alpgd
alpgd (üye)
Muş / Amatör

Görücü Usulü

Merhaba, foruma daha önceden üye olmuştum. O aralar dijital makine almayı düşünüyordum ve sonunda Canon S3 aldım. Belki çoğunuza göre çocuk oyuncağı gibi gelecektir ama bana göre güzel bir makineydi ve işimi de gördü. Şimdi olsa yine işimi görürdü lakin kardeşimde ve bana yeni bir makine lazım.

Şimdi ise bir DSLR lazım , 2 gündür forumu geziyorum, okuyorum , bakıyorum ama kararsızlığıma çözüm ararken daha da kararsız kalıyorum.Bir yazılımcı olarak en karışık iş bilgisayar işi sanırdım. Konfigrasyonları anlatmak, her işlemci modelinin aynı olmadığını, MHZ lerin farkını , Ram lerin faktörünü, anakart seçiminin ne kadar önemli olduğunu, aldığı korsan oyunun crack olayını yapamadığı için makinasının adi olduğunu sanan müşterilerin olaya yanlış baktığını vs. vs. vs. anlatmayı sorun sanırdım ama sizin işiniz daha zormuş yaw

Tabi ben doğrudan pc satan birisi olmadığım için önerilerim insanlarca satıcılardan daha çok kaale alınıyordu şimdi aynı şeyi ben istiyorum. Bana birşey satma peşinde olmayan insanların önerilerini yani...

Önceki makineyi internetten almıştım, aldığım kişiye telefon açtım , Nikon D40X ve Canon Eos 400D dedi. Peki ikisinden hangisi deyince Nikon dedi. Makinayı göreyim sorunlarına bakayım vs. derken baktım ki forumda D40x hakkında 40 yorumdan neredeyse X kadarı olumlu. (X=1)

Bu arada internetten aldığım firma sanırım şu meşhur Hayyam pasajında olan Klas Foto Market ve önceki alışverişimden de ilgilerinden de çok memnunum.

Neyse çok da fazla uzatmadan sadede geleyim;

Hep söylendiği gibi bir mağazaya gidip cihazlara lensler takılı iken elime alıp birine aşık olmayı ben de isterdim ama ne yazık ki bulunduğum yerde bırakın DSLR çeşitlerini compact makinelerin 3 tanesini bile bir arada bulma şansım yok. Yani ben görücü usulü ile almak zorundayım.

Gelelim nerede kullanacağıma;
Aslında dergi için ürün resimleyeceğim. Yani çoğu macro çekim. Aslında çok da kaliteli olmalarına da gerek yok zira S3 le de çok güzel resimler alıp PS da editleyince işimi gördü. Amacım DSLR alarak arada bir güzel manzara resimleri veya çocuklarımı da resimlemek ve ayrıca fotoğrafçılıkta daha da ilerlemeyi ve hobi edinmeyi düşünmem.

Ayırdığım bütçe 1000-1200 YTL civarı. biliyorum bir çoğunuz yeterli değil diyeceksiniz. aslına bakarsanız bu kadar karışıklıktan sonra S5 al kurtul da diyorum kendime :D

Şimdi tüm bu anlattıklarımdan sonra, sizlerden ricam

1. Bu bütçeyle ortalama sıfır bir makine yerine iyi ama 2. el bir kit almak daha iyi olmaz mı ?

2. Hangi marka ve modeli + lensi önerirsiniz ?

3. Önerdiğiniz cihazları alabileceğim bir link veya telefon biliyor musunuz ?

4. Zoom un her türlüsüne zaafı olan birine başlangıç için hangi lensi önerirsiniz ?

Düşüp kalkarak öğrenmek bu işlerde biraz pahalıya mal oluyor, o nedenle siz değerli ve tecrübeli arkadaşların önerileri için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 04:43 - İp: 81.***.**0.252
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Zaten verdiğin parayı kurtaramadığın için elindeki makinaları satamıyorsun.Elinde şimdiye kadar birikmiş kaç makina oldu (6-7 makina olmuştur).

Tarih: 19 Ağustos 2007, 23:16 - İp: 88.***.**3.155
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

z3 mükemmeldi.

Tarih: 19 Ağustos 2007, 23:57 - İp: 88.***.**7.138
as
as (Üye)

Ya hakikaten Z3 bayağı iyi idi.Tipide güzeldi.

Tarih: 20 Ağustos 2007, 00:25 - İp: 88.***.**3.155
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

uzay gemisi gibi. Ne lcd vardı makinada. cam gibi.

Tarih: 20 Ağustos 2007, 00:28 - İp: 88.***.**7.138
as
as (Üye)

LCD ekranın üzerinde ayrıca sabit bir camı vardı zaten.Adamlar lcd yi korumak için koymuşlar.
Bendeki Z3 e 400ytl. verdiler kıyıp satamadım.

Tarih: 20 Ağustos 2007, 00:38 - İp: 88.***.**3.155
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

valla kıyma bence.kullan onu. s2 den çok daha hızlı. inan bana

Tarih: 20 Ağustos 2007, 00:41 - İp: 88.***.**7.138
as
as (Üye)

Çocuklara vereceğim onlar kullansınlar.

Tarih: 20 Ağustos 2007, 00:44 - İp: 88.***.**3.155
alpgd
alpgd (üye)
Muş / Amatör

beyler sonunda Canon EOS 400D body ve sigma 17-70 almaya karar verdim, iş görür mü ?

Tarih: 20 Ağustos 2007, 16:15 - İp: 85.***.**0.248
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

görmemiiii görmemiiii...

tabiki görür...ilerde sigma 150 macro alırsın yada tamron 90 mm

sona bir de tele aldınmıydı...tamam işte...

bak görüyon garipleri s2 ler ile foto çekiyorlar

ahahaha

Tarih: 21 Ağustos 2007, 12:38 - İp: 212.***.**5.114
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

bu mevsimde de grayderlerin içi ne sıcak olur ya....

düşüsenize pazarbeyi atlet ile. ahahaha kotunun yanınada bez sıkıştırmış arada terini siliyor...

ama boynunda da nikon asılı D200 ahahahaha entel grayderci

adnan abi yemin ediyorum sana, bu adamda kesin çook eski poket dediğimiz filimli makinalardan bile vardır...böle ince uzunlar vardı ya ahahaha...bekliyordur dediğin gibi antika olmalarını

Tarih: 21 Ağustos 2007, 12:46 - İp: 212.***.**5.114