pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kitap Okuyalım

Sorunsal yazsam kesin dayak yerdim bu sebeple yazmadım.
Faydalı birşeyler yapmak amacı ile aramızda okuduğumuz kitaplarla ilgili paylaşım ve özellikle benim gibi kitap okumayı unutanları tekrar kitap okumaya teşvik açısından okuduğumuz kitapları yazalım. Önemli noktaları paylaşalım.
Bakalım ne sıklıkla ve hangi kitapları okuyoruz.

Tarih: 7 Ekim 2008, 23:18 - İp: 88.***.**7.35
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Okyanus abi Türkçülüğün esaslarını aldım zati. SIra onda.
Bir Kürtten Türkçülüğün esaslarını okumak ilginç olacak.
Roko ve tatar sizler bu topikten çıkın.sizler için etiket okuma sorunsalı açarım ben. KAfanızı böyle boş şeylerle doldurmayın siz.

Tarih: 8 Ekim 2008, 19:58 - İp: 88.***.**1.207
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

BEn kitap okumaya gidiyorum.

Tarih: 8 Ekim 2008, 20:33 - İp: 88.***.**1.207
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Ziya Gökalp kürt değildir diyarbakırlıdır sadece.

Tarih: 8 Ekim 2008, 20:35 - İp: 88.***.**9.243
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

pazarbey KOPtu kopacak

Tarih: 8 Ekim 2008, 21:09 - İp: 81.***.**7.8
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Evet seyyah okudum.
Şayet her okuduğumuz kitaba göre fikirlerimize yön verseydik memleket kaypaktan geçilmezdi.
Düşünsene!..
Orhan Pamukun romanını okuyup Türklüğe düşman olan biri bir kaç gün sonra Ziya Gökalp'i, Nihal Adsız'ı okuduğu için Türk dostu oluveriyor. Ben buna kaypaklık derim. Kaypak adamlada yola çıkılmaz buna inanırım. Bilmem anla(tabildimmi)dınmı?

Tarih: 8 Ekim 2008, 21:22 - İp: 78.***.**5.71
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Türk Tarihi ile ilgili olarak İttihat ve Terakki dönemi çok ilgimi çekmiştir. Feroz Ahmad ın "İttihat Ve Terakki"güzeldi. Bir de Cumhuriyet yıllarında Türkiye Yahudilerini anlatan Rıfat Bali'nin "Bir Türkleştirme Serüveni" enteresan kitaptı. Gerçekten de Atatürk ün politik dehasını gözler önüne seren bir kitaptı.

Bir de bunlarla alakasız ama George Orwell'in "Bin Dokuz Yüz Seksen Dört". Mutlaka okuyun derim. Aynı yazarın "Hayvan Çiftliği" de çok iyidir. politik romandır ikisi de.

Tarih: 8 Ekim 2008, 21:35 - İp: 88.***.**9.34
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Yelken ve Top , Carlo M. Cipolla
Büyük Osmanlı Tarihi Ansiklopedisi , İ. Hakkı Uzunçarşılı
Tek Adam , Ş.S.Aydemir
Garp Cephesinde Yeni birşey Yok , E. Remarque
Büyük Umutlar ,C.Dickens
İnci, (??)

En sevdiklerim bunlar (şimdi aklıma gelmeyenler olabilir).
Roman pek okumam, hayatım boyunca okuduklarımı toplasanız fazla olsa da, yoğunluk olarak çok az.
Daha çok dünya tarihiyle ilgili kitapları ve elime geçen ansiklopedileri zevk alarak sıklıkla okurum.

#sercan85' tarafından 08.10.2008 23:13:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ekim 2008, 23:12 - İp: 78.***.**8.34
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

bu arada, peyami safa nın "yalnızlar" ı nı öneren arkadaşı tebrik ederim... o muhteşem bir kitap... o kitap yüzünden aşık olamıyorum artık...

Tarih: 8 Ekim 2008, 23:19 - İp: 78.***.**0.109
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Zİya gökalp Kürttür. ama kopmamaya çalışıyorum.

Tarih: 9 Ekim 2008, 05:43 - İp: 88.***.**8.133
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

herkes ne okuduğundan bahsetmiş ama kimse okuduğunun anafikrini ve kitap hakkındaki düşüncesini bir paragraf olarak yazmamış. örneğin tolstoy merak ettiğim bir yazar en azından kitabı hakkında bişeyler söyleyebilirsiniz.
bazaarbey eğer tefsir okumaya falan kalkarsan bir tawsiyye de bulunmayı borç bilirim. gençlik yıllarında tefsirlerle samimi olmuş biriolarak .....
tefsirlerin yazım ve basım tarihi genelde çoooook eski yıllara dayanır bu yüzden ayetler hakkındaki tevilleride hep eski günlere ve gündemlere ilişkindir bu sebeple pek ilgi çekici olmaz hatta oldukça sıkıcı olurlar. halbuki kuran öyle değildir. her zaman ve mekana en güzel bişimde hitap eder. konusu insan olduğundan dolayı yeniliğini hep korur
tawsiyyem ayetler hakkında yorum yazarken daha çok tarih öncesine değilde gündeme ilişkin yazan. ayetler hakkında düşünürken tarihten faydalanan ama eski olaylara çözüm aramayan bir tefsir tercih et. örnek fizilalil kuran.
arzederim....

Tarih: 9 Ekim 2008, 09:28 - İp: 78.***.**9.172