the_wall
the_wall (üye)
Ankara / Firma

Neyi Ne Kadar Paylaşıyoruz !!!

Merhabalar…

Sitede söz konusu olan bir sıkıntıdan söz etmek ve akabinde siz değerli özellikle bu sıkıntıları dile getiren değerli NF üyelerinden belki yorum belki de açıklama alma amacı ile bu forum başlığını açtım…

1- Fotoğraflara yorum yapılırken kullanıcı isimlerinin belirtilmesi fotoğrafın değerlendirilmesinde samimiyet kıyağı ile yorumlanıyor ve bu da yeni yani siteye yeni üye olmuş arkadaşların şevkini azaltıyor. Benim bu yazışmalardan özel msj olarak gönderilen telkinlerden anladığım bu…
2- Fotoğraflara yorum yazılırken eleştirisel ve fotoğraf sahibi kullanıcıya artı değer katacak ya da katabileceğini düşündüğünüz alt yapıda cümleler seçilmeli.
3- Kırılmadınız umarım, amman yanlış anlamayın, abi nasıl orada havalar, görüşelim bir ara, hal hatır, yav bu bizim kanki değimli v.s v.s gibi üsluplardan kaynaklanan sıkıntılar.

Ben bu sıkıntıları kısaca özetlemeye çalıştım ve naçizane yorumlamaya çalışacağım.

Paylaşmanın sınırlarının belirlenmesi kar amaçlı bir şirketin vizyonlarındandır net fotoğraf sitemizin değil. Sınırların oluşturulması bireysel ya da bireylerin hedeflediği toplumsal kazanımlar içindir. Sınırlar çizilmez, çizilmemeli. Sahiplenmemek özgürlüktür, paylaşmak ise bu bağlamda yürünmesi görüyorum ki artık koşulması gereken bir yol. Önemli olan üsluptur diye düşünmekteyim. Bir insana ismi ile hitap etmek nezakettir, inceliktir… Ayrıca kullanıcı profilinde herkesin ismi mevcut. Paylaşılmış bir şeyin paylaşılmaması gerekliliği düşündürücü. Gerçi burası çılgın bir Türkiye….

Samimiyet kıyağı hususunda söyleyeceğim pek bir şey yok. Bu bireysel bir problemdir siteye yansıtılmasının yorumu bireyin özgür iradesindedir, kullanıcıların değil. Kullanıcının karakterini ona uygun sitelerde değerlendirelim, burada sadece bahsi geçen fotoğraflar ve bize anlattıkları olsun.

Beğendiğiniz ve size başka duygular hissettiren bir karenin altına bu bağlamda yorum yapmanın ne sakıncası olabilir. Mükemmel, beni aldı götürdü v.s gibi yorumların da fotoğraf sahibinin komposizyon çalışmalarında vereceği hissiyatı değerlendirmesinde yardımı olacaktır. Beğenilmekte, beğendiğini belirtmekte bir yorumdur. Tabii ki teknik anlamda destek de olsun ama olmazsa olmazımız değil. Kullanıcının fotoğrafına yapılan eleştirisel yorumlara cevap vermesi de nezakettir. ( evet haklısınız, ama ben şu noktada buna dikkat ettim v.s ) Sitemizde bu hususta daha dikkatli olmalıyız. Dediğimiz gibi karakterlerin fotoğraflara yansıttığı önemlidir bana yada bize değil…

Kullanıcının beğenilerinde sınıflandırma yapması ( doğa, kuş, sb, soyut, manüpilasyon, dijital kurgu v.s ) , bir tercihtir, önyargı değil. Bu önyargı ile değerlendirilen kullanıcılar ( bu kullanıcı şunu sever, bunu sever v.s ) değerlendiren kullanıcının inisiyatifinde değildir. Örneğin; biri çıkar doğa fotoğrafı ya da makro sevmez diye sınıflandırmak yanlış, bu bir önyargıdır, tercihlere karşı içgüdüsel hiyerarşi arayışı.

Yapılan seviyeli ve elbette üslupta nezaket sınırları içerisinde bulunan yorumları kullanıcıların tercihlerini de ön planda tutarak değerlendirelim.
Bırakın herkes birbirini tanımaya çalışsın…

Yeni üyelerimizde…

Saygılarımla…

Ahmet YILMAZ. ( the_wall )

Tarih: 2 Ocak 2009, 11:55 - İp: 212.***.**9.16
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ANNE BAK.. KRAL ÇIPLAK..
şu gerçek ki, kişiler dostlarını savunurken tarafsız olamıyor.

Biraz uzun yazacağım dostlarım.. Nereden başlasam bilmiyorum. Ama
Görünürde THE WALL in gitmesine ben sebep oldum gibi.. Yani tek başıma ben.. Zalimliğimle wall'e zulmettim, haksızlıklar yaptım. Onu rencide ettim

1-) Yaklaşık 1 yıl önce.. eeylem adlı üye bir foto ekler. bir deniz kıyısı.. s-b bir foto.. the wall onu eleştirir. sonradan ben de şöyle yazarım:
sayın WALL'e şu şu sebeplerden dolayı katılmıyorum. Bence bu yönden hatasız bir fotoğraf.. vs vs..

Sonra WALL bana özelden yazar hemen.. çok tepkilidir!
Bu özel mesajı okuyunca çok şaşırdım. Ve ona cevaben dedim ki;
"forum bölümünde eleştirmekle ilgili o konuları açan siz değil miydiniz? eleştiriyi savunan sizden bu cevabı alınca çok şaşırdım" dedim.

Gelen cvp :
"afedersiniz.. biraz tez canlı davrandım sanırım." gibisinden birşeylerdi.
Ve konuyu kapattık tabii..

2-) Aradan bir zaman sonra yine bu defa ben THE WALL in bir fotoğrafına eleştiri yazdım. Ama yine gelen cevap hiç te ılımlı olmadı! O fotoyu sildiği için bilemiyorum. bir bunu kanıtlayamıyorum!

3-) 4 ay kadar önce THE WALL'in köpekli bir fotosu vardı. Optimist35 adlı arkadaşımız o fotoya bir eleştiride bulunmuş. THE WALL ise, herkesin yorumuna teşekkür ederken, OPTİMİST35'e cevap vermeden geçmiş.
Ben de o fotoya girip bu tavrını eleştirdim. Sonra durumu toparlamaya çalıştı tabii.. Fakat yine kendisine yapılan eleştiriye hazımsızlık göstermişti sonuçta..

ETTİ Mİ 3..

4-) THE WALL'in sondan üçüncü fotosuna bir yorum yazdım. yani "aralık portre" adlı fotoya.. Yorum aynen şöyle :

iyi pozlanmış, teknik olarak başarılı bir fotoğraf..
ama zaten sizin gibi iyi bir fotoğrafçıdan bu sonucu görmek doğal..

Ancak fotoğrafta gerek modelin ifadesi, gerek kadraj, gerekse fotoğrafın genel atmosferi, bana "hatıra tarzı" bir fotoğraf izlenimi verdi.
Daha farklı bir ifade ve açı eşliğinde, daha güçlü bir kompozisyonel portre oluşturulabilirdi.

Amcaya gelince, onunla şöyle güzel bir sohbet etmek isterdim. Eminim hayat adına öğrenilecek şeyler vardır bu temiz yüzlü, beyefendi insandan..

başarılar..

İşte bu yorumumdan sonra THE WALL bana çok öfkeyle döndü. Bana yazdığı uzun mesajda, benim fotoğraftan hiç anlamadığımı vs vs.. yazmış.
Ve beni ordan burdan sebeplerle ŞİDDETLE kınamış!
Buyurun bakın, fotoğraf hala orada duruyor. yorumum da orada..
Wall'in bana attığı mesajı buraya taşımıyorum, özel msj olduğu için..

Şimdi benim bu fotoya yaptığım eleştiride ne var?
Rencide mi etmişim?
Ne yapmışım???
Halbuki bu fotoya yazdığım, son derece iyi niyetli bir yorumdu. Hatta bunu bir zeytin dalı olarak görüyordum. Ve eskiden yaşanmışlara rağmen, bu defa eleştiriye ılımlı yaklaşacağını düşünüyordum.
Ama çok yanılmışım!

Şimdi bu forum konusunun başlık yazısına bir bakıyorum.
Bir de THE WALL ile bugüne kadar yaşananlara bakıyorum.

Ne zaman eleştiri yapılsa fotoğrafına, kendisini kaybedecek derecede sinirleniyor!

Bu ne ÇELİŞKİ yahu?
Bu ne TUTARSIZLIK?

Sen hem forumda eleştiri yapılmasını destekle, nutuklar at, konular aç..
Hem de tarafına kibar bir eleştiri yapılınca, köpür, kontrolden çık..!!

Ben de bazı fotoğraflarıma eleştiri yazanlara gidip karşı saldırı mı yapmalıyım?

-------------------------------

7-8 ay önce siteye eklenmiş olan "şerefine atam" adlı fotoyu, yönetim farkeder farketmez sildi.
Olacak böyle şeyler.. ileriki tarihlerde de olacak.. Her sitede oluyor.. Hatta neler neler oluyor!
Mükemmel ve kusursuz olanı arayanlar, gitsin mükemmel olanı bulsun bence!!!

Sen, bu sebepten fotolarını sil..
Sonra birkaç ay önce yine hepsini bir daha sil..
Şimdi de yine bir daha "gidiyorum" de..

Eee bu arkadaşımız zaten her an gitmeye hazır!
Ceketi elinde, kapı ağzında bekliyor adeta..
birşey olsa da gitsem, der gibi..

4 senedir buradayım. Ne gidenler oldu. Ama NF kendi içinde hep yeni birilerini yarattı. Bu çark böyle döner gider!

bazı bilinmeyenlere bir açıklık getirmek istedim. bazıları da bana kalsın.

#panctom' tarafından 17.02.2010 03:30:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Şubat 2010, 00:29 - İp: 88.***.**9.108
sultann
sultann (üye)
İstanbul / Amatör

Selahattin abide son fotosunu ekleyerek yoruma kapatmış. Bir süre yada süresiz diyerek

Özge hanıma katılmıyorum maalesef. Çalıntı fotoğraflar farkediliyor hatta bazı arkadaşlar hafiye gibi bulup, forumda paylaşıyorlar.

Küfür niteliğindeki fotoğraflar farkedilince gereken yapılıyor. Farkedilmeyenleri birazda üyelerin farkedip şikayet etmesi lazım. Editöründe insan olduğunu unutmamak gerekir.

Diğer sitelere baktığınzda daha mı mükemmel çalışıyor, hayır.

Mustafayla Ahmet beyin arasında geçenlere fazla yorum yapmak istemiyorum.
Ahmet beyi tanımam ama Mustafa'yı iyi tanırım. Ve en son kalp kırmayı düşünecek insanlardan birisidir.

İyi niyetle yapılan her türlü yoruma insanların açık olması lazım.

Çok çok önceden bana yapılan bir yorumuda hatırladım da. Gülmekten kendimi alamadım. Seni bu sitede yaşatmayacağım sende diğerleri gibi çekip gideceksin demişti bana hatunun birisi.

Bende ne korkmuştum sormayın.

Umarım Selahattin abi biraz dinlenip tekrar fotoğraflarını eklemeye başlar.
En azından yorumlarını esirgemezse memnun olurum.

Sitede abi dediğim iki kişiden birisidir kendisi. (Diğeri de Şaban abi )

Tarih: 17 Şubat 2010, 16:13 - İp: 81.***.**4.225
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

sultan abla zaten çoğu söylemiş. bende ilaveten,
msuataf abiyi çok yakından tanıyorum. yani forumda yazışmalardan.
eğer bir insanın içi fesatsa yada bir insanın içinde bir art niyet varsa illaki biryerde patlak verir. ben bugüne kadar mustafa abiden hiç yanlış bir şey görmedim. duygusal davranıyorda. yani hepimiz insanız ve hepimizin duyguları var. bu sitede vatanı kurtarmadığımıza göre, o zaman ne bizim amacımız?
fotoğraf
fotoğraf sevgisi
yardımlaşma
dostluk
kaynaşma
iyilik inşaa etme
arkadaş dinme
iş arkadaşı bulma
aynı hobiden zevk alan ve en az bir yönümüzün ortak olduğu insanlarla tanışma arkadaş olma tartışma bir sonuca varma..

bazen bunları unuttuğumuzu düşünüyorum.

ayrıca bir sitenin işleyişi gerçekten çok zordur. onu ayakta tutabilmekte zordur. bazen istenilen bir isteiğin yapılabilmesi hiç kolay olmayabiliyor.
örnğin:
en kaliteli fotoğrafların üst banta seçilmesi
üst bantta dikey fotoğraf olması

bunlar gibi basit şeyler bile ardında çok zor teknik ve emek barındıran şeylerdir. bu siteye her zaman 4x4 lük fotoğraf yüklenmediğine göre, üst bantada 4x4 lük fotoğrafları nerden bulacaklar? boş mu kalsın?
dikey fotoğraf işi ise başlı başına teknik bir konudur.

yani diyeceğim şuki, bir şeyi eleştirmek kolaydır. zor olan anlayış gösterebilmektir musamma gösterebilmektir.

mustafa abiyi tanıdığım için yanlış yapmayacağına inanıyorum. gidiyorum, gittim, geldim gibi şeylerde açıkçası çok tuhafıma gidiyor. bir anlam veremiyorum.

Tarih: 17 Şubat 2010, 16:32 - İp: 88.***.**5.2
hayat_can
hayat_can (üye)
Kocaeli / Meraklı

Ahmet bey gerek fotoğraf bilgisi gerek hayata bakış açısı olarak izlediğim takdir ve takip ettiğim bir fotoğraf dostuydu.. ancak bu son gidişi ile ilgili olarak bende bir iki kelam etmek isterim..

Panctomun bahsettiği fotoğrafa yapılan yorum ve yapılan yoruma Ahmey beyin verdiği cevabı okuyunca yazmış olduğu bu güzel yazı ile çeliştiğini düşündüm bende..

insanlar eleştiriye tahammül edemeyeceklerse eleştirisel yorum istiyor butonunu seçmemeliler..Panctomun eleştiriş tarzı okadar kendi yüreğinin iyiliğini gösterir derecede nazik kiii..Ancak Ahmet beyim cevabı hakkıında aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.. bir cümle var ki.. bence ne kendisine yakışmış nede panctom bu cevabı haketmiş ;

ikimizden biri bu işten ciddi şekilde anlamıyor.

bu işten anlamadığını iddia ettiği kişi yanii panctom birçok fotoğraf yarışmasında derece almış.. fotoğrafları, onu tanıyan tanımayan herkes tarafından en güzel yorumları alan.. ve sahip olduğu bilgi birikimine güvenilerek kendisine moderatörlük yetkisi verilmiş bir arkadaşımızdır...

bu durumda bu işten anlamayan bir kişi kalıyor benim gözümde..
anlamayan demeyelimde bencillik gösteren..
başkalarını eleştirirken lafını esirgemeyen....
ama eleştiri okları kendisine çevrildiğinde bunun karşılığında çileden çıkan söylenenleri yanlış anlayan ve tepkisini anıında karşı tarafa belli eden bir kişi..
............

sevgili ÖZge çıfıtçı çarşısı benzetmen nf galerisine yapılmış bir benzetme ise şu açıklamayı yapmak isterim onunla alakalı olarak..

burası sadece profesyonel üyelerin fotoğraflarını sergilediği sadece profesyonellerin portfolyo oluşturduğu bir site değil.. eğer öyle olsaydı senin ve benim bu sitede yerimiz olmazdı değilmi?

fotoğraf hırsızları cezalarını almalı evet.. ama nf de zaten onlara destek verilmiyor ki.. fark edildiği anda müdehale ediliyor.. er yada geç.. site yönetimi de sen ve ben gibi insan.. eğer sen onlardan önce farkediyorsan bunu bildir.. kimse bunu yaptığın için sana tek ayak üstünde dikilme cezası vermez inanbana..

bunları yazdığım için bana kırılmanı istemem aslaa.. sevdiğim bir fotoğraf dostumsun..

daha bir çok şey yazılabilir elbet bu konu ile alakalı ama sanırım burada bitirmeliyim..

sevgileerr..

Tarih: 17 Şubat 2010, 19:30 - İp: 88.***.**6.1
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

konu hakkında bir iki kelam etmek istiyorum....
bu sitede veya başka yerde tanışıp birbirlerinin fotograflarına yorum yapan kişiler hakkında bazı söylemler edilmiş. ben onlara katılmıyorum...
birbirini tanıyan iki kişinin birbirlerinin fotoğraflarına yorum yapmasından daha dogal bir şey yoktur. bence....
yok fotograf iyi değilmiş...(kime göre kardeşim..?)
yok eleştiriler yapıcı değilmiş..(illa olmasımı gerekir..?)
yok kanka muhabbeti varmış...(olmaması için bir kural mı var..?)
bence fotografın sınırları çizilemez...( renkler canlılıgını yitirmiş ,yok altın kurala uymuyor , yok biraz fazla pozlanmış,vs.vs.) tabi bunlar teknik bilgiler ve illa ki gerekli olan bilgiler. ona itirazımız yok ama her fotografında bu kurallara uyacak diye bir şartı yok...
fotoğrafı çeken kişinin o an öyle hoşuna gitmiştir ,o kadarını yapabilmiştir , yeteneği o kadardır... fakat bunlar o kişi için fotograf çekmeye engel değildir ve illa bu kuralları ögrenip ona göre çekmek zorunda da değidir...
vizörden bakar ,basar deklanşöre sonrada paylaşır.sen begenirsin begenmezsin o senin problemindir...
herkes 4*4 lük fotoğraf çekecek diye bir kural yoktur..
tabi isterimki yüklenen bütün fotoğraflara yorum yapılsın, ama saygı sınırları çerçevesinde (bir işe yaramaz,becerememişsin , sil gitsin ,vs.cinsinden değil...)
kimsenin kimseyi fotoğraf çekmekten sogutma hakkı yoktur..
çünkü bu işe yeni başlayan birine söyleyeceginiz bir kelime bile o insanı fotoğraf tan sogutmaya yetecektir...(örneklerini gözdüm ve bizzat kendim de yaşadım.)
öz eleştiri yapmam gerekirse ben fotoğraf üzerine bütün teknik bilgileri okudum ama genede fotograf çekerken bunların sadece %20-%30 unu uyguluyorum diyebilirim...biliyorum şu ana kadar çektiğim bütün fotografların hiç biri çok teknik veya güzel fotograflar degil,belkide önümüzdeki en az 5 senede güzel olmayacak ama bu benim için fotoğraf çekmeye engel değil....
ama dslr ekipmanım masanın üzerinde daima duruyor.bana zararı yok kimseyede olacagını düşünmüyorum...dediğim gibi bu bir zevk meselesi ve elde ettiğiniz sonuçların güzel olması da bana göre mühim degil...(elbette güzle sonuçlar elde etmek motive edici fakat yapmaya engel değil.)

onun için yorum yaparken özellikle yeni gelen arkadaşla, daha nazik bir üslup takınmayı kendimize bir akıl tokmağı olmasını buradan bütün nf ailesine söylüyorum....
not: yazdıklarım tamamen kişisel görüşümdür ve kendi doğrularımdır...

#nizamoglu' tarafından 17.02.2010 19:45:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Şubat 2010, 19:41 - İp: 78.***.**8.47
the_wall
the_wall (üye)
Ankara / Firma

evet burası bir fotograf sitesi arkadaşlar ve o teyzemizde ölmüş....

onlarca kişiden özellikle sizi seçitim. evet siz seçilmşsiniz...
gene ajite etmişsin be dostum. yapma biraz gerçekci ol. bir miktar vaktini de seda sayan programlarına değil de dünyaya ayır...

şahsıma yaptığınız, tutarsız, dengesiz,sorunlu benzetmeleri içi ise ; ben değilde nefi_i birşey desin isterdim; yeri değil...

hayatta başarılar...

#the_wall' tarafından 18.02.2010 10:32:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Şubat 2010, 08:35 - İp: 212.***.**9.16
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Olmadı , yakışmadı ....

Tarih: 18 Şubat 2010, 09:25 - İp: 95.***.**8.208
the_wall
the_wall (üye)
Ankara / Firma

#the_wall' tarafından 29.04.2011 08:20:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Şubat 2010, 10:54 - İp: 212.***.**9.16
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

http://b.imagehost.org/view/0819/the
http://i.imagehost.org/0848/thee.png

Tarih: 18 Şubat 2010, 11:02 - İp: 88.***.**3.157
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

eğer edilen södfen ötürü ÖZÜR yazılmazsa bende bu mesajımı silmeyeceğim.

yönetim silerse sözüm çıkmaz.

terbiyesisizliğinize göz yummam.

Tarih: 18 Şubat 2010, 11:03 - İp: 88.***.**3.157