juniperus
juniperus (üye)
İstanbul / Amatör

D200-d80-k10d Arasında Şaşkınım.

Değerli Arkadaşlar
ilk defa DSLR makina alacağım d200 d80 ve k10d arasında kaldım.
D200 sanki body olarak büyük ve birde obj. takınca heryerde taşınmaz gibi geliyor maddiyat olarak da beni zorluyor. Fakat kalitesi ve hız ve teknik üstünlükleri nedeniyle vazgeçemiyorum
K10D Body olarak daha uygun ebatlarda ergonomik, fiyatı cazip, fakat Jpeg kalitesinin iyi olmayışı , takımlarında yeterince çeşit olmaması, 2.el satışta cazip olmaması, nikon kadar imajının olmayışı olumsuz bulduğum yanları.
D80 iyi lenslerle d200 kadar güzel sonuç verdiği belirtilen sadece body ölçüleri daha küçük plastik gövdeli hızı daha düşük. Fiyat olarak değerinin biraz üstünde
3 tane seçenek arasındayım
1)D200 alıp uzun vadede bu işi çözmek
2)d80 ve kaliyteli lenslerle başlamak ilerde d300 çıkarsa sadece body değişikliği yapmak
3)yada k10d alıp konuyu bitirmek mi?

Ciddi anlamda önerilerinizi bekliyorum , sizin görüşleriniz sayesinde bu hafta karar vereceğim
Şididen Düşüncelerinize sağlık

Tarih: 2 Mayıs 2007, 15:39 - İp: 88.***.**0.14
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin, bu forumda ki en espirili arkadaşlardan biridir. Genelde markalar üzrine de takıntısı yoktur. Murat, gaijin i i markacılık yapmakla suçluyorsun ya daha ne diyeyim.

Tarih: 4 Mayıs 2007, 13:20 - İp: 212.***.**0.50
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Her forumda var bu tartışmalar.Mp3 playerdan bellek kartına kadar her markanın fanatiği var.Teknolojik oyuncaklara tapınmaya ne kadar meraklıyız böyle.Şu markadan şaşmam falan bana çok saçma geliyor.İyi makine olsun, markası abuzittin olsun alırım.Yapan, satan, karını benimle mi paylaşıyor ki savunayım.Juniperus arkadaş bu dijital makinelerle yeni yeni haşır neşir oluyorum.Benim seçimim k10d den yana oldu.Fiyat ve özellikleri iyi geldi bana.Zaten hiçbir zaman teknolojik cihazlarda en pahalısını yada en ucuzunu almam.Mantıklı olan fiyat/performans oranı iyi cihazlar almak.Servis konusuna gelince, makinemde küçük bir sorun çıktı ve Bükey foto ya mail attım.Hemen ilgilendiler.Bu gün kargoya veriyorum halledecekler.Yani servis konusu pek problemli gelmedi bana.İstanbulda yaşıyorsan hiç problemin olmaz zaten.Umarım memnun kalacağın bir tercih yaparsın.

Tarih: 4 Mayıs 2007, 14:06 - İp: 88.***.**6.137
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K10D x Nikon D200 x Nikon D80 karşılaştırma tıklayın

Tarih: 4 Mayıs 2007, 14:47 - İp: 213.***.**1.171
juniperus
juniperus (üye)
İstanbul / Amatör

Tüm arkadaşlara fikirlerinden dolayı tşk ediyorum.Henüz kesin bir sonuca varmış değilim. Yarın hayyama gideceğim. Artık rüzgar nerden kuvvetli eserse oraya savrulacağım .d200 le ilgili okadar araştırma yaptıktan sonra d80den biraz daha uzaklaşıyorum. Bu noktada d200 fiyatı beni biraz zorluyor ki tam bu noktada k10d gel beni al adım nikon değil ama seni memnun edeceğim diyor. Biraz göreceli bir anlatım oldu yarın karar veriyorum artık
Herkese saygılar sunuyorum

Tarih: 4 Mayıs 2007, 14:51 - İp: 88.***.**0.14
melrock
melrock (üye)
İstanbul / Amatör

juniperus,
D200 seni zorluyorsa bu durumda yanına nispeten yüksek fiyatlı daha kaliteli lenslerden de alamayacağını anlıyorum. eğer ki kaliteli bir lens almazsan bu durumda o kadar para vererek D200 almanın da bir esprisi kalmaz.
bu işler de tıpkı pc toplamak gibidir.
en hızlı intel işlemciyi aldınız. ama ram'leriniz yavaş. yada ram'leriniz de hızlı ama harddisk'iniz yavaş. bu durumda pc'niz ancak makinenizin en yavaş parçasının performansında çalışır. eğer ki nikonda karar kıldıysan ve
şu seçeneklerden birini seçmek durumundaysan (D200+kit lens yada D80+iyi bir lens) bu durumda bana göre D80'i tercih etmende fayda var.

Tarih: 4 Mayıs 2007, 15:02 - İp: 81.***.**7.88
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 4 Mayıs 2007, 15:14 - İp: 85.***.**9.18
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

D200 Ü DOĞRU KULLANMANIN YOLU BİLGİ GEREKTİRİR BIRIKIM DEYİL
konfüçyus..

Tarih: 4 Mayıs 2007, 15:22 - İp: 193.***.**3.145
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

D200 Ü DOĞRU KULLANMANIN YOLU BİLGİ GEREKTİRİR BIRIKIM DEYİL
konfüçyus..

Tarih: 4 Mayıs 2007, 15:23 - İp: 193.***.**3.145
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 4 Mayıs 2007, 15:44 - İp: 85.***.**9.18
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Sayın fufuli bana cevaben yazmışsınız ama D200 le ilgili bir eleştiride bulunmamıştım ki ben.Bulunamam da çünkü kullandığım bir makine değil.K10 u tamamen teknik verilerine dayanarak ve nette gördüğüm örnek fotoğraflar yüzünden aldım, zaten dijital slr den de anlamam, zenith kullandım yıllarca.Benim açımdan önemli olan fotoğraf.Arkasında iyi bir göz olmazsa zaten allame-i cihan olsa, teknik yalanıp yutulmuş olsa dahi iyi fotoğraf çekilemez.Dslr ler konusunda atıp tutmak haddime değil.Tamamen yeni olduğum bir alan.Benim eleştirim marka fanatikliğineydi.Bu nikon taraftarlarında da olsa pentax taraftarlarında da olsa takdir edeceğim birşey değil.İnsan satın aldığı birşeyle övünürmü ya.Bu paranla övünmek gibi birşey bence.

Tarih: 4 Mayıs 2007, 19:07 - İp: 88.***.**6.137