korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Aydınlar Foto'ya Ön Ödemede Dikkat

14/12/2007 tarihinde Aydınlar Foto’da satıştan sorumlu Oktay Ergen’le telefonda Nikon D300 fotograf makinesini banka havalesi ile satın almak üzere anlaştık. Bana makinenin 17/12/2007 P.tesi günü geleceğini, ön ödeme yaparsam gelecek makinelerden bir adet bana ayırabileceğini söyledi. Bunun üzerine, aynı gün (14/12/2007 tarihinde ) Aydınlar Foto’nun, Yapı Kredi hesabına banka havalesi ile 2.909 TL gönderdim. Makine 17/12/2007 tarihinde gelmedi, bir sonraki gün dediler. Bir sonraki gün de gelmedi. O halde bana paramı iade edin ben başka bir yerden alacağım dedim. Olur dendi ve benden banka hesap numaralarım alındı. Buraya kadar herşey normal bir iş ahlakı içinde gelişti ancak takip eden günlerde para iade edilmedi ve en sonunda bayramdan sonraki ilk gün dendi. Bayramdan sonra da para iade edilmeyince, tekrar şirket yetkilileri ve şirketin sahibi ile görüştüm. Her defasında bana, ‘çok haklısınız, özür dileriz, hemen yarın paranız iade ediliyor’ dendiği halde, bugüne kadar alınan para iade edilmedi. En son, 28/12/2007 Cuma günü, bizzat şirket sahibi Aydın Aydın tarafından, paranın 31.12.2007 P.tesi günü sabahtan hesaba yatacağı söylendi. Para hala iade edilmediğinden dolayı kendisini tekrar aradığımda aldığım cevap, ‘burası bakkal dükkanı değil, muhasebe işlemleri var para hemen öyle kolay iade edilmez’ oldu. Hernedense Aydınlar Foto müşterilerinden ön ödemeleri toplarken muhasebeleri gayet iyi çalışıyor ama para iadesi söz konusu olduğunda muhasebe işlemleri pek çalışmaya istekli görünmüyor. Bugün, 31.12.2007 ve neredeyse mesai saati bitimi ve para hala hesaba yatırılmış değil.. Bu şekilde, müşterilerden ön ödeme adı altında ne kadar para topladıklarını bilemiyorum ama parayı kullanmak için sistem oldukça iyi kurulmuşa benziyor.
Yeni yılın ilk iş günü kendilerine noterden ihtarname çekerek kanuni işlemleri başlatacağım ve konuyla ilgili ne kadar forum varsa insanları bilgilendireceğim.
Bu mesajın, bu iş yerinden alış veriş eden veya etmeyi düşünen fotografçı arkadaşlara benzer bir şekilde mağdur olmamaları için buraya ön ödeme yaparken çok dikkatli olmalarına yardımcı olur sanıyorum.

Tarih: 31 Aralık 2007, 17:06 - İp: 85.***.**7.26
ustakim
ustakim (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Kolay gelsin korle,işin zor deyil ama sen efendi adamsın belli,aydınlara elini veren kolunu zor kurtarır.Büyük bir ihtimalle sana 3 aylık çek vereceklerdir.Aydınlar biraz ucuz satar amma amması var işte,sirkecideki birçok firma resmi ithalat olmayan malları satar dikkat.gidin yuvam ticarete gidin yalçınlara kaçağı,köçeyi yok.

Tarih: 9 Ocak 2008, 21:26 - İp: 85.***.**9.32
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

merhabalar

çok geçmiş olsun.. umarım halletmişsinizdir.. keşke o kadar yeni ve güzel bir makineyi gidip görüp yerinde alsaydınız..

Tarih: 17 Ocak 2008, 10:46 - İp: 85.***.**7.121
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Parayı aldıktan sonra malı vermek zor geliyor
parayı geri vermek hepten zor geliyor.

Tarih: 17 Ocak 2008, 13:02 - İp: 194.***.**1.69
secutor
secutor (üye)
İstanbul / Amatör

Tesadüfen bu güne kadar Aydınlar'dan alışveriş yapmadım ama bu konuyu okuduktan sonra her ne şekilde olursa olsun dükkanlarına girmeyeceğim kesin. Paylaşım ve uyarınız için teşekkürler, umarım bu kötü olayın sonu sizin için iyi biter.

Tarih: 17 Ocak 2008, 13:32 - İp: 88.***.**1.212
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

bilgilendim
bende buna göre hareket ederim

Tarih: 17 Ocak 2008, 16:09 - İp: 62.***.**4.162
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Ah..ah..ah !

Tarih: 20 Ocak 2008, 20:08 - İp: 88.***.**7.126
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sayın korle çokgeçmiş olsun.
Son durum nedir Aydınlar ile ilgili ?

Tarih: 29 Ocak 2008, 00:43 - İp: 85.***.**1.182
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Arkadaşlar,
Sirkeci piyasaında ticaret yapan birisiyle alışveriş yapmak istiyorsanız - bunun bir kuralı vardır: Mala "dokunmadan" para verilmez !!!
Burada ticaret yapanların çoğu günlük çeklerine döndükleri için ellerine geçen para anında "buharlaşır" ve sizde didinirsiniz malımı veya paramı alayım diye.
Buna ltf. her zaman dikkat edin.
"Stokta" denilen mal genelde o kişinin stoğunda yoktur - Para geldikten sonra sirkeciye çıkıp kimin elinde varsa alınır ve yollanır ANCAK araya bir "alacaklı" girer ve o an ona ödeme yapılırsa ( genelde alacaklı yakaladığı yerde kasayı boşaltır ) sizin ön ödemenizde böylece "buharlaşmış" olur. Çok dikkatli olun çoooooooooooook.

Tarih: 29 Ocak 2008, 08:29 - İp: 85.***.**3.97
ilhamid
ilhamid (üye)
İzmir / Amatör

Bu aydınlar foto şaşırmış galiba....Bakkal dukkanı degil burası..... diyor.bır paranın muhasebeden iadesi 1 dakika bile surmez.eger bir firma parayı alıp urunu göndermıyor ya da parayı iade etmiyorsa bu firma batmış demektir.Bu konuda şikayetvar sitesinde binlerce şikayet var.Sanayı ve Teknoloji Bakanlıgı öncelikle bu internetten satış yapan firmaları dikkatle incelemeli ve izlemeli..Bu firmalardan ürün alan kşilerın sorunları takip edimeli.Ama ne yazık kı hiç bir yapılmıyor.O zaman iş biz tuketıcilere kalıyor,ya bu tip firmalardan hiç bir şey almıyacagız,ya da yanılarak alırsak aldadılırsak,her turlu mercide (tuketıcı mahkemelerı dahil)başvuruda bulunmamız gerek.İnşallah olumlu bir sonuç alırsınız..

Tarih: 29 Ocak 2008, 14:41 - İp: 88.***.**5.228
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Arkadaşlar bu tür durumda MUTLAKA tüketici mahkemelerine başvurun. Etkili oluyor

Tarih: 29 Ocak 2008, 17:41 - İp: 85.***.**3.97