kheer
kheer (üye)
Hatay / Meraklı

Eleştirel Yorum İstememek

fotoğraflarınızı yüklerken eleştirel yoruma açmazsanız aldığınız yorumlarla fotoğrafınız galeriye çıkmıyor.
yeni bir uygulama herhalde.bu akşam farkettim.
hayırlı olsun.

Tarih: 20 Mayıs 2008, 21:31 - İp: 88.***.**5.190
metalik
metalik (üye)
Ankara / Amatör

peki "eleştirel yorum istemiyor" olarak yüklenen fotoğraflar galeriye çıkmıyorsa üst banta da çıkmasın.
ters olmuyormu o zaman uygulama?

Tarih: 28 Mayıs 2008, 17:00 - İp: 81.***.**3.135
maii
maii (Objektif)
İstanbul / Amatör

ben eleştrirel yorum istemeyenlerin fotograflarının da geleriye çıkması taraftarıyım..

çünkü;
insanlar sırf fotograflarının galeriye çıkabilmesi ve böylece daha fazla yorum alabilmesi için eleştirel yorum almak istiyorum kutucuğunu işeretliyor ve gerçekten eleştirel yorumlara açık değiller..
o halde bu uygulamanın da pek bir mantığı kalmıyor

o yüzden bence

1) eleştrirel yorum istemeyenlerin fotografları da geleriye çıksın böylece herkesin gerçek niyeti belli olsun

2) galeride daha fotografı açmadan kimin eleştirel yorum isteyip kimin istemediğini belirten bir işaret olsun.. ya fotograflar eleştirel yorum istenip istenmemesine göre farklı renk çerçevelerde olsun ya da alttlarında farklı renk kutucuklar olsun..

Tarih: 1 Haziran 2008, 14:45 - İp: 212.***.**8.247
ayvil
ayvil (üye)
Bursa / Meraklı

bu eleştirel yorum isteme / istememe olayına alışamadık hala sanırım... açıklamamda eleştirin dediğim halde ilgili kutucuğu sehven işaretlemediğim için tezat bir durum da çıkabiliyor ortaya zamanla uygulama daha düzenli hale gelecek diye ümid ediyorum...

Tarih: 1 Haziran 2008, 19:16 - İp: 85.***.**1.109
nctenk
nctenk (üye)
İstanbul / Amatör

Bu yanlış uygulamalar yüzünden,fotografı ögrendiğim bu siteye girmek içimden gelmiyor,Forum sayfasında kendi egosunu tatmin için bulunan 1 iki kişinin eseri bu uygulamar,Panctom' u ayrı tutmakla beraber bu arkadaşım da
bu kişilere uyuyor,Ya adam 1 -2 fotograf yüklemiş,kimi eleştirecek,nasıl eleştirecek,ne biliyorki,hepimiz beğenilen fotograflarımıza tebrikler,elinize saglık,çok güzel olmuş,gibi motive sözlerle ögrenme yoluna gittik,insanların yorum alması
az olmuş çok olmuş ne farkeder,tüm sitelerde de böyle farklı eleştri olan fazla yorumlar yok,herkes amatör,yorumlar hep aynı tebrikler ,elinize saglık,Birazda bu uygulamalar yüzünden siteden ayrılanları düşünün,Son fotografımı uygulamayı ögrendikten sonra eleştri istiyorum diye yükledim,ne eleştrisi kardeşim yine aynı,daha fotografı bilmeden insanlar size nasıl eleştri yapsın.Bu fikirleri ortaya atan arkadaşlar çok biliyorsa forumda bir topic açsın,insanlara ders versinde onların fotograftan anlayıp anlamadığını herkes ögrensin,Bırakın bu saçmalıklarıda siteden ayrılanları düşünün biraz

Tarih: 3 Haziran 2008, 21:00 - İp: 66.***.**5.73
bayar28
bayar28 (Objektif)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

nctenk

Tarih: 3 Haziran 2008, 23:08 - İp: 85.***.**5.24
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 4 Haziran 2008, 15:35 - İp: 78.***.**3.84
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

FOTOĞRAF YÜKLEME KISMINDA ELEŞTİRMEYİN KISMININ OTOMATİK OLARAK AÇILMASI PEK İYİ DEĞİL, UNUTULABİLİYOR...

BU KUTUÇUK ELEŞTİRİLMEK İSTİYORUM DA İŞARETLİ KALMALI
ELEŞTİRİ İSTEMEYEN KUTUYU DEĞİŞTİRSİN BENCE

büyük harf yazdım biliyorum ama yönetimin dikkatini çekmeli

Tarih: 4 Haziran 2008, 17:50 - İp: 81.***.**3.185
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Nejat abi'ye cevaben;

Abiciğim, dostluk bakidir. Varsın fotoğrafların altında yorumumuz, imzamız olmasın, bu inan hiç mühim değil..
Dostluk apayrı bir konu.. Bizim dostluğumuz da baki..

Ama eleştiri konusunda aynı şeyleri düşünüyorum. fotoğraf sanatı içinde eleştiri her zaman vardır. Büyük fotoğraf sanatçıları bile hamurlarını eleştiriyle yoğurmuşlardır.

Şimdi diyorsun ki "acemi adam nasıl eleştirecek?"

Daha önce yazdığım bir cevabı aynen buraya kopyalıyorum :

Bir aşçı iyi yemek yapmayı öğrenene kadar kimbilir ne kadat tatsız, tuzsuz yemekler yapar. Sonra öğrenir.

Bir terzi iyi bir takım elbise dikmeyi öğrenene kadar, kimbilir kaç kumaşı bozar, pantolonu dar yapar. Ama sonra cillop gibi elbiseler diker.

İşte bunun gibi birşey..

Gidip "kutlarım" yazmaktansa, eleştirmeye çalışsın herkes.. Çaba sarfetsin. En azından daha iyidir. Hata yapa yapa, doğru eleştirmeyi öğrenecekler çünkü..

Hep tebrik ederlerse, nasıl öğrenecekler eleştirmeyi?

VE SON SÖZ;

Hep "kutlarım, çok güzel" dendiği zaman işin bir tadı, heyecanı olmuyor. Çünkü ne çekersen çek, biliyorsun ki "kutlarım" sözü gelecek..

Peki ona doğruyu kim öğretecek ???

#panctom' tarafından 04.06.2008 20:43:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Haziran 2008, 20:24 - İp: 88.***.**8.128
nctenk
nctenk (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili kardeşim
Gönül isterki herkes bir şeyler bilsin ögrensin eleştirsin,Senin verdiğin aşçı örneği,ilk önce sunduğu fotograflar için geçerli olabilir,bende devamlı örneklediğim sözlerimi tekrar edeyim.
Benim ilk fotografımda,modeli kadrajın soluna alsaydınız diye
bir yorum geldi ustalarımızdan birinde,yeni olduğum için inan kadrajın ne olduğunu bilmiyordum,Daha sonra bir yorumda
ışık patlamış fotografınızda diye ,ışık patlamasının ne olduğunuda bilmiyordum,sonra pozlama,tonlama,derinlik,denge
vs.fotograf bilgilerini googlede yazarak hepsini ögrendim,yani yaptığım yemekler sonradan düzelmeye başladı,ben bu terimleri bilmeden nasıl yorum yapabilirdim
Avrupa siteleri ve bulunduğum sitelerdede durum farklı değil,sende belki okuyorsun,100 tebrik yorumunun yanında belki 2 tane eleştrisel yorum ya gelir ya gelmez,ustaların ögretici olması için eleştri yapması çok doğal,fakat ben yeni başlayan bir kişinin bu tür yorum yapamayacağını iddia ediyorum,Şu anda eleştri istiyorum diyen fotolara yapılan yorumların çogu tebrikler,çok başarılı şeklinde yani değişen bir şey yok,inşallah her şey sizin istediğiniz yönde ilerler.
Dose kardeşime selamlar sevgi ve mutlulukla kalın.

Tarih: 5 Haziran 2008, 00:29 - İp: 66.***.**5.73
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Nejat abi, bak ne kadar güzel örneklemişsin aslında..

içinde o azim, istek, fotoğraf sevgisi varsa, insan başarır!

sen, bunun en güzel örneklerindensin.
Eklediğin fotoğraflar zaten kaliteli işler yaptığının en büyük kanıtı..

ne güzel demişsin; terimlerin ne olduğunu google dan araştırdım, öğrendim.

diğer üye arkadaşlar da boş durmamalı.. Öğrenmek için hergün çaba sarfetmeli..
Ezbere eleştiri yapılmasını tabi ki asla tasvip edemeyiz.

Benim zaten üye arkadaşlarıma vermek istediğim mesaj, "ezbere eleştirin" anlamında değil..

Herkesin çalışması ve öğrenmesi lazım..

Bizlerden de sizlere selam ve sevgiyle abi

#panctom' tarafından 07.06.2008 20:18:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2008, 01:54 - İp: 88.***.**8.128