lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

7d Alma Macerası

Uzun süre Pentaks k10d kullandıktan sonra sistemimi canon 7d olarak yenilemek istiyorum..Bu vesile ile yapmış olduğum araştıramlarda bir çok fotoğrafa baktım.Ancak yine de son aşamda değerli üstatların tecrübeli arkdaşların bana bir iki dakikasını ayırmasını rica edeceğim

Portfolyomda da görüleceği üzeri genel amaçlı, manzara ve portre fotoğraflar çekiyorum.Fotoğraflarımda keskinlik, netlik ve renklerin canlı olmasını seviyorum.Üç yıl kadar Pentaks k10d kullandım.Canon 7d yi araştırırken ise nedense hep kuş fotoğraflarına rastladım.

1-Acaba 7d manzara çekmez mi? Özellikle canon 15-85 mm lens ile..Bu lens ile kullanmak istiyorum onu.Bu ikili nasıl olur?

2-İkinci olarak 7d nin eksikleri nelerdir diye sormak istiyorum? Mesela ISO 1600 fotoğrafları kullanılabilir mi? Veya toz ve su geçirmezliği gerçekten işe yarıyor mu? Zor doğa şartlarına dayanır mı? vs vs..

3-Nikon d300s ile 7d arasında gidip geliyorum.Ama nikonun lenslerinin pahalılığı beni korkutyor.O değil bir de günlük kullanım için uygun lens aralığı yok gibi..Hiç d300s kullandınız mı bilmiyorum ama 7d yi tercih ederken hiç bu ikisi arasında tereddüte düşeniniz oldu mu?? Düştüyseniz 7d veya d300s almanızı sağlayan faktör ne oldu?

4-Canona yabancı olduğum için soruyorum canon 15-85 (biraz da günlük kullanım için ısrarla bunu düşünüyorum.Çünkü gezmeyi çok seviyorum..ve o amaçla genel kullanımlık bir lens ararlığı gibi duruyor) iyi bir lens midir?.Özellikle de 7d ile uyumu açısından?.

5-Ve son olarak k10d ile sigma 17-70 i kullanmıştım ve çok çok memnundum.Acaba 7d ile yine sigma 17-70 (os lisi de çıkmış) mi alsam yoksa sizlerin tavsiye edeceğiniz başka bir lens veya makine var mı?

Hepinizin zamanınızı alıyorum ama görüşelirniz ve önerileriniz benim için yol gösterici olacaktır?

Şimdiden çok teşekkür ederim

#lazut' tarafından 03.07.2010 16:25:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2010, 12:39 - İp: 88.***.**8.148
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Makine PC üzerinden kontrol edilebiliyor..Hatta hafıza kartım olmadığı için yapılan fotoğraf çekişmleri de direkt PC nin hardiskine kaydediliyor..Bu çok harika bir özellik.İşte sayede çekitğim iki fotoğrafı ilk fotoğraflar diye aşağıya yüklüyorum..

Asıl amacım manzara çekimiydi ve işte o doğrultuda bir fotoğraf.

Makinedeki çekim sahnelerinden manzara çekim stilinde keskinlik +4,kontrast ,+1 doygunluk +1, renk tonu 0 seçimi yapılarak çkeilmiş bir fotoğraf..

f/8
1/640
ISO 125
Odak uzaklığı 15 mm
Lens canon 15-85mm IS

Tarih: 19 Haziran 2010, 14:18 - İp: 88.***.**0.74
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Aynı stil ile çekilmiş bir portre..

Renkler insan teni rengine gayet yakın..Bu arada söylemeyi unuttum yukarıdaki ve aşağıdaki fotolasrda beyaz ayarı güneşli de..

f/8
1/40
ISO 400
Odak uzaklığı 40 mm

Tarih: 19 Haziran 2010, 14:24 - İp: 88.***.**0.74
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Fotolar iyi de makinenin görüntüsünü hiç beğenmedim.
Ha kaporta kötü diye motorda kötü olacak değil.
O sonra ortaya çıkar.
2. fotoda beyaz ayarı sorunlu gibime geldi.
Pentakıs daha iyiydi gibime geldi. Hani wb konusunda.
D300s daha yakışıklı bir makinaydı bana kalırsa.

Neyse yinede hayırlı olsun.

Tarih: 19 Haziran 2010, 14:55 - İp: 85.***.**4.9
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Emmi bilakis kaporta iyi..
Özellikle pentaksaalışkın biri için elim çabuk uyum sağladı.tek kusur dün dediğimgibi lens çıkarıp takması..

İkinci foto için ise makinenin sahnelerinden portre var onunla çekim yapmadım henüz.Ve iç mekan olduğu halde beyaz ayarını güneşlide unutarak çekitğim ama ona rtağmen benim yine de başarılı bulduğum bir foto..

Bu arada sen nikonun renklerine alışmışsın emmi..

Birazcık o dünyadan sıyrılsan eyi olur..

Tarih: 19 Haziran 2010, 15:13 - İp: 88.***.**0.74
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

lazut hocam hayırlı olsun demeyi unutmuşum.

hocam bişe decem, bu canon 7deyi incelemek için şuan acele etme. elbette yaz bişeyler ama genel bir incelemeyi en az bi 1 yıl geçince yap bence.

ama arada yazabilirsin mesela, pentaxta şöyleydi canona gçince şunlarr yok yada var yada güzel değil gibi ama sıkı bir incelemeyi bekliyorum sizden.

ister buraya yazın ister kendi sitenize. inceleme için burası daha çok faydalı olur herkes için ama sitenizede yazmanızı tavsiye ederim. 2 yerde de olsun. ordan bulamayan burdan bulsun gibisinden.

bende sizin bu alımınızla ilgili kendi bloğuma yazı yazmak istiyorum. ne zaman yazarım bilmem ama siz yazmadan ben de yazmayacağım. o yüzden yazdıklarınızı objektif bir görüşle takipteyim

Tarih: 19 Haziran 2010, 18:30 - İp: 78.***.**3.100
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili remi teşekkür edferim..Elbette dediğin gibi yapmayı planlıyorum.Makineye tam hakim olmadan verilebilcek hr hangi bir bilgi yanlış olur.Hatalı olur.

Şu an makineyi tanımaya çalışıyorum.Tatile de girdik:Şimdi biraz daha fazla zamanım da olacak .Ama şu bir gerçek şimdi biraz daha rahatım.Çünkü makinem ile yapabileceklerim çok daha fazla..

Tarih: 19 Haziran 2010, 18:50 - İp: 88.***.**7.202
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

7D hayırlı olsun Lazut ....

Belki bildiğin bir konu ama makinadaki firmware'in hangisi olduğunu kontrol etmende fayda var - 7D için arka arkaya 2 tane firmware update çıktı . Ilki önceki pozların hayali görüntüsünün bir sonraki pozda gözükmesini düzeltti , ikincisi de video ile ilgili 2-3 sorunu ...

Tarih: 20 Haziran 2010, 11:34 - İp: 96.***.**4.180
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Evet paperman şu an üzerinde 1.1 var.Ama son sürüm 2.1.
Ancak kartım olmadığı için henüz güncelleme yapamadım..

Ayrıca EOS Utilities de bilgisayarddan makineye picture style yüklemesi de yapamıyorum..Yükleme butano gözükmüyor.Sebebini henüz anlayamadım ama makinenin son sürümünü yükledikten sonra düzeleceğini umuyorum..

Tarih: 20 Haziran 2010, 20:01 - İp: 88.***.**1.231
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Lazut görüntü kalitesi olarak pentaxmı canon mu iyi tarafsız gözle içinden geleni söyle makineden ilk çıkış olarak müdahalesiz resim kalitesi açısından....Hayıtlı olsun makinen...

Tarih: 20 Haziran 2010, 20:31 - İp: 85.***.**4.157
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

benim yakışıklı,sıcakkanlı oğlumu güzel çekiyorsa;güzeldir....haydi bakalım kıvanma zamanıdır....güzel günlerde kullanman dileklerimle..

Tarih: 20 Haziran 2010, 21:11 - İp: 85.***.**3.110