alpgd
alpgd (üye)
Muş / Amatör

Görücü Usulü

Merhaba, foruma daha önceden üye olmuştum. O aralar dijital makine almayı düşünüyordum ve sonunda Canon S3 aldım. Belki çoğunuza göre çocuk oyuncağı gibi gelecektir ama bana göre güzel bir makineydi ve işimi de gördü. Şimdi olsa yine işimi görürdü lakin kardeşimde ve bana yeni bir makine lazım.

Şimdi ise bir DSLR lazım , 2 gündür forumu geziyorum, okuyorum , bakıyorum ama kararsızlığıma çözüm ararken daha da kararsız kalıyorum.Bir yazılımcı olarak en karışık iş bilgisayar işi sanırdım. Konfigrasyonları anlatmak, her işlemci modelinin aynı olmadığını, MHZ lerin farkını , Ram lerin faktörünü, anakart seçiminin ne kadar önemli olduğunu, aldığı korsan oyunun crack olayını yapamadığı için makinasının adi olduğunu sanan müşterilerin olaya yanlış baktığını vs. vs. vs. anlatmayı sorun sanırdım ama sizin işiniz daha zormuş yaw

Tabi ben doğrudan pc satan birisi olmadığım için önerilerim insanlarca satıcılardan daha çok kaale alınıyordu şimdi aynı şeyi ben istiyorum. Bana birşey satma peşinde olmayan insanların önerilerini yani...

Önceki makineyi internetten almıştım, aldığım kişiye telefon açtım , Nikon D40X ve Canon Eos 400D dedi. Peki ikisinden hangisi deyince Nikon dedi. Makinayı göreyim sorunlarına bakayım vs. derken baktım ki forumda D40x hakkında 40 yorumdan neredeyse X kadarı olumlu. (X=1)

Bu arada internetten aldığım firma sanırım şu meşhur Hayyam pasajında olan Klas Foto Market ve önceki alışverişimden de ilgilerinden de çok memnunum.

Neyse çok da fazla uzatmadan sadede geleyim;

Hep söylendiği gibi bir mağazaya gidip cihazlara lensler takılı iken elime alıp birine aşık olmayı ben de isterdim ama ne yazık ki bulunduğum yerde bırakın DSLR çeşitlerini compact makinelerin 3 tanesini bile bir arada bulma şansım yok. Yani ben görücü usulü ile almak zorundayım.

Gelelim nerede kullanacağıma;
Aslında dergi için ürün resimleyeceğim. Yani çoğu macro çekim. Aslında çok da kaliteli olmalarına da gerek yok zira S3 le de çok güzel resimler alıp PS da editleyince işimi gördü. Amacım DSLR alarak arada bir güzel manzara resimleri veya çocuklarımı da resimlemek ve ayrıca fotoğrafçılıkta daha da ilerlemeyi ve hobi edinmeyi düşünmem.

Ayırdığım bütçe 1000-1200 YTL civarı. biliyorum bir çoğunuz yeterli değil diyeceksiniz. aslına bakarsanız bu kadar karışıklıktan sonra S5 al kurtul da diyorum kendime :D

Şimdi tüm bu anlattıklarımdan sonra, sizlerden ricam

1. Bu bütçeyle ortalama sıfır bir makine yerine iyi ama 2. el bir kit almak daha iyi olmaz mı ?

2. Hangi marka ve modeli + lensi önerirsiniz ?

3. Önerdiğiniz cihazları alabileceğim bir link veya telefon biliyor musunuz ?

4. Zoom un her türlüsüne zaafı olan birine başlangıç için hangi lensi önerirsiniz ?

Düşüp kalkarak öğrenmek bu işlerde biraz pahalıya mal oluyor, o nedenle siz değerli ve tecrübeli arkadaşların önerileri için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 04:43 - İp: 81.***.**0.252
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

pazarbey sen yeni bir konu açsana, '' ne alayım, gelin muhabbet edelim '' olsun konunun ismi ...
yeni çıkacak dslr ler hakkında filan konuşuruz. böyle başkalarının açtığı konularda konuşmayalım
hadi aç bu konuyu

Tarih: 23 Ağustos 2007, 11:41 - İp: 81.***.**7.49
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ver gazı ver gazı. Noluya ya tam k10d ısmarlamak üzere iken. Vallahi ısmarlıyordum.Dün site bozulunca morilem bozuldu, ısmarlayamadım.Yoksa k10d yi ısmarlıyordum. Fotozeynepten hemde. 2200 liraya. Çokta uyğun.Yanında birde 2 gb hayg spid kart vereceklerdi. bide uv fitre.Bunlar tabi 18-200 lü fiyat. Daha ne olsun.
Bufalo kanıma girdin.
As fellik fellik seni arıyormuş duyduğuma göre.

Not:Yazılanların büyük bölümü şaka olup hiçbir kurum firma ve kişi alınmasın.

Tarih: 23 Ağustos 2007, 11:43 - İp: 88.***.**3.79
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bak sadece k10d değil, alpha100,d80 filan alma bu saatten sonra. yeni sony dslr leri kesinlikle beklemeni öneririm, zaten sony bliyorsun aynı fiyatla satıyor dünya ile.

3200 iso filan lazım değil de 1600 isoda cillop gibi foto versin yeter.

Tarih: 23 Ağustos 2007, 11:48 - İp: 81.***.**7.49
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sony niye bu kadar eleştirildi a100 de. ıso yüzünden cmos sensörlü olursa değil 3200 belki 6400 hattta 12800 e bile çıkarlar.Çıksınlar.olsun gerekirse kullanırız.
Ben günahı boynuna bufalo.
o zamnaa kadar paraları yok koltuktu, yok dolaptı halidi plazmaydı yemezsek tabi.

Tarih: 23 Ağustos 2007, 11:51 - İp: 88.***.**3.79
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Yok hocam artık mütevazi fiyata yeni makina çıkmaz.Yani bizim bu işe ayırdığımız mütevazi bütçelere göre.
Sony ve Pentax ın yeni makinaları yine 2000 avro civarlarına satılır (KDV dahil),bu iki firmanın uyguladağı fiyat politikaları gereği yine aynı fiyatlara Türkiyede satılır.
Canon ve Nikon Türkiyede daha yüksek fiyatlı satıldığı için aradaki fark yine korunur.

Artık 1000 avro ve altı giriş seviyesi için baraj,2000avro civarı expert sınıf,3500-4000 avro ve üstü profesyonel makinalar diye bir sınıflama oluşur.

1000 avro luk sınıfa 6 ve 10mp.lik makinalar girer.

Sony ve Pentax ın 12mp lik makinalarıda 1700-1750 avro civarında çıkar.Ve kdv si le 2000 avroları bulur Türkiyede .

Bizim gibi 10mp.lik makina kullananlarında çoğu 12mp. ye terfi etmez.
Kendi adıma konuşayım 2mp.lik fark için makina değiştirmem.

#as' tarafından 23.08.2007 11:57:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ağustos 2007, 11:52 - İp: 88.***.**5.45
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

fark sadece 2 mp olmaz mesela ccd iken cmos olacak.Bence farka değer.
As valla bak k10d alacaktım.Hatta seninle konuştuğum günün ertesinde ısmarlamk üzere idim.Ama bak görüyon ortalığı.Bakalım sony nin makinadasda çıksın.Ama ben gene k10d alırım büyük ihtimal. fotozeynap 18-200 le 2200 lira fiyat verdi.İyi dimi as.

Tarih: 23 Ağustos 2007, 11:56 - İp: 88.***.**3.79
as
as (Üye)

İyi fiyat tabi.850 ytl. Sigma optiği düştüğünde K10D nin gövdesi kdv dahil 1350 ye gelir.

#as' tarafından 23.08.2007 12:00:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ağustos 2007, 11:59 - İp: 88.***.**5.45
as
as (Üye)

Hakan dur ben yeni başlık açayım konuyu orada devam ettirelim.

Tarih: 23 Ağustos 2007, 12:01 - İp: 88.***.**5.45
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Valla almanyadada 1900 ytl.200 ytl için git getirt falan ilan uğraş. ayrıca 100 ytl de kart ve fitre eder. 200 ytl fark kalır arada.
Dur bakalım sony nin makinası çıksın bakem olmazsa gene ka10d alırım.Nasıl olsa param euro.
Bide cmk evraklarını yazımını bitirdim.Şimdi fatura kescem. Sanırım 15 gün içinde paramın tamamını almış olurum.

Tarih: 23 Ağustos 2007, 12:02 - İp: 88.***.**3.79
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Fark bence de 2mp den ibaret olmaz.
İso konusunda ciddi aşama kat edilmiştir diye tahmin ediyorum.
Fps meselesi var.
5 fps çok maharetmiş gibi övünülürken şimdi 8fps makineler çıktı.
LCD 3'' ve 930 000 piksel. Bu lcd yi sony bir kompaktta kullandı, inanılmaz net ve parlak. Müthiş bir şey.

Tarih: 23 Ağustos 2007, 12:03 - İp: 81.***.**7.49