lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

7d Alma Macerası

Uzun süre Pentaks k10d kullandıktan sonra sistemimi canon 7d olarak yenilemek istiyorum..Bu vesile ile yapmış olduğum araştıramlarda bir çok fotoğrafa baktım.Ancak yine de son aşamda değerli üstatların tecrübeli arkdaşların bana bir iki dakikasını ayırmasını rica edeceğim

Portfolyomda da görüleceği üzeri genel amaçlı, manzara ve portre fotoğraflar çekiyorum.Fotoğraflarımda keskinlik, netlik ve renklerin canlı olmasını seviyorum.Üç yıl kadar Pentaks k10d kullandım.Canon 7d yi araştırırken ise nedense hep kuş fotoğraflarına rastladım.

1-Acaba 7d manzara çekmez mi? Özellikle canon 15-85 mm lens ile..Bu lens ile kullanmak istiyorum onu.Bu ikili nasıl olur?

2-İkinci olarak 7d nin eksikleri nelerdir diye sormak istiyorum? Mesela ISO 1600 fotoğrafları kullanılabilir mi? Veya toz ve su geçirmezliği gerçekten işe yarıyor mu? Zor doğa şartlarına dayanır mı? vs vs..

3-Nikon d300s ile 7d arasında gidip geliyorum.Ama nikonun lenslerinin pahalılığı beni korkutyor.O değil bir de günlük kullanım için uygun lens aralığı yok gibi..Hiç d300s kullandınız mı bilmiyorum ama 7d yi tercih ederken hiç bu ikisi arasında tereddüte düşeniniz oldu mu?? Düştüyseniz 7d veya d300s almanızı sağlayan faktör ne oldu?

4-Canona yabancı olduğum için soruyorum canon 15-85 (biraz da günlük kullanım için ısrarla bunu düşünüyorum.Çünkü gezmeyi çok seviyorum..ve o amaçla genel kullanımlık bir lens ararlığı gibi duruyor) iyi bir lens midir?.Özellikle de 7d ile uyumu açısından?.

5-Ve son olarak k10d ile sigma 17-70 i kullanmıştım ve çok çok memnundum.Acaba 7d ile yine sigma 17-70 (os lisi de çıkmış) mi alsam yoksa sizlerin tavsiye edeceğiniz başka bir lens veya makine var mı?

Hepinizin zamanınızı alıyorum ama görüşelirniz ve önerileriniz benim için yol gösterici olacaktır?

Şimdiden çok teşekkür ederim

#lazut' tarafından 03.07.2010 16:25:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2010, 12:39 - İp: 88.***.**8.148
karsar
karsar (üye)
Artvin / Amatör

FF,dışında bir makina vede en iyisi olsun diyorsan 7D alıp geçeceksin..

Tarih: 11 Haziran 2010, 10:46 - İp: 85.***.**5.173
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

7d almadınmı hala.

Tarih: 11 Haziran 2010, 13:59 - İp: 78.***.**5.80
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Seni sonuca goturmek icin biraz iddiali ve inandirici laflar kullanmak gerekir sanirim.
Sana Japonyadaki uye oldugum Makina dergilerini turkceye cevirip neden 7D alman konusunda uzunca bir yazi yazabilirim.Ama ben ozetle 7D yi almanda israr ediyorum.Bazen sadece fotograf isini bilmekde yeterli degil acikcasi,piyasayi takip etmek,makinalara eklenen yeni ozellikleri ve artilarini anlamak,ve yenilikleri yerinde gorup en iyi demiyeyimde,en avantajli urunu anlayabilmekde bu konuda dogru karar vermenize yardimci olur.Ben hobim geregi bu piyasayi devamli takip eden bir insanim.Bana sor bugun ne gibi yenilikler oldu sana aninda siralayim kopya cekmeden!!!
Sonucta tabiki sizin kararinizdir ucuz bir makina ilede,hatta 550D ilede bu isi halledebileceginizi dusunebilirsiniz.Ancak benim icin bir fark varki; 63 bolge cift tabaka,hem renk,hemde isiklandirma bilgilerinden yola cikan yeni sistem isik dengesi olceri diyeyim (turkceye nasil cevrilir bilemiyorum) en agir,en yenilikten nasibini almis ve en onemli ozellik olmasi itibari ile,acik ara 7D yi 40D olsun,550D olsun,bu makinalardan ustun kilar.Ben kusura bakmayin su anda 1700$ civari 15-85 lensi ile alabilirim bu makinayi ancak bir Nikoncu olarak D90 ve D700 ile fazlasi ile mutluyum.Lens stoklarindada buyuk bir revizyon gerekiyor tabiki oda ayri bir neden.Bir degisiklik istiyorum aslinda hani Mercedes surenler bazen birde BMW deniyeyim bakalim nasil olacak derler ya aynen o hikaye...

Tarih: 11 Haziran 2010, 14:38 - İp: 221.***.**6.23
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Mersedes ve bmw arkadaş itişli olup karda buzda gidemezler. Audi önden çekişlidir kar buz dinlemez. Foturaf sanayinin audisi sony dir. Arz ederim.

Tarih: 11 Haziran 2010, 16:46 - İp: 78.***.**5.80
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

burada yazılan yorumlardaki en güzel eleştiri/tavsiye şudu bence;

"full frame almayacaksan direk 7d almalı"

zaten benim verdiğim linkte türkçe olarak neler getirip neler götürdüğünü anlatıyorlar. benim o videoda en çok beğendiğim şeyde şu oldu; yaklaşık 3000 kusur fotoğrafçıya sormuşlar (sayısını tam hatırlamıyor olabilirim) ve onları dinleyerek istekleri makineye entegre etmişler. bu bile bence çok kayda değer bir avantajdır.

alırsanız şimdiden hayırlı uğurlu olsun (kendimi canon satıcısı gibi hissettim yaw )

---------
nasıl okadar çok fotoğrafçıya sorabilirler ki? bende bu kısma taktım kafayı

o 3000 kişinin listesini gösterin inanacağım. recep ivediğin denizin dibindeki 300 çeşit balık çeşitini "saydın mı len " dediği gibi.

http://www.facebook.com/video/video.php?v=107556942590409&ref=mf

#remi5861' tarafından 11.06.2010 17:42:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Haziran 2010, 17:33 - İp: 85.***.**2.195
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Pazarbey ATC yada degisik sistemler ile o olay yaklasik10-15 sene once halloldu.Sizi kirmayayim AUDI yide katalim icine olsun bitsin...4 ceker olanini...

Tarih: 11 Haziran 2010, 18:20 - İp: 221.***.**6.23
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Hocam, saygılar.. Antika'nın yazdıklarına katılmakdan başka bişey yapamıyorum doğrusu.. Hayat çok sıkıcı olmayamı başladı.. Bangi camping felan düşünüyomusun.. Makinelerden uzak durmaya niyetlendiğim şu günlerde, elinde Canon olan aile fertlerime yaptığım tek öneriyi aktarıyım; 50d.. Spotdan almak en iyisi.. amerikanın bhphoto'suna baktığımda bin dolar fiyet görüyorum, bizim spot piyasada neye anlaşılır bilemeyeceğim, ama ikiyüzlira üzerine eklenebilir belki.. 7d içinse; gereklimi acaba.. beş de mark iki desen, farklı konuşabilirdim tabi..

Ah be hocam.. pentaksın nesi verdı sanki.. hepsi ince ayar ister makine milletinin..

Işığın bol olsun, üstadım.. Saygılar.. .

Tarih: 11 Haziran 2010, 19:21 - İp: 94.***.**3.176
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

Lazut hocam

http://www.pixel-peeper.com

şu siteyi inceleyin en iyi örnek görsel örnektir .... en azından orta ve amatör düzey fotorğafçıların dışarıda çekmiş olduğu çeşitli lenslerle bir çok örnek var iki makina içinde ve farklı farklı lenslerle denenmiş örneklerde mevut ..

Tarih: 11 Haziran 2010, 19:28 - İp: 78.***.**5.15
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Mete abi valla ben de antikanın dediklerine normal şartlar altıonda katılıyorum ancak hayat şartları altında işte yerimizde duramıyoruz..Yeni macerlara atılmak istiyor insan..

Histogram çok teşekkür ederim..Oraya daha önce de bakmıştım...

Ve arkadaşlar şu an itibaiyle tüm araştırma ve incelemnelerimi durduruyorum..

Çünkü karar verilmiştir

Canon 7d +canon 15-85 IS +50 mm f/1,4 +16 Gb UDMA kart..

Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum..

Tarih: 12 Haziran 2010, 12:08 - İp: 88.***.**4.76
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

kaçakine emmi. bunlar. tamir görmüş mi makinan.kana olmasın. türkçe olsun

Tarih: 12 Haziran 2010, 12:42 - İp: 78.***.**4.178