korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Aydınlar Foto'ya Ön Ödemede Dikkat

14/12/2007 tarihinde Aydınlar Foto’da satıştan sorumlu Oktay Ergen’le telefonda Nikon D300 fotograf makinesini banka havalesi ile satın almak üzere anlaştık. Bana makinenin 17/12/2007 P.tesi günü geleceğini, ön ödeme yaparsam gelecek makinelerden bir adet bana ayırabileceğini söyledi. Bunun üzerine, aynı gün (14/12/2007 tarihinde ) Aydınlar Foto’nun, Yapı Kredi hesabına banka havalesi ile 2.909 TL gönderdim. Makine 17/12/2007 tarihinde gelmedi, bir sonraki gün dediler. Bir sonraki gün de gelmedi. O halde bana paramı iade edin ben başka bir yerden alacağım dedim. Olur dendi ve benden banka hesap numaralarım alındı. Buraya kadar herşey normal bir iş ahlakı içinde gelişti ancak takip eden günlerde para iade edilmedi ve en sonunda bayramdan sonraki ilk gün dendi. Bayramdan sonra da para iade edilmeyince, tekrar şirket yetkilileri ve şirketin sahibi ile görüştüm. Her defasında bana, ‘çok haklısınız, özür dileriz, hemen yarın paranız iade ediliyor’ dendiği halde, bugüne kadar alınan para iade edilmedi. En son, 28/12/2007 Cuma günü, bizzat şirket sahibi Aydın Aydın tarafından, paranın 31.12.2007 P.tesi günü sabahtan hesaba yatacağı söylendi. Para hala iade edilmediğinden dolayı kendisini tekrar aradığımda aldığım cevap, ‘burası bakkal dükkanı değil, muhasebe işlemleri var para hemen öyle kolay iade edilmez’ oldu. Hernedense Aydınlar Foto müşterilerinden ön ödemeleri toplarken muhasebeleri gayet iyi çalışıyor ama para iadesi söz konusu olduğunda muhasebe işlemleri pek çalışmaya istekli görünmüyor. Bugün, 31.12.2007 ve neredeyse mesai saati bitimi ve para hala hesaba yatırılmış değil.. Bu şekilde, müşterilerden ön ödeme adı altında ne kadar para topladıklarını bilemiyorum ama parayı kullanmak için sistem oldukça iyi kurulmuşa benziyor.
Yeni yılın ilk iş günü kendilerine noterden ihtarname çekerek kanuni işlemleri başlatacağım ve konuyla ilgili ne kadar forum varsa insanları bilgilendireceğim.
Bu mesajın, bu iş yerinden alış veriş eden veya etmeyi düşünen fotografçı arkadaşlara benzer bir şekilde mağdur olmamaları için buraya ön ödeme yaparken çok dikkatli olmalarına yardımcı olur sanıyorum.

Tarih: 31 Aralık 2007, 17:06 - İp: 85.***.**7.26
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

inşallah bu iş haftaya biter..
inanın bu işin lehinize sonuçlanmasını gönülden isiyorum.. başka bir sonuç olacağını da zannetmiyorum

sadece sizin de bahsetmiş olduğunuz üzere hukuk çok ağır işliyor.. yani biraz sabretmek lazım..

Tarih: 24 Şubat 2008, 01:26 - İp: 88.***.**1.170
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Yavaş çalışan adalet sistemi, düpedüz adaletsizlik..

Bir firma olarak, ibretle izliyorum.. Bir kimse çıkıpda şunu söylememiş: "mali güçlükler içindeyiz, özür dileriz" tarzı bir söz dahi yok.. Kişisel beğeniye uymadığı gerekçesiyle bile, tekrar fotoğraf çekip maliyetini kendim üstlendiğim oluyor.. Fakat müşterimin bütün tanıdıklarını kazanıyorum. Keşke ticaret hayatına atılan herkese önce bunlar öğretilse...

Sabırlar diliyorum..

Tarih: 25 Şubat 2008, 09:32 - İp: 85.***.**5.174
turkce
turkce (üye)
Eskişehir / Amatör

Merhaba arkadaşım;tüketici heyetine yaz bir dilekçe olmadı.Mahkemeye basvur.Hem yasal faiziyle paranı alırsın.Hem de manevi tazminat alırsın.Daha mahkeme aşamasına gelmeden parayı oyle bir verirler ki..yeterki değnegin ucu kendilerine bir değsin...

Tarih: 26 Şubat 2008, 20:36 - İp: 88.***.**3.87
korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Bugün Aydınlar Foto'nun YKB / Sirkeci şubesi hesabındaki paraya el kondu. Hesaptaki para bizim alacağımızın ancak yarısını karşıladığı için, Pazartesi gere kalanı haciz yolu ile çözülecek. Ancak icra dairesinden yazı geldiği için, bundan sonra önümüz açık, Pazartesi paranın geri kalanını ödemedikleri zaman, dükkandaki mallara haciz konulacak. Eğer, bu arada hesaba yeterli para gelirse, paranın geri kalanı tahsil edilecek ve dükkana haciz yapılmasına gerek kalmayacak.. Avukatımızın yardımcısı bugün kendileri ile konuştu, Pazartesi muhakkak ödeme yapacaklarını, YKB hesaptaki blokenin kaldırılmasını talep ettiler.. Biz paranın yasal faizi ve masraflar ödenene kadar blokeyi kaldırmayacağımızı kendilerine bildirdik. Tabi bu arada, bir müşterileri bilmeden bu hesaba para gönderecek olursa, bu paraya banka tarafından el konacak ve bu sefer yeni bir mağdur daha ortaya çıkmış olacak.. Ama ne yazık ki yapılacak bir şey yok..

Tarih: 1 Mart 2008, 21:38 - İp: 85.***.**3.199
saadetsa
saadetsa (üye)
İstanbul / Meraklı

Sayin korle haklisiniz maalesef ulkemizde hukuk akil almaz derecede yavas isliyor. Bizde honda dan aldigimiz motorun arzali cikmasi ve satici kurumun ilgisizligi yuzunden 3 seneden fazla bir sure mucadele ettik. Kesinlikle ve kesinlikle pes etmeyin. Bu insanlara hadlerini bildirmek gerekiyor. Dava sonunda 4-5 milyara aldimiz motor icin 13 milyar para odemek zorunda kaldilar. Surenin bu kadar uzun surmesi cok sinir bozucu ama gecen zaman sizin degil onlarin alehine isliyor.
Ayrica bu durumu burada paylasip dikaatli olmamiz gerektigini hatirlattiginiz icin tesekkur ederim.

Tarih: 1 Mart 2008, 22:36 - İp: 85.***.**8.113
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

işledikleri para tutarını belirlemek ve almakda mumkunmu bu yolla.
ders alcaklarını bilsem, bundan sonra kimseyi bu sekilde magdur etmezler diyecegim ama,yıne aynı tas aynı hamam surecektir.
yınede emsal olması acısından yaptıgınız ve sabrınız takdıre sayan.
umatrım en kısa zamanda paranızı,faiz ve masraflarıyla geri alırsınız.

Tarih: 1 Mart 2008, 22:37 - İp: 78.***.**5.64
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

KOrle çok sevindim..İnşallah geri kalan kısmını da alırsınız..Ama bu yaptıklarının cezzası sadece bu mu?.

Bunlara başka ceza verilmeyecek mi?..
Ki ceza verildiği de yok ya ortada..

Tarih: 2 Mart 2008, 01:25 - İp: 88.***.**2.161
korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar, benim bu firmanın YKB hesabına gönderdiğim para 2900. Onların toplam ödeyecekleri miktar ise 3600. Bunun içinde avukat ve icra masrafları, ayrıca 2900 TL nin %25 yasal faizi var. Yasal faiz, 2900x25%=725TL/12=60x2=120TL dir. Yani 2900 TL yi 2 ay tuttular, karşılığında +120TL toplam 3020TL ödeyecekler. Ancak, diğer masraflar için de, yaklaşık 580 TL daha toplamda 3600 TL ödeyecekler. Şu anda YKB banka hesapları blokeli.
P.tesi günü, paranın tamamı banka hesaplarından çıkmazsa, dükkandaki mallarına haciz konacak ki, o zaman icra memur masrafları da eklenecek bu ödeyecekleri paraya.
Aslına bakacak olursanız, bu iş benim açımdan hiç de mağduriyet değil. Bugün bankalar en fazla net %16 veriyor. Aydınlar ise %25 net veriyor.. 2900TL bankada, en fazla 70 TL getirecekti, Aydınlar’da 120 TL getirmiş oldu.. Gerçi daha parayı almadık ama, şimdilik hesap bu..

Tarih: 2 Mart 2008, 21:12 - İp: 85.***.**3.199
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Helal olsun abi..Kutlarım korle..umarım bu onlara iyi bir ders olur..

Tarih: 2 Mart 2008, 21:34 - İp: 88.***.**7.99
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yarın dananın kuyrugu kopuyor anlasılan. umarım hakkınızda hayırlısı olur,buda oradan alısveriş yapacaklara bir ornek olur.
sabrınız ve kararlılıgınızı tekrar tekrar kutluyorum

Tarih: 3 Mart 2008, 00:08 - İp: 78.***.**8.197