğiniz cihazları alabileceğim bir link veya telefon biliyor musunuz ?

4. Zoom un her türlüsüne zaafı olan birine başlangıç için hangi lensi önerirsiniz ?

Düşüp kalkarak öğrenmek bu işlerde biraz pahalıya mal oluyor, o nedenle siz değerli ve tecrübeli arkadaşların önerileri için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 04:43 - İp: 81.***.**0.252
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

S2 mükemmele yakın bir like dir.

Tarih: 19 Ağustos 2007, 16:28 - İp: 88.***.**7.138
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sen anlaşılan S2 yi hala satamamışsın.

Tarih: 19 Ağustos 2007, 16:36 - İp: 88.***.**4.22
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

satmaz ki..."lam o kadar para verdik.gidecek şimdi 3 kuruşa der"...200 sene daha kullanır.

ahhh bu avukat milleti nasılda bilir hesabınıı

pazar 18-55 keskin bir lens değil...ama onun ötesinde esas sorunu kontrast yeteneğinin hiç olmaması...çok feci..ayrıca renk konusunda da çok kötü bir lens...100 dolar veriyon bu paraya bence iyi bir lens demek yanlış olur...

ben lensler konusunda fiyat performans ilişkisi kurmam...benim için kaliteli ve kalitesiz lens vardır...para konusunu baz almam..değerlendirme yaparken

Tarih: 19 Ağustos 2007, 17:46 - İp: 88.***.**0.165
alpgd
alpgd (üye)
Muş / Amatör

o halde genel kullanım için tabi makro da da işimiz görebilecek bir lens önerebilir misiniz Sigma dan başka ?

Tarih: 19 Ağustos 2007, 18:20 - İp: 85.***.**8.206
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

alpgd sanırım tamron çok iyi bir lens makroda. 90 mm tamron alınabilir.
BEn eğer birgün slr alırsam ki inşallah alırım 90 mm tamron alabilirim. Tabi olympus almazsam.Zira olympusun tomron uyumlusu yok.

Tarih: 19 Ağustos 2007, 19:43 - İp: 88.***.**7.138
alpgd
alpgd (üye)
Muş / Amatör

pazarbey yani Tomrpn 90 mm hem makroda hem de genel çekimde işimi görür diyorsun ?

Tarih: 19 Ağustos 2007, 20:18 - İp: 85.***.**8.206
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

bak alp

dslr makinalarda o dediğin olmuyor ne yazıkki...tek lens ile işi halletmek istersen 18-200 gibi bir aralıklı objektif alman gerekirki...kaliteden taviz verirsin...

yapman gereken...benim gibi tamron 17-50 alman...canon 17-40L den bile daha iyi bir lenstir...

yanınada canon tamron yada sigma macro lens alman....sigma 150 mm tavsiyem olur...yada 105 mm

sonada canon için konuşuyorum 70-200 f4 L canon lens alman...aha buda tele için....

e tabii çok paran yoksa eğer.bunların hepsi bir arada olmuyor...varsa bilemem tabii

başka reçeteye gerek yok..ne diyorsak o

Tarih: 19 Ağustos 2007, 21:11 - İp: 88.***.**0.165
alpgd
alpgd (üye)
Muş / Amatör

eywallah

ben H9 alam o zaman

Tarih: 19 Ağustos 2007, 22:05 - İp: 85.***.**8.206
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Erdem verdiği parayı kurtarabilmek için S2 yi antika değeri kazanıncaya kadar saklıyacakmış.
Pazarbey öyle yada böyle o parayı kurtarır.

Tarih: 19 Ağustos 2007, 22:15 - İp: 88.***.**3.155
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Akılları karıştırmayın arkadaşlar. Abakın h9 aldıracaksınız arkadaşa. Valla bana kalırsa a100 ve 18-200 al.Her türlü kullanıma uygun.Yanında birde tamron 90 mm alırsan tam olur.Başka şeye bakmana gerek kalmaz.
S2 satılık değil.Öyle bir makina satılırmı hiç.HEm foto makinası hem kamera .ikisi içinde ideal.

Tarih: 19 Ağustos 2007, 22:21 - İp: 88.***.**2.151