ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Foruma Soru Yöneltme Kuralları (!)

Forumda sorulacak bir sorunun daha önceden sorulmuş olma ihtimali yoktur, şimdiye kadar benzer bir soru sormak kimsenin aklına gelmemiştir, bu nedenle forumda arama yapmanın bir faydası olmaz, zaten "Arama" diyor, niye arayayım ki?

Konu başlığına, konu ile ilgili bir şey yazmaya gerek yoktur, ilgisi olan olmayan herkes o konuyu okumak zorundadır.

Hele ki, konu başlığına aşağıdakilere benzer bir şeyler yazıldığında o konuya daha çok cevap alınabilir:

- Lütfen yardımmmmm.

- N'olur yardım edin.

- Şşşşt! Bi bakar mısınız?

Bir de, istediğimiz yardımın "Acil" olduğunu belirtirsek, daha kısa sürede cevap gelecektir, çünkü en "Acil" problem, bizim problemimizdir, daha acili olamaz.

Sorumuzu sorduktan sonra, kesinlikle cevap gelmelidir, cevap verilmeme veya verilememe gibi bir davranış olamaz. Biz foruma bir soru yöneltme zahmetine katlanıyorsak mutlaka cevap almalıyız.

Tahmini cevap alma süremiz dolduğunda hala cevap gelmemişse, aynı konu başlığına girip, "Şu kadar kişi okumuş, bi Allah'ın kulu cevap vermeyecek mi?" gibi ısrarlar ile sorumuza söke söke cevap alırız.

Bizden başka herkes bu foruma, forumdaki sorulara cevap vermek için girerler, sorumuza tatminkar cevap alamadığımızda, "Yok mu başka fikri olan?" diye diretebiliriz, başka fikri olanlar genellikle, "Yok mu başka fikri olan?" cümlesini okumadan cevap yazmaya çekinirler.

Kullandığımız cihazlarda bir arıza sezinlediğimizde, teknik servisin görmesine gerek yoktur, çoğu teknik arıza görülmeden de onarılabilir. Zaten önemli olan arızayı görmeden onarabilmektir, görerek herkes yapar. Bu nedenle, teknik servise başvurmadan, foruma soru yönelterek, "şöyle bir sorunum var, bu bir arıza mıdır, arıza ise garanti kapsamına girer mi, girmezse kaça yaparsınız, fiş almazsak son ne olur?" gibi sorular sormaktan çekinmeyelim.

Tarih: 3 Nisan 2008, 14:58 - İp: 85.***.**6.133
osifa
osifa (üye)
İzmir / Meraklı

Başlık eski ama konu maalesef hala güncel. Bu durum yalnız burada değil linux forumlarında da var. İşin acı tarafı yaşa ve okumuşluğa da bağlı bir durum değil. İletişim kültürümüz yok ve soru sormayı hiç bilmiyoruz maalesef. Bir de kompleksli bir toplum olduğumuzdan uyarı ve eleştirilere karşı saldırgan davranıyoruz.

Bu konuda belgeler.org'un "İyi ve kötü sorular, Doğru düzgün soru sormanın yolları" adlı çok güzel bir çevirisi var herkese sonuna kadar okumasını öneririm.

http://www.belgeler.org/howto/smart-questions-good-bad.html

Sayın ocaklilar o kadar güzel ve açık yazmışsınız ki etkilenmemek elde değil. Elinize sağlık.

Tarih: 7 Ağustos 2011, 18:51 - İp: 88.***.**7.114
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Yazıyı okuyunca ezilip büzüldüm
Keşke ben de o kadar çöp yığını oluşturmadan önce bu yazıyı okuyabilseymişim.
Bence bu yazı foruma üye olurken Uyarı ! başlığı altında yayımlanmalı.

(keşke açtığım başlıkları silebilsem )

#zeze-0' tarafından 11.10.2011 11:23:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ekim 2011, 11:23 - İp: 212.***.**6.206
yalcin38
yalcin38 (üye)
İstanbul / Amatör

MERHABA,

ben burada yeniyim, yeni bir forum nasil acilir , bana yardimci ola bilirmisiniz ?

Tarih: 2 Ağustos 2012, 15:38 - İp: 62.***.**2.233
balabansonsuz
balabansonsuz (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın ocaklilar, ders vermek için öğretmen, ders almak için öğrenci olmak gerekmediğinin en güzel örneğini sergilemişsiniz.Teşekkürler.
Fatih DEMİRKAN

Tarih: 20 Ocak 2013, 05:54 - İp: 46.***.**0.57
free_5
free_5 (üye)
Edirne / Amatör

sayın ocaklılar merhaba;
ilk önce size daha net nasıl ulaşırım bilemedim ve burdan yzmak zorunda kaldığım için özür dilerim.
edirne de edirne nin yerel gazetisinin kültür sanat eki olarak bir dergi yayınlamaktayız.yazılarınızı sürekli beğeniyle takip ediyorum yazılarınıza dergimizde de yer vermek istiyoruz ilgilenirseninz [email protected] mailim olumlu veya olumauz bir cevap yazarsanız çok sevinirim başarılarınızın devamı dilğiyle..

Tarih: 2 Şubat 2013, 21:52 - İp: 31.***.**7.217
nikon_d7000
nikon_d7000 (üye)
Adana / Amatör

Mükemmel bir yazı olmuş. Tebrikler...

Tarih: 17 Mart 2013, 00:53 - İp: 85.***.**9.158
tomaydin
tomaydin (üye)
İstanbul / Meraklı

konu da
anlatım da
yorumlar da