lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

İki Dere Arasında

İki arada bir derede sözüyle bir balşlık açacaktım ancak Türkçemizde böyle bir cümlenin yanlış kullanıldığına dair bir blgim olduğu için ikidere arası dedim.

Neyse evet iki dere arasında kaldım..

Dere-1:Serbest kürsünün hayatın içinden bölümü kilitlenince siteye bakışım bir anda deiğişti..Bazen muhabbet etmek taTlı tatlı geyik yapmak için gelirdim bu sayfalara.Ama bazen de gerçekten hayatın içinden olan ve topluma topluma olmasa da bir kaç kişiye faydalı konular açmak ve açılmış bu tür konularda konuşmak için gelirdim.

Ancak artıkk bu hakkımız elimizden alındı..Artık fotoğrafdan uzak kalmak istediğim anlarda netfotografdan da uzak kalıyorum..Ve nete girmem için en büyük sebep olan sitemden iyice soğudum..

Dere-2:Ama bir de öteki dere var..Bu bölümde o kadar çok tartışmalar gönül kırmalar oldu ki..O kadar gereksiz ve siyasi içerikli konular açıldı ki..Defalarca arkadaşlara lütfen hakaret etmeden tartışın dedim.Hatta bazı topikleri Sevgili Ahmet İSPİYONLADIM..O açıdan bu topiğin kilitlenmesi çok çok iyi oldu.

İşte iki dere..Peki şimdi ben ne yapacağım.Sevgili Fikret bey orta bir yol yok mu?..Ben o kiltli sayfaların açılmasını ancak siyasi içerikli konular da çılmamasını istiyorum.Gerçekten hayatın içinden içimizden konuların topluma yararlı konuların açılmasını istiyorum..

Saygı ve sevgilerimle

Tarih: 15 Kasım 2007, 21:17 - İp: 88.***.**3.94
fotomerve1
fotomerve1 (üye)
Osmaniye / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlar ne yazdı okumadım ama ,bende girmiyorum artık siteye bakıyorum ve çıkıyorum ,ben topiksiz siteye site demem arkadaş. serbest kürsüsüz site içi boş bardağa benziyor ne yapayım içinde su olmayan bardağı.inanın bazen kavgada etseniz sizleri arıyorum sanki dostlarımı kaybetmişim gibi bir his doğuyor içimde ve mutsuz ayrılıyorum iş yerimden eve giderken,hergün yeni bir heyecanla geliyorum iş yerime bakıyorum yine yoksunuz ...korkuyorum net fotoyada kilit vururlar yakında..hoşçakalın

Tarih: 17 Kasım 2007, 12:31 - İp: 85.***.**8.90
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

karaMurat.. bazen abartıyorum ..

Lazut Hocamızın düşüncelerini anlıyorum.. fakat diğer bölümler (fotoğraf maksatlı bölümler) öylesine ihmal ediliyorki.. (bu dakikadan sonra, susup izlemem gerekiyor)

Tarih: 17 Kasım 2007, 13:18 - İp: 85.***.**6.178
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

hocam güzel yazmissin, birde su acidan bakmani istiyorum.
bu sitede sedece forum icin gelip, öbür sitelerde düzenli fotograf yükleyen arkadaslar var. o sitelerdede forum var ama seviyeli, cilgi ciktigi an, ya siteden atilirsiniz yada üyeliginiz dondurulur.
burada malesef cok gereksiz topikler ve kirici üslüplar vardi.
bence enazindan bir süreligine buranin bir fotograf sitesi oldugu hatirlatilmali.

Tarih: 17 Kasım 2007, 14:17 - İp: 83.***.**5.47
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Site sahibi serbest kürsüyü kilitlediyse sanırım artık katlanılmaz bir duruma gelindi. Serbest kürsüye ve foruma günde 2000 tık yapılamasıyla 20 tık yapılması çok farklı ve sitenn reklam gelirleriyle de doğru orantılı sonuçta.

Dün 3 kez yazım buraya sonra vazgeçtim yollamadım. Şimdi tekrar yazayım dedim , bakalım sonunu getirebilecek miyim.

Netfoto teknik forumlarının ülkemizdeki en doyurucu teknik forum olduğunu düşünüyorum .
Ben özellikle DSLR forumunun müdavimiyim .

DSLR forum eskiden çok iyiydi ......Çok bilgili insanlar yazardı. Büyük kısmı çok uzun zamandır siteye uğramıyor, bir kısmı zaten 2 senedir uğramıyor....

Ama 3-5 ay önce kırılma noktasına gelindi ve DSLR forum mecburen parçalara bölündü ve o günden beri asayş sağlansa da forum bitti.

önceden çok zevkli bir forumdu, çok sevdiğim arkadaşlar yazardı, artık pek uğramıyorlar.

kontrast ın d80 topiği, ocaklılar ın a100 izlenimleri, hbaykal ın izlenimleri, pazarbey in maceraları, fan clupler vs.....

Şu an onu mu alayım bunu mu muhabbetine döndü iş

Neden böyle oldu? Sorumlusu kim? Yanıt basit, forum kültürünü kavrayamamış site üyeleriç kavga gürültü ve marka fanatizmi nedeniyle parçalandı orası ....

Serbest kürsü önceden çok rağbet edilen bir yer değildi. 2-3 gün hiç mesaj yazılmadığı olurdu hatta.
Hüseyin Bey, rokomet hanım , Beytullah Bey , Sefer Bey
cididyetinde bir yerdi.
Zamanla pazarbey ve kontrast, özellikle bu iki vatandaş serbest kürsüyü sivilleştirdi . Asık suratlı serbest kürsü gitmiş, yerine daha eğlenceli bir forum gelmişti.

Geyik muhabbeti netfoto forumlarına da girdi bu sayede. Ama seviyesiz değil zekice yapılan bir geyik. Ve konuşmalar doğrudan olmasa da fotoğraf zeminindeydi genelde.

Zamanla doğum günü, evlilik haberi, baş sağlığı, baba olma sevinçleri paylaşılmaya başlandı, iyi de oldu.

Her şey yolunda giderken forum cıvımaya başladı.
Açılan politik konular bir yandan , seviyesi düşük yeni konular diğer yandan. Kimse kusura bakmasın ama mesela 18 lik çıtırlar gibi ismi olan bir konu buna örnektir.Ve üzücü olan bu seviyesiz konuların büyük kısmını eski üyeler açtı , kendini bilmez 3-5 çürük elma değil....

Kendini bilmez 3-5 çürük elma her foruma girebilir, her yerde olabilir , internetin sanal ortamının kaçınılmaz sonucu.Can sıkıcıdır ama halledilir. Konu silinir, üyelik iptal edilir.

Ama ekipman, teknik gibi konuları ve galeriyi tümüyle unutan ve sadece geyik çeviren sitenin eski üyelerine ne demeli?

3-5 çürük elma ve küfür ile siyasi konulara kabahat bulup asıl sorunu gizlemeyelim Hepimiz sorumluyuz , ben dahil.

Otokontrolü oluşturamadık. Serbest kürsüde nadiren açılan ,fotoğrafla ilgili olmasa da faydalı olan, konulara ilgi göstermek yerine geyik geyik geyik.....

Zamanla bu geyik ortamda fotoğraf eklemek istemeyen insanlar oldu ve her şeyerini silip ayrıldılar. Ve geniş bir kesimde rahatsızlık yaratmaya başladı serbest kürsü....

Ben eski üyeler olan bizlerin otokontrol oluşturmak yerine üzerimize düşenleri yapmadığımızı düşünüyorum.

Binlerce yazı yazmış bir site üyesi kavga yaratacak bir konu açarsa siteye yeni giren bir üye de gaza gelip açar.

Sitenin saygın siması seviyesi düşük geyik çevirirse yeni üye seviyeyi daha da aşağı çeker.

Başka sitelere de üye olduk, oraların kurallarına harfiyen uyduk, forumlarında geyik de çevirmedik.
Evimiz bellediğimiz bu siteyi ise yıprattık.

Misafir olduğumuz evde başımız önde ciddi ciddi otururken , kendi evimize çamurlu ayakkabılarımızla girdik.

netfotograf benim için resmi devlet dairesi, ya da iş toplantısı ciddiyetine sahip olan sitelerden farklı bir yer oldu.
Bilirsiniz, ''teşekkür ederim Mahmut Bey,Aysun hanım eksik olmayın,Cuma Bey elleriniz dert görmesin, pek güzel fotoğraf'' zırvaları....
Samimiyetsiz, sahte gülüşler filan.

Bu site öyle bir yer deği

Tarih: 17 Kasım 2007, 14:24 - İp: 88.***.**4.237
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

Serbest kürsü açılmalı.Bakınız parti kapatmanın bile doğru iş olmadığını herkes söylüyor(siyasi saymayın lütfen).Site bu ölü toprağından kurtulmalı.Bir soru rokomet hanımmı? ben rokomet bey biliyordum.Galiba yanılmışım.Bir soru daha pazarbey buraya neden yazmıyor?

Tarih: 17 Kasım 2007, 15:15 - İp: 85.***.**8.223
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sitedeki ilgili reklamlar için,site geneline kısıtlama yok,gayet işin o yönü doğrultusunda tıklamayla neticelere ulaşılabiliyor gene.[Eli alışanlar google'da..]

İst dışındaki arkadaşlar, spot makina hakkında bilgi edinmek için topiklere isteklerini yazacaklardır,haklılar.

Piyasada eski canlılık pek yok şu aralar,tüm ürünlerde..Bankalarda aynı durumda,günlük ödemelerin haricinde..

Siyaset,farklı görüş ve küfür yüzünden site kapansa daha mı iyi olurdu.
Buna da şükür,diyelim.

Tarih: 17 Kasım 2007, 16:52 - İp: 85.***.**6.162
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Başka sitelere de üye olduk, oraların kurallarına harfiyen uyduk, forumlarında geyik de çevirmedik.
Evimiz bellediğimiz bu siteyi ise yıprattık.

Misafir olduğumuz evde başımız önde ciddi ciddi otururken , kendi evimize çamurlu ayakkabılarımızla girdik.

-----------------------
geriside anlamlı ama bu cumleler ozetliyor herseyı

Tarih: 17 Kasım 2007, 19:10 - İp: 88.***.**5.140
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

sefer hocam,"galat-ı meşhur...."u geçelim...konu iyi anlaşıldı.mesele buydu.ben deli topiğini bile özledim,misafiretende olsa uğruyordum...çözümü "zorla kolay"arası bir şey..."tenezzül"etmeyelim diye bizlerde sebeb olduk...eli kalem tutan,arkadaşlara biraz gayret göstermek düşüyor...ben yapmaya çalışacağım...bütün yazıları okudum fazla ekleyecek bir şey yok...ayıklama çok zor değil.

Tarih: 17 Kasım 2007, 22:20 - İp: 88.***.**2.152
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar ben Serbest Kürsünün kapatılma gerekçesini pek mantıklı bulduğumu söyliyemem. Binlerce üyesi olan bir sitede bir kaç çürük elmanın çıkması kaçınılmazdır. Ancak siteyi bu çürük elmalardan kurtarmak yerine, siteyi üyelerden kurtarma yolunun tercih edilmesi ne derece doğrudur bilinmez. Sanırım (Kurunun yanında yaşı yakmak) bu olsa gerek.

Sn.Fdiker bu çürük elmalar yüzünden Serbest kürsüyü kapattı ama çürük elmalar hala içimizde. Acaba ilerki günlerde bu çürük elmalardan biri galeride veya sitenin farklı bir köşesinde boy gösterirse o köşelermi kapatılacak? Yapılması gereken çürük elmalardan kurtulmaktır siteden değil

Tarih: 17 Kasım 2007, 23:52 - İp: 85.***.**7.153
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

pazar pazar canım sıkıldı..
size mete taklidi yapayım mı ?

http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=2069

taklit konusunda birtek netfotoğrafta başarılıyım..
önümüzdeki günlerde Sayın fediker taklidi yapacam yoksa bu kilitlerin açılacağı yok

Tarih: 18 Kasım 2007, 11:51 - İp: 88.***.**1.19