the_wall
the_wall (üye)
Ankara / Firma

Neyi Ne Kadar Paylaşıyoruz !!!

Merhabalar…

Sitede söz konusu olan bir sıkıntıdan söz etmek ve akabinde siz değerli özellikle bu sıkıntıları dile getiren değerli NF üyelerinden belki yorum belki de açıklama alma amacı ile bu forum başlığını açtım…

1- Fotoğraflara yorum yapılırken kullanıcı isimlerinin belirtilmesi fotoğrafın değerlendirilmesinde samimiyet kıyağı ile yorumlanıyor ve bu da yeni yani siteye yeni üye olmuş arkadaşların şevkini azaltıyor. Benim bu yazışmalardan özel msj olarak gönderilen telkinlerden anladığım bu…
2- Fotoğraflara yorum yazılırken eleştirisel ve fotoğraf sahibi kullanıcıya artı değer katacak ya da katabileceğini düşündüğünüz alt yapıda cümleler seçilmeli.
3- Kırılmadınız umarım, amman yanlış anlamayın, abi nasıl orada havalar, görüşelim bir ara, hal hatır, yav bu bizim kanki değimli v.s v.s gibi üsluplardan kaynaklanan sıkıntılar.

Ben bu sıkıntıları kısaca özetlemeye çalıştım ve naçizane yorumlamaya çalışacağım.

Paylaşmanın sınırlarının belirlenmesi kar amaçlı bir şirketin vizyonlarındandır net fotoğraf sitemizin değil. Sınırların oluşturulması bireysel ya da bireylerin hedeflediği toplumsal kazanımlar içindir. Sınırlar çizilmez, çizilmemeli. Sahiplenmemek özgürlüktür, paylaşmak ise bu bağlamda yürünmesi görüyorum ki artık koşulması gereken bir yol. Önemli olan üsluptur diye düşünmekteyim. Bir insana ismi ile hitap etmek nezakettir, inceliktir… Ayrıca kullanıcı profilinde herkesin ismi mevcut. Paylaşılmış bir şeyin paylaşılmaması gerekliliği düşündürücü. Gerçi burası çılgın bir Türkiye….

Samimiyet kıyağı hususunda söyleyeceğim pek bir şey yok. Bu bireysel bir problemdir siteye yansıtılmasının yorumu bireyin özgür iradesindedir, kullanıcıların değil. Kullanıcının karakterini ona uygun sitelerde değerlendirelim, burada sadece bahsi geçen fotoğraflar ve bize anlattıkları olsun.

Beğendiğiniz ve size başka duygular hissettiren bir karenin altına bu bağlamda yorum yapmanın ne sakıncası olabilir. Mükemmel, beni aldı götürdü v.s gibi yorumların da fotoğraf sahibinin komposizyon çalışmalarında vereceği hissiyatı değerlendirmesinde yardımı olacaktır. Beğenilmekte, beğendiğini belirtmekte bir yorumdur. Tabii ki teknik anlamda destek de olsun ama olmazsa olmazımız değil. Kullanıcının fotoğrafına yapılan eleştirisel yorumlara cevap vermesi de nezakettir. ( evet haklısınız, ama ben şu noktada buna dikkat ettim v.s ) Sitemizde bu hususta daha dikkatli olmalıyız. Dediğimiz gibi karakterlerin fotoğraflara yansıttığı önemlidir bana yada bize değil…

Kullanıcının beğenilerinde sınıflandırma yapması ( doğa, kuş, sb, soyut, manüpilasyon, dijital kurgu v.s ) , bir tercihtir, önyargı değil. Bu önyargı ile değerlendirilen kullanıcılar ( bu kullanıcı şunu sever, bunu sever v.s ) değerlendiren kullanıcının inisiyatifinde değildir. Örneğin; biri çıkar doğa fotoğrafı ya da makro sevmez diye sınıflandırmak yanlış, bu bir önyargıdır, tercihlere karşı içgüdüsel hiyerarşi arayışı.

Yapılan seviyeli ve elbette üslupta nezaket sınırları içerisinde bulunan yorumları kullanıcıların tercihlerini de ön planda tutarak değerlendirelim.
Bırakın herkes birbirini tanımaya çalışsın…

Yeni üyelerimizde…

Saygılarımla…

Ahmet YILMAZ. ( the_wall )

Tarih: 2 Ocak 2009, 11:55 - İp: 212.***.**9.16
azvotka
azvotka (üye)
Kocaeli / Amatör

merhaba butun sıte uyelerı ılk önce bole bı paylasım ortamında sızlerle bırlıkte olmak gercekten cok gusel ben daha yenı uye oldm ve faslabı bılgım yok acıkcası kendıme bı makına olmak ıstıyorum ama hangısı ıle baslıyım onuda bılmıyorum egerkı yardımcı olursanız sevınıırım sımdıden tsk ederım... gunluk cekımlerde manzara vs gıbı o amala kullanıcm ama yarı proferssonel bısey ıstıyorum

Tarih: 12 Eylül 2009, 02:37 - İp: 188.***.**0.112
oneol
oneol (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar
tesadüf olarak nette karşılaştığım bu siteyle tanışalı çok fazla olmadı.Sitenin amacı ve misyonu hoşuma gitti üye oldum. Fotoğraf çekmesini seven biriyim ve bu konuda iddalı değilim.Fotograf iş ortamının verdiği stresten uzaklaşmak için iyi bir araç ve o yüzden hep farklı şeyler deniyorum.Siteye ilk başladığımda herkes birbirine yorumlar yazıyor herkes kibar ne güzel dedim ve bende kendimi kaptırdım keyif aldığım hoşuma giden resimlere bende haddimce uslubumca kısa uzun bişiler yazdım.Keyifli samimi içi dolu yorumlarda aldım kısa yorumlarda aldım(herkese sonsuz teşekkürler)Ben fotolarımı yorum almak için değil eleştirilmesi için yolluyorum eminim çoğu arkadaşta benim gibi düşünüyordur.Ancak eleştiriler sayesinde kendimizi geliştirir yeniliklere yelken açarız.Sitede gördümki (herkesin emeğine saygım sonsuz kimse alınmasın ne olur)öyle kareler öyle olumlu yorumlar almışki üzldüm.
Bunun kime iyilik kime kötülük kimlere haksızlık olduğunu bilemiyorum.
LÜTFEN ELEŞTİRİNİZ YAZMAK İÇİN NE OLUR YAZMAYIN...EMEĞİN HAKKINI VERİN VERECEK YETİNİZ YOKSA LÜTFEN YAZMAYIN..(bu cümleler için herkesten özür diliyorum ama duygumuda anlatmak istiyorum)

çoğumuzun bildiği bir hikayeyi hatırlatarak cümleme son veriyorum

Saygılar

Renklerin ustası olarak anılan büyük bir ressamın öğrencisi eğitimini tamamlamış. Büyük usta öğrencisini uğurlarken yaptığı resmi şehrin en kalabalık meydanına koymasını ve yanına da kırmızı bir kalem bırakmasını halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmesini istemiş. Öğrenci birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde resmin çarpılar içinde olduğunu görmüş. Üzüntüyle ustasına gitmiş. Usta ressam üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş. Öğrenci resmi yeniden yapmış. Usta yine resmi şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş fakat bu kez yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ile birkaç fırça koymasını ve yanına da insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile bırakmasını önermiş. Öğrenci denileni yapmış.. Birkaç gün sonra bakmış ki resmine hiç dokunulmamış. Sevinçle ustasına koşmuş. Usta ressam şöyle demiş:
ressam ve öğrencisi
"İlkinde insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. İkincisinde onlardan yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi. Emeğinin karşılığını ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma.

Tarih: 23 Eylül 2009, 22:58 - İp: 88.***.**6.3
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar çok güzel bir konu açılmışken ben de naçizane fikirlerimi ve rahatsızlıklarımı yazayım, dile getireyim...

Yazılarda adıgeçen ve Ahmet Yılmaz arkadaşın konu ettiği Atatürk fotografı; zannediyorum elinde rakı kadehi olan Atatürk tablosunun önüne birkaç şarap şisesi konulmak suretiyle bir kurgu yapılmış ve fotograflanarak "Şerefine Atam" başlığı ile gönderilmiş, site yöneticilerinin denetiminden de geçerek yayımlanmıştı. Ben önce fotografın sahibi olan arkadaşa Atatürk'e saygısızlık yapıldığını yazdım. Sonra da site yönetimine yazarak uyarıda bulundum. Sonradan Fotograf kalktı. Fotografı sahibimi çekti? veya nasıl silindi bilmiyorum...

Bir örnek daha;
Geçtiğimiz otuz ağustos'da bayramın gereği sitede bir çok Türk bayrağı yayımlandı. Bunlardan bir tanesi yine site yönetiminin gözünden kaçan bir fotograftı...Bayrak üzerindeki beyaz ay ve yıldız içine hat yazısıyla arapça yazılar yazılmıştı. Böyle bir şey elbette kabul edilemezdi. Kendisini eleştirisel bir üslupta ve kırmadan uyardım. Fotografını çekmesini istedim. Sağolsun arkadaş hemen çekti. Ve sorun da site yönetimine intikal etmeden hallolmuş oldu.

Burda site yönetimini suçlamıyorum. Yönetici arkadaşın da yukarıda açıkladığı gibi hergün önlerine yüzlerce gelen fotograf içinde böyle gözden kaçan bir veya birkaç tanesi olabiliyor. Önemli olan yönetim uyarıldıktan sonra gereğini yapıyormu? yoksa ihmalkâr mı davranıyor... Ben şahsen yönetimin bu uyarıları dikkate aldığı ve gereğini yaptığına inanıyorum...

Yapılan bir eleştiri de üyelerin birbirleriyle kanka vaziyete gelecek derecede samimi oldukları... Bunun da yorumları etkilediği, kötü fotograflara iyi yorum yapıldığı şeklinde... Bu eleştiriye kısmen katılıyorum. Hormonlanmış meyve gibi aşırı renk verilmiş, fotograftan ziyade suluboya resime dönecek kadar doğallıktan uzaklaşmış fotograflara malesef iyi yorumlar yapılmaktadır. Bu durumlarla çok karşılaşıyorum ve de çok şaşırıyorum...Yanlız şunu da unutmamak gerekir ki üyeler arasında samimiyet, arkadaşlık ve kanka durumları zaman içersinde doğuyor. Bu durumlar normaldir. Bundan kaçamazsınız. Biz yaşlılarda böyle bir şey kolay olmuyor ama gençler çok çabuk kaynaşıyor. Ayrıca burda amaç zaten "biz bir aileyiz" fikri ve mantığı içinde üyelerin birbirleriyle tanışmaları, bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşmaları, bir yerde kaynaşmalarıdır. Aksi takdirde sormazmıyız yapılan fotograf gezilerininin, üyeler arasında yemekli tanışma toplantıların amacı ne diye?

Son olarak da şunu söyleyerek bitireyim. Eleştiri mutlaka yapılmalı. ama yıkıcı, heves kırıcı, örseleyici, küçükdüşürücü eleştiri değil; yapıcı, pozitif, teşvik edici, heveslendirici eleştiri yapmaya özen göstermeliyiz. Saygı ve nezaket sınırlarını aşmadan...
Herkese selâmlar ve de geçmiş bayramlarınızı kutluyorum...

#ercan43' tarafından 24.09.2009 00:46:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Eylül 2009, 00:38 - İp: 217.***.**1.6
_mariposa_
_mariposa_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

Oncelikle tum NF uyelerine selamlar,

Acilan konuda, yazilan yorumlarin bir coguna katilmamak mumkun degil. Ortada bir fotograf hakkinda bazi yazismalar var, o fotografi gormedigim icin bir sey yazamayacagim konu hakkinda...

Ama elestirme ve elestirilmeyi bilmek gerekiyor herseyden once... Bu cumleyi neden yazdim, biraz once bu konunun dort sayfadan olusan yorumlarini okurken boylesi onemli bir paylasimin icerisinde hosuma gitmeyen yazilar var ve guzel baslayan, bazi seyleri vurgulamaya calistigini dusundugum bu paylasimin altina yakismayan yazilar... Elestirinin nasil kirici oldugunu gosteren bir ornek adeta .... Ayrica Mustafa bey'in de fotograf silme konusunda yazdiklarina katiliyorum...

Tarih: 7 Ekim 2009, 18:28 - İp: 189.***.**4.221
bibit
bibit (üye)
İstanbul / Amatör

Ben çok iyi bir fotoğrafçı değilim ama olmak için çaba sarfediyorum. Çokta bu konuda bilgi sahibide değilim (teknik açıdan). O nedenle dostların (sitedeki tüm üyeler) çektiği karelerdeki eksiklikleri söyleyemiyorum. Ama onora edici sözler sarfederekte olsa onları tetiklemeye çalışıyorum.
Birçok sitede var fotoğraf konusunda ama buradaki sıcaklık yok. Çünkü burada bu site için yıllarını vermiş, birlikte bir şeyler paylaşan kişiler var. Ve sizi aralarına çabuk kabul ediyorlar, yol gösteriyorlarda. Bazen olumlu bir yorum bile yetiyor... O zaman daha iyisini çekme arzusu duyuyor insan. Bazen hiç yorum almadığınızda eksiği neydi diye merak ediyorsunuz. Ama onuda bir bilenin yapacağı yorumla öğrenebiliyorsunuz, daha sonrada onu yapmamaya gayret ediyorsunuz. Daha önce okuduğum bir forumda arkadaşlardan birinin sadece makinaya göre tercih yaptığını ve onlara yorum yaptığını okudum. Peki diğer fotoğrafa gönül verenler ne olacak?
Gerçekten işini bilenler yol gösterecek ki yola devam edelim.

Ben yorum yapanlara cevap verirken bile isimleriyle hitap ediyorum. Bundan kimsenin rahatsızlık duymasını istemem. Çünkü insana ismiyle hitap edildiğinde ona değer kattığımı ve onurlandırdığımı düşündüğümdendir.

Birlikte çıktığımız bu yolculukta yine birlikte ilerleyip yol alacağız... O nedenle ne olursa olsun yol arkadaşlığımızda bizleri yalnız bırakmayın...

Tarih: 24 Ekim 2009, 14:45 - İp: 88.***.**2.16
kupcu
kupcu (üye)
Bursa / Amatör

gerçekten amatörce ve içimden gelerek çekmeye çalıştığım ve paylaşıp eleştirilmesini istediğim resimlerime hiçbir yorum yapılmamasını normal karşılıyorum...

....çünkü ben yeniyim,acemiyim...

Tarih: 19 Kasım 2009, 19:08 - İp: 88.***.**4.189
thunforgiven
thunforgiven (üye)
Konya / Meraklı

Merhabalar
Siteye nerdeyse uye olalı bes dakika oldu.burda bunun açıklamasını yapıyorum çünkü ben fotoğrafçılıkta ilerlemek istiyorum.bende en az sizin kadar iyi fotoğraflar çekip dünyaya olan bakış açımı yansıtmak istiyorum.bu yuzden sizin burda vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli.ben sadece bunu belirtmek istedim.birde bir fotoğraf makinesi alcam nikon coolpix nasıl sizce bana uygun olanı nedir. (çok bilgi sahibi değilim ama kendi kendime bazen resimler çekip photoshopta oynamalar yaptım.)

Tarih: 16 Ocak 2010, 07:31 - İp: 88.***.**0.65
mtanju
mtanju (üye)
İzmir / Amatör

üstadım kutlarım.çok yerinde bir konu ve yorum size katılıyorum . bende yeni üyelerdenim.fotoğraf merakım çok öncelerden vardı fakat uygulamaya geçeçek zaman yoktu.şimdi ise çektiğim karelerin siteniz sayesinde sizlerle paylaşmak ve değerli yorumlarınızla eksikleri gidermek , sizin karelerinizden ilham alarak farklı görsellikler sunmak ve tenik yönleri ilegeliştirmek amacındayım.bu konuda değerli yorumları ve beğenileri ile fotğrafçılığa dahada ilgi duymamı sağlayan üstadlarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ederim.SAYGILARIMLA.MUSTAFATANJUTAŞ

Tarih: 16 Ocak 2010, 11:43 - İp: 78.***.**5.229
seka
seka (üye)
Tekirdağ / Amatör

Bir konu açtın şu kadar zaman önce ...
Çok lâf ettik , bir sonuca varamadık ...
Her kafadan bir ses çıktı ... "aralık"ın kapanmasını önleyemedik ...

Tarih: 14 Şubat 2010, 19:49 - İp: 88.***.**0.30
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

Adam haklı Selahattin bey, annemin bir lafı vardır "çıfıt çarşısı" diye; duymuşsunuz bu veya bir benzerini .. işte Ahmet'i kaçırtan bu çıfıt çarşısı durumu; sabah kahvemizi alıp sohbet etmeye öyle alışmışız ki biraz ciddi yorum yazınca olay oluyor, insanlar fotoğraflarını aynı portfolyoda hiç değişiklik yapmamış olarak birden çok kere yükleyebiliyor, çalıntı fotoğraflar fark edilmiyor ve çok kalitesiz ya da devlete, ata'ya küfür niteliği taşıyan fotoğraflar hemen fark edilmiyor; çirkin HDRler üstbant ve editörüm nerde vaziyeti.. dedim ya çıfıt çarşısı...

Tarih: 15 Şubat 2010, 02:04 - İp: 88.***.**2.117