caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

Fujifim Finepix S9500 (mükemmel)

Arkadaşlar Türkiyeye Eylül ayında girmesi beklenen bir makina var ama sanırım bu makinayı çoğunuz daha duymadınız..Fujifilm Finepix S9500'ü 2 haftadır araştırıyorum, gördüğüm kadarıyla mükemmel bi alet. bütün mükemmel özellikler bu alette toplanmış resmen.bu özelliklere gelince 1)geniş açı zoom değerine sahip(aynı katagoride yer alan diğer hiçbir makinede bu özelliğe rastlamadım)2) ISO hassasiyeti 80-1600(harika ve hiçbir makinede yok) 3)kalem pille çalışıyor(kim nederse desin kalem pil avantajlı blader) 4) 9 mp çözünürlük aynı sınıf başka hangi makinada var mı sorarım sana(yok) 5)video çekim kalitesi üst seviyede 6) raw formatını destekliyor 7)deklanşör hızı 1/4000 (resmen mükemmel ve üst sınıf bir özellik)8)11 optik zooom 9)hareketli likit ekran 10) çok önemli bir artısı da objektif makineye tümleşik olduğundan, objektif hareketinin sebeb olduğu sensöre toz kaçma problemi de yok bu aletin 11)tipi çok güzel aletin Türkiye satış fiyatının kdv dahil 850-900 euro olacağı zannediyorum.Amerika satış fiyatı 650-800 euro arasında. aynı katagoride bu alete tek rakip nikon coolpix 8800 ama bence barındırdığı özellikler bakımından s9500 ile rekabet etmesi çok zor.. bilmem başka söze gerek var mı..?

Tarih: 2 Eylül 2005, 01:32 - İp: yok
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Fujifim Finepix S9500 haberi burada daha önce duyurulmuştu. Yani çoğumuz duymuştuk....

Ayrıca 850-900 euro verdikten sonra aynı fiyata 350D almak bence daha mantıklı ve çok daha kaliteli sonuçlar elde edilir...

Fiyatı daha ucuz olursa kesinlikle alınabilir...

Tarih: 2 Eylül 2005, 09:30 - İp: yok
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

CANON 350D muhakkak bu makineden üstün fakat. fiyatı da buna paralel olarak 1100 euro. oysa s9500'ün fiyatı en kötü ihtimalle 900 euro olucak. bir makineye 1100 euro vericeksem enazından video çekebilmeli ama yok canonda. ayrıca optik zoom harici takılacak objektifle sağlanıyor sanırım canonda.lit-ion batarya kötü bir özellik bence bir makinada.yani benim fikrim s9500'ün dahamantıklı olduğu yolunda belirttiğim fiyat aralığı için. Ama şüphe yok ki canon resim kalitesi daha iyidir. s9500'ün avantajı her türlü iyileştirilmiş özelliği üzerinde barındırıyor olması.(35mm eşdeğeri 28-300mm) değerine sahip yeni Fujinon objektif ile harici bir geniş açı zoom objektife bile ihtiyaç duymuyor bu makine.

Tarih: 2 Eylül 2005, 18:17 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gercekten de bir dslr'i fazla aratmayacak (?) ozellikleri var s9500'in.. ayni sekilde panasonic fz30'nun de..
bence insanlar dslr olayina girmeden once bir kere daha dusunmeliler.. sadece bir lens icin s9500 parasi vermedikce (veya cok ama cok fazlasini) istenen kalite bulunamiyor..
ama s9500 gibi makinelerde hersey paketde zaten..
...
caglareral; fz30 hakkinda ne dusunuyorsun? benim daha cok hosuma gidiyor fz30..
sence neden s9500 de fz30 degil?

Tarih: 2 Eylül 2005, 19:07 - İp: yok
zevahir
zevahir (üye)
Kastamonu / Meraklı

Caglareral dostum..Bu makineyi nereden aldım..Taiwanda yok ABD de arkadaş bulamadı,Honk Kong ta araştıran bir arkadaşım var.Ayrıca daha Fuji nin ana web sitesinde bile linki yok...

ABD de birkaç sitede birkaçta İngiliz sitelerinde var.1200-1300 ytl civarında fiyatı var.(1 gb Card+şarş+pil+çanta)..
Nereden buldun..Kaça aldın..

Yoksa sadece araştırmalarını mı ilettin?

Tarih: 2 Eylül 2005, 21:37 - İp: yok
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

sevgili dadanagast, fz30 da gerçekten dikkate değer bir makne ama dikkat edersen deklanşör hızı (1/2000) nedense çok yavaş..yüksek zoom çekimlerde resimde bozulma olasılığı çok fazla. makro mesafesi de 5 cm gibi çok da alkışlanabilecek bir değerde değil. usb 2.0 desteklenmiyor bu makinede.. tüm bu olumsuzluklar nedeniyle tercihim s9500 den yana. ama forumlardan takip ettiğim kadarıyla fotoğraf kalitesi çok tatmin edici fz30da. ama bu durumun nedeni de yüksek kontras değeri sanıyorum ki.. demin yazdıklarından bir konuya kesinlikle katılıyorum aslında. bu işi profosyenel makinelerle yapmadıkça yani 2000-3000 euro harcamadıkça fotoğraf kalitesi gerçekten hayallerdekine hiçbirzaman ulaşamıyor. S9500 güzel alet ama elimde birebir bazı çıktılara sahibim. yine de diyemiyorum ki gerçekten bu iş bitmiştir arkadaş.. bazı ucuz modellerle de uygun ışık şartlarında aynı kaliteyi yakalayabiliriz aslında..peki bu kadar parayı verecek olmamın anlamı ne..? onun da nedeni olumsuz çekim şartlarında bile ortalama kalite değerlerinin altına düşmez bu aletler.. ben S9500'e sahip değilim.Ama yakın zamanda daha cazip bir makine karşıma çıkmazsa edinmeyi düşündüğüm bir alet. eğer ilgini çeken başka modeller olursa z30 vb. gibi.. haberdar edersen sevinirim. daha iyisi ve daha ucuzu bu rekabet piyasasında her zaman olacaktır diil mi

Tarih: 2 Eylül 2005, 23:23 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

cok ilginc, usb 2.0 olmadigini farketmemisim nedense.. gercekten cok ayip..
1/2000 veya 5 cm olmasi onemli degil ama.. her ikisi de yeterli zaten.. 1/2000 kullanacagin yer cok ama cok az.. ayni sekilde 5 cm'den degil de telemacro ozelligini kullanarak daha iyi macrolar elde edebilirsin..
ama neden usb 2.0 yok anlam verebilmek mumkun degil dogrusu.. artik her makinede usb 2.0 var.. birak usb 2.0'i bir kenara, nikon wifi koydu iki makineye.. hangi devirde yasarken neyi yapiyor adamlar..
tabii usb 2.0 olmamasinin onemi yok, kart okuyucu ile hem daha hizli transfer de edilir ama olmaliydi.. cok buyuk bir ayip bana gore..
dustu gozumden valla..
..
aslinda bilemiyorum caglareral.. su anda viiizzz'in de dedigi gibi dslr'larin fiyatlari da cok dustu.. her turlu olasilik icin dslr sart.. fotograf kalitesi kiyaslanmayacak kadar fazla.. ama iste s9500 gibi compact'larin da artilari var..
su an icin s9500'e rakip olabilecek tek makine fz30.. fakat onda da usb 2.0 yok.. tabii nikon 8800 gibi bir sansin da var..
canon hala daha pro2 modelini duyurmadi piyasaya.. diger tum makinelerin yeni modellerini tanitti ama pro1'in yeni versiyonu hakkinda bilgi yok.. bence cok yakinda duyuracak gibi.. duyurmak zorunda.. pro1 alan kac kisi kaldi ki?
..neyse bir aya kalmaz herbirsey belli olacak..

Tarih: 3 Eylül 2005, 00:17 - İp: yok
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Kesinlikle dadanagast kompakt yada DSLR-Like makinalarla DSLR makinalar arasında bariz kalite farkı var.

Aslında fiyatının ucuz olmasından dolayı 350D body almak için gittiğim Doğubanktan elimde H1 ile birlikte çıkmıştım.

Sonuçta çok acemiyim ve H1'i bir süre daha kullanıp orta halli bir DSLR almayı düşünüyorum...

Elinde BODY olduktan sonra kalite birde lens aldığın zaman gerisi senin yeteneklerine kalmıştır değilmi ama...

Tarih: 3 Eylül 2005, 00:31 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bu tür makinalar çok tutarsa bir süre 700 $ cevarında kalıyor.Eğer tutmazsa 500 e kadar düşüyor.Nikon d50 550 euro.Düşününce slr almak daha iyi gibi ama.Onunda objektif derdi var.Dadanagsta soralım. d50 + 2 tane 1 gb ultra kart + geniş açı + bir 500 mm tele + birde makro objektif kaça mal olur .Ayrıca wifi nedir.
Ben s2 sahibilim. tüm aksesuarları var geniş açı hariç.Fakat istediğim fotoğraf kalitesine ulaşamadım bir türlü. fujide muhtemelen öyle olacak.Acaba son durak ne olursa olsun slr mi.Birde slr lere video özelliği koyuversinler.Ölürlermi değilmi cagleraral

Tarih: 3 Eylül 2005, 02:51 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"Elinde BODY olduktan sonra kalite birde lens aldığın zaman gerisi senin yeteneklerine kalmıştır değilmi ama... "

dogru.. ama iste benim gibi yeteneksizsen de elinde patlayiveriyor.. en iyisi fazla ucmadan satin almak..
s9500 veya fz30 gibi bir makine cok ama cok yeterli baslangic ve hatta sonrasi icin..
..
"d50 + 2 tane 1 gb ultra kart + geniş açı + bir 500 mm tele + birde makro objektif kaça mal olur .Ayrıca wifi nedir"

pazarbey, d50'nin body fiyati su anda s9500'den daha ucuz.. 18-70 objektifi ile de 100 pound fazla ediyor.. deger mi degmez mi sorusu, kullanacak olan kisiye bagli.. fotograf kalitesi on planda ise dslr almak en mantiklisi; ama, tasima kolayligi, video, herseyi iceren tek paket olmasi isteniyorsa compact almak daha mantikli..
500mm objektifi 700 pound'a da alabilirsin, 5-6 bin pound'a da.. objektifine gore degisir.. prime'lar cok pahali tabii..
bir akli basinda macro objektifi yaklasik bir canon s2 is parasi..
..
wifi, wireless fidelity'nin kisaltilmisidir.. IEEE 802.11, WLAN (wireless local area network) standartidir.. ayni bluetooth gibi gibi ama cok daha hizli ve cok daha yuksek miktarda data degisimine izin verir..
mesela ben su anda laptop'dan internete baglaniyorum.. hicbir kablo baglantisi olmadan.. wlan ile..
wifi ozelligi olan fotograf makinelerinden bilgisayarina, bir kablo ile baglamana gerek kalmadan fotograflarini kaydedebileceksin.. ayrica wifi ozelligi olan bir yazicidan, yine bir kablo kullanmadan yazdirabilirsin..
wifi cok onemli.. vey yeni yeni fotograf makinelerinde kullanmaya basladilar..

Tarih: 3 Eylül 2005, 22:19 - İp: yok
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

sevgili dadanagast, açıkça merak ettiğim bir sual var. 350D'nin fotoğraf kalitesi seni kesinlikle tatmin ettimi onu merak ediyorum.eğer etmedi dersen hakikaten yeni bir makine alırken çok da fazla uçmayayım diyorum. hatta S9500 alıpta eyvah demekten bile basbayağı korkuyorum kalite iyi çıkmazsa.. sonuçta konica minoltanın z20 modelini kullanan arkadaşın çıktılarını görmüştüm ve kalite hiç de fena sayılmazdı ve adam aleti kdv dahil 10x55 ytl fiyattan satın almış ve makinenin özellikleri de fena sayılmaz. bu fiyatın üç katını S9500'e z30'a ya da nicon 8800'e verip de yine o makineyle yaklaşık resim kalitesinde sonuç alıcaksam bu beni üzer kesinlikle..yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum...

Tarih: 4 Eylül 2005, 01:25 - İp: yok