teferrac
teferrac (üye)
İstanbul / Meraklı

Lisedeyim Ve Fotoğrafçı Olmak İstiyorum.

Arkadaşlar düz lisedeyim ama fotoğrafçılık okumak istiyorum.Düz liseden nasıl fotoğrafçılık okuyabilirim.İlla meslek lisesinde mi olmak gerekiyo fotoğrafçılık okumak için.Düz lisede oldugum icin üniversitedeki yetenek sınavlarını nasıl kazanıcam.Çünkü düz lisede fotoğrafçılıkla ilgili birşey öğretilmiyo sanırım.Bide düz lisede hangi bölümü seçmem gerek fotoğrafçılık okumam için. Eşit ağırlık mı sözel mi sayısal mı ? Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim..Gerçekten iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorum..

Tarih: 7 Ağustos 2011, 15:48 - İp: 85.***.**4.200
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ben bu konuda bilgili değilim ama sizin gibi aklı karışık gençler için şurada bir konu açtım

http://forum.netfotograf.com/fotografcilik.asp?msg_id=51037

bu linkteki konuda üniversitelerin isimleri var. onların sitelerine gidip, ilgili bölümlerin E-MAİL lerini alıp onlara bu srduğunuz soruyu sorabilirsiniz onlar size gerekli yönlendirmeleri en doğru ekilde yapacaktır.

Not: samimi söylemek gerekirse bu şekilde genel sorulara geri dönüş yapacaklarını hiç sanmıyorum. ama yinede şansınızı denemk lazım. olmadı daha net sorular sorabilirsiniz. şansınız bol olsun.

--------------
benim bildiğim liseden sonra össden puan usulü ilgili üniversitelerin fotoğrafçılık bölümlerine girebilirsiniz.

diğer konu fotoğrafçı olmak konusu. illa üniversite okumak ile ilgili diyorsanız evet okursunuz üniversiteyi fotoğrafçılık bölümünden mezun olursunua ama fotoğrafçı olurmusunuz bu belli değil.
okumadan da fotoğrafçı olabiliniyor
yada bir esnaf yanında çalışıp fotoğrafçı ustalık belgesi alınabiliyor. böylede fotoğrafçı olunuyor.

nasıl bir fotoğrafçılık istediğinize bağlı biraz seçimleriniz.

karışık oldu sanırım

Tarih: 7 Ağustos 2011, 20:18 - İp: 95.***.**5.78
fotomehmet56
fotomehmet56 (üye)
Batman / Stüdyo Fotoğrafçısı

Fotoğrafçılık mı istiyorsunuz yoksa Güzel sanatlar fotoğraf bölümünü mü istiyorsunuz.İkisi ayrıdır.Fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümü var(2 senelik) bir de gsf fotoğrf bölümü var(4 senelik fakülte)
Eğer gsf fotoğraf bölümü istiyorsanız

Ygs sınavına girmek şart.YGS sınavında 185 puan çıkarmak zorundasınız.tabi siz puanınızı tutabildiğiniz kadar yüksek tutun.Bu sisiz lehinizedir.
Bölüme öğrenciler özel yetenek sınavı ile alınmaktadır.Fakat her üniversitenin kendi sınavı vardır.Genel larak konuşmak gerekirse sizden ilkin imgesel(hayali) çizim isterler.Bu sınavı ilşk aşamasıdır.2.Aşamada sizi bir mülakata tabi tutarlar.Kimi ünviversitelerde birebir soru soruluyor kimisinde ise 80 soruluk kadar bir sınava tabitutuluyorsunuz.Bunlaradan genellikle 40'ında fotoğraf diğer 40'ında ise genel kültür bilgisi istenir.

Şuan size anlattığım sınav Akdeniz Üniversitesinin sınav şeklidir.Yalnız her sene sınav deşikliği yapılabiliyor.
Hangi ünv'yi istiyorsanız onun sınav şekline bakın ve facebook'ta bazı üniversitelerin fotoğraf bölümünde okuyanların grubu var onlarla irtibata geçin.Size bilgi vereceklerini düşünüyorum.

Düz lise için bölüm fark etmez.Sonuçta YGS puanınıza bakarlar.
Ama 2 senelik fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümü istiyorsanız sözzel bölümde olmanız sizin için daha iyi; çünkü YGS-4 puanı ile alım yapıyor.
Hakkında hayırlısı başarılar...

Tarih: 10 Ağustos 2011, 03:58 - İp: 94.***.**8.224
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Sanatın okulu yoktur...

Mimarlık olan çok iyi fotoğrafçılar bilirim..

Muhasebeci olmanızda, fotoğrafçı olmanıza engel olmaz..

( anlatmak istediğim şey, sadece sanatsal değil, ticari fotoğrafçılığıda kapsıyor.)

Tarih: 11 Ağustos 2011, 23:52 - İp: 94.***.**6.196
mrscream
mrscream (üye)
İstanbul / Meraklı

lise 1 deym geçiş yapablrmym fotografcılıga

Tarih: 27 Ağustos 2011, 13:36 - İp: 78.***.**0.89
clasic
clasic (üye)
İstanbul / Meraklı

fotoğrafçı oldunuz mu?

Tarih: 10 Nisan 2021, 17:25 - İp: 85.***.**8.135
  • 1