lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

7d Alma Macerası

Uzun süre Pentaks k10d kullandıktan sonra sistemimi canon 7d olarak yenilemek istiyorum..Bu vesile ile yapmış olduğum araştıramlarda bir çok fotoğrafa baktım.Ancak yine de son aşamda değerli üstatların tecrübeli arkdaşların bana bir iki dakikasını ayırmasını rica edeceğim

Portfolyomda da görüleceği üzeri genel amaçlı, manzara ve portre fotoğraflar çekiyorum.Fotoğraflarımda keskinlik, netlik ve renklerin canlı olmasını seviyorum.Üç yıl kadar Pentaks k10d kullandım.Canon 7d yi araştırırken ise nedense hep kuş fotoğraflarına rastladım.

1-Acaba 7d manzara çekmez mi? Özellikle canon 15-85 mm lens ile..Bu lens ile kullanmak istiyorum onu.Bu ikili nasıl olur?

2-İkinci olarak 7d nin eksikleri nelerdir diye sormak istiyorum? Mesela ISO 1600 fotoğrafları kullanılabilir mi? Veya toz ve su geçirmezliği gerçekten işe yarıyor mu? Zor doğa şartlarına dayanır mı? vs vs..

3-Nikon d300s ile 7d arasında gidip geliyorum.Ama nikonun lenslerinin pahalılığı beni korkutyor.O değil bir de günlük kullanım için uygun lens aralığı yok gibi..Hiç d300s kullandınız mı bilmiyorum ama 7d yi tercih ederken hiç bu ikisi arasında tereddüte düşeniniz oldu mu?? Düştüyseniz 7d veya d300s almanızı sağlayan faktör ne oldu?

4-Canona yabancı olduğum için soruyorum canon 15-85 (biraz da günlük kullanım için ısrarla bunu düşünüyorum.Çünkü gezmeyi çok seviyorum..ve o amaçla genel kullanımlık bir lens ararlığı gibi duruyor) iyi bir lens midir?.Özellikle de 7d ile uyumu açısından?.

5-Ve son olarak k10d ile sigma 17-70 i kullanmıştım ve çok çok memnundum.Acaba 7d ile yine sigma 17-70 (os lisi de çıkmış) mi alsam yoksa sizlerin tavsiye edeceğiniz başka bir lens veya makine var mı?

Hepinizin zamanınızı alıyorum ama görüşelirniz ve önerileriniz benim için yol gösterici olacaktır?

Şimdiden çok teşekkür ederim

#lazut' tarafından 03.07.2010 16:25:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2010, 12:39 - İp: 88.***.**8.148
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

haklısın tam kütük hemde. hele pentakstan sonra.

Tarih: 11 Haziran 2010, 00:11 - İp: 78.***.**1.123
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Ya kadir abi etme eyleme ..

Bak 40d ye bakıyorum diyorum..

Şimdi 550d yi çıkarma karşıma..

Hani 50d desen okey diyeceğim de..

Bu arada evet titreşim önlemeli olacak doğru diyorsun..

Ahh ah sattık ya gövdeden tireşim önlemeli gül gibi k10d yi şimdi bir de lenslerin titrememesine para vereceğiz

Tarih: 11 Haziran 2010, 00:14 - İp: 88.***.**0.143
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Alacaksan da alatları sıfır al lazutemmi,ikinci ele girme..Malûm Adam cinazeden gelsin,alırsın kolay,kanan mı alacaksın başka mı, kendin karar ver, ama sıfır al..

$

Tarih: 11 Haziran 2010, 00:27 - İp: 88.***.**0.129
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Elli DE binyüz dolar badi idi..Mayısta..

Tarih: 11 Haziran 2010, 00:28 - İp: 88.***.**0.129
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

sıfır pahalı emmi.
temiz ikinci el bulursada olur.
keza bende d200 ü öyle aldım.

Tarih: 11 Haziran 2010, 00:34 - İp: 85.***.**6.111
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Yok o sıfır alsın,sen gelip görmedin oturduğu yer çok uzak gali,,birşey olsa gittisi geldisi astarı pahalıya gelmesin ona bari..
Sıfır al lazut.

Tarih: 11 Haziran 2010, 00:43 - İp: 88.***.**0.129
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Sefer Hocam, bildiğin gibi D300 kullanmaktayım ve çok memnunum.Bu aralar çok fotoğraf çekemesem de fotoğraftan kopmuş değilim.Sana D300 kullanıcısı olarak D300 S modelini rahatlıkla tavsiye edebilirim.Nikon'un Antalya'da otel ve stüdyo fotoğrafçıları için düzenlediği seminere ben de Yalçınlar Antalya mağazasında çalışanlar tarafından davet edildim.Seminerde D300 S'in özellikleri de tanıtıldı ve D300 S ile çekilmiş fotoğraflar gösterildi.Bana göre D300 S'te video özelliğinden ziyade iso başarımının D300'e göre biraz daha iyi olması etkiledi.

Yok ben ille Canon alacağım dersen Canon'a alışmak için 40d ya da 50d senin işine daha çok yarar diye düşünüyorum.Yanına da Sigma 17-70 mm 2.8 lensi hiç de fena olmaz hani.

Ama bütün bu yazdıklarımız aslında kafa yormaktan başka bir şey değil.
Sonuçta fotoğrafa başladığım günden bu yana edindiğim tecrübe şudur ki:
Fotoğrafı önce bizim gözümüz çekiyor, makina da o fotoğrafı başkalarıyla paylaşmamıza aracı oluyor.
Çekim tekniklerini ve fotoğrafı bilen biri için marka ve model farketmiyor.
Ancak insanın aklının ve kalbinin yattığı bir marka ve model illaki oluyor.
Senin gönlün ve aklın hangisine yatarsa onu al.

Tarih: 11 Haziran 2010, 01:41 - İp: 95.***.**9.123
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

K10d nin satılmasına üzüldüm Sefer Hocam,acele karar olmuş besbelli.

Neyse o zaman en iyisi çok masraf yapmadan bir harcama yapmak.

FF olması aslında verdiği güzel açıdan, manzara için, derinlik için daha iyi olurdu ama çok pahalı tabi bu ekipmanlar.

Gücün yetiyorsa 5Dm2 + 24-105 derim ben
Yetmiyorsa 40d + 15-85 tabii ki güzel fikir.

Tarih: 11 Haziran 2010, 02:01 - İp: 78.***.**3.68
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Rahmetli Sakıp Sabancı gibi konuşacağım ......

ER-GO-NO-Mİİİİ ..... ER-GO-NO-Mİİİ ..... ER - GO- NO - Mİİİ .....

O sebeple minyatür boyutlardaki , insanın dokunmaya çekindiği 550D önerenlere şiddetle karşı çıkıyorum .

Bence DSLR'ler içinde en önemli özellik ele oturma, ergonomi, kumande ve kullanım kolaylığı . Ayrı sınıflardaki makinalar teknik olarak birbirine çok yakın ve aynı sensörleri paylaşıyor olsalar da ergonomileri arasında dünya fark var .

Her ayar için menüye girilmeyecek , gövde de önemli fonksiyonlar için fazladan 4-5 düğme olacak , çift kumanda tekerleği , ilave üst LCD ekran bulunacak.

7D'de var , D300s'de de .... 40D'de de , 50D'de de .... 550D 'de yok .

-----------------------

Soruna Kadir cevap vermiş Lazut ...Bir tek sanırım Hasselblad'da istenirse pixel miktarı kısılıp , sonucunda ISO yükseltilebiliyor .

Tarih: 11 Haziran 2010, 02:25 - İp: 96.***.**4.180
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bu seçim aşamasında tercihimi hiç düşünmeden 7 d den yana kullanırdım.
çümnkü marka canon
çünkü lensleri bol
çünkü insanlar bu markayan sıcak bakıyorlar
çünkü kaliteli lens seçeneği bol
çünkü alırkende satarkende hiç zorluk çekmezsin
çünkü video modu var (satarken kolaylık sağlar yada iş icabı kullanırsın)
çünkü dış çekimler için ideal çünkü korumasına güveniyorum
çünkü son model

caondan, insan fotoğraflarında ve doğal renklerde hiç sorun yaşamadım her zaman beni memnun etti.

canon 40dyi noise performansı açısından düşünebilirdim. ama 7d gerek video modu gerek son model oluşu gerekse de40dnin abisi niteliğinde çıkması nedeniyle 7dyi tercih ederdim.

CANON 7D incelemesi:
tık

Tarih: 11 Haziran 2010, 04:26 - İp: 88.***.**3.172