alpgd
alpgd (üye)
Muş / Amatör

Görücü Usulü

Merhaba, foruma daha önceden üye olmuştum. O aralar dijital makine almayı düşünüyordum ve sonunda Canon S3 aldım. Belki çoğunuza göre çocuk oyuncağı gibi gelecektir ama bana göre güzel bir makineydi ve işimi de gördü. Şimdi olsa yine işimi görürdü lakin kardeşimde ve bana yeni bir makine lazım.

Şimdi ise bir DSLR lazım , 2 gündür forumu geziyorum, okuyorum , bakıyorum ama kararsızlığıma çözüm ararken daha da kararsız kalıyorum.Bir yazılımcı olarak en karışık iş bilgisayar işi sanırdım. Konfigrasyonları anlatmak, her işlemci modelinin aynı olmadığını, MHZ lerin farkını , Ram lerin faktörünü, anakart seçiminin ne kadar önemli olduğunu, aldığı korsan oyunun crack olayını yapamadığı için makinasının adi olduğunu sanan müşterilerin olaya yanlış baktığını vs. vs. vs. anlatmayı sorun sanırdım ama sizin işiniz daha zormuş yaw

Tabi ben doğrudan pc satan birisi olmadığım için önerilerim insanlarca satıcılardan daha çok kaale alınıyordu şimdi aynı şeyi ben istiyorum. Bana birşey satma peşinde olmayan insanların önerilerini yani...

Önceki makineyi internetten almıştım, aldığım kişiye telefon açtım , Nikon D40X ve Canon Eos 400D dedi. Peki ikisinden hangisi deyince Nikon dedi. Makinayı göreyim sorunlarına bakayım vs. derken baktım ki forumda D40x hakkında 40 yorumdan neredeyse X kadarı olumlu. (X=1)

Bu arada internetten aldığım firma sanırım şu meşhur Hayyam pasajında olan Klas Foto Market ve önceki alışverişimden de ilgilerinden de çok memnunum.

Neyse çok da fazla uzatmadan sadede geleyim;

Hep söylendiği gibi bir mağazaya gidip cihazlara lensler takılı iken elime alıp birine aşık olmayı ben de isterdim ama ne yazık ki bulunduğum yerde bırakın DSLR çeşitlerini compact makinelerin 3 tanesini bile bir arada bulma şansım yok. Yani ben görücü usulü ile almak zorundayım.

Gelelim nerede kullanacağıma;
Aslında dergi için ürün resimleyeceğim. Yani çoğu macro çekim. Aslında çok da kaliteli olmalarına da gerek yok zira S3 le de çok güzel resimler alıp PS da editleyince işimi gördü. Amacım DSLR alarak arada bir güzel manzara resimleri veya çocuklarımı da resimlemek ve ayrıca fotoğrafçılıkta daha da ilerlemeyi ve hobi edinmeyi düşünmem.

Ayırdığım bütçe 1000-1200 YTL civarı. biliyorum bir çoğunuz yeterli değil diyeceksiniz. aslına bakarsanız bu kadar karışıklıktan sonra S5 al kurtul da diyorum kendime :D

Şimdi tüm bu anlattıklarımdan sonra, sizlerden ricam

1. Bu bütçeyle ortalama sıfır bir makine yerine iyi ama 2. el bir kit almak daha iyi olmaz mı ?

2. Hangi marka ve modeli + lensi önerirsiniz ?

3. Önerdiğiniz cihazları alabileceğim bir link veya telefon biliyor musunuz ?

4. Zoom un her türlüsüne zaafı olan birine başlangıç için hangi lensi önerirsiniz ?

Düşüp kalkarak öğrenmek bu işlerde biraz pahalıya mal oluyor, o nedenle siz değerli ve tecrübeli arkadaşların önerileri için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 04:43 - İp: 81.***.**0.252
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Entel grayderci.
Başında kask,düşük bel kot pantalon,üstte atlet,kulakta mp3 çalar,ayaklarında Convers.
Göbek zaten yerinde,boya ise söylenebilecek bir şey yok.
Yakışır valla Pazarbeye.

Tarih: 21 Ağustos 2007, 14:07 - İp: 88.***.**3.155
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Entel grejderci ha. Valla çok kimiksiniz. ayrıca fotoğraftaki grejderlerde klima falanda var.Püfül püfül. Ayrıca d200 ün ne işi var boynumda. S2 mide laf etme.obenim için ayrı bir eyrde. Hep kalbimde kalcek. Satmamda onu.
Ayrıca k10d karar kılmış gibiyim. Parada bol. Fakat 40d de olabilir.Hatta yeni çıkacak sony de.
400d çok iyi bir seçim. Zaten canon yakında ıs sız objektif yapmayacak gibi.

Tarih: 21 Ağustos 2007, 14:16 - İp: 88.***.**5.14
as
as (Üye)

Artık sende para çok.IS li lens falan sana koymaz.Makina için 3-4 bin dolar ayırdıysan 40D de alırsın en kral objektifide.
Yanlız hanım seni yapar orasını bilmem.

Tarih: 21 Ağustos 2007, 14:21 - İp: 88.***.**3.155
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

2000 dolara 40d almak mümkün olur sanırım 2 ıs lı kit lensle. Tabi çıkmasını beklemek lazım.onun yerine k10 d alayım bari.Bide onumu bekleyeyim. 18-200 le beraber.
Nerde en ucuz k10d ve 18-200 acep.

Tarih: 21 Ağustos 2007, 14:24 - İp: 88.***.**5.14
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ring flaş , iyi de bir makro al. Gerisi inan hikaye.

Tarih: 21 Ağustos 2007, 14:34 - İp: 81.***.**7.49
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

90 mm makro tamron düşünüyorum
ring flaşlar pahalıdır be

Tarih: 21 Ağustos 2007, 14:36 - İp: 88.***.**5.14
as
as (Üye)

Sen fotozeynepe git.Bolaty de yanına al.Otur pazarlık et.
İki kişi olursanız istediğiniz fiyata alırsınız.
Giderken hepsiburadanın fiyatlarını çıkar eline al.Pazarlıkta faydası olur.
18-200 zaten orada vardı.

Tarih: 21 Ağustos 2007, 14:45 - İp: 88.***.**3.155
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Teşekkür ederim as.Çok yardımcı oldun.Süpersin valla. Acaba almanyadan mı getirtsem.arada yaklaşık 40 ytl fark var
yoksa 12 taksit ve garanti uğruna alayımmı

Tarih: 21 Ağustos 2007, 14:53 - İp: 88.***.**5.14
as
as (Üye)

Buradan al.Şimdi kargoda bir sorun çıkar uğraş dur sonra.
Yoksa garanti konsunda sıkıntın olmaz.Biliyorsun yurt dışından da aldığı pentax ürünleri burada da garantili oluyor.
Ama yurt dışından aldığın ürün bir yıl,buradan aldığın ürün 2 yıl garantili oluyor.
Peşin fiyatına 12 taksit baldan tatlı.Kaçmaz.

#as' tarafından 21.08.2007 14:57:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ağustos 2007, 14:56 - İp: 88.***.**3.155
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

valla flaşı hep es geçiyoruz, en dandik makineyi bile kral yapıyor flaş.
ring flaş bence al pazarbey.

Tarih: 21 Ağustos 2007, 14:57 - İp: 81.***.**7.49