juniperus
juniperus (üye)
İstanbul / Amatör

D200-d80-k10d Arasında Şaşkınım.

Değerli Arkadaşlar
ilk defa DSLR makina alacağım d200 d80 ve k10d arasında kaldım.
D200 sanki body olarak büyük ve birde obj. takınca heryerde taşınmaz gibi geliyor maddiyat olarak da beni zorluyor. Fakat kalitesi ve hız ve teknik üstünlükleri nedeniyle vazgeçemiyorum
K10D Body olarak daha uygun ebatlarda ergonomik, fiyatı cazip, fakat Jpeg kalitesinin iyi olmayışı , takımlarında yeterince çeşit olmaması, 2.el satışta cazip olmaması, nikon kadar imajının olmayışı olumsuz bulduğum yanları.
D80 iyi lenslerle d200 kadar güzel sonuç verdiği belirtilen sadece body ölçüleri daha küçük plastik gövdeli hızı daha düşük. Fiyat olarak değerinin biraz üstünde
3 tane seçenek arasındayım
1)D200 alıp uzun vadede bu işi çözmek
2)d80 ve kaliyteli lenslerle başlamak ilerde d300 çıkarsa sadece body değişikliği yapmak
3)yada k10d alıp konuyu bitirmek mi?

Ciddi anlamda önerilerinizi bekliyorum , sizin görüşleriniz sayesinde bu hafta karar vereceğim
Şididen Düşüncelerinize sağlık

Tarih: 2 Mayıs 2007, 15:39 - İp: 88.***.**0.14
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Hızlı AF istiyorsanız AF-S lenslerden alın. HSM olmayan Sigmalar gövdeden güç alıyor. Yani Nikon lenslerden yavaş fokus yapıyor.

Tarih: 6 Mayıs 2007, 10:09 - İp: 193.***.**2.10
endorf
endorf (üye)
Ankara / Amatör

mecnun999; K10D den sonra D200 izlenimlerini çok merak ediyorum açıkçası 2 makinayı da kullanmış kişi olarak, bizleri bu konuda bilgilendirirsen sevinirim.
Sonuçta bu kişisel izlenimler olacak ve 2 makinayı da kullanan birinin izlenimlerine değer veririm şahsen (marka fanatikleri açısından hoş olmaz dersen Onlar zaten her koşulda konuşacak bir konu bulurlar).

Tarih: 6 Mayıs 2007, 10:54 - İp: 88.***.**7.125
mecnun999
mecnun999 (üye)
İstanbul / Amatör

Endorf selam. Bahsi geçen 2 makinada harikadır. Hatta k100d de harikadır. D70s de harikadır. Önemli olan makinanı tanıman ve sevmendir. Ben amatör bir kullanıcıyım. Alacağım baskının boyutu malum. Üstelik photoshop diye bir meret var gerektiğinde kullanabileceğim. Şayet makina alma aferesinde isen, Body leri tut hangisi içine siniyorsa onu al. Kalanı fasaryadır. Allah korusun makinamı çaldırısam yada kayberdersem, bir süre yenisini alamayacağımdan dolayı gider 2. el temiz kullanılmış d70s alırım kit lansi ile birlikte. Ve bana paşa paşa yeter.
İlk slr makinamı 16 yıl önce aldım. 4 tane slr makina kullandım. 3 Tane de DSLR makina kullandım. İçlerinden bana yetmeyenini hiç görmedim. Eğer bir karşılastırma bekliyorsanda bu beni aşar. Haddime düşmemiş. K10d yi satma nedenim kesinlikle makinanın teknik açıdan bana yetersiz gelmesinden falan değildi. Hatta hiç kullanmadığım o kadar çok özelliği vardıki. D200 aldım. Pişmanmıyım. Kesinlikle hayır. Canavar gibi bir makina. Tuttuğum zaman heyecanlanıyorum. Bu nasıl zapdedilir hissine kapılıyorum. Baba gibi derler ya, işte aynen öyle.
Şahin arkadaşa da söyledim(juniperus) kendisi yurtdışına çıkacakmış. Yurt dışında Pentax için rahatlıkla ekipman bulabileceği için K10d yi gövde halınde al d200 e o kadar para vermektese dedim. Biliyorum ki 2 makina da ona döke saça yetecekti. Bana d80 de alsa k10d de alsa aklının d200 de kalacagını söyledi. D200 aldı. Bana sorarsanın en iyisini yaptı. Çünkü o makinaya ısınmıştı. Hatta ve hatta ben ona d70s bile tavsiye ettim. İlk DSRL makinası olduğu için d200 de bir parca zorlanabileceğini belirttim.
Benim açımdan bu makinaları birbiri ile tokuşturma işi çok uzmanlık isteyen bir iş. Hangi makinayı alacagına karar vermek için, yada makinalar hakkında fikir edinmek için bu forumları okuyan kişileri etkileyecek en ufak bir fikrimi beyan etmem mümkün değil. Kendimi o yeterlilikte görmüyorum. Görenlere de kusura bakmasınlar ama gülüyorum. Üstelik forum çok eğlenceli hale geldi. O kadar komik tiplemeler çıktı ki ortaya, sırf onları okuyup gülmek için arada bir girip bakıyorum. Yazdıklarından teknik anlamda çok yetersiz oldukları ortada olanlar mı dersin, ilk defa DSLR kullandığı halde ,vatan millet sakarya diye o markanın borazanlığını yapmak isteyenler mi dersin, yazdıkları okunamayanlar mı dersin. Yani buradan fikir edinip makina almak isteyenlerin vahlar gelmiş başına.
Herkese bol fotograflı günler dilerim.

Tarih: 6 Mayıs 2007, 12:41 - İp: 81.***.**6.136
endorf
endorf (üye)
Ankara / Amatör

sevgili mecnun999; öncelikle değerli fikirlerin için teşekkürler, kırmayıp açıklamışsın. Ben de 7 yıldır slr pentax kullanıcısıyım dslr ye geçmek zamanı geldiğinde çook uzun zaman yurt dışı yurt içi incelemeler, forumlar ve kullanıcı izlenimlerini(senin de çok güzel değindiğin gibi konuyu detaylı bilmeden konuşan bazı şahıslar gibi değil) konuyu takip ettim ve D200,EOS 30D ve K10D arasından birini seçmeye karar verdim. 30D yi bazı sebeplerden(yazarsam şimdi yine suistimal olur) eledim, D200 ve K10D arasından slr kullanıcısı olmamdan ve pentax dan memnun olmamdan dolayı şubat ayında K10D aldım, yurtdışından da 5 adet lens aldım (smc-FA 100-300mm,smc-DA 50-200mm, smc-FA 100mm macro, sigma 70-300mm apo dg). Şu anda da memnunum ancak kafamda hep bir "acaba" sorusu kaldı, ben keskinliğe takmış durumdayım, bu "acaba" acaba D200 bundan daha mı keskindir için.
İncelemeleri zaten takip ettiğimden benim bu soruyu sormaktaki amacım kesinlikle makinaları birbirine tokuştur diye değil, içimizden bir amatör kullanıcı olarak ve ikisini de kurcalamış biri olarak fikirlerindi.
Tekrar teşekkürler ilgine.

Tarih: 6 Mayıs 2007, 13:08 - İp: 88.***.**7.125
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

d200 ile k10d aynı sınıfın makinaları değildir...d200 ile birlikte nikona ait bir set oluşturalım..sizin bahsettiğiniz k10d ye alternatif bir set..
nikon d200 ve 105mm,17/55mm ve 70/300 lensler sizin anlattığınız pentax k10d ve lens serisine fark atar...
pentax k10d ve lensleri kötümüdür? kesinlikle hayır..fiyatının üzerinde kaliteye sahip makina ve lenslerdir..
anlayacağığnız bu birazda passat ve mercedesin kıyaslamasına benzer..bunun varın kararını siz verin..

Tarih: 6 Mayıs 2007, 23:26 - İp: 85.***.**9.204
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Mercedes kullanan dayım mercedesten sonra vosvagen aldı. Nasıl aralarında ki fark dedim:
-Valla yiğenim içinde deprem olur gibi dedi.

Tarih: 6 Mayıs 2007, 23:49 - İp: 88.***.**4.128
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

sen konuşma konuşacaksan git mahkeme köşelerinde konuş
bende 2006 model pasat yeni kasa vardı,geçenlerde sattım ve şuan 2004 model peugeout 307 var.millet soruyor ya kardeş o arabadan vazgeçip bu arabaya binilirmi diyorlar..bende yav bu araba ona on çeker diyorum buda kedinin uzanamıyacağı et meselesine geliyor

Tarih: 7 Mayıs 2007, 00:12 - İp: 85.***.**6.155
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ya sorma bendede kia sephia 2 var. Satarsam onun verdiği kaliteyi başka markalarda bulamam diye satmıyorum.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 00:17 - İp: 88.***.**4.128
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

Tarih: 7 Mayıs 2007, 00:18 - İp: 85.***.**6.155
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 00:51 - İp: 85.***.**1.74