lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

7d Alma Macerası

Uzun süre Pentaks k10d kullandıktan sonra sistemimi canon 7d olarak yenilemek istiyorum..Bu vesile ile yapmış olduğum araştıramlarda bir çok fotoğrafa baktım.Ancak yine de son aşamda değerli üstatların tecrübeli arkdaşların bana bir iki dakikasını ayırmasını rica edeceğim

Portfolyomda da görüleceği üzeri genel amaçlı, manzara ve portre fotoğraflar çekiyorum.Fotoğraflarımda keskinlik, netlik ve renklerin canlı olmasını seviyorum.Üç yıl kadar Pentaks k10d kullandım.Canon 7d yi araştırırken ise nedense hep kuş fotoğraflarına rastladım.

1-Acaba 7d manzara çekmez mi? Özellikle canon 15-85 mm lens ile..Bu lens ile kullanmak istiyorum onu.Bu ikili nasıl olur?

2-İkinci olarak 7d nin eksikleri nelerdir diye sormak istiyorum? Mesela ISO 1600 fotoğrafları kullanılabilir mi? Veya toz ve su geçirmezliği gerçekten işe yarıyor mu? Zor doğa şartlarına dayanır mı? vs vs..

3-Nikon d300s ile 7d arasında gidip geliyorum.Ama nikonun lenslerinin pahalılığı beni korkutyor.O değil bir de günlük kullanım için uygun lens aralığı yok gibi..Hiç d300s kullandınız mı bilmiyorum ama 7d yi tercih ederken hiç bu ikisi arasında tereddüte düşeniniz oldu mu?? Düştüyseniz 7d veya d300s almanızı sağlayan faktör ne oldu?

4-Canona yabancı olduğum için soruyorum canon 15-85 (biraz da günlük kullanım için ısrarla bunu düşünüyorum.Çünkü gezmeyi çok seviyorum..ve o amaçla genel kullanımlık bir lens ararlığı gibi duruyor) iyi bir lens midir?.Özellikle de 7d ile uyumu açısından?.

5-Ve son olarak k10d ile sigma 17-70 i kullanmıştım ve çok çok memnundum.Acaba 7d ile yine sigma 17-70 (os lisi de çıkmış) mi alsam yoksa sizlerin tavsiye edeceğiniz başka bir lens veya makine var mı?

Hepinizin zamanınızı alıyorum ama görüşelirniz ve önerileriniz benim için yol gösterici olacaktır?

Şimdiden çok teşekkür ederim

#lazut' tarafından 03.07.2010 16:25:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2010, 12:39 - İp: 88.***.**8.148
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bak artık ayıp olmasın diye bize sofra felan donatacan değil mi kırsalında,,makina ve alatların hayrına yani..

Ağaç altında mı yaparsın,,kapalı fişmekânda mı bilemeyiz gali..Zira pzremminin biti kuduruyor,gidelim gene diye..

Tarih: 18 Haziran 2010, 22:43 - İp: 85.***.**6.166
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

şu an lazut hocayı kıskanmaktayım.

helal olsun hocam. benim bu konuya yazdığım bir yazı vardı orada video vardı. orada anlatılanlara göre bu makineyi yapmadan önce bilmem kaçbn tane fotoğrafçı ile görüşmüşler görüşlereşini almışlar. bu makina sadece bu yüzden ve çift şeyden(aklıma gelmedi meretin ismi) dolayı bile alınır bence.

bence alırkende satarkende pişman olmayacağınız ve çk rahat kullanacağını bir model aldınız. bravo size. kutlarım.

bakın bu makine ile birde kısa film çekmişler. deneme mentalitesi herhalde. yoksa vimeoda yada yorutubede canon 7d film diye aratsanız bir sürü örnek video vardır. bence siz bunu epey kullanırsınız satmazsınız satarsanızda bu kaliteyi bidaha zor bulursunuz

filmin ismi ÇAN
TIK

Tarih: 18 Haziran 2010, 22:45 - İp: 88.***.**4.194
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

İlk izlnemilerim..

7d ile ilgili araştırma yaparken 2-3 tane şövalye ile tanışmıştım..

Dedikleri şey "pentaks bırakılıp ta 7d alınır mı"..

Bir diğer ise "k10d den sonra 7d aldım ama iki hafta sonra 7d yi satıp tekrar k10 aldım"" diyordu..

Hayır arkadaşlar yok böyle birşey..

Bir kere elinize aldığınızda kollarınıza verdiği ağırlık zaten onun farklı bir makine olduğunu hissettiriyor.

Kartım omadığı için fotoğraflarını PC ekranında izleyemedim ancak menüsündeki zenginliğin benim ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılayacağı aşikar..Özellikle stiller ve bu stillerin pc den yüklnebilmesi insanı rahatlatıyor.

İkinci hoşuma giden ve k10d de gördüğüm en büyük sıkıntı olan dinamik range tam istedeiğim gibi..Buna çok sevindim.Ve 550 lerde de olan gölgeleri diğer aydınlık kısımlarla eşitleme özelliği çok çok iyi..

Ama ilk etapta sevmediğim yönü ise lensi sökme tuşunun lensin sol tarafında oluşu..Makineyi sağ el ile tuttuğunuzu düşünürseniz lensin solunda kalan tuşa sağ el parmaklarınızla ulaşmanız mümkün değil.Bu da lensi sökmek için makineyi kucağnıza almanız, tuşa sol el parmaklarınızla basıp lensi sağ elinizle sökmek anlmaına geliyor..Bu çok zahmetli..k10d ile bu o kadar basitti ki..

Neyse kartım gelene kadadr makşneyi kurcalmaya devam edeceğim..

Ondan sonra da inşallah bir 7d incelemesi ile tüm gördüklerimizi paylaşacağım..

Tarih: 18 Haziran 2010, 22:58 - İp: 88.***.**2.218
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Kumköy emmi allah aşşkına söyle o emmiye amasyaya kadar gelmişken geliverin de gene buraya..

Sevgili remi teşekkür ediyorum..Allah sana da nasip etsin..

Tarih: 18 Haziran 2010, 23:05 - İp: 88.***.**2.218
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Yok lazutemmi,bunlar biyere gidemezler baksana,,sallaya sallaya haziran bitti be..

Ben gelem de sabret ama accık,işler var..

Yok gidelim şu adamın yanına alatlarını hayırlamaya derler ise o başka,,şaban suspanda zati hep nilifer köprüsü üzerinde,,sırt çantası ile..O hazır yani..

Gel senle accık güney sahillerine inelim istersen he..

Tarih: 18 Haziran 2010, 23:09 - İp: 85.***.**6.166
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Emmi sorma 5 günlük tatilim var ..Onu da sakaryadki fındığıma ayıracam.

#lazut' tarafından 18.06.2010 23:20:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Haziran 2010, 23:16 - İp: 88.***.**2.218
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Lens değiştirmesinden ne şikayet edersin ki hem sen,, ,,zaten sol tarafından basıp sağ elle değiştireceksin ki..Şiy buldun şiy arama sende..

Tarih: 18 Haziran 2010, 23:27 - İp: 85.***.**6.166
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Emmi bizde neyse odur.İyisiyle kötüsüyle.En ufak bir kusuru ve en ufak bir avantajı atlmadan..Yani "objektif"

Bak yana lazutun altında ne yazıyor görüyorsun değil mi e mmii

Tarih: 18 Haziran 2010, 23:35 - İp: 88.***.**2.218
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Gördüm,bizde öyleyiz emmi..

YAKUUMMMM

Tarih: 18 Haziran 2010, 23:55 - İp: 85.***.**6.166
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Hayırlı uğurlu olsun Sefer Hocam, güle güle kullan.Yeni ekipmanla yeni fotoğraflar bekleriz artık

Tarih: 19 Haziran 2010, 00:46 - İp: 95.***.**5.96