ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Foruma Soru Yöneltme Kuralları (!)

Forumda sorulacak bir sorunun daha önceden sorulmuş olma ihtimali yoktur, şimdiye kadar benzer bir soru sormak kimsenin aklına gelmemiştir, bu nedenle forumda arama yapmanın bir faydası olmaz, zaten "Arama" diyor, niye arayayım ki?

Konu başlığına, konu ile ilgili bir şey yazmaya gerek yoktur, ilgisi olan olmayan herkes o konuyu okumak zorundadır.

Hele ki, konu başlığına aşağıdakilere benzer bir şeyler yazıldığında o konuya daha çok cevap alınabilir:

- Lütfen yardımmmmm.

- N'olur yardım edin.

- Şşşşt! Bi bakar mısınız?

Bir de, istediğimiz yardımın "Acil" olduğunu belirtirsek, daha kısa sürede cevap gelecektir, çünkü en "Acil" problem, bizim problemimizdir, daha acili olamaz.

Sorumuzu sorduktan sonra, kesinlikle cevap gelmelidir, cevap verilmeme veya verilememe gibi bir davranış olamaz. Biz foruma bir soru yöneltme zahmetine katlanıyorsak mutlaka cevap almalıyız.

Tahmini cevap alma süremiz dolduğunda hala cevap gelmemişse, aynı konu başlığına girip, "Şu kadar kişi okumuş, bi Allah'ın kulu cevap vermeyecek mi?" gibi ısrarlar ile sorumuza söke söke cevap alırız.

Bizden başka herkes bu foruma, forumdaki sorulara cevap vermek için girerler, sorumuza tatminkar cevap alamadığımızda, "Yok mu başka fikri olan?" diye diretebiliriz, başka fikri olanlar genellikle, "Yok mu başka fikri olan?" cümlesini okumadan cevap yazmaya çekinirler.

Kullandığımız cihazlarda bir arıza sezinlediğimizde, teknik servisin görmesine gerek yoktur, çoğu teknik arıza görülmeden de onarılabilir. Zaten önemli olan arızayı görmeden onarabilmektir, görerek herkes yapar. Bu nedenle, teknik servise başvurmadan, foruma soru yönelterek, "şöyle bir sorunum var, bu bir arıza mıdır, arıza ise garanti kapsamına girer mi, girmezse kaça yaparsınız, fiş almazsak son ne olur?" gibi sorular sormaktan çekinmeyelim.

Tarih: 3 Nisan 2008, 14:58 - İp: 85.***.**6.133
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

KOCAMAN HARFLER YETMEZ DAHA İRİ HARFLERLE YAZMALI!...

Tarih: 3 Nisan 2008, 15:26 - İp: 88.***.**6.212
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sorumuzu sorduktan sonra, kesinlikle cevap gelmelidir, cevap verilmeme veya verilememe gibi bir davranış olamaz. Biz foruma bir soru yöneltme zahmetine katlanıyorsak mutlaka cevap almalıyız.

Tahmini cevap alma süremiz dolduğunda hala cevap gelmemişse, aynı konu başlığına girip, "Şu kadar kişi okumuş, bi Allah'ın kulu cevap vermeyecek mi?" gibi ısrarlar ile sorumuza söke söke cevap alırız.

-----------------------
hatta ayıp size be, bu yaptıgınız terbiyesizlik, ve hatta foruma daha yenı uye olmus, bir konu acmıs, (oda laptop alımı konusunda bir konu) ve yarım saat gecmesine ragmen cevap alamamıs biriyseniz illaki

ya bu kadar da wefasız olmayın hıc mı kımse bılmıor yada hıc mı kımse yorum yapamıyor anlamadım gıttı sadece kararsız kaldım ...yardım ıstedım....

demelisinizki, size olan vefa borcumuzu odemede acele edelim...

#gaijin' tarafından 03.04.2008 15:54:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Nisan 2008, 15:53 - İp: 88.***.**9.52
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

bu harika başlığa KOCAMAN BİR DESTEK TE BENDEN..

Tarih: 3 Nisan 2008, 15:59 - İp: 88.***.**7.230
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Ya bir konu bu kadar mı güzel anlatılır..

Ellerine sağlık abi..

Tarih: 3 Nisan 2008, 18:12 - İp: 212.***.**2.131
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Ayrıca,
isim filan gereksizdir, kebap49 gibi bir nick yeter. Böylece daha esrarengiz oluruz ve sorumuza hemen cevap yazarlar. Hadada acil ise durum, ilginç bir lisan kullanırız. Bu lisan ingilizceden türediği için o alfabe kullanılır, herkese, "sen" denir ve noktalama filan yoktur.

Şöyle bir mesaj anında cevap almalıdır.

bende bir fot. mak warr ama ii diil şööle qujji foto için nassı bişi tawsiye edersin canonmu nikomu aliim yardımmmm lazımmmm. saol

zagor15
(profesyonel fotografçı)

Tarih: 4 Nisan 2008, 00:41 - İp: 88.***.**6.96
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Cüneyt Bey harika anlatım
elinize sağlık

Tarih: 4 Nisan 2008, 11:19 - İp: 212.***.**1.146
gulsss
gulsss (üye)
Yurtdışı / Amatör

konuyu bastan sona okudum,yorumlarida tabiki..
ve uzerime alindim.haklisiniz..ayni hatayi bende yapmisim..
forumda yada nette aratmadan cekim teknikleriyle alakali soru sormak icin konu acmistim..
meger benim sordugum soru defalarca sorulmus ve ustadlar binbir emekle her defasinda anlatmislar.
ne kadar yaka silktiginizi,illahllah ettiginizi goruyorum.
ve kendi adima mahcup ve uzgunum..
bir daha olmayacak insallah..
bizim gibiler sizi hernekadar usandirmis olsada iyki varsiniz demedende gecemiyecegim..
sagolasiniz,varolasiniz,eksik olmayasiniz...

Tarih: 24 Nisan 2008, 01:23 - İp: 62.***.**7.46
umut1993
umut1993 (Objektif)
Bursa / Amatör

burda yazanlardan birini yapmıştım ben özür dilerim .bu fiyata değer mi diye konu açmıştım ve orada biri yardım etsin diye mi ne yazmıştım (konu adı değil cevaplarda)...

Tarih: 24 Nisan 2008, 06:36 - İp: 88.***.**6.95
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Sn ocaklilar

yazım tarzınız çok hoş olmuş, ağzınıza sağlık...

Tarih: 24 Nisan 2008, 11:23 - İp: 81.***.**3.185
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Bende kendi payıma düşeni alındım..

cevap vermeyenleri kışkırtmak değilde,
eskimiş ve güncelliğini yitirip, başlık yığını arasında kaybolmuş bir konuyu (belki birkaç konuyu) güncelleyip yukarı taşımak adına, bu amacı bariz belli eden mesajlar yazmıştım..

bu davranışım sanki bu konu içerisinde ele alınabilirmiş gibime geliyor..

Tarih: 24 Nisan 2008, 15:12 - İp: 88.***.**8.186