last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

Gizli Yorumlar

yönetime yeni uygulamadan dolayı çok teşekkür ediyorum

Dipnot: bu başlık öneriler ve görüşler bölümüne gizli yorumcu uygulamasına teşekkür etmek için açılmıştır. teşekkür etmek istemeyenler tarafından ısrarla baltalanmaya çalışmaktadır. lütfen bu şahsiyetler sevgi ve saygı sözcükleri ile laf sokma yarışına girerek değil de başka bir başlık altında görüşlerini ifade edebilirler. bu benim görüşümdür beni bağlar. bayar28 sana hala gülüyorum bu notu yazarken de gülüyorum bunu bil diye şeettirdiydim.

Edit: sadece dipnot eklemek için

#last hope' tarafından 28.08.2008 13:03:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ağustos 2008, 15:02 - İp: 81.***.**7.150
mydemir09
mydemir09 (üye)
Aydın / Meraklı

Fotoğraflarımın daha az yorumlanmasına rağmen ben hala uygulamanı iyi olduğunu savunanlardanım...Yorum azlığını sitenin genel durumuna bağlıyorum...

Bence uygulama başlamış tartışmak yerine işin keyfini çıkarmalıyız...

Tarih: 16 Ağustos 2008, 10:30 - İp: 78.***.**1.84
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Tarih: 16 Ağustos 2008, 10:33 - İp: 81.***.**3.185
mydemir09
mydemir09 (üye)
Aydın / Meraklı

Gizlilik 12 saate mi düştü???

Tarih: 16 Ağustos 2008, 11:50 - İp: 78.***.**1.84
kemal6ka
kemal6ka (üye)
Ordu / Amatör

Fotoğraf sanatında asıl olan neydi arkadaşlar..Işık değil mi ?
Hani bizlere bol ışık gerekiyordu..Hani karanlıklar olmayacaktı.
Hani bu site tamamen biz amatörlere yol ve ışık tutacaktı...
Nasıl oluyorda burdaki binlerce arkadaşımızı gizli diye gösteriyorsunuz..Şeffaflık bunun neresinde şimdi..
sırf bazılarına yaranmak adına böyle bi uygulama başladıysa,hodri meydan..Yılmayalım arkadaşlar..24 saat mi bekleyelim ve sonra yazalım,bunu da mı engel koyacaklar..Varsın koysunlar..Ama içimizdeki gizlilik istemeyen fotoğraf aşkımızı öldürebilecekler mi..Hiç sanmıyorum..
Ben burda olacam arkadaşlar..Ta ki menfaat olmadığı sürece..
Eğer hissedersem,bizleri elbet barındaracak güzel bi fotoğraf köyü daha vardır..Orda buluşuruz..Nolcak yani biraz da köy havası alırız hep beraber...
Site kurabilen arkadaşlarımız varsa,kendi sitemizi,köyümüzü kurar orda devam ederiz..Suna Teyzem gibiler bizim baş tacımızdır..Biz böyle insanları,eşimize dostumuza,en önemlisi öğrencilerimize örnek gösteriyoruz..Çünkü bizler amatörüz..
Birbirimizden kopmayalım arkadaşlar..Yılmak yok..devam lütfen...
En derin sevgi ve saygılarımla amatör dostlarım...

Tarih: 16 Ağustos 2008, 13:05 - İp: 88.***.**8.140
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotograflar orada duruyor arkadasım kimsenin ısıgı kapattıgı falan yok. buyur yorumla madem amacın fotograf yorumlamak.
kim kime yaranmak için birşey yapıyor şimdi?
site yonetimi site yonetimine yaranmak içinmi?

bir kerede daha iyi fotograflar,daha yapıcı eleştiriler, daha guzel bir site için hodri meydan deyinde gorelim.
bizler diye bir kategorizasyon yaptıgınıza gore sanırım uzuuun zamandır adı gecen şakşakcı grubuna dahil ettiniz kendinizi?

işi sanki ustalar amatorleri kovuyor gibi gostermeye calısmanızı anlamlandıramıyorum.
bizim butun cabamız zaten acemiler için.
az biraz kendinizi geliştirme gibi bir amacınız olsa bunu anlardınız ama heyhat,insan alısınca bedava yoruma alkısa dayanamıyor tabiki.

bu site fotograf adına en iyi sitelerden biriydi, forumu, turkiyenın en iyi forumuydu.
şimdi galeride milletin teknik estetik cok kotu fotograflarının "MUKEMMEL" diye adlandırıldıgı, onceligin fotograftan coook uzak oldugu, forumunda sadece makine alacagım ne alayım diyip ortadan kaybolan insanların oldugu, ve nasıl oluyorsa siteyi seviyorum diyerek, site için yararlı herseye karsı cıkanların doldurdugu bir site oldu.
ve bunun onune gecmek için yapılan butun girişimlere karsı cıkAn. amacı asla ve asla fotograf sanatıyla içiçe olmak olmayan,sadece alkıs almak,hediye vermek, pohpohlamak olan uyeleri var. yazık cidden yazık.

bir kere fotograf sanatı dediginiz seye azcık ilginiz olsa, buranın fotograf sitesi oldugu gercegini, ve onceligin HERZAMAN fotograf olması gerektigini algılamanız, bahsettiginiz ogrencilerinize amacı fotograf sanatının inceliklerini tekniklerini guzelliklerini, ve gelişimini gosteren bir site istemeniz gerekirdi.

milletin birbirini alkıslayıp egolarını tatmın ettigi, eleştiri alınca ıpını koparmıs gibi hakaretler ettigi, yorum alamayınca kusup gittigi bir site degil.

10 uyasındaki cocuk bile, su siteye girdiginde kımın ne oldugunu anlarken.....................

ALLAH HERKESE ENAINDAN 10 YASINDA COCUK ALGISI VERSİN.

KİŞİLERİN DEGİL,FOTOGRAFLARIN ALKISLANDIGI BİR SİTE DİLEGİYLE...

#gaijin' tarafından 16.08.2008 13:29:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ağustos 2008, 13:26 - İp: 88.***.**0.49
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

BUFFALOYA SOZ VERDİGİM CEVAPTIR BUYUK HARF KULLANDIM COK KARISTIGI ICIN KUSURA BAKMAYIN LUTFEN..
UZUN BİR CEVAPTIR VE İÇERİGİ BOSTUR İSTEYEN OKUMAYABİLİR.
BUFFALO OKURSA, HERKES GİBİ SERT USLUPLA YAZDIGIMI DUSUNMESİN LUTFEN.SURDA FİKİRLERİMİZİ BELİRTİYORUZ.
CEVABA CEVAP SEKLİNDE YAZDIGIM BU CEVABIMI, BUYUK USTA FUFULİYE ARMAGAN EDİYORUM.

Diğer yanda hediye fotoğrafçılar, şakşakçılar, yalakalar gibi laflar üretilir.

Dİğer yanda 3 seneye yaklaşan üyeliğimin her Allah ın günü sitenin bir eksiği gediği vurgulanır .

Artık baydı beni bunlar....

BENIDE BAYDI,SIKILDIM ARTIK…
----------------------

hergun sanki mecburmuscsına fotograf yukleyenleri bile azaltsa su uygulama yeter.
ne sakıncası var bunun ? site kuralları müsait buna.
ya da her gün foto ekleyen birisi forumda çene çalmak yerine galeriye vakit ayırıyor diye kötü bir şey mi yapıyor ? ;-)

AVUKATLIGIN TUTMUS, SANKİ HERGUN GALERİDE ZAMAN GECİRMEYİ KOTU GORUYORUM DİYE GOSTERİYORSUN.
TAM TERSİNE, HERGUN SANKİ MECBURMUS GİBİ ZORLAMA FOTOGRAF YUKLEYIP,BİRDE ELEŞTİRİ YAPANLARA HAKARET EDEN İNSANLARA BENIM LAFIM. DİYELİMKİ AMAC, HERGUN FOTOGRAF YUKLEYIP GİTGİDE GELİŞMEK, OZAMAN ELEŞTİRİLERE NEDEN BU TAHAMMULSUZLUK?

hergun birine hediye fotograf yollayanlara
bana 3 kişi yolladı şimdiye dek . sevdiğim saydığım 3 kişi. üçü de sitenin en başarılı 40-50 fotoğrafçısından , üçü de 2000-3000 yorumu geride bırakmış dost canlısı .....
neden sıkıntı yaratır bu hediye olayı ? abartanlar mı var ? vardır muhakkak . ama herkesin alınabileceği laflar neden ediyoruz ? ?-)

HERKESİN ALINABİLECEGİ LAFLAR KONUSUNA SENIN “Bir yanda objektif grubu kurulur, grup üyelerinin büyük kısmı objektif filan değildir ya neyse kurulur” LAFINI YAPISTIRINCA, BİRAZ GARİP DURUYOR.

adam fotograf cekerken yanlıslıkla yerı cekse begenip koyuyor
3-4 sene önce çektiğim şeylerin bir kısmına şu an bakıp gülüyorum . bu iş bir gelişim sürecidir. fotoğrafla, pikselle uğraşarak gözünüz gelişir. o kötü fotoğrafı ekleyen adam/kadın güzel olduğunu düşündüğü için koyuyor .

BİZDE BUNU DYORUZ BU İŞ BİR GELİŞİM SURECİDİR,AMA HASTA TEDAVİYİ KABUL ETMİYOR…

galeride eskiden gun içinde alkıslanacak guzellikte enaz 40 fotograf gorurdum
hadi canım sen de

EVET OYLEYDİ.

--------------------------------

Galerinin iyi olmadığının farkındayım . Sitenin dijital çöplüğe benzediği zamanlar da oluyor . Bazen seviye artıyor , bazen düşüyor .Yorum kazanmak için yorum yazanlar da var.
Bunlar var, her yerde var .
Ama siteyi eskiden beri takip edenler de var.
Adam şair , en büyük şiirlerinden birini sevdiği bir arkadaşına ithaf ediyor .
Adam bilim adamı , 1000 sayfalık kitabını sevdiği bir dostuna ithaf ediyor.

SAİR PECETEYE, YAGDI YAGMUR CAKTI İMSEK SENDEMİ SAİR OLDUN ESSOGLUESEK YAZIP EN SEVDİGİ ARKADASINA HEDİYE EDERMİ?
HEDİYE ETME OLAYINA KARSI DEGİLİM,AMA BAK HIYAR CEKTİM BANA SNEI HATIRLATTI SANA HEDİYEMDİR DEMEZ İNSAN DEGİLMİ?
BEN DİYORUMKİ HEDİYE FOTOGRAF İSMİ OLARAK YAZILMAZ,SEN HİÇ FOTOGRAFINA “ X KİŞİYE HEDİYEMDİR” DİYE İSİM VEREN BİR FOTOGRAFCI DUYDUNMU?
BUNLARIN AMACI RESMEN BAKIN BEN BUNA HEDİYE EDİYORUM DEMEK BASKA BİŞEY DEGİL.
ACIKLAMAYA YAZARSIN OLUR BİTER.
HEDİYENIN AMACI YORUM ALMAKMIDIR YOKSA BİRİNE DOSTLUK İFADE ETMEKMİ?
OZAMAN GALERİYEDE CIKMAZ OLUR BİTER.GONULLER OLUR,YORUMLAR YAPILIR DOSTLUKLAR PEKİŞİR.
(BİR ELEŞTİRİDE SEN NE BİÇİM DOSTSUN DİYEBİLEN NE DOSTLAR NE DOSTLUKLAR HEMDE)

---------

Şu yorum meselesi ...Ya arkadaşlar yanlış anlamayın ama neyiz biz ? Kimiz ? Ne biliyoruz ki yorum yapıyoruz ? Ustaların yorumu ne demek mesela . Şu sitede eklediğim fotolarda beni aydınlatan 2 yorum aldım şimdiye dek . Sadece 2 .

Var mı gerçekten böyle bir şey ? Ustalar siteye üye oluyor , yorumlarıyla acemileri aydınlatıyor , acemiler ustalaşıyor . Okul mu burası ?

Ha olsa iyi olur elbette . Ama mesela şu an üst banttaki çalışmalar için kendimi kassam yine de uzun bir şey yazamam . Ne denir ki kelebeğe ? Kelebek işte , ne güzel çekmişsin . Yetmez mi ?
3. fotoğraf ya da. Güzel işte . Hadi yazın teknik eleştiri , hadi ben bekliyorum burada o fotoğraf için uzun bir teknik eleştiri yazın

HERZAMANKİ YANLIS ANLAMA, HALBUKİ DURUST YORUM YAZIDGINDA BU İŞİ EN İYİ TANIMLAYANIN SEN OLDUGUNU DUSUNMUSTUM. KELEBEK GUZEL, COK GUZEL ELİNİZE SAGLIK YAZDIM..
VE SONRA GİDİP ADAMIN CEKTİGİ SAKSI FOTOGRAFINA
“MUKEMMEL OLMUS NASIL BİR SAKSI BU TAM CİCEK EKMELİK” YAZDIM. NE OLDU?
KELEBEK FOTOGRAFI GUZEL EVET…..

-----------------------

siteyi blog gibi görenler var, kötü fotoğraf ekleyenler var, vasat çalışmaların arasında boğulan nitelikli çalışmalar var , kız tavlamak için siteye gelenler de var. evet var. ama bu tarz, bu üslup nedir ki bu . şaşırıyorum valla .....

KENDİ SİLAHIYLA VURMAK DEYIMI ACIKLIYOR BU DURUMU.
ŞAKŞAKCI BİR İNFORMAL GRUBA OBJEKTİF BİR FORMAL GRUP..
OOH CANIMA DEGSİN.

Tarih: 16 Ağustos 2008, 13:43 - İp: 88.***.**0.49
kemal6ka
kemal6ka (üye)
Ordu / Amatör

İsim vermeye hiç gerek yok..Ama anlıyorum ki,kendilerini ne yazık ki ben fotoğraf sanatını çok iyi biliyorum,teknik inceliklerini mükemmel anlarım,çok da çeşitli donanımlara sahibim,hatta site yöneticilerine " patron " diyecek kadar varım,ben biraz da profesyonelim diyenler...

Şu mübarek günün hatırına..Ben benim gibi düşünen arladaşlarım için her ne düşünüyorsanız...Mevla sizlere de 2-3 katını versin..hatta çok versin..özellikle bol yorumlar versin..
Versin ki biraz daha kendi egolarınız tatmin olsun..Yeter ki sizler saç baş yolmayın,sağa sola da çatmayın..
Durmak yok, yılmak yok,ha gayret..

Tarih: 16 Ağustos 2008, 14:03 - İp: 88.***.**8.140
hamzaogur
hamzaogur (üye)
Malatya / Amatör

Neden annemiz babamız var, neden bir ailemiz var, neden bir mahallemiz var, neden bir vilayetimiz hatta neden bir ülkemiz var, neden bir milletller topluluğu, yada neden kıtalar var. Bu düşünceye göre bence bunların hiçbiri olmamalı sadece dünyalı olmak yeterli olsa gerek. Şu zamana kadar bize verilen eğitimler yanlış olsa gerek, bu gün bu kavramın doğrulunuğunu düşünmek istiyorum. Netfotoğraf grubu zannedersem yine bu kavramların tersine topyekün var oldu. Ben bu sitenin kişi kişi emek harcayarak küçük gruplar halinde Netfotoğtraf olarak devleşerek büyüdüğünü düşünüyordum. Netfotograf içinde aile yapısına benzer tatlı ve güzel gruplaşmalar neden engellenmek istenir hala anlamış değilim. Netfotograf içerisinde bu tatlı gruplaşmaların bence hoş görülmesi gerekir neticede bu grupların çokluğu ve birikimiyle netfotograf büyüyor. Bu sistemin netfotoğrafa zazar vereceğini düşünüyorum.

Tarih: 16 Ağustos 2008, 14:18 - İp: 88.***.**0.207
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ne engellenmesi neden bahsediyorsunuz*
onceligin fotograf olması demek,konusmayın yazısmayınmı demek?

yazın işte fotograflar orada duruyor nıye yazmıyoresunuz?
amacınız fotograf degilmi.

-------------
İsim vermeye hiç gerek yok..Ama anlıyorum ki,kendilerini ne yazık ki ben fotoğraf sanatını çok iyi biliyorum,teknik inceliklerini mükemmel anlarım,çok da çeşitli donanımlara sahibim,hatta site yöneticilerine " patron " diyecek kadar varım,ben biraz da profesyonelim diyenler...

Şu mübarek günün hatırına..Ben benim gibi düşünen arladaşlarım için her ne düşünüyorsanız...Mevla sizlere de 2-3 katını versin..hatta çok versin..özellikle bol yorumlar versin..
Versin ki biraz daha kendi egolarınız tatmin olsun..Yeter ki sizler saç baş yolmayın,sağa sola da çatmayın..
Durmak yok, yılmak yok,ha gayret..

-----------------

bu kadarçig bir yazı gorecegimi bilsem oturur yazmazdım.
ben nerede profesyonelim demişim?
nerede benım donanımım var demişimde sen boyle konusuyorsun?
ben site sahıbını bızzat tanıyorum,kendisiyle gorusuyorum sana ne benım kendısıne ne dedigimden.
hem daha yuzunu bile gormedigin adamlara ustam ustadım vs de hem benım site sahıbıyle munasebetimi bilmeden patron lafımı yalakalık olarak algıla.
bukadarsınız işte siz.

bu topice destek verenlerin hepsi dost,birbirini tanıyan goren bilen insanlar, demekki dostluga lafımız yokmus, demekki dost olmak fotografı bırıncı plana koymaya engel degilmiş.

siz ve sizin gibi dusunen arkadaslarınız birgunde su site için bir laf etsinde gorelim.anca birbirinizin sırtını sıvazlayın,işinize gelmedimi ceker gideriz diyin.
----------------------------

ego sorunum olsa şimdi size bunları yazıyo olamzdım,acar galeriyi onume gelene mukemmel bir fotograf olmus yazardım,gelen cevaplarlada kendimi kandırarak yasamaya devame derdim.

Tarih: 16 Ağustos 2008, 14:37 - İp: 88.***.**0.49
sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Çağdaş abi sonuna kadar haklısın..

Ben bir tek şeyi anlamıyorum neden gerçek olan bir şeyi neden görmüyorlar ya da görüyorlarda neden hala karşı çıkmaya çalışıyorlar yaraları mı var göğüslerini deşen...

dün bende tartıştım gayet güzel bir şekilde ve bildiğim yoldan da dönmem asla...(Bkz:http://forum.netfotograf.com/serbest_kursu.asp?msg_id=34391&syf=63)

Asıl olananın fotoğrafın yorumlanması olduğu bir gerçektir bu sitede...

İşlerine gelmeyenler zaten bir bir dökülmeye başladılar...

Uygulama bence çok yerinde...

Tarih: 16 Ağustos 2008, 15:36 - İp: 85.***.**6.156