caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

Fujifim Finepix S9500 (mükemmel)

Arkadaşlar Türkiyeye Eylül ayında girmesi beklenen bir makina var ama sanırım bu makinayı çoğunuz daha duymadınız..Fujifilm Finepix S9500'ü 2 haftadır araştırıyorum, gördüğüm kadarıyla mükemmel bi alet. bütün mükemmel özellikler bu alette toplanmış resmen.bu özelliklere gelince 1)geniş açı zoom değerine sahip(aynı katagoride yer alan diğer hiçbir makinede bu özelliğe rastlamadım)2) ISO hassasiyeti 80-1600(harika ve hiçbir makinede yok) 3)kalem pille çalışıyor(kim nederse desin kalem pil avantajlı blader) 4) 9 mp çözünürlük aynı sınıf başka hangi makinada var mı sorarım sana(yok) 5)video çekim kalitesi üst seviyede 6) raw formatını destekliyor 7)deklanşör hızı 1/4000 (resmen mükemmel ve üst sınıf bir özellik)8)11 optik zooom 9)hareketli likit ekran 10) çok önemli bir artısı da objektif makineye tümleşik olduğundan, objektif hareketinin sebeb olduğu sensöre toz kaçma problemi de yok bu aletin 11)tipi çok güzel aletin Türkiye satış fiyatının kdv dahil 850-900 euro olacağı zannediyorum.Amerika satış fiyatı 650-800 euro arasında. aynı katagoride bu alete tek rakip nikon coolpix 8800 ama bence barındırdığı özellikler bakımından s9500 ile rekabet etmesi çok zor.. bilmem başka söze gerek var mı..?

Tarih: 2 Eylül 2005, 01:32 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam caglareral..
acikcasi ben de 350d almadan once senin yasadigin ikilemi yasadim.. benzerini.. ben de en ust sinif bir compact almayi dusunuyordum ilk basta; ama fotograf kalitesi bakimindan eksik kaldigindan dslr almaya karar verdim..
su adrese bakacak olursan; sensor buyukluklerinin ne kadar da farkli oldugunu farkedeceksin.. sonucta compact makinelerde hep ayni (veya birbirine yakin diyelim) buyukluklerde sensorler kullaniliyor.. sensor buyuklugunun fotograf kalitesi acisindan cok onemli bir rolu var.. dslr'larla dikkat edersen yuksek iso degerlerinde bile puruzsuz fotograflar elde edebiliyorsun.. ama bazi compactlarda da en dusuk iso degerlerinde puruzsuz sonuclar alabiliyorsun, mesela canon G6 iso 50'de.. ama senin de bildigin gibi iso'nun onemi cok buyuk, ozellikle aydinligin olmadigi yerlerde..
dslr almakla bazi masraflara da gogus germek zorunda kaliyorsun.. lens ucretleri gibi.. kotu lens taktiginda bekledigin veya arzu ettigin sonucu alamiyorsun.. iyi bir lens takmak zorundasin.. iyi lensler de dunya parasi.. bendeki canon 70-200 f/4 L objektifin ucreti s9500'den daha pahali mesela..
diger yandan tasima problemi de var.. dslr kullanmakla cantani herzaman yaninda tasiman gerekiyor.. lens degistirme derdi de bir baska olay..
oysaki compact makinelerde herseyi bulabiliyorsun.. ufacik bir makine ve 12x zoom yapabiliyor mesela veya IS ozelligi var.. video cekebiliyor.. hem de video kalitesi cok ama cok yukseldi artik.. birtek makineni cebine attigin gibi disari cikabiliyorsun..
..hele ki o ufak 3x zoom'lu makineler yokmu.. gomleginin cebine at ve cik disari.. agirligini hissetmezsin bile..
.. olay su ki, eger bir dslr bile alsan bir compact makineye ihtiyacin olacak.. ama her zaman benim yaptigim gibi makineni tasimaktan cekinmeyeceksen sorun kalmaz.. diger yandan ben de bir compact almak istiyorum..
..ben fotograf kalitesini cok onemsedim dogrusu.. en iyi kalite icin sensoru buyuk olan, mesela bir dslr sart.. ayrica dslr'larla fotograf cekmek cok buyuk bir zevk.. ama compact degiller iste..
bu arada bir s9500 veya fz30'yu diger ucuz compact'larla karistirmamalisin.. ozellikleri cok daha fazla cunku.. ama fotograf kaliteleri dersen hepsi birbirine yakin derim.. (bu arada fuji s9500 gibi bir compact'in gelismis iso kalitesini gozonune almak gerekir, cunku, yuksek isolarda bile kaliteli sonuclar veriyor..)
en iyisi bu adresten hem dslr'larla hem de compact makinelerle cekilmis fotograflara bakman.. eger ki dslr'larin fotograf kalitesini istiyorsan hic compact'lara bakma bile..
son olarak sunu da ekleyeyim; genelde butun makineler yuksek megapixele sahipler.. fotografa sadece bilgisayarinda bile bakacak olsan, cok net gorunecektir tum fotograflar.. ayrica bir 8-9 megapixellik bir compact kamera ile A3'e kadar rahat ve guzel printler alabileceksin.. ama dersen ki daha da buyuk bastirabilmeliyim yeri geldiginde, cevabi dslr.. ama cogunlugun aldigi print buyuklugu genelde en fazla A4 kagidi buyuklugunde oluyor.. o yuzden de dslr bir yerde fazla kaliyor..
..
valla isin gercegi fotograf makinesi degil fotografci onemli.. insanlar en kotu makinelerle bile harika kareler yakalayabiliyorlar...
bence bir canon s2 gibi bir makine cok ama cok kullanisli.. fiyat olarak s9500 kadar yuksek degil ama yapabilir bir kamera.. anladigim kadari ile fotografciliga yeni ilgi duyan birisin; ileride cok para harcayip da ilgin azalirsa fotografciliga, elinde patlamis olur harcadigin para.. bence, turkiye sartlarinda kolaylikla elinden cikarabilecegin bir makine al, mesela canon s2.. 5-6 ay kullan.. baktin daha fazlasini istiyorsun, dslr'lara yonel..
ha ama dersen ki, canon s2 alincaya kadar s9500 almayi yeglerim, ki en azindan istedigim olmus olur, o zaman s9500 al.. zaten olay psikolojik.. yani alma istegimiz doguyor ve duyguyu bastirmak icin istedigimiz makineyi almamiz cok onemli.. ilerde

Tarih: 4 Eylül 2005, 14:54 - İp: yok
magneto
magneto (üye)
Yurtdışı / Meraklı

meraba arkadaslar tatilden uzun bi sure sonra dondum ( 1hafta ama uzun geldi niyeyse ) ve tekrar arkadaslaral burda biseyler paylasmaya calisicam, oncelikle aradiginiz makinenin amerikada olmamasi diye bisey genelde cook zor bi ihtimal arkadasinizin bulamama sebebi makinenin Fujifilm FinePix S9000 Z olarak da satista olmasi olabilir amerika fiyati tax dahil kargo haric 723 693 623 e buldum ben, makinenin ozelliklerine hic bakmadim ama direk sizlere belki biraz teknik bilgi olabilir diye bu sekilde eklemeyi uygun gordum ve makinenin announced tarihi de 28 temmuz 05 olarak gorunuyor onun icin makinenin reviewlerini goremedim yeni bi makine ama forumlara bakamadim daha bunun icin ozel olarak arastiricam bunu mutlaka biseyler bulurum sizler icin ozellikler soyle

Format SLR-like
Price (street) US$684
Also known as Fujifilm FinePix S9500
Camera body
Release Status
Max resolution 3488 x 2616
Low resolution 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 640 x 480
Image ratio w:h 4:3, 3:2
Effective pixels 9.1 million
Sensor photo detectors 9.2 million
Sensor size 1/1.6 "
Sensor type CCD
Colour filter array RGB
Sensor manufacturer Fujifilm SuperCCD V HR
ISO rating Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600
Zoom wide (W) 28 mm
Zoom tele (T) 300 mm (10.7 x)
Digital zoom Yes, lower res only
Image stabilization No
Auto Focus Yes
Manual Focus Yes
Auto focus type Unknown
Normal focus range 50 cm
Macro focus range 1 cm
White balance override 7 positions plus manual
Aperture range F2.8 - F4.9
Min shutter 30 sec
Max shutter 1/4000 sec
Built-in Flash Yes, pop-up
Flash guide no. 5.6 m (18.3 ft) 6 m
External flash Yes, hot-shoe
Flash modes Auto, On, Red-eye reduction, Slow, Off
Exposure compensation -2.0 EV to +2.0 EV in 0.3 EV steps
Metering 256 segment, CW-average, Spot, Multi-point
Aperture priority Yes
Shutter priority Yes
Focal length multiplier
Lens thread Yes
Continuous Drive Yes
Movie Clips Yes, 640 x 480, 320 x 240, 30 fps with audio
Remote control No
Tripod mount Yes
Self-timer 2 or 10 sec
Time-lapse recording No
Orientation sensor No
Storage types xD Picture Card & Compact Flash Type I or II
Storage included 16 MB xD Picture Card
Uncompressed format RAW
Compressed format JPEG (EXIF 2.2)
Quality Levels Basic, Normal, Fine
Viewfinder EVF
LCD 1.8 "
LCD Pixels 118,000
Playback zoom Yes
Video out Yes
USB Yes, 2.0
Firewire (IEEE 1394) No
Battery / Charger Yes
Battery AA NiMH (4) batteries included
Weight (inc. batteries) 745 g (26.3 oz)
Dimensions 128 x 93 x 129 mm (5 x 3.7 x 5.1 in)

umarim simdilik biraz biseylere yarar cok yorgunum kusra bakmayin onun icin devam edemiyorum gorsmek dilegiyle daha uzun yazicam nasip olursa ,

Tarih: 5 Eylül 2005, 00:09 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

en iyisi biz s2 ye ve aksesuarlarına devam edelim.
9500 de titreşim engellmeme sistemi yok değilmi. koymadılarsa hayret edilecek birşey diyorum

Tarih: 5 Eylül 2005, 00:52 - İp: yok
zevahir
zevahir (üye)
Kastamonu / Meraklı

Ben s9500 alacam kardeşim.Ah bi bulabilsem...

Tarih: 5 Eylül 2005, 18:54 - İp: yok
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

Pazarbey arkadaşım için araştırdım "Anti-Blur modu sayesinde, yüksek zum değerine sahip olan ancak optik görüntü sabitleyicisi bulunmayan S9500'de, yüksek deklanşör hızı(1/4000) ve yüksek ISO hassasiyeti(80-1600) sayesinde titreşimsiz ve flaşsız çekimler yapmak mümkün olabiliyor. Fujifilm'in iddia ettiğine göre bu mod, görüntü sabitleyicinin tek başına çalışmasından daha etkin."

Tarih: 5 Eylül 2005, 19:35 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam magnetO..
foruma yine hosgeldin.. dedigin gibi insan bekleyemiyor bir turlu..
sen ne dusunuyorsun s9000 hakkinda?
....
pazarbey..
caglaeral arastirma yapmis aslinda.. ama isin gercegini, benim bakis acimdan nasil oldugunu aciklamak isterim..
seninle ayni dusunuyorum, hayret edilecek birsey gercekten de..
..peki neden?
s9500'in anti-blur ozelligi sadece iso'yu arttirmakdan ibaret oldugu icin.. iso'yu 800'e cikartarak, camera sarsintisini onledigini ve bunun IS'den cok daha iyi oldugunu iddia etmeleri cok ilginc cunku herkes aptal degil, neyin ne anlama geldigini biliyor..
iso'yu 100'den 800'e cikarmakla 3 stop kazanirsin.. 100-200-400-800.. (her atlama bir stop; uc kere atlama var toplam..)
ayni sekilde IS ozelligi de 3 stop'a kadar kazandiriyor.. ama aralarinda cok onemli bir farklilik var ki, o da, biri iso 100'de yaparken digeri iso 800'de yapiyor..
s9500 ne kadar iyi olursa olsun bir compact makine.. iso 800'deyken bir fz30'nun iso 100'unden cok daha fazla noise olusacaktir..
yani karsilastirma yapmak aslinda abes bir bakima..
diger yandan s9500'in yuksek iso degerlerinde daha basarili olmasi iyi bir secenek olmasini sagliyor.. ama surasi kesin ki; anti-blur ozelligi aslinda IS'den cok daha kotu..
..

Tarih: 5 Eylül 2005, 20:11 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

caglarel ve dadaganagsata teşekkür ediyorum.Fjuie hata yapmış bunu yapmakla ama olsun. neyse hanım kızdı şimdi yemek yemem lazım .

Tarih: 6 Eylül 2005, 13:09 - İp: yok
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

sevgili dadanagast belki de haklısındır ama incelemen için yüksek iso değerlerinde resim örneklerinin yer aldığı bu 2 siteye bir bak istersen http://computers.livedoor.com/series_detail?id=17177&page=2
http://www.fujifilm.co.uk/digital/cameras/s9500/index.php?page=sample_images&lpage=/digital/cameras/range.php
yorumlarını bekliyorum.. umarım yorumun olumlu olur çünkü eğer 850 eurodan fazla olmazsa bu makineyi almayı düşünüyorum çünkü fena halde kafayı taktım bu makineye. ama eğer daha pahalı olursa daha alt bir model olan CANON IS2 düşünücem.

Tarih: 6 Eylül 2005, 13:38 - İp: yok
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

sevgili dadanagast belki de haklısındır ama incelemen için yüksek iso değerlerinde resim örneklerinin yer aldığı bu 2 siteye bir bak istersen http://computers.livedoor.com/series_detail?id=17177&page=2
http://www.fujifilm.co.uk/digital/cameras/s9500/index.php?page=sample_images&lpage=/digital/cameras/range.php
yorumlarını bekliyorum..

Tarih: 6 Eylül 2005, 13:39 - İp: yok
zevahir
zevahir (üye)
Kastamonu / Meraklı

http://www.fujifilm.com/JSP/fuji/epartners/bin/S9000ownermanual.pdf
BU site Fujinin ana sitesidir.PDF dosya s9000 ve s9500 ile ilgili

Tarih: 6 Eylül 2005, 15:13 - İp: yok