korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Aydınlar Foto'ya Ön Ödemede Dikkat

14/12/2007 tarihinde Aydınlar Foto’da satıştan sorumlu Oktay Ergen’le telefonda Nikon D300 fotograf makinesini banka havalesi ile satın almak üzere anlaştık. Bana makinenin 17/12/2007 P.tesi günü geleceğini, ön ödeme yaparsam gelecek makinelerden bir adet bana ayırabileceğini söyledi. Bunun üzerine, aynı gün (14/12/2007 tarihinde ) Aydınlar Foto’nun, Yapı Kredi hesabına banka havalesi ile 2.909 TL gönderdim. Makine 17/12/2007 tarihinde gelmedi, bir sonraki gün dediler. Bir sonraki gün de gelmedi. O halde bana paramı iade edin ben başka bir yerden alacağım dedim. Olur dendi ve benden banka hesap numaralarım alındı. Buraya kadar herşey normal bir iş ahlakı içinde gelişti ancak takip eden günlerde para iade edilmedi ve en sonunda bayramdan sonraki ilk gün dendi. Bayramdan sonra da para iade edilmeyince, tekrar şirket yetkilileri ve şirketin sahibi ile görüştüm. Her defasında bana, ‘çok haklısınız, özür dileriz, hemen yarın paranız iade ediliyor’ dendiği halde, bugüne kadar alınan para iade edilmedi. En son, 28/12/2007 Cuma günü, bizzat şirket sahibi Aydın Aydın tarafından, paranın 31.12.2007 P.tesi günü sabahtan hesaba yatacağı söylendi. Para hala iade edilmediğinden dolayı kendisini tekrar aradığımda aldığım cevap, ‘burası bakkal dükkanı değil, muhasebe işlemleri var para hemen öyle kolay iade edilmez’ oldu. Hernedense Aydınlar Foto müşterilerinden ön ödemeleri toplarken muhasebeleri gayet iyi çalışıyor ama para iadesi söz konusu olduğunda muhasebe işlemleri pek çalışmaya istekli görünmüyor. Bugün, 31.12.2007 ve neredeyse mesai saati bitimi ve para hala hesaba yatırılmış değil.. Bu şekilde, müşterilerden ön ödeme adı altında ne kadar para topladıklarını bilemiyorum ama parayı kullanmak için sistem oldukça iyi kurulmuşa benziyor.
Yeni yılın ilk iş günü kendilerine noterden ihtarname çekerek kanuni işlemleri başlatacağım ve konuyla ilgili ne kadar forum varsa insanları bilgilendireceğim.
Bu mesajın, bu iş yerinden alış veriş eden veya etmeyi düşünen fotografçı arkadaşlara benzer bir şekilde mağdur olmamaları için buraya ön ödeme yaparken çok dikkatli olmalarına yardımcı olur sanıyorum.

Tarih: 31 Aralık 2007, 17:06 - İp: 85.***.**7.26
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sayın Pantcom'un önerisine katılıyor ve destek veriyorum.Bu topiği sürekli gündemde tutalım ve dediği gibi netfotoğraf.com'a yeni üye olan, fotoğrafçılığa yeni yeni merak salan ve ekipman satın alacak insanları, bu olay ile bilgilendirelim.

Tarih: 6 Mart 2008, 17:56 - İp: 88.***.**1.2
guldr
guldr (üye)
İstanbul / Amatör

bende panctom'a katılıyorum ama bu forumları takip eden insan sayısı çok az. bu olay bir süre sonra unutulur Aydınlar yine insanları çarpmaya devam eder.

Tarih: 7 Mart 2008, 16:43 - İp: 88.***.**9.189
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Bu adamlar bunu huy edinmişler ve zerre akıllanmamışlar anlaşılan...FK'te de bir arkadaş aynı sorundan muzdarip. Para ödenmiş, mal yok, para iadesi oyalanıp duruyor...Bu konu sabitlense yeri....

Tarih: 7 Mart 2008, 21:41 - İp: 195.***.**6.108
cepni_23
cepni_23 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Oh iyi olmuş o üçkağıtcılara.Ayrıca iyiki burayı okudum Teknosadan yakın zamanda sony a200 almayı düşünüyordum şimdi vazgeçtim ha birde teknosa büyük bi firma diye biliyoruz ordaki problem ne tam olarak açarmısınız?

Tarih: 14 Mart 2008, 18:18 - İp: 85.***.**8.136
korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Çepni,
Ben Teknosa ile bizzat sorun yaşamadım ancak, çevremden duyduğum kadarı ile sattıkları malın arkasında değiller. Bu şikayeti bir çok kişiden duydum. Tabi ki, Teknosa, Aydınlar Foto gibi stokunda olmayan ürünü satmaya kalkıp parasının üzerine oturmuyor ama söylenen şu ki, bir ürünü satana kadar sizinle ilgileniyorlar, sattıktan sonra üründe herhangi bir sorun çıkarsa kimse oralı değil. Aydınlar ise parayı ceplerinde indirene kadar sizinle ilgili, ondan sonra ürün gelmeyince size ürünü satan kişiyi ara ki bulasınız.

Tarih: 15 Mart 2008, 19:35 - İp: 85.***.**9.46
cepni_23
cepni_23 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Korle teşekkürler sağolasın.tavsiye edeceğin bi yer varmı şurası yada git elden görerek al falan diye.bi makinayı alırken nelere dikkat etmemizi tavsiye ederdin.benim düşündüğüm kesin bi alet yok ama dslr almak istiyorum giriş seviyesi için ne önerirdin bana.sony a100 aklımda olan şu an,şimdiden çok teşekkürler korle,kolay gelsin.(birde internetten teknosa mağdurları diya bi blog buldum çok şikayet var dediğin gibi.adamlar forum bile açmışlar ya )

Tarih: 17 Mart 2008, 13:57 - İp: 85.***.**3.101
korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Çepni,
Başlangıç için Sony A100 fiyatı ve kalitesi çok uygun bir makine. Ama eğer, biraz daha bütçe ayırabilirseniz, Canon 40D yi tavsiye ederim.. LCD üzerinde enstantane ayarlarını da yapabileceğiniz Live View mode u var. Fiyatına göre bir çok özelliği olan bir makinedir.. Bu biraz ne tür resimler çekmek istediğinize de bağlı. İlerde herhangi bir ürün için catalog çekimleri de yapmayı düşünürseniz, Canon 40D daha uygun olacaktır. Bu makineler bir çok yerde uygun fiyatlarda satılıyor. Aydınlar ve Teknosa nın dışında her yer olabilir.. Yalçınlar’ın da fiyatları biraz pahalı.. Sirkeci’de bir çok yerde satılıyor bu makineler..

Tarih: 18 Mart 2008, 00:19 - İp: 85.***.**6.113
ramadzo
ramadzo (üye)
İstanbul / Amatör

Haklı mücadelenizin başarıyla sonuçlanmasını tebrik ediyor, bizleri bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum..

Tarih: 18 Mart 2008, 01:24 - İp: 78.***.**4.209
izug
izug (üye)
İzmir / Amatör

tebrik ederim Korle çok mutlu oldum valla böyle piyasayı kirletenlerin belirlenmesi lazım hayırlı olsun diyelim

adamlar yumurta kapıya dayanınca vermişler :D

Tarih: 24 Mart 2008, 14:07 - İp: 66.***.**1.207
ahmet46
ahmet46 (üye)
İstanbul / Amatör

İş hayatında müşteri menuniyetini, kendi memnuniyetlerinin gerisinde tutan , insanın hevesini kursağında bırakan halihazırda olan istek ve arzusunu azaltan bilinsiz işletme örneği ile karşı karşıyayız, makina ya da paranızı en kısa zamanda almanız dileğiyle...

Tarih: 2 Nisan 2008, 03:16 - İp: 88.***.**8.80