fore
fore (üye)
Ankara / Amatör

Görmeyen Gözler

Diyelimki bir nedenden dolayı (allah korusun ) gözleriniz artık görmüyor hala fotoğraf çekermiydiniz?

Tarih: 24 Aralık 2005, 09:40 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hay agziniza saglik gordi ve stokes.. ben de herkes, gormeden fotograf cekilebilecegine inaniyor zannediyordum..
gordi, verdigin kuleden yardimlarla ucagi indiren yolcu ornegi gibi ayni..
stokes, sen de harika bir ornek vermissin.. deklansore basmak fotograf cekmek degildir..
...
bunuels, bu arada foruma hosgeldin arkadasim..

Tarih: 26 Aralık 2005, 13:17 - İp: 62.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bu arada, fore'in kim oldugunu gercekten merak da etmekteyim.. temmuz ayinda uye olmus fakat 15 aralikta ortaya cikmis bir uye.. hem de metin'in gitmesine cok uzulmus bir uye..
5 ayri fotografa yorum yapmis, 2 tane de benzeri fotograf gondermis..
..ve sadece iki tane konu acmis bir uye..
afedersiniz ama benim aklima yalnizca birisinin oyun oynadigi geliyor.. acaba gidenler gercekten gidiyorlar mi?
........
ayrica, sevgili fore, metin 24 saat online gibi.. msn'yi actiktan sonra konusabilirsin..
hatta simdi tekrar cektim, metin online'di..
arkadaslar yaniliyor muyum acaba? yaniliyorsam gercekten herkesden boyle sacma sapan konustugum icin ozurler dilerim..

Tarih: 26 Aralık 2005, 13:27 - İp: 62.***.**2.10
oxi_gen
oxi_gen (üye)
Trabzon / Amatör

Merhaba,
Çok ilginç bir konu. Bu sizin ne kadar duyarlı olduğunuzun bir göstergesi bence, kutlarım.
Ben böyle bir durumda fotoğraf çekmeye devam ederdim, enazından yılmadan denerdim. Övgüler alırsam (az da olsa) çekmeye devam ederdim, bu yaptığım işte başarılı olduğumu gösterir ki; insanlık için yararlı biri olduğumu hissederdim ve çok mutlu olurdum ve kesinlikle devam ederdim. Teşekkürler...
C.Y.

Tarih: 26 Aralık 2005, 13:30 - İp: 81.***.**1.133
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

arkadaşlar madem hislerinizle çekebiliyorsunuz o zaman her fotoğrafı çekerken gözlerinizi kapatıp çekin.. ne gerek var ki gözlere..

bir kere fotoğraf duygular olmadan çekilemez.. ama gözümüz olmadan duygular tek başına bir işe yaramıyor bence..

nasılki bir arabanın yürümesi için şoföre ve benzine ihtiyacı vardır.. fotoğraf çekmeninde hem göz hem duygulara ihtiyacı vardır.. bence çekilebilir diyen arkadaşlar araba benzin olmadan gider demek gibi birşeyin iddiasını yapıyorlar.. doğru gider ama iteleyerek gider..ama ne kadar fayda alırsınız tartışılır..

sağlıcakla..

Tarih: 26 Aralık 2005, 13:48 - İp: 81.***.**5.14
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

oksijen foruma hosgeldin arkadasim..
..
aslinda boyle bir konuyu tartismak bile sacma bence ama tabii herkesin fikirlerine saygi da gostermemiz gerekiyor.. sonucta herkes ayni da dusunmek zorunda degil..
........

5 tane duyumuz vardir degil mi arkadaslar.. dokunmak, gormek, koklamak, tadmak ve isitmek..
fotograf cekerken, dokunamayiz.. cok yakindan cekiyorsak dokunma sansimiz tabii ki var.. ama bunu birseyin desteklemesi gerekir.. kadrajdaki yeri.. kadrajda nasil duracagini kimse size anlatamaz arkadaslar.. sizin kendi gozunuzle gormeniz gerekir.. viewfinder'lari isiterek, tadarak, duyarak veya dokunarak kullanamayacaginiza gore, gorerek yapmak zorundasiniz..

hislerle hersey halledilemez.. belki star wars'daki jeday'lar egitimlerini alirlarken, gozleri kapali bir sekildeyken laser kiliclarini kullanarak, havada ucan bir yuvarlak bir objeden atilan laser isinlarindan kurtulabilmekteler ama gercek hayatta bu tur gucler yoktur..
........
fotografin birinci olmazsa olmazi, gorebilmektir.. fotografi gorebilmektir.. fotograf gorulmeden fotograf olusturalamaz..
anlatimlarla fotograf cekilmez.. fotograf gorulerek cekilir..
..neyse.. anlayan anlamistir.. beni anlamak veya anlamamak isteyebilirsiniz, sizlerin tercihidir, saygi da duyarim..

may the force be with you..

Tarih: 26 Aralık 2005, 13:56 - İp: 62.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

sen de mi brutus? yelda, bari sen oyle soyleme..
gormeden fotograf nasil cekilir? gorme sayesinde kadraji kurarsin.. hislerle kadraj kurulamaz.. imkansiz..
ama tabii ki shutter'a dokunulabilir.. parmak ve parmaga bagli bir el olmasi yeterli..
......
arkadaslar, bence anket bolumu acilirsa (fdiker'e gonderme buradan.. )
boyle bir anket yapalim.. goz gerekli midir degil midir diye..
bakalim yuzde kac, degildir diyecek..

Tarih: 26 Aralık 2005, 14:01 - İp: 62.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

yelda, sanatci duygu ve heyecanini fotograf karesine yansitabilir.. (bu da kisiden kisiye gore degisir.. herkes kabul etmeyebilir.. )
ama o duygu ve heyecani hissedebilmen icin gozlerin gereklidir.. gozlerinle gorerek o duygulara ve heyecanlara kavusursun..
dikkat edersen, sen, "ben cekerdım;gormeden hıssederdım,sımdıkı gıbı!fotografı ceken gozler degıl hıslerdır bence!" dedin.. yani gozler olmadan..
simdi de bizlerin sanatkarligi hakkinda suphe duyacagini soyluyorsun..
herseyden once ben sanatkar degilim.. zevk icin fotograf ceken bir kisiyim..
ama sana birsey hatirlatayim, sanatkar olmakla olmamak sadece fotografin hissettirecegi duygulari degistirir.. fotografin cekilebilmesi icin goz gereklidir..
gozun olmadan hislerinle hicbirsey yapamazsin.. cunku hislerin ise yaramazlar..
..........................
sen sanatkar misin yelda?

Tarih: 26 Aralık 2005, 14:09 - İp: 62.***.**2.10
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

arkadaşlar konuyu ne kadar saptırdığınızı görerek üzülüyorum. Konuyu açan arkadaşımız "görmeyen bir insan fotoğraf çekebilir mi" yazmış siz sanatçılığa kadar götürmüşsünüz. Kimse göz fotoğraf için gereksizdir gibi bir şey söylemedi, elbette fotoğrafın en gerekli öğesi gözdür görmeyen bir insanın da işi çok zordur ama insan azimle kendine belli bir fotoğrafçılık tekniği geliştirebilir, siz nasıl diye sormadan ben söyleyeyim, mesela arkadaşımız çok iyi model yönlendiriyordur ve konuyu tarif eder model o duruma göre kompozisyon verebilir ve kadraj birinin yardımıyla oluşturulur ve o kişi tripod üzerinde çekim yapar. Bu sadece o kişinin başarısı olmaz elbette ama büyük pay onundur bence.
Sizin söylediklerinizden şu sonuca varıyorum görmeyen biri fotoğraf çekemez, o zaman ayakları olmayan biri basket oynayamaz, kolları olmayan biri yüzemez, görmeyen biri resim çizemez, ki bunların hepsinin ya oyunları yapılıyor ya da resim örneğindeki gibi gayet sanatsal yapıtlar ortaya çıkıyor. ve bana hiç saçma gelmiyor.

Tarih: 26 Aralık 2005, 14:38 - İp: 85.***.**4.130
mba
mba (üye)
İstanbul / Meraklı

Zor bir durum ama biraz saçma ve zevksiz olurdu

Tarih: 26 Aralık 2005, 14:42 - İp: 81.***.**4.221
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Görmeden fotoğraf çekilir tabii niye çekilmesin. Beraber gidersiniz. Aaa dersin şurada çok güzel güneş batıyor çekmek ister misin?
-Olur çekeyim der.
-Nasıl çekmek istersin? Diyafram öncelikli mi? Program modunda mı?
-Diyafram öncelikli çekeyim f:8'e getir sen şunu.
Makine veya objektif Af değilse netlemeyi de yaparsın
verirsin makineyi eline.
-Ne tarafta güneş?
-Sağ yap sağ yap. Yok fazla oldu biraz sol yap. Tamam kadrajı oturttun. Bas deklanşöre. (tabii vizörden bakan sen olmadığın sen de görmeyen durumundasın. Tahmini olarak söylüyorsun. Görmeyen insana tarifle otomobil kullandırmak daha kolay. Orada sen yolu görüyorsun hiç değilse)
Neyse uzatmayalım basar ve çeker.
Eğer bunun adı görmeyen birinin çektiği fotoğraf olursa evet çeker.
Peki yardım almadan çekemez mi fotoğraf? Çeker. Rastgele doğrultur objektifi bir yere basar deklanşöre. Ne çıkarsa bahtına.
Bunun dışında hiç yardım almadan sadece hissederek de harika fotoğraflar çekebilir diyen varsa ben iddiaya hazırım. Konica Minolta 5D'sine

Tarih: 26 Aralık 2005, 14:54 - İp: 213.***.**5.242