shenay
shenay (üye)
Erzurum / Amatör

Kısıtlandım... (biz Kaç Kişiyiz)

site fotoğraf sanıtı ile uğraşanlardan çok, yorum yapanlara "sakşakçı", gizlilik uygulamasını beğenenlere yağdanlık" diyerek birbirlerine felsefe "li"atışanlarla dolmuş... ha bir de şimdi buzluktan çıkanlar var... kendimi bir yere koyamıyorum site içinde. bana yorum yapan birinin fotoğrafını beğenerek yorum yapsam -şakşakçı- olmaktan, sitenin gizlilik uygulamasını beğendiğimi belirtirsem -yağdanlık- olarak adımın önüne sıfat eklenmesinden korkarak ne yorum yapabiliyorum, ne de fotoğraf ekliyebiliyorum... neden burada olduklarının farkında olmayarak atışanları şiddetle kınıyarak, polemikleri kendilerine besin kaynağı ilan eden arkadaşlardan korkarak, site üyelerinden benim durumunda olanlara ne isim takılacağını da merak ederek, fotoğraf ekliyemediğimi ve hatta site içerisinde kımıldayamadığımı belirtmek istiyorum...

not: benim gibi düşünen arkadaşları bu topikte yorum yapıp, düşüncelerini aktarmaya davet ediyorum... biz de varız, bakalım bize ne isim takacaklar???

ek.1: tüm üyelerein tartarak tartışmalı bir platform oluşturabilmeleri, yaş ortalamasını ele alırsak mümkündür...

#shenay' tarafından 29.08.2008 23:22:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ağustos 2008, 13:16 - İp: 88.***.**1.239
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bana yorum yapan birinin fotoğrafını beğenerek yorum yapsam

demişsiniz.
bu şakşakcılık degil.
sırf bırı ekledi diye ve sırf karsılıgında yorum almak için begenmesenız bile abartılı sekilde "mukemmellerle" "harıkalarla" yorum yazmak şakşakcılıktır.
ben sana yaptım sende bana yap demektir.

oda yetmeyıp, hasbelkader birisi gercekten fotografı eleştirince sen kimsin lan'la baslayan,begenmediysen yazma, ile devam eden,ve ozel mesajla uyarılan birkac KANKA ŞAKŞAKCInında katılımıyla sen kimsinki bu kişiye yorum ayzıyosuna varan, hatta fotograflarınıza saldırılmasıyla devam eden surecin adıdır saksakcılık.

bu siteye yapılabilecek en buyuk kotuluktur,fotograf sanatına saygı duyuyorum diyen birinin fotografa yapabilecegi en buyuk nankorluktur.

işte bunu anlayamayanlar tutup şakşakcılıgı savunuyor.
savunmakla kalmıyor ucuzlasıyor.
anlamadıgım birinin fotografını begenerek yorum yazmak neden şakşakcılık olsun?
degildirki.
ama işte hem kendinin şakşakcı olmadıgını soyleyen hem saksakcı lafından alınan sinirlenen birileri var nedense?
madem sen begendigine yorum yapıyorsun,madem fotografa oncelik veriyorsun sende durust bir yorumcusun demektir,bundan ala ne olabilirki?
şakşakcılıgın avukatlıgını yapanlar,kendilerini bildikleri için, baskalarınıda kendileri gibi gostermek için sanki,biz begendigi fotografa yorum yazanları şakşakcı ilan ediyoruz gibi gostermeye calısıyorlar.
gonlunuz rahat olsun.

--------------------------------------

şimdi bende polemiklerle beslenenlerden biri sayılıyorum size gore ama benım gorusumde budur.ve inanın butun cabamız,butun bu hengame o arada kalanlar daha rahat ve rahatsız edilmeden,tacize ugramadan sitede kalabilsin diyedir.

Tarih: 28 Ağustos 2008, 13:40 - İp: 85.***.**3.117
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

şenay hanım kişiye değil fotoğrafa yorum yapıyorsunuz. olması gereken de budur. keşke insanlar anlayabilse bunu. bildiğinizden şaşmayınız. size kimse bir sıfat yakıştırmayacaktır.

Tarih: 28 Ağustos 2008, 13:47 - İp: 78.***.**5.214
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

haklısınız hiç bi şeye kulak asmadan sadece bildiginizi yapın derim yoksa bitecek meseleler degil bunlar önlem alınırmı imkansız hergün onlarca insan geliyor hepsine tek tek anlatmak sanırım çok zorr .....

Tarih: 28 Ağustos 2008, 13:49 - İp: 85.***.**5.175
bashak
bashak (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaba Şenay Hanım,

Siz de enim gibi yapabilirsiniz. Ben kendi tarafımı seçtim.
Bildiğim yolda devam ediyorum. Taraf olma kaygım olmadı.
Kim hangi tarafa çekecekse zaten çekiyor. Bu konuyla ilgili daha önce serbest kürsüdeki objektif grubu topiğine yazmıştım.
Güzele güzel demekten, beğenmediği nedenleriyle neden beğenmediğimi söylemekten asla vazgeçmeyeceğim.
O yüzden ne objektif olacağm, ne de şakşakçı.
Sadece fotoğraf sevdalısı olarakdevam edeceğim.
Size de tavsiye ederim.

Fotoğraflı günler.

Tarih: 28 Ağustos 2008, 16:25 - İp: 78.***.**7.66
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

guzele guzel demek zaten objektifliktir bashak
mesele kotuye mukemmel diyecek kadar olaydan kopmamak.

#gaijin' tarafından 28.08.2008 16:50:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ağustos 2008, 16:50 - İp: 85.***.**3.117
sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Şimdi biz illaki bir yandamıyız hangi yandayım ben acaba..

Tarih: 28 Ağustos 2008, 16:55 - İp: 78.***.**7.133
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sagın solunda solun sagındayız arif

senay hanım;
gozden kacırmısım

yorum yapanlara "şakşakçı" denilen

diye bir tabiriniz var.
yorum yazanlara şakşakcı denilen tek bir cumle tek bir yorum,tek bir yazı,tek bir ifade bulun,yada oyle gostermeye calısanlar bır tane bıle boyle ifade bulsun, dişimi kırarım.

biz hiçbirzaman yorum yapanlara şakşakcı demedik.
biz,sadece durust yorumu savunduk.
biz,kişilerin onceliginin fotograf olmasını kişisel ilişkilerin yorumu etkilememesi gerektigini savunduk,
biz biri kendisine yorum yazmadı yada,eleştirdi diye sen dost degilmişsin diyenleri eleştirdik.
biz biri kendini eleştirdi diye hakaretler savuran,hatta ozel mesajla adam toplayıp o kişinin fotograflarına saldırtan hazımsızları eleştirdik.

biz diyorum,cunku siz (gruplama degil saygıdan) bizi bir tarafa koymussunuz.
ama karsımıza koydugunuz grubun degerlendirmeleriyle tanımıs,oyle gorerek koymussunuz.

bizi sizi yok bu işin.
durust yorum yapanlar ve sırf yorum almak için yapanlar var.bende bir gruba dahil olmak istemem,yapım musaıt degil.
sizde olmayın.bashakın dedigi gibi asıl yolu,aklın yolunu kullanın.

#gaijin' tarafından 28.08.2008 17:12:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ağustos 2008, 17:02 - İp: 85.***.**3.117
sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Tarih: 28 Ağustos 2008, 17:09 - İp: 78.***.**7.133
abal
abal (üye)
İstanbul / Amatör

Şenay hanım,
sizinle aynı duygular içindeyim,
içimde müthiş bir isteksizlik var,
Ben günlük hayatın stresinden uzak durabilmek adına siteye girerken,site stres üreten bir havada...
bu beni uzaklaştırıyor...

Sağ duyulu davranmak ,kısır atışmaları durdurmak gerektiğine inanıyorum.

selamlar saygılar...

Tarih: 28 Ağustos 2008, 17:22 - İp: 212.***.**1.34
shenay
shenay (üye)
Erzurum / Amatör

... benim kimse ile kişisel bir sorunum yok... ve isim kullanmadım...gajin demedim (polemik olmasın diye) ama oldu)))
objektif olmaktan söz ediyorsak dışarıdan bakıldığında görünen yorum yapanlara "sakşakçı", gizlilik uygulamasını beğenenlere yağdanlık" diyerek birbirlerine felsefe "li"atışanlarla dolmuş bir site komik görünüyo ve sözlerim sitenin sağlığı içindir.
abalın da söylediği gibi stresli bir ortam oluşmaya başladı ve ben diğer bir çok arkadaş gibi üretimlerimi istekli olarak paylaşamıyorum, bu topikle bunu belirtmek istedim... herkes kendi tercihi doğrultusunda iştirak ediyor siteye fotoğraftan ya da sanattan anladığı kadarıyla...kimseyi kalıba sokmaya, ya da yönlendirmeye hakkımız olmadığını düşünüyorum, çok duyarlı isek uyarımızı yapar, kişinin algılamasını bekleriz, alan alır almayan kendi bilir...sevgili gajin sizin ya da baskalarının aklının yolunu mu kullanmalıyım...size ve kendi inisitiyatifinizde kullandığınız aklınıza sonsuz saygı duyuyorum, aynı saygıyı kendi adıma da isteme hakkım olduğunu düşünüyorum... bu atışmalı ve atıştırmalı durum birçoğumuzu rahatsız etmektedir ve bu rahatsızlığımı dile getirme hakkımı kimden almalıyım..hepimiz aynı olamayız, kişisel farklılıklar zenginliklerdir...

bu topiği gruplaşmalara kavgalara ve küsmüşlüklere karşı olduğum için, hicv ederek açtım Arifciğim, taraf olmak zorunda değiliz...

#shenay' tarafından 28.08.2008 18:04:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ağustos 2008, 18:03 - İp: 88.***.**1.239