lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

7d Alma Macerası

Uzun süre Pentaks k10d kullandıktan sonra sistemimi canon 7d olarak yenilemek istiyorum..Bu vesile ile yapmış olduğum araştıramlarda bir çok fotoğrafa baktım.Ancak yine de son aşamda değerli üstatların tecrübeli arkdaşların bana bir iki dakikasını ayırmasını rica edeceğim

Portfolyomda da görüleceği üzeri genel amaçlı, manzara ve portre fotoğraflar çekiyorum.Fotoğraflarımda keskinlik, netlik ve renklerin canlı olmasını seviyorum.Üç yıl kadar Pentaks k10d kullandım.Canon 7d yi araştırırken ise nedense hep kuş fotoğraflarına rastladım.

1-Acaba 7d manzara çekmez mi? Özellikle canon 15-85 mm lens ile..Bu lens ile kullanmak istiyorum onu.Bu ikili nasıl olur?

2-İkinci olarak 7d nin eksikleri nelerdir diye sormak istiyorum? Mesela ISO 1600 fotoğrafları kullanılabilir mi? Veya toz ve su geçirmezliği gerçekten işe yarıyor mu? Zor doğa şartlarına dayanır mı? vs vs..

3-Nikon d300s ile 7d arasında gidip geliyorum.Ama nikonun lenslerinin pahalılığı beni korkutyor.O değil bir de günlük kullanım için uygun lens aralığı yok gibi..Hiç d300s kullandınız mı bilmiyorum ama 7d yi tercih ederken hiç bu ikisi arasında tereddüte düşeniniz oldu mu?? Düştüyseniz 7d veya d300s almanızı sağlayan faktör ne oldu?

4-Canona yabancı olduğum için soruyorum canon 15-85 (biraz da günlük kullanım için ısrarla bunu düşünüyorum.Çünkü gezmeyi çok seviyorum..ve o amaçla genel kullanımlık bir lens ararlığı gibi duruyor) iyi bir lens midir?.Özellikle de 7d ile uyumu açısından?.

5-Ve son olarak k10d ile sigma 17-70 i kullanmıştım ve çok çok memnundum.Acaba 7d ile yine sigma 17-70 (os lisi de çıkmış) mi alsam yoksa sizlerin tavsiye edeceğiniz başka bir lens veya makine var mı?

Hepinizin zamanınızı alıyorum ama görüşelirniz ve önerileriniz benim için yol gösterici olacaktır?

Şimdiden çok teşekkür ederim

#lazut' tarafından 03.07.2010 16:25:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2010, 12:39 - İp: 88.***.**8.148
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Al o zaman benim deüçyüzü,madem fidyo çekmeyecen,,nukon 16*85 de ikinci elde 550~600 dolardır..Kullan gali..

DSLR Alpha A550 mantalitesi.

Tarih: 10 Haziran 2010, 17:53 - İp: 88.***.**0.129
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kullandıgım sure boyunca (malum bozuldu meret) 1000d bile 1600 isoda (bana gore temiz) fotograf verirken 7d nın geri kalacagını dusunmuyorum.
15-85 iyi bir aralık,lenste basarılı bir lens duydugum kadarıyla. 17-70 dense daha esnek bir aralık,15mm de olsa...
7d benım cok begendıgım bir makine..d300 de oyle aslında ama dusununce ikisinden birini sececek olsam 7d secerdim gibi geliyor..

şimdi okadar k10d kullanmıs biri olarak 7d manzara cekmezmi diye bir soru sorarsan, eline makine almamıs acemiden zerre farkın kalmaz onuda soyleyeyim..

ikisinide kullanmadım malesef, o yuzden soyleyeceklerim havada kalır, sadece kendi gorusumdur.. ikiside insanı zerre kadar pişman etmeyecek makineler.
ikiside alıp bir daha ardına bakmayı gerektirmeyecek makineler.
oyuzden en onemli tavsiye kıstası olan, hangisine ısınırsan onu almanı oneriyorum.
sanırım aklında 7d bir adım daha onde..

k10d yi sattıysan yapacak birsey yok,ama satmadıysan (yine bana gore) degiştirmenin anlamıda yok...

şimdiden hayırlı olsun..
cevabım:7d

Tarih: 10 Haziran 2010, 17:53 - İp: 95.***.**8.65
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

d300s doğru tercih ama 16-85 yerine tamron 17-50 f2,8'i de düşünebilirsin diye düşünüyorum.

Tarih: 10 Haziran 2010, 17:56 - İp: 85.***.**3.114
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

sefer hocam merhaba,

ben pentax ı değiştirdiğimden beri epey rahatladım inan.
lens konusu zaten apayrı,büyük rahatlıkmış.
kaç çeşit lens alıp sattım.

image kalitesi olarak hiç pişman olmadım.

bana kalırsa şimdilik geçiş kolaylığı için:
40d çok iyi bir makine ve fiyatı gerçekten çok iyi.
ff istersen 5d bile seni çok çok tatmin eder.

lenslere öncelik verirsin bu arada.

7d mi dersen,biraz daha para biriktirip kesinlikle 5 D mII
7d fiyatıyla biraz arada kaldı benim gözümde.
croplular için pahalı bir seçim.
o kadar para verdikten sonra ff alırım daha iyi olur diye düşünüyorum..

lens konusunda kafan hiç takılmasın.
alternatif çok fazla..

Tarih: 10 Haziran 2010, 17:59 - İp: 85.***.**9.43
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Cinazeye gitmiş aradığın kişi lazut,,boğulma mı ne olmuş gali,,defnetme mukabilinde imiş şeherlerarası olaraktan..Bil de..

Tarih: 10 Haziran 2010, 19:10 - İp: 88.***.**0.129
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili çağdaş ne yazık k10d yi sattım..

Yani şu an yolun yarısna gelmiş vaziyetteyim..

.........................................

Hata abi 50 mm günlük kullanımlarda çok dar ..Tamam 17 si ve 2,8 olması çok iyi ama 50 beni çok sınırlıyor.

.....................................

Sevgili kadir meselyi aslında sen daha iyi biliyorsun..Çünkü 7d ile ilgili olarak özelden ilk yazdığım kişilerden biri de sendin.

O zamn da aynısını söylemiştin :Ama ne yazık 5d mk II bana çok pahalı geliyor..Sonuçta varacağımız liman FF limanı ama şu an bu hiç mümkün değil.GG de bile en ucuzu sadece gövde olarak 4500 TL..HAdi bu hayyamda düşse düşse en afazla 4000 TL ye kadar düşer ki 7d ile arasında 2000 TL fark oluyor..Yani iki 7d farkı..

Ama öte yandan yeni bir sisteme geçtiğim için aslında sıfırından bir 40d ya da en azından çekim sayısı düşük bir 40d yi 15-85 ile denemeyi de düşünmüyor değilim..

Tarih: 10 Haziran 2010, 20:53 - İp: 88.***.**1.226
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

a520 al hoca.
madem alıcan 7d al.

Tarih: 10 Haziran 2010, 21:05 - İp: 78.***.**1.123
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Üretmen adamsın gali, kanan A520 al..

Tarih: 10 Haziran 2010, 21:30 - İp: 88.***.**0.129
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

625 i de çıktı mı?

Tarih: 10 Haziran 2010, 22:00 - İp: 88.***.**0.143
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sualtında da çeken eyi bir kombinasyonlu mak alat bak kendine evvela lazut..Bi de ona ileride para verme bari..

Tarih: 10 Haziran 2010, 23:06 - İp: 88.***.**0.129