alpgd
alpgd (üye)
Muş / Amatör

Görücü Usulü

Merhaba, foruma daha önceden üye olmuştum. O aralar dijital makine almayı düşünüyordum ve sonunda Canon S3 aldım. Belki çoğunuza göre çocuk oyuncağı gibi gelecektir ama bana göre güzel bir makineydi ve işimi de gördü. Şimdi olsa yine işimi görürdü lakin kardeşimde ve bana yeni bir makine lazım.

Şimdi ise bir DSLR lazım , 2 gündür forumu geziyorum, okuyorum , bakıyorum ama kararsızlığıma çözüm ararken daha da kararsız kalıyorum.Bir yazılımcı olarak en karışık iş bilgisayar işi sanırdım. Konfigrasyonları anlatmak, her işlemci modelinin aynı olmadığını, MHZ lerin farkını , Ram lerin faktörünü, anakart seçiminin ne kadar önemli olduğunu, aldığı korsan oyunun crack olayını yapamadığı için makinasının adi olduğunu sanan müşterilerin olaya yanlış baktığını vs. vs. vs. anlatmayı sorun sanırdım ama sizin işiniz daha zormuş yaw

Tabi ben doğrudan pc satan birisi olmadığım için önerilerim insanlarca satıcılardan daha çok kaale alınıyordu şimdi aynı şeyi ben istiyorum. Bana birşey satma peşinde olmayan insanların önerilerini yani...

Önceki makineyi internetten almıştım, aldığım kişiye telefon açtım , Nikon D40X ve Canon Eos 400D dedi. Peki ikisinden hangisi deyince Nikon dedi. Makinayı göreyim sorunlarına bakayım vs. derken baktım ki forumda D40x hakkında 40 yorumdan neredeyse X kadarı olumlu. (X=1)

Bu arada internetten aldığım firma sanırım şu meşhur Hayyam pasajında olan Klas Foto Market ve önceki alışverişimden de ilgilerinden de çok memnunum.

Neyse çok da fazla uzatmadan sadede geleyim;

Hep söylendiği gibi bir mağazaya gidip cihazlara lensler takılı iken elime alıp birine aşık olmayı ben de isterdim ama ne yazık ki bulunduğum yerde bırakın DSLR çeşitlerini compact makinelerin 3 tanesini bile bir arada bulma şansım yok. Yani ben görücü usulü ile almak zorundayım.

Gelelim nerede kullanacağıma;
Aslında dergi için ürün resimleyeceğim. Yani çoğu macro çekim. Aslında çok da kaliteli olmalarına da gerek yok zira S3 le de çok güzel resimler alıp PS da editleyince işimi gördü. Amacım DSLR alarak arada bir güzel manzara resimleri veya çocuklarımı da resimlemek ve ayrıca fotoğrafçılıkta daha da ilerlemeyi ve hobi edinmeyi düşünmem.

Ayırdığım bütçe 1000-1200 YTL civarı. biliyorum bir çoğunuz yeterli değil diyeceksiniz. aslına bakarsanız bu kadar karışıklıktan sonra S5 al kurtul da diyorum kendime :D

Şimdi tüm bu anlattıklarımdan sonra, sizlerden ricam

1. Bu bütçeyle ortalama sıfır bir makine yerine iyi ama 2. el bir kit almak daha iyi olmaz mı ?

2. Hangi marka ve modeli + lensi önerirsiniz ?

3. Önerdiğiniz cihazları alabileceğim bir link veya telefon biliyor musunuz ?

4. Zoom un her türlüsüne zaafı olan birine başlangıç için hangi lensi önerirsiniz ?

Düşüp kalkarak öğrenmek bu işlerde biraz pahalıya mal oluyor, o nedenle siz değerli ve tecrübeli arkadaşların önerileri için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 04:43 - İp: 81.***.**0.252
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

insanlara ikinci el tavsiye etmem..o riski alamam...alırsınız iki gün sonra bişi olur...hepimiz üzülürüz...

Makinaların imaj kaliteleri hemen hemen aynı...hepsi aynı segmentin aletleri...fark yok..

Tarih: 17 Ağustos 2007, 22:48 - İp: 85.***.**2.93
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kamyoncu erdem mi. Ulan bide beni kandırdı bilgisayar mühendisiyim falan diye. Anlamalıydım kamyoncu olduğunu.Kütahyaya geldiğinde beni yol üzerinde bırak sen devam et demişti.Demekki kamyonu ile devam etmiş.
Ne borcu erdem o. Lastik borcumu. As alemsin valla. Elalemin kamyoncusunun borcunu niye ödeyeyim.
Makina meselesine gelence. Benim gibi şıpsevdiler için en iyisi görücü usulü makina almak. Bak pazarbey sana k10d yi uygun gördük ne dersin.
-E eee ne diyeyim siz öyle uygun gördü iseniz...

Tarih: 17 Ağustos 2007, 23:48 - İp: 88.***.**7.138
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Erdem demekki kamyoncuymuş.
Eh artık yolu Kütahya civarına düşerse sana bir dslr alıp getirir pazarbey.

Artık bu dslr K10D mi olur onun eski 350D simi olur bilemem.

Senin Erdeme altın borcun yokmuydu.Ona karşılık belki ödemişsindir dedim.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 00:08 - İp: 88.***.**6.119
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

As sus altın borcu falan çıkarma başımıza. Sahteleri çıkmış onlardanr bir tane alıp götürcem. Malum ekonomik durumlar.Euro fırladı. Amirikan Merkez Bankası faiz indirdi falan filan.
Zaten yakında siteden birisi al ulan bıktık senin slrendende senden de deyip makinasını bana verecek.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 00:11 - İp: 88.***.**7.138
as
as (Üye)

Hayda bunu niye söyledin.Hani birisi sana makinasını verinceye kadar bunu gizli tutacaktın.
Umudu kestindemi bunu açık ettin yoksa bu yazıyı sileyimmi.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 00:14 - İp: 88.***.**6.119
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 18 Ağustos 2007, 10:16 - İp: 88.***.**7.138
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

işte pazarbey gerçeği

konuları dağıtmakta üzerine yok...

biz burda bilgilerimiz dahilinde arkadaşlarımıza yardımcı olalım...

o bize kamyoncu desin... ben senin grayder operatörü olduğunu yazıyormuyum her yerde....birde avukatım diye milleti kandırıyon...

Ah adnan abi ahhhhhhh

Altınlarımıda yedi bu adam...kumarda, at yarışında

o beygirlere yatırdığı parayla Canon Mark II alırdı Mark III hatta Mark IIIIIIIII bile alırdı....ne canonlar ne Nikonlar DX ler alırdı....

gerçi pentaxda alırdı şimdi ne yalan söliyim...adnan abiyi sinirlendirmeden

ama yani şimdi canon nikon varken ehi ehi ehi ehi

Tarih: 18 Ağustos 2007, 13:29 - İp: 85.***.**2.93
as
as (Üye)

Erdem pazarbey senin altınları kumarda at yarışlarında değil barda pavyonda yedi. Hanımına İstanbula fuara gidiyorum deyip felekten geceler geçirmeye gelmiş.

Grayder operatörü ha.
Valla yakışır pazarbeye o bünye ile zaten başka bir işte ona uygun düşmez.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 13:55 - İp: 88.***.**6.119
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Gözlüklerimi birkaüç gündür bulamıyorum. Gözlüksüz adam umduğunu değil istediğini okur.
Akşam 5d nin 1600 ısosuna baktım. K10d nin 100 ısosu gibi. S2 ile k10d arasında ne kadar fark varsa 5d ile k10d arısndada o kadar fark var valla.
Canondan şaşmayacaksın aslında.
Neyse beni bekliyorlar.Malum yol yapım mevsimi. Vrooommmmmmmmm

(Not:Aplgd arkadaş ben dağıtmadım konuyu as la dunesa dağıttı valla)

Tarih: 18 Ağustos 2007, 14:22 - İp: 88.***.**5.70
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

esasında adnan abi...

bu fotografçılık hevesi felam da kendini farklı göstermek için. Hani demek istiyor ki "ben grayder operatörü olabilirim ama bir yandan da entellektüel bir bünyem var"

"dalağım olsun böbreğim olsun benim sanatçı bir ruha sahiptir"

Tarih: 18 Ağustos 2007, 15:51 - İp: 85.***.**2.93