fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Yeni Üst Band...

Kurdeleyi kestik ve jüri üyelerinin oylarıyla ilk üst band seçimini yaptık.

Muhtemelen ilk olması sebebiyle katılım 20 seçici üyeye rağmen biraz düşüktü. Önümüzdeki günlerde katılımında artmasıyla sitenin rengini daha iyi yansıtacağını düşünüyorum.

Kural olarak şimdilik sadece en az 2 kişiden oy almış fotoğrafların puan ortalamaları dikkate alındı. İlk seçimde, uzunca bir süredir üst bandta yer alamayan siyah-beyaz fotoğrafların 2 fotoğrafla birden temsil edilmesi bence seçim döneminin ilginç noktalarından biri. (Cumhurbaşkanlığı seçimi yorumu gibi oldu... , neyse siyaset karıştırmayalım... )

Katılımlarından dolayı jürideki arkadaşlara teşekkür ederim.

Tarih: 15 Ağustos 2007, 10:46 - İp: 88.***.**4.52
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

kumköy34 dedigin cok güzel olur bencede, tüm fotograflar dik kadraj olunca bir mesele olmaz sanirim, denenmeli.

Tarih: 29 Aralık 2007, 15:52 - İp: 83.***.**4.57
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

tüm fotoların dik kadraj olması da çok mümkün değil bence arkadaşlar..

neden?
dik kadrajlı fotoların boyları hep farklı farklı.. kimi kroplayıp kısaltıyor, kimisi de upuzun..

bu durumda yanyana geldiklerinde, bir uzun, bir kısa olacaktır.

Buna çözüm olur mu bilmem.. ancak sevgili fdiker'in fotoğrafların alt veya üstten kırpma yetkisi olması lazım ki, yanyana estetik dursun.

Tarih: 29 Aralık 2007, 16:13 - İp: 88.***.**2.10
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

sevgili dostum mustafa, biz olanaksizligin icinde olanak ariyoruz bence, esasen alt alta iki sira olacak sekilde toplanda 10 fotograf üst banda girse veya alt kisima biryerlere 2 veya 3 dik kadraj fotograflari eklense olmazmi
netfotograf dik kadraj sorununu asmali bence, bir cok sitede coktan siradan bir hal oldu dik kadrajin günün basarili fotograflarinda seyredilmesi.
sistem izin vermiyorsa sistem artik eskimis ve güncelligini kaybetmis demektir.
üst band yataylarin bölümü altbant ise dikey calismalarin bölümü olabilir bence, sistem bunu basarir sanirim, ne dersin

Tarih: 29 Aralık 2007, 16:27 - İp: 83.***.**4.57
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

hah bak o olur gencer..

hatta şöyle bile olur.. en üstte yine 5 tane yatay kadraj üst bant fotosu..
kenarlarda da aşağıya doğru, üstüste gelecek şekilde, birer veya ikişer sıra dik kadraj..

bu harika olur.

altalta durursa bu fotolar kadrajlar sırıtmaz bence de..

Tarih: 29 Aralık 2007, 17:12 - İp: 88.***.**2.10
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

galeride cikan son yorum alan fotograflarin en altinda gitti gidiyor reklami var.
o reklamin alti bos duruyor.
dik kadrajlar o bölüme konsa hem reklam izlenimi artar hemde dik kadraj fotograflari kendi katagorisinde alt bant fotograflari adi altinda izlenmis olur.
netfotografta cözüm bitmez, bazi üyeler fotograflari üstbanda cikar niyeti ile dik kadraj olabilecek fotograflarini yatay yayinliyorlar.
ayni kisi baska sitede o fotografini olabilecek en güzel bicimde yani dik kadraj ile sunuyor.
alt band galeriye cok renk verir diye düsünüyorum.

#gencmenn' tarafından 29.12.2007 17:28:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Aralık 2007, 17:21 - İp: 83.***.**4.57
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

bazi üyeler fotograflari üstbanda cikar niyeti ile dik kadraj olabilecek fotograflarini yatay yayinliyorlar.

Çok doğru bir tespit, çok güldüm valla yaw!

Bence de, öyle veya böyle.. dik kadrajlara bir çare bulunmalı artık! Üyeleri hep yatay kadraja teşvik ediyor bu..

Mesela, sevgili Yusuf PURUT (kagemusha) hocamın muhteşem güzel dik kadrajları var.
hele hele gecen gün bana hediye ettiği bir dik kadraj vardı kiiii... MÜKEMMMEEELL....

hadi patroncum! sıra sende!

En azından her iki tarafa birer tane dik kadraj.. yani toplamda, yataylarla birlikte 7 foto oluyor. Böylece daha çok arkadaşımız onore edilmiş olur..

#panctom' tarafından 29.12.2007 17:40:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Aralık 2007, 17:36 - İp: 88.***.**2.10
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Hadi bakalım,güzel düşünceler bunlar,tebrikler..

Tarih: 29 Aralık 2007, 19:30 - İp: 88.***.**4.74
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Esasen Ben Dik Portre Çekmeyi Seviyorum.. Fakat Gözüm Hep Üstbant'ta
GeLdiğimden Beri Hiç Çıkmadım Hiç ÖnemLi DeğiL Ama BeLki Deyip Yan KadrajLı FotoğrafLar EkLemeye BaşLadım :o)

Bu Sayede Yan Kadrajı Sevmeye BaşLadım.. Valla İşte Diyeceğim Şu Hep Yan Hep Yan Nereye Kadar Ama ! Dik Kadraja'da Fırsat VeriLsin DostLuk KardeşLik Birazdaha Pekişsin.. :o)
SevgiLerimLe.

Tarih: 29 Aralık 2007, 20:06 - İp: 85.***.**7.32
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

ben de niçin halen üst banda çıkamadım diye düşünüyordum
demek dik kadraj yüzündenmiş
şaka bir yana
ben de yatay kadraj kullanmayı pek sevmiyorum,
en alt band fikri bence haksızlık olur.
yan sütünda hem dik,hem de yatay kadrajlar bütün gün değişip duruyor.(şükür, en azından yan bandda fotolarım yayınlanıyor)
yan sütunda bir şekilde kullanılabilinir,ama eşit sayıda olmalı.

Tarih: 29 Aralık 2007, 23:56 - İp: 88.***.**4.200
nihao
nihao (üye)
İstanbul / Meraklı

üst banda konacak fotoğraflar için uygulanan puanlama nasıl yapılyor.genel bütün fotoğraflara mı uygulanacak puan sistemi..
umarım hakeden kareleri üst bantta görürüz..

Tarih: 1 Ocak 2008, 22:32 - İp: 88.***.**5.70