last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

Gizli Yorumlar

yönetime yeni uygulamadan dolayı çok teşekkür ediyorum

Dipnot: bu başlık öneriler ve görüşler bölümüne gizli yorumcu uygulamasına teşekkür etmek için açılmıştır. teşekkür etmek istemeyenler tarafından ısrarla baltalanmaya çalışmaktadır. lütfen bu şahsiyetler sevgi ve saygı sözcükleri ile laf sokma yarışına girerek değil de başka bir başlık altında görüşlerini ifade edebilirler. bu benim görüşümdür beni bağlar. bayar28 sana hala gülüyorum bu notu yazarken de gülüyorum bunu bil diye şeettirdiydim.

Edit: sadece dipnot eklemek için

#last hope' tarafından 28.08.2008 13:03:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ağustos 2008, 15:02 - İp: 81.***.**7.150
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

o zaten goruyordur,ertesi gune sen cıkmayabilirsin yani

Tarih: 15 Ağustos 2008, 13:50 - İp: 85.***.**3.117
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

o yüzden tırsmaya başladım bu yüzden

Tarih: 15 Ağustos 2008, 14:02 - İp: 81.***.**7.150
sunaturk
sunaturk (üye)
İstanbul / Amatör

sayın baylar.
arap saçına döndürdüğünüz sitede ,bir yönetim var.
ara sıra ( bana göre)fotoğraflarımı beğenmedikleri için yüklemediler.demek ki vazifesini yapıyor.
bu forumda yazan beyfendiler.
bu sitenin bir kar amacı varmı bilmiyorum?
yönetimden ricam .(Amaç şakşak grubunu biraz engellemek)se
,bütün şakşakcıları devre dışı bırakın.bukadar yorulmazsınız.
ben bana yorum yazanın fotoğrafına bakıyorum beğenirsem yorum yapıyorum.ve siz rahatsız oluyorsunuz.ve ben bu uyğulamanızı beğenmediğim için
şu an saat 14.artık sitenize fotoğraf yüklemeyeceğim ve yorum yapmayacağım.suna türk

Tarih: 15 Ağustos 2008, 14:02 - İp: 88.***.**9.226
gulis79
gulis79 (üye)
İstanbul / Amatör

yeni kayıt olurken bana mesaj gelmedi ..!!
site yönetimiyiz sitemiz istemez bir üyeye 3-5 yorum çünkü yalakalıktır.. veya size yorum yapılıyorsa sakın yapmayın o kişinin fotoğraflarına bile bakmayın... sadece galeriden eklenenlere bakın denmedi...

fotoğraf eklenirken 3 şık var eleştiri yapılsın yapılmasın gibi ... oraya 4.cü şıkkı ilave edin derim “ yalakalık yapılmasın” inanın kimse yapmaz yalakalık..

üyeler birbirlerini yorumlarıyla tanırlar şahsen ben bana gelen yoruma bakarım acaba onun kareleri nasıl beğendiğimi yazarım .. bumudur yalakalık...?

anladım ki favori listemize yorum yapılmaz rahatsızlık olunuyor peki favori fotoğrafçılarım bölümü neden var ???? o zaman bizde hergün eklenen karelere yorum yaparız o zaman buda yalakalık olmaz mı..!!!
o zamanda yorum bölümünü kaldırın kimse yapmasın eklenen fotoğraflarıda hepsini kolayca izlememiz için slayt gösteri şeklinde yaparsanız daha iyi olmazmı ??

bu gidişle benim gibi amatör üyeler soğur ve giderler amacınız usta fotoğrafçılarıyla kare paylaşmaksa bunu açıkça söyleyin ... ben her kareyi beğenirim anladığım kadarıyla eksik bir yanı varsa söylerim yoksa da çok güzel olmuş deyip tebrik ederim buda yalakalık mıdır acaba ??
bence asıl yalakalık iş dünyasında "patron" diye hitap etmektir.. buyurun benim üyeliğimi silebilirsiniz... yetkiniz var belkide alay konusu olurum onu da yapabilirsiniz..
ŞUNUDA BELİRTEYİM.. bu siteye gelmeden önce kadraj, ışık patlaması gibi teknik adına hiç birşey bilmiyordum burda öğrendim ve bizler kendimizi usta olarak algılamadık ..
Türkiye'de güzel abim güzel kardeşim, gibi kelimeler sık kullanılır hatta ticarettede böyle. kimse Sayın X bey veya Y hanım demez..
kişiler birbirine "usta" demiş ne gibi bir sakınca var bunda “ne kadar usta türemiş” demişsiniz ...
eğer yazmakla ustalık oluyorsa siz haklısınız...
özetle= site yönetimi olarak istediğiniz kararı alamaya sahipsiniz.. vede uygulamaya fakat bunu üyelere haber vermeniz gerekir bu bizim en doğal hakkımız...
ally _toplu mesaj çekme yetkiniz vardır en azından tüm üyelere haber maksatlı dün mesaj çekilebilirdi.. şaşkınlıktan başka bir şey yaratmadı bu durum üstelik bu konuyla ilgilide alaycı yorumlar yapmışsınız bir çoğunuz.. profesyonel olarak düşündüğüm için sizlere bu durumu yakıştıramadım... görüşlerinizi daha farklıda yorumlayabilirdiniz...
SAYGILAR...

Tarih: 15 Ağustos 2008, 14:22 - İp: 85.***.**6.187
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gulis bana fotograflarına yapılmıs objektif,yapıcı ve tekniğini geliştirmene yardımcı 10 tane yorum gosterirmisin?

Tarih: 15 Ağustos 2008, 15:18 - İp: 85.***.**3.117
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bir yanda objektif grubu kurulur, grup üyelerinin büyük kısmı objektif filan değildir ya neyse kurulur . Bazı üyelerin altında objektif yazar. yazmayanlar subjektif mi oluyor ?

Diğer yanda hediye fotoğrafçılar, şakşakçılar, yalakalar gibi laflar üretilir.

Dİğer yanda 3 seneye yaklaşan üyeliğimin her Allah ın günü sitenin bir eksiği gediği vurgulanır .

Artık baydı beni bunlar....
----------------------

hergun sanki mecburmuscsına fotograf yukleyenleri bile azaltsa su uygulama yeter.
ne sakıncası var bunun ? site kuralları müsait buna.
ya da her gün foto ekleyen birisi forumda çene çalmak yerine galeriye vakit ayırıyor diye kötü bir şey mi yapıyor ? ;-)

hergun birine hediye fotograf yollayanlara
bana 3 kişi yolladı şimdiye dek . sevdiğim saydığım 3 kişi. üçü de sitenin en başarılı 40-50 fotoğrafçısından , üçü de 2000-3000 yorumu geride bırakmış dost canlısı .....
neden sıkıntı yaratır bu hediye olayı ? abartanlar mı var ? vardır muhakkak . ama herkesin alınabileceği laflar neden ediyoruz ? ?-)

adam fotograf cekerken yanlıslıkla yerı cekse begenip koyuyor
3-4 sene önce çektiğim şeylerin bir kısmına şu an bakıp gülüyorum . bu iş bir gelişim sürecidir. fotoğrafla, pikselle uğraşarak gözünüz gelişir. o kötü fotoğrafı ekleyen adam/kadın güzel olduğunu düşündüğü için koyuyor .

onay makamından her nasılsa geçmiş çok vasat işleri neden baz alıyoruz ?

site gitgide basitleşiyor...guzelleştigi halde basitleşiyor hemde
basitlik bir felsefedir ve güzeldir .
:-)
galeride eskiden gun içinde alkıslanacak guzellikte enaz 40 fotograf gorurdum
hadi canım sen de

--------------------------------

Galerinin iyi olmadığının farkındayım . Sitenin dijital çöplüğe benzediği zamanlar da oluyor . Bazen seviye artıyor , bazen düşüyor .Yorum kazanmak için yorum yazanlar da var.
Bunlar var, her yerde var .

--------
Ama siteyi eskiden beri takip edenler de var.
Adam şair , en büyük şiirlerinden birini sevdiği bir arkadaşına ithaf ediyor .
Adam bilim adamı , 1000 sayfalık kitabını sevdiği bir dostuna ithaf ediyor.

Şurada kıçı kırık iki piksel parçasını birine hediye emek neden bu denli kınanıyor ?
200 foto eklemiş, 5000 yorum yazmış birisi fotoğraf hediye edemez mi ?

---------

Şu yorum meselesi ...Ya arkadaşlar yanlış anlamayın ama neyiz biz ? Kimiz ? Ne biliyoruz ki yorum yapıyoruz ? Ustaların yorumu ne demek mesela . Şu sitede eklediğim fotolarda beni aydınlatan 2 yorum aldım şimdiye dek . Sadece 2 .

Var mı gerçekten böyle bir şey ? Ustalar siteye üye oluyor , yorumlarıyla acemileri aydınlatıyor , acemiler ustalaşıyor . Okul mu burası ?

Ha olsa iyi olur elbette . Ama mesela şu an üst banttaki çalışmalar için kendimi kassam yine de uzun bir şey yazamam . Ne denir ki kelebeğe ? Kelebek işte , ne güzel çekmişsin . Yetmez mi ?
3. fotoğraf ya da. Güzel işte . Hadi yazın teknik eleştiri , hadi ben bekliyorum burada o fotoğraf için uzun bir teknik eleştiri yazın

-----------------------

siteyi blog gibi görenler var, kötü fotoğraf ekleyenler var, vasat çalışmaların arasında boğulan nitelikli çalışmalar var , kız tavlamak için siteye gelenler de var. evet var. ama bu tarz, bu üslup nedir ki bu . şaşırıyorum valla .....

Tarih: 15 Ağustos 2008, 15:43 - İp: 81.***.**7.49
amcaa
amcaa (üye)
Zonguldak / Amatör

Üyeler misafirdir.... Misafirler el üzerinde tutulur....

Uzun zamandır amatör üyelere sebepsiz, anlamsız küçümseyici ve aşağılayıcı yaklaşımlar yapılıyor....

Site amatörlerin yanında yer alacağına diğerleriyle beraber hareket ediyor.... Ama yanılıyor....

Site misafir ettiği üyelerine ihanet ediyor....

Körler burunlarının ucunu göremezken ne hakla kürsüye kurulup kilometrelerce uzaklar hakkında görüş bildiriyorlar...
Siteye bir kaç fotoğraf ekleyerek diğer üyeleri ve siteyi sorgulamayı nasıl düşünebiliyor bunlar......

Engellenmesi gerekenler amatör üyelermidir yoksa masum amatörlere saldırıp onları alaya alanlarmıdır ?

Çevre kirliliği yaratanlar amatör üyelermidir yoksa onlara sataşanlarmıdır ?

Cevap açık.... Amatör üyeler masumdur, suçlu değildir, misafirdir ve misafir edilmeye devam edilmelidir.... Saygın olarak....

Suna hanım son derece açık yazmış, güliş79 kullanıcıda samimi yazmış.... Bu samimiyetin değerini anlayabiliyormusunuz....

Al gülüm ver gülüm demişler.... Ne var bunda.... İletişim çağında selam vermiş son derece ince davranış bunlar.... Altın kıymetinde....

Amatörleri suçlayanların fotoğraflarına gelen yüzlerce al gülüm ver gülüm ne oluyor.... Onlar neden göz ardı ediliyor... Kendisine geldiği zaman mutluluk kaynağı mı oluyor....

Amatörlerin fotoğraflarında ve yorumlarında site kural ve kriterlerine uygun olmayan ne vardı.... Hiç bir şey yoktu....

Nasrettin Hoca fıkrasıdır, komşusu kendi bindiği dalı keser.....

Buyrun kesin....

Tarih: 15 Ağustos 2008, 15:51 - İp: 212.***.**0.67
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Beğeni ifade etmek başka bir olaydır.

''Güzel fotoğraf.msn ekledim kabu etmedin'' gibi ifadeler başka birşeydir.(Çoğaltılabilecek bir sürü örnekler mevcuttur)

Bunlaradır çıkan ses,en azından çıkıyorsa kendi sesim.

Tarih: 15 Ağustos 2008, 16:44 - İp: 78.***.**1.93
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

buffaloya her zaman katılırım ama bu sefer farklı düşünüyorum.

bir kere galeriye neden foto eklenir,başka bakış açıları ile yorumlansın,bu ille eleştirel olmak zorunda değil.başka bir göz ile bakma önemli.

aile arasında çektiğin bir foto yu göstersen,fotograf makinesine yabancı olanların hepsi a harika çekmişsin,fotografçı ol sen derler.bizim galeride bu hale geldi.
tamam bazı fotolara ne yorum yapılır bilemiyorum.özellikle makrolara uzun yorum yazmayı anlayamam.o tür fotolarda makine,lens ve çekim değerleri için örnekler izlenir en fazla.tamron 90 mm ile çektim,şu f değerinde en başarılı sonucu alıyorum gibi açıklamalar ile karşılıklı bilgilendirmeler yaşanır.
böceği harika çekmişsin kelimesi kime ne kazandırı ki.

burası okul değil belki ama paylaşmak birbirimize bir şeyler kazandırıyor.

hediye fotolara gelince,bir sepet fındık fotosunu Ahmet bey e hediye etmek anlamlı değil.
içinde duygu barındıran,gerçekten güzel olan bir fotograf hediye edilir.oda NF kategorisine eklenir,ana sayfaya çıkmaz.
başkasına hediye edilen fotya bir başkası neden yorum yazmak ihtiyacı duysun ki.
A ne güzel hediye vermişsiniz Ahmet beye ,tam ona layık gibi yorumlar komik geliyor çoğu zaman..
Ve bu hediye fotoların hep belirli gruplar çerçevesinde ve yorum alma amacında olduğunu düşünülüyor çok fazla kişi tarafından..

bütün fotograf sitelerde ortak bir konu var,yorum yaptıkça yorum alırsın.
böyle bir mantıktan nefret ediyorum..
demek ki saydığımız her şey saçma.
dandik foto ekle,yorum yap,yorum al,koltukların kabarsın.kendini fotograf sanatçısı ilan et..
kime ne faydası var..

ben yorum derdi olmayan fotolar yüklüyorum,çok üzmez beni.
% 95 kültürel miras ve il il Türkiye kategorilerindendir.

Ama sitede çok güzel mimari fotolar ekleyen bir üstad,her şeyiyle dörtdörtlük bir eserin fotosuna 2-3 yorum alıyorsa.
ve bu x grubundan herhangi birinin aynı eserin çok kötü çekilmiş versiyonunda 40-50 yorum alıyorsa.dur demek lazım..

ben daha çok kez önerdim,yorum alan fotolar ana sayfaya çıkmasın,bu durumdan çok kişi şikayet etmez.
her galeriyi açtığımda aynı kişlerin fotoları olması insanları bu şekilde tepki vermeye zorluyor.

tek çözüm budur...uygulamanın kimseye zararı olmaz..

Tarih: 15 Ağustos 2008, 16:47 - İp: 85.***.**9.67
kenant
kenant (Objektif)
İstanbul / Amatör

Başta bu uygulamanın fotoğraflara fotoğrafı çekene faydası dokunacağına inanıyordum.
Ancak görüyorum ki yeni olmasına karşın uygulamanın yapılma süreç ve işleyişinde hataların olduğunu görüyorum. Sitenin üyelerine bu durumu muhakkak bildirmesi gerekirdi bence bu büyük eksiklik..

Evet faydası olur diye düşünüyordum gördüm ki amaç farklı işliyor bunu fotoğrafa değer katmak adına değilde bazı şahsi düşüncelerle bir takım alaycı uslupla yok şakşakçı grubu gider, yok grup hergün göndermez, yok bu yalakalık yapmaz vs gibi uygulama dışında gelişen sözlerle pekiştirmek normal gözükmüyor bana açıkçası...

ve ben hergün fotoğraf göndermeye gayret ediyorum bunun suçmuş gibi söylenmesi veya alay konusu olması hoş değil bilakis hergün fotoğraf peşinde koşmak kadar güzel bişey olmaz herhalde bu siteye ve bu tarz sitelere üye olmanın getirisi sonuçta ....

Ve bu sebepledir ki bu uygulama anlamsız bir uygulamaya gidiyor diye düşünüyorum...

BUFFALO’nun dedği gibi ben 6 ay önce fotoğraf makinası aldım elime ilk başlarda çektiğim fotoğrafları silmedim ki nerden nereye gelmişim diye ve çok komikler, belki de henüz hala bi yere gelmedim şu an sevdiğim beğendiğim fotoğraflarıma ilerde belki gene gülecem..
evet bu iş öğrenme gelişme işi usta diye bilinenlerin katkıları ile bizlerin onları takibi ile daha da ileriye gidecektir ama anlıyorum ki yeni başlamam nedeniyle veya yer, toprak ya da basit bir fotoğraf bana güzel geliyor diye alay konusu olacağım .... sizce ne kadar doğru bir davranış olur bu...

Dediğim gibi 6 ay önce fotoğraf makinası aldım günde 3-4 saatimi belki daha da fazlasını fotoğraflara siteye vs bu işe ayırdım ben bunları yaparken öğrendim geliştim ve gelişeceğim hatta makinamıda değiştirip benim için ciddi bir maliyetle ve bu işe gönülden bağlanmam nedeniyle daha profesyonel bir makina aldım ama hala alışamadım makinaya bu siteden nasıl çekim yapacağımıda öğrenmeye başaladım sağolsunlar yardım için görüşlerini isteğim kişiler tahminimden fazla yardımcı oluyorlar .... herhalde olması gerekenlerde bunlar ...

Başlarda hiç birşey bilmeyenler (benim gibi) muhakkak birşeyler öğreniyorlar derseniz ki burası öğrenme yeri değil o başka tabi...

Bende GULİS79’un dedği gibi yorum yapanın fotolarına bakıyorum beğenmeye çalışıyorum bazen beğenmiyorum bazen eleştiriyorum tabi kendimce o süreye kadar eleştirmek adına ne öğrendiysem bunlar normal olsa gerek gerçekten yeni başlayanlar için...

ve bu türk toplumunun yapısında var AMCAA’nın dedği gibi amatörler başlangıçta misafir gibi ve sonra birşeyler öğrendikçe onlarında misafir edeceği zamanlar gelecektir. Her yapılan işi bir amatörden profesyonelce yapmasını bekleyemessiniz biraz olsun karşı tarafın samimiyetine güvenmek gerek..

bana yapılan bir yorum bana göre eleştiri gibi gelebilir çünkü ben amatörüm yeni başaladım, ancak bakarsanız ustaya boş laf gibi gelebilir bunlar doğal şeyler... birbirinin fotoğrafına bile yorum yapılırken ki paylaşılan en önemli unsur gene fotoğraf oluyor aslında... birde fotoğrafların yorum alma sayıları bence hiç önemi yok ki kriter değil ve de yaptığın yorum sayısının da önemi yok.. ne fazla sayıda yorum almış foto kıymetli ne de az sayıda yorum almış foto kıymetsiz...bence birinci derecede fotoğrafa katkı yapacak ve çekene katkı yapacak seviyeli eleştirilerin baştacı yapılması gerekir

bence herkes bildiği çizgisinde devam etsin derim ben ...
eleştirmek isteyen eleştirilerini,
takip ettiği fotoğrafçılara yorum yapmak isteyen ve eleştirmek isteyen takibine devam etmeyi,
birbirinin fotoğraflarına bakıp beğenirse beğendiğini iafade etmek, eleştirmek, veya hiç yorum yapmamasına devam etmesi, vs vs vs..........

bu site de farklı düşüncede binbir çeşit insanız kimse kısıtlanmamalı ve kimse yargılanmamalı
HERBİRİMİZİN OLDUĞU GİBİ KABUL EDİLMESİ GEREKİR..
BİRBİRİMİZE SAYGIDA KUSUR ETMEMELİYİZ....
ÇÜNKÜ BU UYGULAMANIN SONUCU ÇOK ANLAMSIZ BİR YERE DOĞRU GİDİYOR.......

Herkesini birbirine saygılı, sevginin çektiğimiz fotoğraflara yansıdığı ve fotoğraflarının geliştiği bir site olmasını temenni ederim...

Tarih: 15 Ağustos 2008, 17:09 - İp: 85.***.**2.127