ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Foruma Soru Yöneltme Kuralları (!)

Forumda sorulacak bir sorunun daha önceden sorulmuş olma ihtimali yoktur, şimdiye kadar benzer bir soru sormak kimsenin aklına gelmemiştir, bu nedenle forumda arama yapmanın bir faydası olmaz, zaten "Arama" diyor, niye arayayım ki?

Konu başlığına, konu ile ilgili bir şey yazmaya gerek yoktur, ilgisi olan olmayan herkes o konuyu okumak zorundadır.

Hele ki, konu başlığına aşağıdakilere benzer bir şeyler yazıldığında o konuya daha çok cevap alınabilir:

- Lütfen yardımmmmm.

- N'olur yardım edin.

- Şşşşt! Bi bakar mısınız?

Bir de, istediğimiz yardımın "Acil" olduğunu belirtirsek, daha kısa sürede cevap gelecektir, çünkü en "Acil" problem, bizim problemimizdir, daha acili olamaz.

Sorumuzu sorduktan sonra, kesinlikle cevap gelmelidir, cevap verilmeme veya verilememe gibi bir davranış olamaz. Biz foruma bir soru yöneltme zahmetine katlanıyorsak mutlaka cevap almalıyız.

Tahmini cevap alma süremiz dolduğunda hala cevap gelmemişse, aynı konu başlığına girip, "Şu kadar kişi okumuş, bi Allah'ın kulu cevap vermeyecek mi?" gibi ısrarlar ile sorumuza söke söke cevap alırız.

Bizden başka herkes bu foruma, forumdaki sorulara cevap vermek için girerler, sorumuza tatminkar cevap alamadığımızda, "Yok mu başka fikri olan?" diye diretebiliriz, başka fikri olanlar genellikle, "Yok mu başka fikri olan?" cümlesini okumadan cevap yazmaya çekinirler.

Kullandığımız cihazlarda bir arıza sezinlediğimizde, teknik servisin görmesine gerek yoktur, çoğu teknik arıza görülmeden de onarılabilir. Zaten önemli olan arızayı görmeden onarabilmektir, görerek herkes yapar. Bu nedenle, teknik servise başvurmadan, foruma soru yönelterek, "şöyle bir sorunum var, bu bir arıza mıdır, arıza ise garanti kapsamına girer mi, girmezse kaça yaparsınız, fiş almazsak son ne olur?" gibi sorular sormaktan çekinmeyelim.

Tarih: 3 Nisan 2008, 14:58 - İp: 85.***.**6.133
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Sorunun tüm maddelerini değilde, birkaç maddesini cevaplayanlar, münasip şekilde haşlanacaktır..

Tarih: 24 Nisan 2008, 15:18 - İp: 85.***.**5.16
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

İnce bir anlatım,derinden...

kebap49,zagor15(profesyonel fotografçı) ; Fatih Bey'in bu tabirleri de çok hoştu.

selamlar

Tarih: 24 Nisan 2008, 18:48 - İp: 78.***.**1.250
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Boşa çekilen kürek...Birçok kere bu tip başlık açanları uyardım fakat nafile,olması gereken daha fazla denetim,adminler de muhtemelen 24 saat sitenin başında olamayacağına göre...

Tarih: 25 Nisan 2008, 17:07 - İp: 85.***.**6.29
bayar28
bayar28 (Objektif)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Guzel bır konuya parmak basmıssınız kutlarım sızı,

Üstlub'umuza dikkat etmemız gerekdıgını dusunuyorum,

Sızı canı gonulde desteklıyorum,

Anlayana saz .............................

Tarih: 25 Nisan 2008, 22:14 - İp: 88.***.**0.35
kuklaci
kuklaci (üye)
İstanbul / Amatör

Cüneyt Bey,
İyi bir konuya mizahi anlayışınızla anlaşılır şekilde değinmişsiniz.Ancak ''onlar kendilerini bilir'' dediğimiz arkadaşlar bu başlığa vakit ayırabilir mi tartışılır...iyi günler.

Tarih: 11 Ekim 2008, 10:22 - İp: 212.***.**4.211
biocem
biocem (üye)
Zonguldak / Meraklı

Siteye ilk üye olduğum zamanlarda ^^âcil yardım^^tarzında bir konu açmıştım Cüneyt Bey bu konuyla ilgili daha önceki forumların linkini eklemişti utanmıştım şimdi konu açmadan önce iyice forumu araştırıyorum.Bir Ocaklılar bin nasihatten iyidir

Tarih: 12 Ekim 2008, 11:29 - İp: 85.***.**8.193
beykozoglu
beykozoglu (üye)
Trabzon / Amatör

ben yeni üyeyim. yazı için teşekür ederim.konu açarken ve bir soru yöneltirken daha dikkatli olacağım

Tarih: 12 Ekim 2008, 14:30 - İp: 85.***.**6.179
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

cüneyt ustam "Çok Bilen Bizler" gibi bu da ince bir üslupla yazılmış güzel bir başlık. ancak bir sıkıntı var. o topikleri açan şahısların forumu kurcalama okuma gibi alışkanlıkları yok ki burayı da okusunlar. iki makine arasında kararsız kalmıştır. hemen üye olur ve başlığı açar. canon mu nikon mu, sony mi pentaks mı vs. o başlığın altındakilere bakarsanız aynı başlıktan oldukça fazla vardır. çoğunlukla verilen linklere de bakmazlar. illa ki onların sorularına anlayabileceği(!) dilden detaylı bir izah yapmak gerekmektedir

Tarih: 13 Ekim 2008, 11:09 - İp: 81.***.**7.150
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 15 Ekim 2008, 21:34 - İp: 85.***.**7.70
baykaran
baykaran (üye)
İstanbul / Meraklı

Cüneyt Abi süper bir anlatım...eline sağlık diyorum...

Tarih: 23 Ekim 2008, 10:18 - İp: 88.***.**3.134