kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D80 :ilk İzlenimlerim

Makinayı sadece body olarak aldım. Sonrasında ise 50 mm 1.8 objektif aldım. Hali hazırda bulunan 18-70 objektifle bir sure daha devam etmeyi dusunuyorum.

en cok hosuma gidenler.
1-Lcd buyuklugu ve lcd goruntu kalitesi
2-Kolay kullanım
3-Extra menuler
4- Garip gelecek ama ben bu sd kart olayını sevdim. ayrıca bazı durumlar için pratikliği var. Kucuk card reader larda alıp direk usb ye takarak zahmetsiz aktarım yapılabilir bize ait olmayan pc lerde daha cok onem kazanıyor
5-Yine retocuh menusunda fotograf boyutu değiştirme ve kırpma gibi işlevselillikler internetten foto transfr yapacaklar icin extra yazılıma gerek bırakmıyor. Bir cafeden aktarmak durumunda kaldıgınızda oldukca işlevsel
6- Bataryanın ne kadar kaldıgını yuzde hesabı olarak gorebilme.
7- Hızlı şarj. 2 saat 15 dakika sarj olma suresi ve 2700 adete kadar cekim ikmanı. Ben 700 den fazla cekemedim halen
8-Aydınlık ve geniş vizör
9-Yüksek iso başarısı
10- 10.2 mp goruntunun psde rahatca bozulmadan işlenmesi

#kontrast' tarafından 04.10.2006 11:16:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2006, 15:09 - İp: 88.***.**5.123
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

Valla sizi görünce 'bekarlık sultanlık' lafı ayrı bir anlam taşıo benim için
buarada kontrast o sayfayı bende görmüştüm.herhalde makine gelmeden biras para kazanmaya calışıyor eleman 2400ytl=1600 dolar ederr çünki..

Tarih: 17 Eylül 2006, 15:25 - İp: 85.***.**7.165
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bu arada ilker kafama bisey taklıdl biraz önceki verdigim linkte şu yazıyor..

d80 :420 pixel RGB sensor
d70s: 1005 rgb pixel

nedir bunlar? Benimki niye d70 den eskik..

Tarih: 17 Eylül 2006, 15:26 - İp: 88.***.**8.72
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

winenrboy ama kit demiş. Kit lensin fiyatını tam bilmiyorum.

Tarih: 17 Eylül 2006, 15:27 - İp: 88.***.**8.72
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bu arada bisey daha sorucam bu konuda fikri olan arkadaşlar?

d70s ile bazen cekimlerin degistigini goruyordum aynı ayarda olsa bile. sabah saatinde baska -akşam saatinde başka çekiyor.

Bunu ilk basta farklı sebeplere bagladıysamda sonra ortam sıcaklıgı ile ilgili bri baglantı kurdum? yanlış mı?

peki şey olabilirmi yani hani pro-body ile bu tür bodylerin farkı bu mu?

makinanın kendi ısısı diye bisey varmıdır? o ısısın uygun bri aralığı varmdıdır.

not: farklılıkar renk sıcaklıklarında farkediyor. Bazen canlı renkler bazen soguk renkler.. Sebebi ne olabilr ?

Tarih: 17 Eylül 2006, 15:42 - İp: 88.***.**8.72
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

üğüğüğüğüğüğ arkadaş belledim sizleri...en zor zamanımda sizlerin desteği ile ayakta kaldım...ama böle bi zamanda bu yapılır mı yaaa

yok evlenirsen hiç alamazsın...almayı bırak fotoğraf bile çekemezsin...lam bu ne yaman çelişkidir...

benim bu hayalim başlamadan bitti desene... fırk

Ayrıca Nişanlım süper zeki bir hatundur...hayatta yemek o ceketi alıp gitmeler...alyını çaldırmalar..öle bir şey olursa eğer nasıl çaldırırsın diye oracıkta kafamı kırar..yemin ediyorum leşimin üzerinde tepinir...

bittim ben bittimmmmmmmmm

pazarbey gibi olduk...DSLR yalan oldu bize...

Tarih: 17 Eylül 2006, 19:52 - İp: 85.***.**1.101
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kontrast d200'un de 1005 segment; ama endise edilecek bir durum yok cunku 420 segment metering fazlasiyla yeterli.. d50'nin de sanirim 420'ydi, yine herseyiyle mukemmel.. 1005'e gerek gormediler herhalde..
bir diger olasilik da, d80 ozellikleri acisindan d200'e cok yakin oldugu icin; ayni d70s ile d50'de oldugu gibi 420 ve 1005 diye verdiler metering'lerine..

Tarih: 17 Eylül 2006, 20:41 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bu metering piksel oranı.. makinanın referans alacagı piksellermidir?

Tarih: 17 Eylül 2006, 20:43 - İp: 88.***.**8.72
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Birileri Pazarbey ve DSLR mi dedi, ufukta bir çizgi gibi gözüküyor

Bir ara Pazarbey DSLR almaktan vazgeçip onun parasıyla ev inşaatına başlamaya karara vermişti Alamayı düşündüğü DSLR nasıl birşeyse acaba

Tarih: 17 Eylül 2006, 22:55 - İp: 85.***.**8.18
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kontrast, makinenin referans alacagi bolgeler, segmentler..
ken rockwell, sitesinde aynen soyle demis:
"Metering: 420 segment RGB Color Matrix. Nikon now calls it "3D Color Matrix Metering II." This is less than the D200's 1,005 segments, and still way more than enough. Back in the 1980s when Nikon invented the Matrix meter they researched how many segments were enough. They saw little to no improvement beyond five segments. All these segments are mostly for marketing. They key to metering accuracy is the wisdom in the firmware which reads all those sensors."

420 segment metering bircok yerde 1005 segment'in 2.ci jenerasyonu olarak geciyor.. ve kesinlikle yeterli..

yine ken rockwell'in sayfalarinin birinde matrix metering'in brosurleri var..
( http://www.kenrockwell.com/nikon/matrix02.htm )

yani 5 segment bile yeterli olabiliyor..

dedigim gibi takmana hic gerek yok.. farksiz oldugunu zaten goreceksin.. 3d color matrix II metering'i var makinenin, piyasada daha iyi metering sistemi var mi daha..

Tarih: 17 Eylül 2006, 23:23 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bide bu makinaanın pil testi yapıldımı ? d200 le aynı mı yoksa?

Tarih: 17 Eylül 2006, 23:28 - İp: 88.***.**8.72