pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kitap Okuyalım

Sorunsal yazsam kesin dayak yerdim bu sebeple yazmadım.
Faydalı birşeyler yapmak amacı ile aramızda okuduğumuz kitaplarla ilgili paylaşım ve özellikle benim gibi kitap okumayı unutanları tekrar kitap okumaya teşvik açısından okuduğumuz kitapları yazalım. Önemli noktaları paylaşalım.
Bakalım ne sıklıkla ve hangi kitapları okuyoruz.

Tarih: 7 Ekim 2008, 23:18 - İp: 88.***.**7.35
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

okyağnuş... beri bak
bach ı dinlemekle bach ı okumak farklı şeylerdir..
sen martıdan başla..
içselleşmenin cin alisidir..
cin ali dedimde aklıma geldi..
eğer bulursam tekrar cin ali okumak istiyorum.. o yıllara dönmek ve o yıllarda kalmak istiyorum..
okuduğum etiketler bana mutluluk vermiyor..
"Peynir altı suyu tozu" gibi bir tamlamayı beynimde eritip zihnimde sindiremiyorum..

Evdeki laylomları annemden gizli fırdacıya verip biraz iğde alıp birazda mandal alırdım. Mandallar göstermelikti.. o günlerde okurdum cin aliyi.. o iğdelerin tadını özledim.. aslında mazoistlikmidir bilmiyorum ama iğdelerle beraber yediğim terlik darbelerinide özledim. Belki canım çok acıyordu ama bu gün yediğim mecazi iskarpin ve sivri topuk darbelerinin yanında ballı börek tatlısıydı onlar.
Lafı nereye getircem..
Yemek kitapları.. geçen sene takıldım biraz hoşuma gitti..
Sürekleyici tarzları, Birbirinden bağımsız bölümleri ve okuma sonrasında hayata kattığı yeni ve güzel tadlarıyla bence en güzel kitap onlar....
Düşünen olursa yazar adı verebilirim.. Emine beder ve oktay usta başlıcaları...

Tarih: 9 Ekim 2008, 10:52 - İp: 88.***.**5.3
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Makara sanırım öncelik fıkıh olacak gibi.
Tabi normal tikaplarda okucem.
Roko senin yazdıklarına cevap gereği duymuyorum. Roko ile roko olmuyorum yani.
Okuduğum osmanlı tarihi bana şunu gösterdi. Osmanlı tarihi iniş ve çıkışlarla dolu. NE tam olarak mükemmel, nede yerin dibine batırılacak kadar berbat.BAzen seviniyor bazende öyle üzülüyorsunuz ki ayaklarınız yeri basıyor. DEngeli olmak gerektiğni anlıyorsunuz.

Tarih: 9 Ekim 2008, 12:45 - İp: 88.***.**3.40
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Tolstoy'un Diriliş'inde Nehlyudov adlı kakter iki kişilik taşır.

Birincisi tüm insanlık için iyi şeyler isteyen idealist ve biraz da saf,temiz kişilik;ikincisi de sadece kendi duyguları peşinde koşan,içindeki hayvani yöne ortaya çıkaran kişiliktir.
İkinci kişiliği daha çok Katyuşa'ya olan aşkıyla anlatılırken birinci kişiliği de soylu ve zengin ailesinin toprak ve mal varlığını köylülere,çalışanlara dağıtma gibi bir plan ve uygulamayla anlatılır.
Sıkça gel-gitler,çelişkiler karşımıza çıkar.
Görünürde hangi kişiliğin ''iyi'' olduğu sorgulanmamasına rağmen aslında el altından da gösterilir.
Adalet sistemi de eleştirilmektedir.
Zengin aile çocuğu Nehlyudov'un gençlik yıllarında yaşadığı zevk ve eğlence hayatından sonra belli bir olgunluğa eriştiği yıllarda geçirdiği iç hesaplaşmalarla olaylar gelişir.

İlginç ve sürükleyici bir kitaptır.

Tarih: 10 Ekim 2008, 00:45 - İp: 78.***.**8.203
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Lev Nikolayeviç Tolstoy aslnda bu kitapta kendi hayatından kesitlere de yer vermiştir.
Tolstoy da zengin aile çocuğudur fakat sonunda tüm servetini köylülere dağıtır.

Tarih: 10 Ekim 2008, 00:47 - İp: 78.***.**8.203
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Hacı Murat adında da bir romanı vardır.
Ama bu romana adı itibarıyle hiç yanaşmamışımdır.
Zihinlerimizde hep bir murat124=hacı murat kazıntısı olduğundan mıdır bilinmez...

Tarih: 10 Ekim 2008, 00:49 - İp: 78.***.**8.203
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Kendisini 'pasifist' olarak tanımlayan Tolstoy'dan ilk gençlik yıllarımda etkilenip 'ben de pasifistim ulan' demişliğim olmakla birlikte, günün birinde şahsiyetin biri suratıma yumruk atar atmaz vatandaşın burnunu kırmak suretiyle 'yerim pasifistliği' pozisyona geçişim ani ve de sancılı olmuştur.

Tarih: 10 Ekim 2008, 00:56 - İp: 78.***.**8.203
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

magara umarım Tolstoyla ilgili karanlık durumuna düşük wattlı 'ampül' misali bir nebze de olsa şavk tutabilmişimdir.

Tarih: 10 Ekim 2008, 00:58 - İp: 78.***.**8.203
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Abi şimdi bu tolstoyun olayı nedir anlamadım. benim bildiğim adam karıdan korkup kaçmış. beni ilgilendiren burası.

Felsefenin Temel İlkelerini kaç yaşında okudun harmancı vallahi merak ettim.

Tarih: 10 Ekim 2008, 01:00 - İp: 85.***.**8.136
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Tolstoy karıdan korkmaz,külliyen aldatmaca.
Cinselliğe düşkünlüğyle de tanınan Tolstoy 12 tane çocuk yapmıştır,5'i ölmüştür.
Poltzernkini diyorsan okumadım onu ağır geldi zamanında.
Bir de gençken 'niye küpe takıyon lan' diye dalgaya alınca bizim sosyalist çevre soğudum bir müddet,koptum ortamdan.
Kabuğuma çekildim.
Sofinin Dünyası v.s yumuşak kitaplarla devam ettim

Tarih: 10 Ekim 2008, 01:08 - İp: 78.***.**8.203
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Müslüman olduğu da söylenir

Tarih: 10 Ekim 2008, 01:12 - İp: 78.***.**8.203