korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Aydınlar Foto'ya Ön Ödemede Dikkat

14/12/2007 tarihinde Aydınlar Foto’da satıştan sorumlu Oktay Ergen’le telefonda Nikon D300 fotograf makinesini banka havalesi ile satın almak üzere anlaştık. Bana makinenin 17/12/2007 P.tesi günü geleceğini, ön ödeme yaparsam gelecek makinelerden bir adet bana ayırabileceğini söyledi. Bunun üzerine, aynı gün (14/12/2007 tarihinde ) Aydınlar Foto’nun, Yapı Kredi hesabına banka havalesi ile 2.909 TL gönderdim. Makine 17/12/2007 tarihinde gelmedi, bir sonraki gün dediler. Bir sonraki gün de gelmedi. O halde bana paramı iade edin ben başka bir yerden alacağım dedim. Olur dendi ve benden banka hesap numaralarım alındı. Buraya kadar herşey normal bir iş ahlakı içinde gelişti ancak takip eden günlerde para iade edilmedi ve en sonunda bayramdan sonraki ilk gün dendi. Bayramdan sonra da para iade edilmeyince, tekrar şirket yetkilileri ve şirketin sahibi ile görüştüm. Her defasında bana, ‘çok haklısınız, özür dileriz, hemen yarın paranız iade ediliyor’ dendiği halde, bugüne kadar alınan para iade edilmedi. En son, 28/12/2007 Cuma günü, bizzat şirket sahibi Aydın Aydın tarafından, paranın 31.12.2007 P.tesi günü sabahtan hesaba yatacağı söylendi. Para hala iade edilmediğinden dolayı kendisini tekrar aradığımda aldığım cevap, ‘burası bakkal dükkanı değil, muhasebe işlemleri var para hemen öyle kolay iade edilmez’ oldu. Hernedense Aydınlar Foto müşterilerinden ön ödemeleri toplarken muhasebeleri gayet iyi çalışıyor ama para iadesi söz konusu olduğunda muhasebe işlemleri pek çalışmaya istekli görünmüyor. Bugün, 31.12.2007 ve neredeyse mesai saati bitimi ve para hala hesaba yatırılmış değil.. Bu şekilde, müşterilerden ön ödeme adı altında ne kadar para topladıklarını bilemiyorum ama parayı kullanmak için sistem oldukça iyi kurulmuşa benziyor.
Yeni yılın ilk iş günü kendilerine noterden ihtarname çekerek kanuni işlemleri başlatacağım ve konuyla ilgili ne kadar forum varsa insanları bilgilendireceğim.
Bu mesajın, bu iş yerinden alış veriş eden veya etmeyi düşünen fotografçı arkadaşlara benzer bir şekilde mağdur olmamaları için buraya ön ödeme yaparken çok dikkatli olmalarına yardımcı olur sanıyorum.

Tarih: 31 Aralık 2007, 17:06 - İp: 85.***.**7.26
korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Konuyu takip eden arkadaşlara teşekkür ediyorum. Aydınlar foto ya gönderilen ihtarname ye herhangi bir itiraz gelmedi şu ana kadar. İhtarnamenin alındığına dair
Noter bilgisi elimize ulaştı. Şirketimiz hukuk müşaviri muhtemelen 10 gün içinde icraya başvurarak haciz işlemlerini başlatacaktır. Tahminimiz, haciz memurları kapıya dayandığında son anda borcu, icra masraflarıyla birlikte ödeyeceklerdir. Ödemedikleri taktirde, borç ve masraf tutarının yaklaşık misli kadar mal haciz edilecektir. Bu arada, Sirkeci’de gerçekten dürüst çalışan dükkanlar olduğunu da belirtmek istiyorum. Hayyam çarşısında, 2. katta Macro Foto dan bir çok kereler alışveriş yaptım, hiç bir sorun yaşamadım. Yuvam Foto için piyasa da en ufak bir yanlış duymadım. Yalçınlar diğerlerine göre biraz pahalı ama güvenilir. Ama, Aydınlar Foto için kiminle konuşsam, haklarında ‘kapkaççı’ tabiri kullanılıyor. Önemli olan biz amatör veya profesyonel fotografçıların aramızda bu forumlarda bu satıcıları da deşifre etmesidir ki, kısıtlı imkanlarla kendine bir fotograf makinesi almaya çalışan arkadaşlarımız bu tür kapkaç zihnniyeti ile hareket eden satıcılara paralarını kaptırmasınlar.

Tarih: 29 Ocak 2008, 23:52 - İp: 85.***.**5.87
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Yuvam Foto Sirkecide güvenilir ve sözüne sadık bir esnaftır. Bu doğru...

Tarih: 30 Ocak 2008, 00:38 - İp: 88.***.**0.204
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

Sirkeci piyasası fotoğraf sektörünün kalbidir.Şu an bu bölgede olsun olmasın sektörümüzün köklü firmaları Sirkeci'de doğup büyümüşlerdir...Bu bağlamda yapmış olduğunuz yoruma maalesef katılamayacağım Mustafa bey.Bazı firmaların yapmış olduğu yanlış uygulamalar Sirkeci'ye mal edilmemeli diye düşünüyorum. Yuvam Foto,Yalçınlar,Zoom İthalat,Kamer İthalat vs vs... birçok düzgün iş yapan firmanın da bölgemizde olduğunu hatırlatmak isterim.iyi çalışmalar dilerim.

Tarih: 30 Ocak 2008, 11:40 - İp: 88.***.**5.130
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Hama da iyi..Hepsi iyi..

Tarih: 31 Ocak 2008, 00:32 - İp: 88.***.**4.225
oguz orhan
oguz orhan (üye)
İzmir / Amatör

Sayın Korle arkadaşım çok geçmiş olsun..
Yaşadıklarını okurken içimde bir öfke oluştu gerçekten..
Seni mağdur edenlere hadiini bildireceğini diliyor ve ümit ediyoruz.

Bizim de yüreğimize su serpecektir hadlerini bildirmen...
Öyle esnaf olunmayacağını görsünler. Yaptıklarına da kendileri bir sıfat bulurlar artık.

Konunuzu takip ediyoruz, çok geçmiş olsun tekrar.

Tarih: 31 Ocak 2008, 05:05 - İp: 81.***.**1.106
cenkbarer
cenkbarer (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili kardeşim yaz iki satır dilekçe cumhuriyet savcılığına , forumlarda diğer şikayetçi olanlarıda bul , ver gitsin ne bekliyosun ki ? ağır da işlese adalet var memlekette ...

Tarih: 8 Şubat 2008, 22:37 - İp: 85.***.**9.60
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

İhtarnamenin alındığına dair
Noter bilgisi elimize ulaştı.

adamlar arada onuda unutmustur,sorumsuzluk almış goturmus...

Tarih: 9 Şubat 2008, 00:51 - İp: 88.***.**9.158
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Tarih: 9 Şubat 2008, 13:18 - İp: 85.***.**3.13
korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Konuyla ilgilenen arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum. Bu tür satıcılar aslında hepimizin meselesi. Sayın Cenk Barer, ben gerekli hukuki işlemleri başlattım buna rağmen adamlar oralı değil. Herhalde benim için parasını almak için uğraşsın dursun diye düşünüyorlar. Önümüzdeki hafta bazı gelişmeler olacak, onları da burada sizlere bildireceğim.

Tarih: 9 Şubat 2008, 19:31 - İp: 85.***.**5.87
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

bunlar ahlaksız..!
bunlar utanmaz!

Bu topiği arada bir güncelleyip, kirli yüzlerini teşhir etmek lazım!

Tarih: 9 Şubat 2008, 19:50 - İp: 88.***.**3.170